Перший урок "Наша мала батьківщина - Донбас"

Опис документу:
Давайте поговоримо про нас, про наш рідний край, нашу малу батьківщину – Донбас. Кожна країна пишається своєю історією та традиціями, і ми теж до цього не байдужі. Донецька область - це найбільша і найстаріша область на південному сході України, обласний центр –місто Донецьк.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Оберіть документ з архіву для перегляду:
1,072 Мб
Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Нашу мала батьківщина – Донбас.

Дорогі друзі! Перш за все я вітаю вас зі святом – Днем Знань! Бажаю вам набувати все більше і більше знань, щоб стати освіченими людьми. Успіхів вам у навчанні

Давайте поговоримо про нас, про наш рідний край, нашу малу батьківщину – Донбас.

Кожна країна пишається своєю історією та традиціями, і ми теж до цього не байдужі. Донецька область - це найбільша і найстаріша область на південному сході України, обласний центр –місто Донецьк.

Сива давнина

Люди на території між Доном і Дніпром жили з давніх - давен, бо це було місце високої концентрації запасів вугілля та руди, та ще й Великий Шовковий шлях проходив повз нього.

Пізніше цей регіон отримав слов’янське ім'я – «Дике поле»; і запорізькі козаки охороняли його від татаро-монголів. Населення полювало на диких звірів, ловило рибу у маленьких річках, розводило скотину, будувало житло з дерев та видобувало сіль у маленьких шахтах міст Тор (Слов’янськ) та Бахмут (Артемівськ). Це була перша промисловість Донбасу.

У 1740 році імператриця Анна Іоаннівна направила М.Ломоносова у Бахмут, щоб розібратися з проблемою сольового бізнесу, бо видобуток солі потребував багато деревного вугілля, через що ліси навколо шахт було знищено. Треба було вирішити, чим замінити деревне вугілля.

Дуже цікавим, до речі, є той факт, що коли Петро Перший повертався з Азову у 1696 році, йому показали декілька зразків вугілля. Цар був приголомшений його високою якістю і сказав: «Цей мінерал не для нас, але він буде слугувати нашим нащадкам».

Так воно і є. Вугільна промисловість – головна у Донбасі, а ще металургійна, коксохімічна, хімічна, важке машинобудування, будівельні матеріали, електроенергетика, транспорт.

У другій половині 19 сторіччя величезні запаси вугілля було знайдено у нашому краї. Тисячі людей приїхали сюди жити й працювати, і вони заснували нове місто, яке назвали Юзівка на честь англійського промисловця Джона Юза і яке ми тепер називаємо Донецьк.

Символіка 

Так, ми часто приїжджаємо до нашого обласного центру, і завжди нас зустрічає шахтар. Це головне багатство нашого краю. Шахтар протягує свою руку до нас, ніби вітаючи кожного, хто сюди приїздить. Цей монумент – візитна картка Донецька.

 

В 19 столітті на Юзівському металургійному заводі працював ковалем Олексій Мерцалов. В 1896 році він викував металеву пальму зі звичайної рейки, його шедевр двічі одержав Гран-прі на виставках у Росії та Парижі. А у 1999 році 17 серпня «Пальма Мерцалова» була проголошена символом Донецької області, і у вересні цього ж року була встановлена на площі біля виставкового центру «Експо-Донбас».

 

1999 рік – рік народження Герба Донецької області. На Гербі є девіз: «Возможность доказана делом». Цей девіз має під собою реальну історичну основу. Справа в тому, що у 1897 році Д.І.Мендєлєєв приїхав у Донбас у зв'язку із завданням Академії наук Росії про оцінку перспектив регіону. Він був дуже здивований змінами, які сталися у цьому степовому краї за дуже короткий проміжок часу. У його блокноті з я'вився запис: «Недавняя пустыня ожила. Успех полный. Возможность доказана делом». Девіз - «Возможность доказана делом» підкреслює історично сформовані корені Донбасу, його цілеспрямованість у досягненні мети.

 

Прапор Донецької області є символом, що відображає історію і традиції області. Верхнє поле блакитного кольору з золотим (жовтим) сонцем, що сходить, символізує схід України. Нижнє поле чорного кольору символізує вугілля, землю, нічне Азовське море з золотими (жовтими) відблисками. Автором прапора є Щербак Ніна Григорівна (жителька міста Донецька).

Донбас – це …

 • На 1 січня цього року чисельність населення дорівнювала 4млн580 тис600 чоловік, тобто 10 % від загальноукраїнського.

 • найбільша область України, 18 районів, площа -26 500 кв. км;

 • у Донбасі – 92 ВУЗи, 1268 середніх шкіл;

 • Донбас – це братерство, більш ніж 100 націй і національностей

 • Донбас – це Святогірська Лавра, Азовське море, Сіверський Донець;

 • Головне свято Донбасу – День шахтаря та День визволення від фашистських загарбників у вересні.

 • Донбас – це славнозвісні люди, які прославили наш край за його межами: шахтар Олексій Стаханов; металург Макар Мазай; трактористка Паша Ангеліна.

 • Юз Джон– англійський капіталіст, який  одержав від російського уряду концесію на будівництво заводу в Донбасі, в 1869р. побудував у селищі Юзовка металургічний завод;

 • Наш земляк Биков Леонід Федорович – народився в селі Знаменське Слов’янського района, радянський актор, режисер, заслужений артист РСФСР , народний артист УРСР. Знімався у фільмах – Ати-бати, йшли солдати, В бій ідуть лише старі, Чужа рідня та інших. Загинув в автокатастрофі, У Краматорську був відкритий пам’ятник Бикову Л.Ф. У 1994р. Міжнародний Астрономічний Союз привласнив однієї з малих планет ім’я “Биков”.

 Донбас - поетичний

Донбас – наша батьківщина. Ми любимо її, пишаємося нею. Поезія Володимира Сосюри, нашого земляка, який народився тут, відображує почуття кожного з нас, і ми з хвилюючим серцем кажемо: «Донеччина, ти земля моїх предків, і моя земля. Я відчуваю твоє тепло, твою турботу. Я твоя дитина, я поєднаний з тобою».

 

Донеччино моя, моя ти батьківщино,

Тобі любов моя і всі мої чуття!

Я до твоїх грудей приникнув, як дитина,

Щоб знов набратись сил для пісні і життя.

Донбас спортивний

Донецький край – це великий спортивний регіон. Спортивна історія Донеччини йдеться з початку ХХ в., коли в Юзовці започаткували велоспорт, тяжку атлетику, гімнастику, боротьбу та, звичайно, футбол. Наразі спортивні традиції продовжують футбольні клуби «Шахтар», «Металург» та «Іллічьовець»,  баскетбольний клуб «Азовмаш», клуб настільного тенісу «Норд», хокейний клуб «Донбас».

Популярності в світі набули започатковані в Донецькій області міжнародні спортивні змагання – «Зірки жердини», «Кубок Донбасу», міжнародні змагання з велоспорту «Гран-прі «Донецьк», міжнародний кінно-спортивний турнір, міжнародна регата «Кубок Азовського моря», ралі «Донбас», чемпіонат Європи з футболу серед юнаків до 19 років тощо. В цьому році було здійснено масове сходження на найвищу точку Європи – Ельбрус, брали участь 80 альпіністів Донецької області.

Відомий спортсмен нашого краю, почесний громадянин Донецька і Донецької області, Герой України, президент національного олімпійського комітету Сергій Бубка. На рахунку Сергія Бубки 35 світових рекордів. Його рекорди 6м 15см  у закритих приміщеннях і 6м 14см   у відкритому секторі до сьогоднішнього дня ніхто не перестрибнув, занесений до Книги рекордів Гіннеса як володар найбільшої кількості світових досягнень. У центрі Донецька в 1999 році з'явився бронзовий пам'ятник Сергію Назаровичу. Скульптура спортсмена з жердиною, який готується до стрибка, встановлена на постаменті символічної висоти - 6,15 метра.

Неможливо не згадати про, зовсім ще недавню подію, чемпіонат Європи з футболу.  Він дав нам шанс по-новому себе презентувати у світі. Ми приймали  величезну глядацьку аудиторію, яка спостерігала за тим, що таке Україна, як виглядають міста,  які приймають турнір. І Донецька область була оцінена гостями на дуже високому рівні.

Місто троянд

Доне́цьк змінював свою назву: Юзівка, Сталіно. Це адміністративний центр Донецької області. З населенням майже мільйон осіб. Свою сучасну назву місто отримало від назви регіону — Донецького басейну, власне від Донецького кряжу, названого так у зв'язку з його розміщенням уздовж ріки Донець.

В місті нараховується 2 219 вулиць, бульварів, проспектів, 21 площа. Головна площа — площа Леніна. Загальна протяжність вулиць Донецька — 2 500 км. Головна вулиця — вулиця Артема. Найдовша — вулиця Петровського. Єдина вулиця в місті Нижневартовськаулиця, яка складається з одного будинку.

Донецьк сьогодні — великий промисловий та фінансовий осередок Східної України, «шахтарська» столиця України, центр найбільш економічно розвиненого регіону України.

Окреме місце в іміджі приймаючого міста відведено трояндам. Місто мільйона троянд – так називають Донецьк його мешканці. Щороку сотні сортів цих квітів висаджують у одному з парків міста, прогулянка яким неодмінно вразить туристів. Станом на 2010 рік, в Донецьку нараховується 1 096 000 троянд.

Визначні місця Донецька:

 • Парк кованих фігур

 • Свято-Преображенський кафедральний собор

 • Донецький ботанічний сад

 • Бульвар ім. Пушкіна

 • Парк культури та відпочинку ім. О.С. Щербакова.

Донбасс – не просто уголь и металл,

Не просто от копров степная даль –

Глубинней, шире и значимей он,

Поскольку солнцелик его огонь.

Металл, пролившись, мрак полночный губит.

Метан, взгремев, сжимает страхом губы…

Здесь уголек замешан на крови,

А человек известно – на любви.

Донеччина була й залишається економічною опорою держави, утримуючи перші місця серед областей України. Тож будемо гідні своєї землі, своєї батьківщини, яка зветься – Донбас!

Донеччино моя, твоїх вітрів дихання

Я відчуваю знов, як в ті далекі дні,

Коли квітки в росі солодкого світання

Над голубим Дінцем всміхалися мені.

Немов душею п'ю твого труда весну я

У радості степів, у гомоні дібров,

І музику гудків твоїх я знову чую,

Донеччино моя, життя мого любов!

Знов шахти на горі … дивлюсь на них крізь вії,

І піснею тремтять закохані вуста.

Нехай сніги кругом, та в серце маєм віє

У стороні моїй – і серце розцвіта …

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн