Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Формування психологічної готовності працівників закладів освіти до конструктивної поведінки в умовах надзвичайних ситуацій
»
Взяти участь Всі події

ПІДГОТОВКА ДО ЗНО. КАРТИ "Стародавня історія УкраЇни"

Історія України

Для кого: 11 Клас

15.04.2020

4354

162

0

Опис документу:
Карти зібрано згідно програми ЗНО з історії України. Є нова - Середньостогівська культура, що включена до ЗНО у цьому навчальному році. Також добавлено новий матеріал про цю культуру і малюнки. Можна використовувати при підготовці до ЗНО, а також на уроках.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

КАРТИ, ОБОВ ЯЗКОВІ НА ЗНО. ТЕМА 2: Стародавня історія України.

1.Місця стоянок людей кам’яного віку

2. Території розселення носіїв Трипільської культури

3.ТРИПІЛЬСЬКА ТА СЕРЕДНЬОСТОГІВСЬКА КУЛЬТУРА

4. Території розселення кіммерійців,скіфів.

5. Території розселення кіммерійців,скіфів.

6.Місця розташування античних міст – колоній Північного Причорномор’я та Криму.

.

7. Напрямки розселення слов’ян під час великого переселення народів.

СЕРЕДНЬОСТОГІВСЬКА КУЛЬТУРА — археол. к-ра мідно-кам’яного віку. Датується серед. 4 — серед. 3 тис. до н. е., поширена в степовому Придніпров’ї, Приазов’ї, басейні Сіверського Дінця (прит. Дону) та Нижньому Подонні. Назва походить від урочища Середній Стіг в м. Запоріжжя, де було розкопано поселення С.к.

Серед ін. поселень — Молюхів Бугор, Олександрія, Деріївка (див. Деріївське поселення і могильник) та ін. Досліджено бл. 10-ти могильників (Олександрійський та ін.), де виявлені поодинокі поховання з обрядом тілопокладення на спині з підігнутими ногами, часто пофарбовані червоною вохрою. Серед речей супроводу — великі кременеві ножі, вістря до списів, прикраси з міді, рідше — глиняний посуд. На Деріївському поселенні виявлено два прямокутні в плані житла та госп. споруда. Серед речей — високогорлі гостродонні посудини, оздоблені гребінцевим, шнуровим та ін. орнаментом, бойові молоти з рогу оленя, тесла, мотики, псалії (імовірно), дрібні кременеві вироби, глиняні статуетки людини, фігурки кабана, риби тощо. Виділені два періоди розвитку: ранній (дошнуровий, або волоський) і пізній (шнуровий, або деріївський). Осн. заняттям племен С.к. було тваринництво — розводили переважно коней.

Кераміка (горщики, глечики) середньостогівської культури майже виключно гостродонна, лише невелика частина мисок мають плоске дно. Вінця, як правило, досить високі, інколи трохи "роздуті". У глиняне тісто додавали велику кількість товчених черепашок. Орнамент, що покривав лише верхню частину посуду, наносили гребінцевим штампом, пізніше з'явився гусеничний орнамент. За деріївського періоду посуд прикрашали за допомогою скобкоподібних штампів чи відбитками шнура.
Середньостогівська культура була першою на території Україні, в якій виникає шнуровий орнамент, що потім відіграв велику роль у культурах мідного і бронзового віків Європи. Чи не тому, що багато племен середньостогівців в процесі своїх міграцій дісталися територій Дунаю і Задунав’я, зберігаючи характерний орнамент своїх предків? Серед знарядь праці середньостогівської культури багато крем'яних ножів, скребків, вістер дротиків і стріл, кам'яних зернотерок, мотик, лощил, рибальських гачків з рогу і кістки.

З рогу оленя виготовлялися бойові молоти та псалії (деталь кінської вуздечки).
Основним заняттям середньостогівських племен було скотарство, головним чином, розведення коней — серед тваринних решток їхні кістки становлять інколи до 60-80 %. Своїх померлих вони ховали в ґрунтових, плоских, невеликих розмірів могильниках. Поховані лежали на спині, з підігнутими в колінах ногами, а на багатьох скелетах виявлено порошок червоної вохри.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.