Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«Реалізація професійної діяльності та розвиток цифрової компетентності педагога через обмін методичними матеріалами в цифрових бібліотеках»

Перша допомога при термічних пошкодженнях шкіри (опіки, обмороження), тепловому та сонячному ударі.

Біологія

06.03.2021

160

3

0

Опис документу:
Тема: Перша допомога при термічних пошкодженнях шкіри (опіки, обмороження), тепловому та сонячному ударі. Мета: • вивчити види немеханічних травмувань та надання першої допомоги потерпілим;. • виховувати відношення до здоров.я людини як до найвищої цінності людства. • розвиток почуття необхідності здорового способу життя..
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Перша допомога при термічних пошкодженнях шкіри (опіки, обмороження), тепловому та сонячному ударі.

Мета:

  • вивчити види немеханічних травмувань та надання першої допомоги потерпілим;.

  • виховувати відношення до здоров.я людини як до найвищої цінності людства.

  • розвиток почуття необхідності здорового способу життя..


Очікувані результати:
 учні називають будову та функції шкіри; розпізнають ступені пошкодження шкіри;

Основні поняття: опік, обмороження, дерма.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: підручники, плакати, схеми, мультимедія

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Визначення теми і завдань уроку.

Завдання: - ознайомитись з видами пошкодження шкіри

- вивчити ступені пошкоджень

- встановити взаємозв’язок між будовою та функціями шкіри

- розглянути правила надання першої допомоги

. ІIІ. Актуалізація опорних знань

1) Які шари має дерма?
2)Функції шкіри
3) Похідні шкіри

4)Малюнок на пальцях це?
5)Меланоцити - це?

IV.Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Класифікація опіків, перша допомога, профілактика больового шоку. Перша допомога при тепловому та сонячному ударі. Дія низьких температур на організм людини
Крім механічного травмування, людина може зазнавати небезпечного впдиву від високих температур, електромагнітних полів, світлового, лазерного та ультрафіолетового випромінювання і радіації.
Опік – ураження тканин організму у результаті впливу термічних факторів, хімічних речовин, електричного струму або іонізуючого випромінювання.
Залежно від походження, опіки поділяють на типи.

Залежно від глибини ураження термічні опіки поділяють на:

  • легкі (1 ступеня – характеризуються почервонінням шкіри та зростаючою біллю при дотику теплим предметом до цього місця);

  • середньої тяжкості (11 ступеня – характеризуються почервонінням шкіри і появою пухирців із прозорою рідиною, а також тривалим ниючим болем );

  • тяжкі (111 ступеня – характеризуються сильним болем, пухирцями, обпеченою шкірою і втратою нею життєздатності ( обіугленням ), але глибокі тканини функціонують );

  • вкрай тяжкі (IV ступеня – характеризуються обвугленням глибоких тканин, повною втратою ними життєздатності).

Розміри поверхні, що зазнала опіку, виражають у відсотках від поверхні всієї шкіри.Якщо більше десятої частини тіла людини уражено опіками, то потерпілому загрожує смерть. При ураженні на 15 % (опіки 11 та 111 ступенів ) виникає тяжке ускладнення – опіковий шок, який за перебігом нагадує , але його дія вдвічі триваліша.

Основними заходами (профілактика) під час шокового стану є ліквідація чи послаблення

болю, припинення подальшлго впливу температури чи іншої причини опіку. Вкрай неприпустиме охолодження. Рекомендується звільнити шию і груди від одягу, послабити ремені, дотримуватися тиші. У випадках, коли немає спеціального знеболювального засобу (новокаїн для місцевої, гідрохлорид морфіну для загальної анестезії) потерпілому можна дати випити трохи алкоголю за умови відсутності проникних поранень живота. Також показані гарячий чай, кава. Потерпілого вкривають і направляють у медичний заклад. Перша допомога при термічних опіках:
погасити одяг, шо горить на потерпілому шляхом накидання на нього пальто або куртки або повалити на землю і збивати полум’я перекочуванням по землі (потерпілий не повинен бігти ):
обпечену частину тіла звільнити від одягу, обрізаючи його (одяг, що приклеївся до шкіри, залишають ); після звільнення від одягу на уражені місця накласти стерильні пов’язки ( краще, якщо є спеціальні контурні опікові пов’язки, що просочені протиопіковим препаратом ); у разі значних опіків нижніх та верхніх кінцівок їх іммобілізують за допомогою шин чи підручних засобів;ь якщо травмовано більшу частину тіла, потерпілого обгортають чистим простирадлом; при всіх опіках потерпілому після надання допомоги вводять протиправцеву сироватку.
У всіх випадках проводяться знеболювальні заходи, напування підсоленою водою. Найбільш небезпечні – опіки, отримані в результаті дії напалму, фосфору, інших синтетичних в’язких речовин, так як вони прилипають до тіла і розмащуються при спробі збити їх полум’я. Припиняє горіння їх занурення у воду чи накладання змоченої у воді пов’язки.
Хімічні опіки виникають у разі дії на шкіру концентрованих кислот (сульфатної, хлоридної, нітратної, карболової тощо ) і лугів (їдких калі, натру, розчинів аміаку, негашеного вапна ), фосфору, деяких солей (хлориду цинку ). Хімічні опіки небезпечні ще й тим, що спричинюють загальне отруєння організму з ознаками: сип, пухирьці, локальний біль без видимих ушкоджень, головний біль, утруднене дихання. При опіках кислотою чи лугом на поверхню опіку ллють холодну воду або розчин соди протягом 10-15 хв. При опіку органічними сполуками алюмінію уражену ділянку протирають гасом, бензином або етиловим спиртом, тому що при промиванні водою сполуки алюмінію спалахують. Для змивання негашеного вапна застосовують не воду, а олію або тваринне масло.

Перша допомога при відморожуваннях та переохолодженні.
При переохолодженні потерпілого переносять в тепле приміщення і поступово зігрівають (у ванні з водою кімнатної температури з підвищенням температури води до 36 град С ) та проводять обережний масаж усіх частин тіла. Коли шкіра порожевіє, починають проводити реанімаційні заходи (штучне дихання і непрямий масаж серця). При появі самостійного дихання потерпілого переносять у ліжко, тепло вкривають, дають гарячий чай, молоко. Після зігрівання слід визначити, чи не відбулося обмороження кінцівок та інших частин тіла.. При обмороженні у потерпілого спочатку з’являється відчуття холоду, потім оціпеніння, побіління шкіри і втрата чутливості. У разі побілінні, припухлості шкіри потерпілого слід перенести у тепле присміщення, зняти одяг і взуття, відморожену ділянку розтерти м’якою тканиною або ватою, зігріти теплою водою до почервоніння. Уражену ділянку можна змастити спиртом і накласти пов’язку. На великі обморожені ділянки накласти теплоізолюючу пов’язку: бинт, потім товстий шар вати, обмотати поліетиленовою плівкою, фольгою або клейонкою і зафіксувати бинтом. При обиороженні з утворенням пухирів і відмиранні тканин і заніміння кінцівок потерпілому накладають стерильну пов’язку і госпіталізують.

Перша допомога при тепловому та сонячному ударах. Тепловий удар — це гостре захворювання, спричинене порушенням терморегуляції організму за тривалої дії високої температури. Від перегрівання організм не може охолодитися до необхідної температури і намагається самоохолодитися за рахунок збільшеного виділення поту, що призводить до зневоднення ( порушення водно-соьового балансу ), зниження об’єму крові, яка ще й змінює свій хімічний склад. Ознаки теплового удару – в’ялість, головний біль, слабкість,пульс 120-140 ударів за хвилину, підвищення температури тіла до 40-41 град С, червоніє шкіра, можливі втрата свідомості і смерть. Сонячний удар – різновидність теплового. Виникає за тривалої дії на незахищені ділянки тіла ( особливо голову) сонячних променів.

Надання допомоги. Потерпілого винести із зони дії високої температури (у затінок чи прохолодне приміщення ), покласти на спину, розслабити пояс і одяг, підняти голову, оббризкати холодною водою, покласти холодну примочку на голову і груди, дати понюхати нашатирний спирт і створити умови для притоку свіжого повітря, дати випити 20 капель корвалолу або валеріани і запити холодною водою. Потерпілому необхідно пити багато підсоленої води. При необхідності провести штучне диханняю В усіх випадках потрібна госпіталізація.


v. Підбиття підсумків уроку

1.Обмороження – це?
2.Стадії обмороження?
3. Опік це?
4. Типи опіків
5. Порушення в організмі при сонячному ударі

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати і вивчити конспект в зошиті

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.