Перший урок "Щоб у серці жила Батьківщина"

Опис документу:
конспект

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Мета. Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного; шанобливе ставлення до державних та народних символів держави.

Обладнання. Напис «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25 річчя незалежності України», карта України, прислів’я, прапорці, вишиті рушники, кетяги калини, телевізор, комп’ютер.

Коментар: усі етапи уроку супроводжуються показом слайдів.

Буває часом сліпну від краси,

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,

– Оці степи, це небо, ці ліси

– Усе так гарно, чисто, незрадливо.

Усе, як є – дорога, явори,

Усе моє – все зветься Україна!

Така краса, – висока і нетлінна,

Що хоч спинись і з Богом говори.

Л. Костенко

Хід уроку

І. Привітання. Організація класу

Учитель. Доброго дня, шановна громадо!

У новім навчальнім році

Я бачити вас дуже рада.

Всі засмаглі і рум’яні,

Відпочили всі за літо.

Головне, що всі здорові:

І батьки, і наші діти.

Тож запрошую всіх вас

На перший урок у 4 клас!

Дозвольте привітати всіх нас із Днем Знань! Бажаю дітям підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. А батькам бажаю здоров’я, а також невичерпної енергії, терпіння, розуміння, мудрості. Отже, ми починаємо наш перший урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1.Вступне слово вчителя.(Милосердов

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині рай.

м красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

М. Чернявський

Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Хто з вас знає яке державне свято нещодавно відсвяткувала наша країна? Так, вірно, День незалежності. Але в цьому році ця подія є особливо визначною, адже Україна відзначає свою 25 річницю з дня проголошення незалежності. Саме цій події і буде присвячений наш перший урок в цьому начальному році. Отож, темою нашого уроку є «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25 річчя незалежності України».

ІV. Мотивація навчальної діяльності

А знання, які ви отримаєте сьогодні на уроці допоможуть вам нести гідно звання українець, залишать в серці хоча б малесеньку краплину любові до нашої Батьківщини.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Вчитель розповідає Погляньте на карту України. На ній позначено гори, моря, рівнини, кордони української землі, де з давніх-давен живе наш народ. Територія досить велика. Щоб перетнути її пішки із заходу на схід, потрібно 90 днів. Наша країна одна з найбільших у Європі. У 1887 році в місті Рахів на Закарпатті було встановлено знак географічного центру Європи.

Кравченко Є в центрі Європи чудова країна,

Сягає корінням у сиві часи.

І це – незалежна моя Україна!

Тут гори Карпати, степи і ліси.

Шістсот і чотири ще тисяч гектарів

– Приблизно таку має площу вона.

А Київ-столиця у хмарах і славі

Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.

Павлюк Ґрунти чорноземні, джерела цілющі,

Озера блакитні та клімат м`який.

Козацька звитяга повік невмируща

Та шлях до свободи завжди нелегкий.

Кругом нас держави – на кожному боці:

На північ від нас білоруси живуть,

На заході – Польща, словаки, угорці,

Молдови й румунців кордони ідуть.

Псядло Шляхами важкими іти довелося,

Та хлібом і сіллю стрічаєм братів.

Наш прапор, як небо і жовте колосся,

Щоб кожен у праці і в радості жив.

Відео «Цікаве про Україну»

Вчитель. Україна – це отча земля, рідний край, де ти народився. Широкі й чарівні простори, прекрасні села й міста. Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України – Дніпро. Буйною зеленню шумлять по його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається по безкраїх нивах жито – пшениця, всяка пашниця. Працьовиті й волелюбні люди здавна живуть в Україні.

24 серпня 1991 року був ухвалений Акт проголошення незалежності України і виникла нова держава —Україна. Народ України продемонстрував світові своє прагнення свободи і державності. Україна як демократична держава стала на шлях цивілізованого розвитку, і хоча попереду на неї чекають багато

випробувань, українці впевнені, що зробили правильний вибір. А день

проголошення незалежності — це державне свято.

Назарій Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік
Ради тебе перли в душу сію,
Ради тебе мислю і творю –
Хай мовчать Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю!
Одійдіте, недруги лукаві!
Друзі зачекайте на путі!
Маю я святе синівське право
З матір’ю побуть на самоті.

Кондратчук . Цей день не забути ніколи –

Повсюди в Україні, скрізь

Приніс він довгождану волю,

Він незалежність нам приніс.

І збулася мрія у народу,

Якої він віки волів, -

Басанець Відчути смак ковтка свободи,

Піднявшись вгору із колін.

Тож квітни, рідна Україно,

На щастя і на радість всім.

Ти відзначаєш, ненько, нині

Свій день народження в красі.

«Аукціон слів»

Україна…Яка вона? Пропоную вам дібрати ознаки до слова «Україна». (Україна рідна, багата, щедра, прекрасна, співуча, люба, мила, чарівна, цінна,неповторна)

25 років. Це багато чи мало? З погляду історії це маленький проміжок часу в тисячолітньому розвитку людства. А з точки зору розвитку й утвердження нової незалежної держави це не так вже й мало. Швидко промайнули роки, багато відбулося подій, виросло нове покоління молоді. Можна зробити певні висновки, підвести підсумки.

«Дерево досягнень»

На яблучках діти пишуть і вивішують досягнення України.

Чим може пишатись наша держава?

Вікторина «Люби, вивчай свій рідний край»

А зараз ми перевіримо як добре ви знаєте країну, в якій живете. Вашій увазі пропонується вікторина «Люби, вивчай свій рідний край»

Учитель. Кожен народ увіковічує свою батьківщину у піснях, прислів’ях. Давайте і ми пригадаєм народні прислів’я про Україну.

VI. Руханка «Знайди пару»

Знайти продовження народним прислів’я про Україну. Кожен отримує частинку прислів’я.

V.Робота в групах

(об’єднання в групи за кольором синій і жовтий СЕРДЕЧКА)

І група.

Перед вами фото видатних особистостей України.

Учитель. Кожен народ любить свою Батьківщину, робить усе для процвітання своєї держави, для її слави, свободи, незалежності. А ми живемо в Україні, волелюбній, мирній державі, і теж усім серцем любимо нашу милу, дорогу країну, хочемо, щоб вона стала процвітаючою, сильною, завжди вільною і незалежною, бо всі ми громадяни нашої Вітчизни, патріоти, люблячі сини і дочки України.

ІІ група

Перед вами лежать державні і народні символи України.

Шама Україно! Символи твої

Пронесемо ми через віки!

Лиш тобі серця даруємо палкі!

На дорогах Всесвіту для нас

Урочисто гімн тепер звучить!

У шанобі, з трепетом у серці

І дорослий, і малий мовчить!

Свої державні символи люди повинні шанувати й берегти. Про це записано у статті 65 Конституції України «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України». Також в Основному законі сказано, що державною мовою в Україні є українська мова.

Народні символи – це те, що найбільше любить і цінує народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, використовують у звичаях та обрядах.

-Який ваш улюблений?

Український віночок – є частиною українського національного костюма. У давнину його носили тільки дівчата. Плели віночки із живих квітів. Уважалось, що в них є чаклунська сила, здатна захистити від будь-якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.

Всього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ. Мак вважається квіткою краси та молодості; ромашка — символом вірності; соняшник — відданості; волошки у віночку — символ людяності; ружа, мальва і півонію — символи віри, надії, любові; м’ята — оберег дитини та її здоров’я; материнка — символ материнської любові; лілея —чистота, безсмертник — символ здоров’я, загоює виразки, і рани; цвіт вишні та яблуні — материнська відданість та любов; калина — краса та дівоча врода; хміль — гнучкість і розум; польовий дзвіночок — вдячність.

Але чи не найсильнішим оберегам вважають барвінок  — символ життя та безсмертя душі людської,оберіг від злих

Діти, зараз візьміть підготовлену вами квітку, і подумайте, чого б ви хотіли побажати рідній Вітчизні (Я бажаю любій Україні добра, миру, безпеки, процвітання, щастя тощо). По черзі прикріпіть свою квітку по контуру до карти України, озвучуючи своє побажання. Таким чином ми сплетемо вінок для нашої Батьківщини. (Діти виконують завдання.)

Заключне слово вчителя.« Історія – скарбниця наших діянь,свідок минулого, приклад і повчання для сьогодення, застереження для майбутнього»,так сказав чотири століття тому відомий іспанський письменник М. Сервантес. Ці слова не втратили свою актуальність і правдивість і нині. Двадцять п`ять років тому справдилася споконвічна українська мрія: Україна стала незалежною державою. Століттями, віками наш народ йшов до цієї особливої події. На цьому шляху полягло немало відомих і безіменних героїв. Гинуть і зараз на Сході України, утверджуючи наше право на волю і свободу. Як показав час, боротьба за своє право бути незалежним і самостійним є постійною. Якою наша держава буде ще через 25 років, буде залежати від вас. Хочеться вірити, що уроки історії не пропадуть даремно для вас, а любов, повагу до Батьківщини ви пронесете в своєму серці й передасте наступним поколінням. Хочеться завершити урок оптимістичними словами Івана Багряного: «Народ мій є! Народ мій вічно буде! Ніхто не перекреслить мій народ!» Пам’ятайте, діти, ви – майбутнє України. Україна – це ви! То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями прославляйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України.

Селінний

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток цифрового інтелекту учителя: путівник по цифрових інструментах в ефективній організації і проведенні освітнього процесу»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.