+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Перлина Миколаївщини. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі "Морське серце"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Перлина Миколаївщини. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі "Морське серце"

Мета літературної освіти: ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменниці, зробити ідейно-художній аналіз її поезії в прозі. Розвивати вміння характеризувати художній твір, образ-персонаж, акторські здібності. Виховувати гуманістичні почуття, любов до малої Батьківщини, її кращих представників.

Цілі: знати найосновніші відомості про творчу спадщину письменниці; вміти схарактеризувати ідейно-стильові особливості її поезії.

Завдання: виділяти і пояснювати засоби поетичної мови; виділяти і коментувати національні і вселюдські мотиви, відшукувати образну деталь, пояснювати її роль; пояснювати художні засоби; висловлювати власні судження з приводу художніх особливостей поезії письменниці.

Змістові лінії літературної освіти:

Л – вільне володіння матеріалом та навичками різних видів аналізу;

А – реалізація своїх читацьких потенцій;

К – здатність використовувати можливі міжпредметні зв’язки;

Мвідповіді на запитання;

Д – набуття досвіду планування й організації своєї читацької діяльності.

Компетенції учня-читача: домінувальні: читацька, креативна, комунікативно-мовленнєва; фонові: інформаційна, фасилітативна, візуалізаційна.

Тип і різновид уроку – ЛРК (урок-спілкування)

Теоретико-літературні поняття: поезія в прозі

Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво (запис звуків моря).

Наочні засоби навчання: Портрет Дніпрової Чайки, учнівські малюнки на морську тематику, таблиця-схема "Жанри творів Дніпрової Чайки", географічна карта Миколаївської області, мультимедійний проектор, комп’ютер.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку

1.Вступне слово-звернення вчителя до учнів-читачів

Вчитель на фоні відеоролика шуму моря з чайками. Слайд 1

Дніпрова Чайка... Хто вона? Звідки прилинула в українську літературу? Що принесла на крилах своєї фантазії?

2. Рольова гра.

Учениця – Дніпрова Чайка

Доброго дня! Сучасному читачеві, особливо молодому, мало відоме моє романтичне ім'я, моя доля - доля сільської дівчини з Миколаївщини, якій судилося стати "дівчиною-чайкою" і помітним явищем в українській культурі кінця XIX початку XX століття.

3. Оголошення теми та мети уроку. Слайд 1

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Ознайомлення з постаттю письменниці.

Вчитель.

Наша гостя вам, діти, зараз розповість про себе, а кожному із вас необхідно буде узагальнити почуту інформацію і письмово дати відповіді на запитання. Слайд 3

(максимальна кількість балів 12)

Учениця – Дніпрова Чайка.

Слайд 1,2

Моє дівоче прізвище - Людмила Олексіївна Березіна. Я народилася 20 жовтня 1861 року в с. Карлівці (тепер село Зелений Яр на Миколаївщині) (звертається до карти Миколаївської області) у сім'ї священника.

Батько мій був веселий, гостинний і до всього прихильний. Знав дуже багато віршів, казок, пісень, легенд... Од нього в мене напровесні життя з'явилася охота до пісень, казок, усяких словесних узорів нашої мови.

Кохалася в народних піснях і моя мати - Наталка, яка походила з українського козацького роду. Вразлива, відкрита до всього прекрасного, моя душа вбирала народні мелодії та образи. Казок та пісень я ще з дитинства знала безліч. Казали про мене тоді, що я і як балакаю , то співаю.

Життя в сім'ї було наповнене релігійною мораллю, і коли мені виповнилося 8 років, мене відвезли до монастирської школи. Та душа прагнула свободи, і я вблагала батьків продовжити освіту у приватній жіночій гімназії, яку закінчила у 1879 році, здобувши право викладати російську мову та історію.

Рік працювала приватним вчителем у багатій родині, а згодом здобула посаду старшої вчительки у гімназії, яку сама закінчила.

Ще навчаючись у гімназії почала писати вірші російською та українською мовами. Захоплювалася поезією Пушкіна, Лермонтова, Байрона, перекладала їхні твори.

Могутній вплив на мене мав "Кобзар" Тараса Шевченка. У значній мірі під його впливом я у своїй записній книжці записала: "Знаю тепер, що я українка, а не росіянка: ніякі біди, слова і події... не хвилюють моє серце так як історія України, ніякий наспів не знаходить такого резонансу у мене в грудях, як український, ні за кого не болить так серце, як за її промахи, помилки... - віддаються стогіном у мене в душі".

Була одружена, мала дітей. Слайд 4, 5

Вчитель. - Людмила Олексіївна, поясніть, будь-ласка, свій псевдонім.

Учениця –Дніпрова Чайка. Слайд 6

Вперше він з'явився у 1885 році, коли я надрукувала в журналі "Нива" вірші "Вісточка" і "Пісня", оповідання "Знахарка". Образ чайки прилинув до мене з берегів Славути (Дніпра), неподалік від якого минуло дитинство, з тої народної пісні про яку співав батько:

Це пісня про Україну, про горе її дітей, яких гнали в Невою турки і татари, розпинала польська шляхта, мордували російські царі.

Вчитель. - Що ви знає про антиукраїнську політику російських царів ? (звертається до учнів, а ті пригадують скасування Запорозької Січі, Валуєвський циркуляр 1863 року...)

Учениця –Дніпрова Чайка

Ось у таких умовах я назвалась Дніпровою Чайкою, щоб піднести свій голос на захист українського народу, української культури. Мої погляди знайшли підтримку у Миколи Лисенка - композитора, письменників-друзів – Олени Пілки, Лесі Українки, Михайла Старицького, Бориса Грінченка, Михайла Коцюбинського. З ними я потоваришувала після переїзду разом з чоловіком Ф. Василевським до с. Королівни на Київщині.

Вчитель.

Дніпрова Чайка створила чимало віршів, оповідань, казок, лібрето дитячих опер, поезій в прозі.

Слайд 7

Найбільшу славу письменниці принесли поезії в прозі. В кінці XIX на початку XX століття цей жанр набув значного поширення.

Учень-літературознавець.

Термін "поезія в прозі" був уведений Ш. Бодлером у 1869 році. Потім вірші прозою привертали увагу А. Рембо, І. Тургенєва, М. Коцюбинського, Б. Стефаника, М. Черемшини, О. Кобилянської, Б. Грінченка.

Поезія в прозі - короткий ліричний твір настроєвого характеру, наближеного за формою тексту до прози і водночас за мелодикою, підвищеною емоційністю та ліричним сюжетом - до поезії. Цей жанр ніби перебуває на межі прози і поезії.

Учениця- Дніпрова Чайка

У моїй творчості "поезії в прозі" займають особливе місце. Мої мініатюри були моєю втіхою, художньою насолодою і разом з іншими прозовими творами "не можу мовчати", що примушувало мене хапати перо серед глупої ночі та клало карби на душу.

Вчитель.

Найбільшу групу поезій в прозі становлять мініатюри на "морську" тематику - в них обов'язково присутній образ моря у тій чи іншій варіації. Писалися вони в кінці 80-х років.

ІІІ. Ідейно-художній аналіз поезій в прозі

1 Виразне читання мініатюри "Морське серце»

2.Словникова робота за питаннями учнів.

Хутко — швидко; страхополох — боягуз;

перли — коштовні камені;

коралі — морські закам’янілі частки, що використовувалися як прикраси; ущент — повністю;

гидке — негарне, відворотне, противне; гидує — нехтує, зневажає;

зиркнути — глянути.

3. Евристична бесіда.

1) На якій основі побудований цей твір? (На основі легенди.)

2) Про яке «морське серце» йдеться? (Про медузу.)

3) Як ви ставитеся до вчинку меншого брата? А старшого?

4) Що символізують образи братів — старшого й меншого?

5) Чому саме серця старшого брата ніхто не схотів торкну¬тися, чому воно перетворилося на медузу?

6) Що таке, на вашу думку, геройство, відвага, мужність і коли вони потрібні?

7) Які художні засоби найпомітніші у цьому творі? (Мета¬фори, уособлення.)

8) Чому цей твір за жанром — поезія в прозі?

4.Усний літературний диктант:

1. Легендарний сюжет мініатюри розповідає про походження... (медузи)

2. Серце старшого брата перетворилося на...(медузу), бо воно... (полохливе і гидке).

3. У творі засуджується... (боягузтво).

4. Цілковитим протиставленням образу старшого брата може бути дівчина... (чайка).

5. Слайду 7 .

Учні записують відповіді на останні два запитання

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок

д

р

р

м

п

х

к

м

Розгадування кросворда.

На основі поезії в прозі «Морське серце» кросворд-сходинки, які необхідно заповнити словами-поняттями, що пов’язані з морем.

Відповіді: д — дно; р — рак; р — риба; м — море; п — перли; х — хвиля; к — коралі; м — медуза.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати поезію в прозі «Морське серце», переказувати її; зробити ілюстрації.

VI. ПІДСУМОК

  1. Оцінення.

Оцінки виставляються за результати роботи учня на уроці, або за відповіді на питання.

2. Висновок

Легендарні сюжети мініатюр використовуються для того, щоб розв'язати одвічні і моральні проблеми вірності і зради, любові і жорстокості. Твори письменниці, пройняті ідеями гуманізму, сповнені вірою в торжество добра над злом.

А завершити наш урок хочу словами з вірша «Війна не вгаває…» Дніпрової Чайки

Звучить уривок з вірша "Війна не вгаває..." Дніпрової Чайки

Опис документу:
ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом письменниці, зробити ідейно-художній аналіз її поезії в прозі. Розвивати вміння характеризувати художній твір, образ-персонаж, акторські здібності. Виховувати гуманістичні почуття, любов до малої Батьківщини, її кращих представників.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн
590 грн