Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Дислексія: як подолати труднощі та підвищити успішність в навчанні
»
Взяти участь Всі події

П.І. Чайковський "Лебедина пісня".

Музика

Для кого: 6 Клас

20.10.2021

63

1

0

Опис документу:

Урок музичного мистецтва у 6 класі.

Знайомство з формою симфонії на прикладі музичного твору П.І. Чайковського "Шоста симфонія".

Остання (Шоста) симфонія є вершиною творчості іодним із найдраматичніших творів Петра Чайковського. За словами композитора, він працював над симфонією з особливим натхненням і хвилюванням і вважав її найкращою. «У симфонію цю я вклав, без перебільшення, всю мою душу», — писав Чайковський. Вона присвячена людині — її любові до життя, прагненню до світла, радісним злетам і тяжким поразкам, нелегкій боротьбі за щастя.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вступ. Симфонія 
У музиці композитори розповідають про навколишню дійсність, однак не кожен музичний твір є легким і зрозумілим. У музиці, написаній для оркестру, зміст розкривають лише музичними звуками, тому його не можна побачити, проте можна почути і зрозуміти. Ось тоді відбувається диво: слухаючи музику, людина відчуває ті самі настрої і почуття, які охоплювали композитора. Для прикладу розглянемо симфонію, найголовніший жанр симфонічної музики. Отже, пригадаймо, що таке симфонія. 
Симфонія – це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву і характер. 

Відомості про композитора П. Чайковського 
Згадаймо про композитора Петра Чайковського. Вона має великий вплив на формування почуттів людини. У своїх творах Чайковський розкрив усю гаму людських почуттів — від ліричного спокою до безмежно глибокого горя. 
Справді. Він створив досконалі зразки інструментальної, камерної, симфонічної та вокальної музики, був неперевершеним майстром відображення духовного світу людини. 
Петро Ілліч Чайковський – видатний російський композитор, диригент, педагог, музичний діяч. Його твори увійшли до скарбниці світової культури. Серед найкращих — опери «Євгеній Онєгін», «Пікова дама», «Черевички»; балети «Лебедине озеро», «Спляча красуня», «Лускунчик», а також численні вокальні та симфонічні твори. 

Відомості про 6 симфонію П. Чайковського 
Остання (Шоста) симфонія є вершиною творчості і одним із найдраматичніших творів Петра Чайковського. За словами композитора, він працював над симфонією з особливим натхненням і хвилюванням і вважав її найкращою. «У симфонію цю я вклав, без перебільшення, всю мою душу», — писав Чайковський. Вона присвячена людині — її любові до життя, прагненню до світла, радісним злетам і тяжким поразкам, нелегкій боротьбі за щастя. 
Уже в першій частині напружено вирують почуття. Музика головної теми насичена тривожними хвилюваннями. Невипадково композитор назвав свою симфонію «Патетичною», тобто пристрасною, схвильованою. 
Друга частина твору сповнена ліризмом, відчуттям тихої і ніжної краси. 
Третя частина симфонії – це марш, який виростає з лаконічних інтонацій, поступово набирає силу і, нарешті, звучить як блискучий, сонячний, нездоланний гімн життю. Це емоційна кульмінація твору — саме та вершина, якої прагне досягти людина в житті. 
Четверта частина показує трагічний фінал: страшний крах, безжальне падіння і неминуча загибель. 

Слухання. Експозиція І частини шостої симфонії П. Чайковського 

Аналіз прослуханого твору 
Яке враження справила на вас музика? 
Опишіть характер музики і поміркуйте, в чому полягає сила її впливу 
Розкажіть про контраст двох основних тем — головної та побічної 

Інші твори П. Чайковського 
У творчому доробку Петра Ілліча Чайковського чимало досконалих зразків інструментальної, камерної, симфонічної та вокальної музики. 
Прикладом може бути твір, який ми сьогодні розучимо. Це „Колискова пісня в бурю”. 

Демонстрація пісні. П. Чайковський „Колискова пісня в бурю” 

Розучування. „Колискова пісня в бурю” 

Караоке. „Колискова пісня в бурю” 
Ох, затихни, буря! Не шуміть, ялини! 
Не збудіть в колисці сонної дитини. 
Ти, гроза, вгамуйся, — не тривож спокою. 
Пронесіться, хмари чорні, стороною! 
Не одна ще буря у синочка буде... 
І не раз турбота сон його розбудить. 
Спи, дитя, спокійно... Вже й гроза стихає. 
Біля тебе мати — сон оберігає. 
Завтра, як проснешся і відкриєш очка, - 
знов зустрінеш сонце й ласку, мій синочку! 

Підсумки уроку 
Музика, як і поезія чи живопис, також може розповісти про реальні чи фантастичні події, відтворити картини природи, передати рух поїзда і веселий шум натовпу, однак найбільш емоційно вона змальовує настрій людини, її почуття, переживання та думки, які в музичних творах передаються лише в уявній, звуковій формі. 
Коли Чайковський створював Шосту симфонію, він за допомогою засобів музичної виразності намагався передати думки та переживання. 
Зміст цього твору — життя людини зі злетами і падіннями, сподіваннями і розчаруваннями, любов’ю і ненавистю, тривожними і радісними почуттями. 

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили