Перший урок "Пташці -крила, кораблю - вітрила, а людині - знання "

Опис документу:
викликати емоційний стан радості від зустрічі зі школою, однокласниками, бажання добре вчитися і досягати успіхів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ПТАШЦІ — КРИЛА,

КОРАБЛЮ — ВІТРИЛА,

А ЛЮДИНІ — ЗНАННЯ

Свято Знань. 7-А клас

Мета: викликати емоційний стан радості від зустрічі зі школою, однокласниками, бажання добре вчитися і досягати успіхів.

Привітання.

Пролетіло тепле літо,

В школу повернулись діти.

Відпочили всі нівроку!

Із новим навчальним роком!

Хід уроку

І. Організація класу.

- Добрий день, мої любі семикласники! Так, ви вже семикласники,

Ось і закінчилося ще одне сповнене веселощів і радості літо. Якби не впертий календар, то ми б і не повірили в це, адже зелень на деревах ще така свіжа, а небо таке пронизливо синє і високе. І лише замріяні осінні вечори, напоєні сяйвом осінніх зірок, підтверджують правоту календаря. А отже, настав час вирушати у нову захоплюючу мандрівку дивовижною країною Знань.

Хоч як не жаль розлучатися з веселим літечком, я переконаний, що кожен з вас чекав початку навчання як великого свята. Адже цей знаменний день дарує нові зустрічі старим друзям, відкриває нові шляхи і народжує нові мрії та нові події. А ще у цей день вливається до дружнього шкільного колективу гомінке і непосидюче поповнення — першокласники. Тож нехай запам'ятається їм на все життя їхній перший крок до вершин пізнання.

Сьогодні 1 вересня – День знань. Всі піклування і клопоти почнуться в понеділок, а сьогодні – свято. Свято зустрічі з однокласниками після довгих літніх канікул, знайомства зі школою і новими вчителями. Я вітаю Вас з початком нового навчального року. А ще я звернув увагу на те, як ви гарно виглядаєте після літнього відпочинку. Думаю, що цікаве й насичене життя було у вас протягом канікул.

Першого вересня всі: і школярі, і студенти, і навіть ті, хто давно збагатився бородою і сивиною, чекають з однаковим хвилюванням. Бо цей день пам’ятний і хвилюючий у житті кожної людини.

Сьогодні в нашій школі проходить перший урок на тему “ ПТАШЦІ — КРИЛА, КОРАБЛЮ — ВІТРИЛА, А ЛЮДИНІ — ЗНАННЯ”. Тема нашої розмови дуже цікава.

Обговорення теми (дискусія).

Перше вересня — це свято?

Чи так правильно вважати?

Що за свято — Свято Знань?

От нам коло запитань.

Поміркуймо, прошу я.

Думка в кожного своя.

Діти висловлюють свої думки.

Учитель. Хлопчик Мишко, про якого я прочитаю вам одну історію, зовсім не вважав цю подію святковою. Ось послухайте.

Казковий сон

Заснув Мишко, і сон йому наснився:

Він у казковім царстві опинився.

Мишка зустріли радо в царстві тім

І запросили прямо в царський дім.

Цар промовляє: «Я гостей шаную,

У мене залишитись пропоную.

Призначу воєводою. Ти як

У бойових мистецтвах? Чи мастак?

Мишко згадав уроки фізкультури:

Стрибки та біг, та інші ще «тортури»

І швидко відповів цареві: «Ні!

Мистецтва не під силу ці мені».

«А царським літописцем хочеш стати?

Чи вмієш гарно й грамотно писати?» -

Мишко згадав про зошити свої,

Про помилки та двійки й каже: «Ні.

Я літописцем не зумію стати.

На жаль, я, царю, не мастак писати».

Цар спохмурнів, а потім мовив так:

«Ти, певно, в математиці мастак?

Умієш вправно й точно рахувати?»

Мишкові довелося пригадати

Уроки математики, і ось

Сказати «Ні» утретє довелось.

Цар запитав: «А що ж ти, хлопче, вмієш?

Що добре знаєш і про що ти мрієш?» —

«Царем я мрію стати! Так, як Ви!»

Цар навіть зняв корону з голови.

І, розсміявшись, мовив: «Ось так мрія!

По-твоєму, нічого цар не вміє?»

Всі царедворці реготали теж.

«Цареві здібності не мають, хлопче, меж! —

Сказав один. — Цар — кращий фехтувальник,

Наїзник, головний воєначальник,

Поет і вчений, знає десять мов!»

«То що ти вмієш?» — цар питає знов.

Мишко задумавсь: «Дуже небагато:

Наприклад, добре вмію я читати».

«Чудово, це вже щось! — промовив цар. —

У кожної людини є свій дар.

Але таланти треба розвивати.

І над собою добре працювати.

Коли не ледар ти, то залишайсь

І в нашу царську школу оформляйсь».

Але Мишко в тім царстві не лишився.

По-перше, сон казковий закінчився.

По-друге, школа в хлопчика — своя.

Мишко сказав: «Навчитись мрію я!»

Бесіда.

— Як Мишко ставився до навчання? З чого це видно? Чому він не міг погодитися на пропозиції царя?

— Про що мріяв Мишко? Чому? Що зрозумів Мишко завдяки казковій пригоді уві сні? З яким настроєм хлопчик прокинувся вранці? Як змінилося його ставлення до знань, до навчання?

Підсумок бесіди й дискусії.

Школа двері відчиняє вам щодня,

Щедро вам дарує вміння і знання.

А це — ключик ваш до здійснення бажань.

То хіба ж не пречудове Свято Знань?

Робота з кросвордом «Перлини народної мудрості».

На партах роздатковий матеріал — кросворди. Розв'язавши, діти читають ще одне прислів'я у «намистинках».

(Інші варіанти завдань дивіться у № 22, 2005 p., с. 29-31.)

1. Голова без ..., як ліхтар без свічки.

2. Здобудеш ..., побачиш більше світу.

3. Учись ..., на старість знадобиться.

4. Вік живи — вік ... .

5. Вчення — світло, а невчення — ... .

6. Краще з ... загубити, ніж з дурнем знайти.

7. ... не на те, щоб лише кашкет носити.

8. Писати — не язиком ... .

9. Пташка красна пір'ям, а ... розумом і вмінням.

10. Хто розуму не має, тому й ... не вкує.

11. ... бочка гучить, а повна мовчить.

12. ... вчить, як на світі жить.

13. Одна голова добре, а дві... .

14. Чого навчився, того за ... не носити.

Відповіді: 1) розуму; 2) освіту; 3) змолоду; 4) учись; 5) тьма; 6) розумним; 7) голова; 8) чесати; 9) людина; 10) коваль; 11) порожня; 12) книга; 13) краще; 14) плечима.

Розум золота краще.

Учитель. Оскільки сьогодні Свято Знань, то й відсвяткуємо його! Розв'язати кросворд, та ще й про вікову народну мудрість стосовно знань, — хіба ж це не свято?!

Бесіда.

— А ви як гадаєте, чи справді розум краще, ніж золото? Якщо хтось сумнівається, послухайте притчу «Невичерпний скарб».

Невичерпний скарб

Жив один надзвичайно умілий, талановитий лікар, його знання і вміння не раз рятували людям життя, повертали сили, красу, радість. По допомогу до славнозвісного цілителя зверталися всі: і бідні, й багаті, навіть королі. Вдячні, вони не шкодували золота та інших дарів, тому лікар був досить заможною людиною.

Мав лікар двох синів. Він намагався передати їм свої знання з медицини, навчити того, що вмів, але старший син мало цікавився медициною, йому більше подобалося витрачати батькові гроші на всілякі розваги. Молодший уважно придивлявся до всього, що робив батько, переймав його досвід і знання.

Коли лікар постарів і помер, сини поділили спадок. Старший узяв собі все золото й коштовності, а молодшому дісталися книги з медицини та різне лікарське приладдя.

Радів старший брат, що молодшому не спало на думку ділити багатство порівну. Адже всі гроші дісталися йому, було за що розважатися! І старший брат вирушив подорожувати.

А молодший тим часом багато працював. До знань, одержаних від батька, додався власний досвід, і скоро слава про молодого талановитого лікаря облетіла весь світ.

Минуло кілька років. Витративши весь батьків спадок, повернувся з мандрів старший брат. Побачивши, що молодший став не тільки відомим і шанованим, а ще й багатим, він зрозумів, що справжнє багатство — це знання і вміння.

Цей скарб — невичерпний!

— Чому знання та вміння названо невичерпним скарбом?

  • Який скарб виявився кращим? Чому?

Підсумок бесіди.

Знання

О, що за дивовижний скарб — знання!

Він невичерпний, навпаки — росте щодня!

Він місця не займає, не важкий,

Бо не кладеться ані в скрині, ні в мішки.

Хто скарб цей має й іншим віддає,

При цьому сам біднішим не стає.

І скільки не продай — кінця нема,

Тож, вигода й від продажу пряма!

Ти впевнивсь,

Що найкращий скарб — знання?

Тоді збирай,

Збирай його щодня.

Бесіда про традиційне шанобливе ставлення до навчання, до знань в Україні.

Учитель. Наш народ завжди поважав знання. Це видно і з прислів'їв, і з казок, і вся історія України це підтверджує. Прочитайте вірш «Нам є чим пишатися» (на партах роздатковий матеріал) про часи князювання Ярослава Мудрого. Зверніть увагу на стан освіти у Києві, на її рівень.

Нам є чим пишатися

Пам'ять роду, предків наших славу

До сердець нащадків донеси,

Давньоруська Київська державо!

...Ярослава Мудрого часи.

Християнство в нас. Церковні дзвони.

Ось собор Софійський височить.

Є в народу писані закони:

«Руська правда» правди й честі вчить.

Князь розумний, знає мов багато,

Має безліч планів та ідей.

Починає школи будувати,

Щоб навчити грамоти людей,

При соборі є бібліотека.

Князя кличуть Мудрим недарма!

Школи в нас — не гірші, ніж у греків!

А в Європі — неуцтво, пітьма...

Вчили тільки хлопців грецькі школи,

В Києві ж є школи й для дівчат.

Тож, не треба нам було ніколи

Розуму в сусідів позичать!

У цій школі вчилась і князівна —

Ярослава Мудрого дочка,

Франції майбутня королівна.

От воно, історія яка.

Генріх І, неписьменний зроду,

Зовсім тоді грамоти не знав.

Як же не пишатися народу,

Що культуру давню й славну мав?!

Матір'ю культури і освіти,

Осередком знань наш Київ був,

Як же нам за нього не радіти?

Адже славу красну він здобув!

Бесіда.

— Що сказано про рівень освіти у Київській державі?

— А тепер послухайте ще один вірш, у якому йдеться про Україну часів козацтва («Ми козацького роду»). Що в ньому сказано про рівень освіти?

Ми козацького роду

За Україну, за волю

В бій виступали полки.

Лицарі Дикого поля,

Мужні бійці, козаки.

За кращу долю нащадків

І за столицю їх — Січ —

Билися з турком, татаром,

З панством усім віч-на-віч.

Чуб-оселедець, жупани,

Білі в усіх сорочки,

Чоботи та шаровари —

Ось ви які — козаки!

Мужні, сміливі, уперті

Дикого степу орли.

Зрада каралася смертю.

Честь козаки берегли!

Січ як козацька держава

Встояла кілька сторіч.

Світом котилася слава

Про запорожців, про Січ.

І про закони козацтва,

Грамотних їхніх дітей.

І дивувало це братство

Всіх іноземних гостей.

Устрій життя волелюбних,

Сильних, завзятих людей

Став осередком майбутніх

Демократичних ідей.

Горда козацька порода

«Марку» свою ще трима,

Адже козацькому роду —

Так, переводу нема!

  • Що дивувало іноземців, які приїздили до Запорозької Січі?

  • Чому їх вражала грамотність усіх козацьких дітей, навіть сиріт?

  • Які почуття викликають у вас ці факти?

— Вітаю вас зі Святом Знань! Вітаю з новим навчальним роком! Ви знову в школі, щоб поповнювати свої голівки новими знаннями. Бажаю вам успіхів!

Розумники! Кмітливчики!

Хай світить ваш талант!

Знання — яскраве сонечко,

Блискучий діамант!

Гра «Марафон для знавців».

Добре знає дітвора,

Що найкраще свято — гра.

Тож, коли сьогодні свято,

Пропоную вам пограти.

Учитель швидко читає запитання з різних галузей знань, видає фішку учневі, який відповів найшвидше й правильно. Наприкінці гри той, хто отримав найбільше фішок, оголошується переможцем і нагороджується дипломом переможця Марафону.

Зразки запитань.

Яка шоста буква алфавіту? (Д)

Скільки гравців у футбольній команді? (11)

Який звір спить униз головою і літає? (Кажан.)

Картина із зображенням природи називається... (пейзаж).

Як називається крупа з проса? (Пшоно.)

Хто автор казки «Кіт у чоботях»? (Шарль Перро.)

Який сьогодні день, якщо позавчора була п'ятниця? (Неділя.)

Як називається музичний ансамбль з 4-х осіб? (Квартет.)

Яка планета Сонячної системи найближча до Сонця? (Меркурій.)

Скільки сотень у тисячі? (10) Якого роду іменник «біль»? (Чоловічого.)

Назвіть найвищу гору Карпат. (Говерла.)

Скільки крилець у хруща? (2 пари.)

Які тварини ростуть усе життя? (Риби.)

Що їсть жаба взимку? (Нічого, спить.)

На якому материку немає жодної держави? (Антарктида.)

Який місяць іде перед серпнем? (Липень.)

Скільки днів у березні? (31)

Хто був першою грамотною королевою Франції? (Анна Ярославівна.)

Як називається козацька держава? (Запорозька Січ.)

Підсумок уроку.

- Хто за те, що 1-ше вересня — дуже гарне свято?

Так, День Знань — це хвилююче і радісне свято! Це зустрічі з друзями і вчителями, радість спілкування і навчання, передчуття чогось нового і невідомого. А ще школа приймає в свою родину маленьких дітей, які сьогодні стануть її учнями. А ті учні, які десять років тому вперше прийшли до школи і були такі ж невпевнені й маленькі, виросли і змужніли, стали зовсім дорослими і вже останній рік будуть навчатися в нашій школі. Сьогодні вони привели за руку свою зміну. Неначе швидкоплинна ріка, яка, є повною, біжить, не спиняючись, вперед і живить своїми водами все навколо, так само і школа, завжди переповнена дитячими голосами і сміхом, ні на мить не зупиняється у своїй творчості, біжить вперед, даючи дітям знання, а потім випускає їх у широкий світ, де вони живуть, вчаться, працюють і творять свою державу.

Школа з радістю відчиняє для вас свої двері, любі діти, щоб ви здобували знання, вчилися переборювати труднощі, ставали добрими і мудрими. Старайтеся побільше взяти знань, умінь, це дуже важливо, бо згодиться в дорослому житті. Не лінуйтеся і не спиняйтеся на досягнутому. Йдіть сміливо до Країни Знань!

9

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!