ПЕРЕРОДЖЕННЯ СКРУДЖА ЯК НАСЛІДОК ОСМИСЛЕННЯ СВОГО ЖИТТЯ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок № 27. Переродження Скруджа як наслідок осмислення свого життя

Мета: простежити зміни в характері і поведінці головного героя; вдосконалювати навички роботи з текстом; розвивати образне мислення, спостережливість; виховувати бажання самовдосконалюватися.

Обладнання: малюнки-ілюстрації до повісті Ч. Діккенса.

Тип уроку: формування й застосування навичок та вмінь.

А найкращим було те, що і Майбутнє належало

йому і він міг ще змінити свою долю.

Ч. Діккенс

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Герой на ім’я Скрудж добре вам відомий з мультсеріалу Уолта Діснея «Качині історії». У цих мультфільмах Скрудж Мак Дак — скупий і розважливий дядько чарівних каченят. Ім’я діккенсовського містера Скруджа («Scrooge» в перекладі з англійської — скнара, скупий) стало загальним ще у ХІХ столітті. Образ скупого, схожого на Скруджа, є у багатьох творах світової літератури. Цікаво, чи зможе діккенсовський Скрудж подалати свою непривабливу сутність?

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Опитування

- Навіщо три Духи явилися Скруджу у Різдвяну ніч? (Вони повинні були вплинути на героя, примусити його замислитися над своїм грішним життям, отямитися, розпочати своє життя вже іншою людиною, чия душа відродилася й прагнула творити добро.)

- Що показали духи герою під час подорожі? (Самотнє дитинство, важку юність, безрадісну безлюбовну зрілість)

- Що, на вашу думку, найбільше вразило Скруджа під час подорожі? (Спогади про дитинство, смерть Тайпі Тіма, смерть Ебінізера Скруджа)

-Які почуття переживав герой, мандруючи в часі і просторі? (Страх, жаль, муки совісті, бажання змінитися)

2. Перевірка домашнього завдання

(Демонстрація учнівських малюнків-ілюстрацій.)

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань

Спостереження за змінами у житті героя

1) Яким Скрудж був?

- Зачитайте опис портрета Скруджа. (Від слів «Душевний холод заморозив старечі риси…» до слів «…що заморожує».)

Цікаве зіставлення: Скрудж може бути схожий на «водопровідний кран на вулиці», з якого ще «сочилася вода, і він, позабутий усіма, потроху обростав льодом у сумній самотності, поки не перетворився на понуру слизьку брилу».

Висновки: зі Скруджа крапля за краплею витікає живе життя і людське тепло, перетворюючи старого скнару на льодяну брилу.

- Як Діккенс порівнює свого героя з негодою? Що страшніше: «льодяне серце» чи найлютіший мороз? (Від слів «Найшаленіший вітер…» до слів «…Скруджу щедрість була невідома».)

Висновки. Зовні і зсередини вкритий памороззю Скрудж нагадує живий труп, привид. Не дивно, що саме такому герою явився виходець з потойбічного світу, колишній компаньйон Скруджа Джейкоб Марлі.

2) Які зміни відбуваються зі Скруджем? Діккенс вважає, що перетворення Скруджа можливе, адже, за Новим Заповітом, найбільший грішник має шанс врятуватися. І це спасіння відбувається. «Твої губи тремтять,— сказав Дух.— А що це котиться у тебе по щоці?» Перший лід брили розтоплює перша сльозинка, яка з’являється на очах героя. Душевний холод потроху відступає: «з жаром вигукнув Скрудж», «серце так і забилося у нього в грудях». Проте Скрудж, почувши, як діти вітають одне одного зі святом, спочатку радіє, а потім знову згадує: «Яка мені від цього користь?» Та після першої сльози Скрудж схлипнув, потім заплакав, пізнавши у маленькому хлопчику, якого покинули одного на Різдво, самого себе. І ось нарешті «все знаходило відгук у зм’яклому серці Скруджа і давало вихід сльозам». Остаточне потрясіння Скруджа відбувається, коли мовчкуватий, закутаний в усе чорне Дух Майбутнього Різдва приводить наляканого героя на кладовище, до занедбаної могили, на якій написане ім’я Ебінізера Скруджа. «Скрудж затремтів весь з голови до п’ят» — кульмінаційний психологічний стан героя. Він падає навколішки, гаряче й пристрасно молить Духа змінити його долю.

3) Яким Скрудж став?

- Особливістю різдвяного сюжету є те, що «плач» Різдва змінюється «сміхом», страх же поступається місцем «великій радості». Знайдіть цитати, що змальовують велику радість головного героя.

- Якими словами називає Скрудж хлопця на вулиці? («Милий хлопчик», «розумна дитина», «дивна дитина», «говорити з таким саме задоволення») Про що це свідчить? (Про радісний настрій героя, добре ставлення до оточуючих)

- Які вчинки переконують читача у переродженні героя? (Відіслав різдвяну індичку Кретчитам, просив прийняти благодійний внесок, прийшов помиритися з племінником, допоміг Тайпі Тіму, збільшив платню Бобу Кретчиту.)

IV. Підбиття підсумків уроку

Слово вчителя

Ч. Діккенс у своїх «різдвяних» творах реалізує сюжети про духовне оточення, спасіння, переродження людини, що втратила подобу Божу. Це цілком відповідає святу Різдва, яке завжди пов’язувалося з чудом, спасінням, даром. Письменник щиро вірить у можливість перетворення «мертвої» душі на живу, вважає, що «кожна християнська душа, роблячи добро навіть у найскромнішій царині, вважатиме своє земне життя занадто швидкоплинним для безмежних можливостей добра».

V. Домашнє завдання

Підготувати цитати фантастичних епізодів у творі «Різдвяна пісня в прозі».

Світова література, 6 клас

____________

Урок ____

Тема. Переродження Скруджа — наслідок осмислення власного життя. Щасливий фінал — особливість різдвяної повісті

Мета: простежити зміни в характері й поведінці Скруджа; розкрити мотиви його переродження; удосконалювати навички аналізу тексту, характеристики героя; розвивати образне мислення, спостережливість; виховувати бажання самовдосконалюватися.

Май душу, май серце — і будеш людиною на всі часи.

Ч. Діккенс

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Бесіда

На попередніх уроках ми познайомилися з головним героєм повісті «Різдвяна пісня в прозі»

Скруджем, здійснили подорож у минуле і теперішнє разом із ним і духами Різдва.

  • Згадайте, у який час відбувається подорож Скруджа з духами?

  • Яким був Скрудж до подорожі з духами?

  • Чому Скрудж послухався Марлея і погодився на зустріч із духами?

  • Що дала Скруджу подорож із духами минулого та теперішнього Різдва?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності .

Оголошення теми та епіграфа уроку

У ч и т е л ь. Подорож із духами минулого та теперішнього Різдва спонукала Скруджа замислитися над своїм життям. Отже, перший крок до покращення зроблено. А сьогодні ми простежимо, які зміни відбудуться зі Скруджем після його зустрічі з третім духом, поговоримо про переродження героя, тобто про те, як наш головний герой стане іншою людиною, доброю і щирою.

ІІІ. Робот а над темо ю уроку

1. Переказ учнями подорожі Скруджа з духом прийдешнього Різдва

2. Аналітична бесіда

  • Які почуття пережив герой, мандруючи в часі й просторі? (Страх, муки совісті, відчай, бажання змінитися)

  • Як ви вважаєте, що сприяло переродженню Скруджа? (Видовище власної смерті й усвідомлення того, що вона не викликала ні в кого співчуття.)

  • Яким шляхом Скрудж ішов до переродження? (Потрясіння від побаченого підштовхнуло до прозріння й розбудило давно забуте відчуття каяття. А спокута гріхів веде до очищення.)

  • Знайдіть цитати, які підтверджують зміну в душі героя.

  • Як ви розумієте слова Скруджа: «Як люди живуть, такий їм має бути і кінець, коли вони не змінять свого життя; коли ж вони його змінять, то й кінець зміниться»?

3. Рольова гра

Від імені Скруджа розказати про зроблені ним добрі справи: відіслав різдвяну індичку Кретчитам, допоміг Тайні Тіму, збільшив платню Бобу Кретчиту, просив прийняти благодійний внесок, прийшов помиритися з племінником.

4. Складання схеми-характеристики

«Скрудж після подорожі з Духами»

У ч и т е л ь. Дійсно, «Скрудж став таким добрим другом, добрим господарем і доброю людиною, що навряд чи й був другий такий у доброму старому Лондоні або в якому іншому доброму старому місті в доброму старому світі».

5. «Коло думок»

Висловіть власну думку.

  • Чому переродження Скруджа відбувається саме під час Різдва?

Висновок. Духовне очищення, спасіння, переродження людини, яка втратила в душі Бога,

відбувається під час Різдва, тому що Різдво — світлий період добра і радості. За словами самого Ч. Діккенса, «принцип добра завжди перемагає, незважаючи на щонайневдячніші обставини і тяжкі перепони». У день святкування Різдва «всі людські серця ширшають» і вся земля сяє від світла віри, надії на добро і щастя.

  • Чому, на вашу думку, повість має щасливий кінець?

Висновок. По-перше, Ч. Діккенс як гуманіст вірив у добру сутність людини, у те, що душу

можна вилікувати від зла.

6. Теорія літератури

Різдвяне оповідання (повість) — художній твір, дія якого відбувається під час Різдва і який має щасливу розв’язку, що тісно пов’язана із суттю і духом цього свята.

Висновок. Отже, за законами жанру наша повість повинна мати щасливий кінець.

  • З якими творами зближує щасливий фінал «Різдвяну пісню в прозі»? (З казками)

IV. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

Так закінчується «Різдвяна пісня в прозі», що її сам Ч. Діккенс назвав «повістю про переродження людини, яка понад усе цінувала дзвін монет».

Пам’ятаймо: кожен із нас відповідає перед Богом за свої вчинки. Тож не забуваймо слова письменника, які стали епіграфом до нашого уроку: «Май душу, май серце — і будеш людиною на всі часи».

V. Оцінювання діяльності учнів

VI. Домашнє завдання

Повторити визначення таких понять із теорії літератури, як «фантастичне», «реальне», «повість», «пісня», «композиція», виписати їх до зошитів.

Взяти участь у конкурсі «Найкращий ілюстратор твору».

Творча група готує повідомлення «Різдвяні пісні».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Сучасні проблеми адаптації та соціалізації особистості»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.