Патріотичний квест «Сторінками становлення української державності»

Виховна робота

Для кого: 8 Клас

15.08.2021

129

6

0

Опис документу:
Патріотичний квест до Дня Соборності України «Сторінками становлення української державності» для учнів 8-9 класів. Виховний захід допоможе співвіднести особистість конкретного учня з їхньою належністю до України та поглибити знання учнів про історію, культуру, видатних особистостей України.
Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати кодПатріотичний квест«Сторінками становлення

української державності»Хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього.

М. Рильський

2021

Маршрутна картка

Команда _______________


Назва локації

Кількість балів

1

Великі українці


2

Ми – єдині та унікальні


3

Наша мова калинова


4

Історична


5

Народні символи


6

Фольклорна


7

Мистецька


8

Літературна
«Однині на всіх землях України, розділених віками – Галичині, Буковині, Закарпатській Русі і Наддніпрянській Україні – буде одна, велика Україна. Мрії, для яких найкращі сини України жили і вмирали, стали дійсністю. Однині і повіки буде одна, самостійна Українська Народна Республіка».

Із текста Акту Соборності Українська нація одна від Львова до Луганська від Чернігова до Севастополя. Сила українців у їх єдності. В ній запорука наших успіхів, нашого порятунку і процвітання. Лише завдяки почуттям національної єдності, злагоди, миролюбності можна зберегти Україну, стати рівними серед рівних. Кожен народ – коваль свого щастя. У нашого народу спільне минуле і майбутнє, своя національна біосфера. Єдність – це мета, вона ж і засіб для досягнення мети.

Україно, соборна державо,

Сонценосна колиско моя,

Ще не вмерла й не вмре твоя слава,

Завойована в чесних боях!Перегляд
матеріалу
Отримати код

Патріотичний квест до Дня Соборності України

«Сторінками становлення української державності»

Мета: співвіднести особистість конкретного учня з їхньою належністю до України; поглибити знання учнів про історію, культуру, видатних особистостей України; виховувати почуття патріотизму, повагу до символів України та духовних скарбів українського народу; розвивати громадянську самосвідомість учнів; сприяти розвитку пізнавального інтересу школярів, розвивати вміння працювати в команді.

ХІД ГРИ

Учасники: вісім команд учнів 8-9 класів по 5 учнів.

Учень 1

Україна – це краплина сонця на карті світу. Вона осяяна багатовіковими традиціями, піснями, історією. Наша земля наділена неоціненними скарбами та багатствами родючих земель та повноводних рік.

Учень 2

Україна – наш спільний дім. Тож ми маємо дбати, щоб були в ній добробут і лад, мир і злагода. Усі ми повинні усвідомити: своє, рідне – це не тільки хата й подвір’я, а й вулиця, село чи місто, де ти живеш, ліс і річка, степ і море. Гірким і тернистим був шлях України у боротьбі за волю та незалежність.

Учень 1

22 січня Україна святкувала День Соборності – сто років тому, у 1919 році, було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР).

Учень 2

Соборність землі України – духовне єднання всіх територій, які історично належали нашому народові, єдність і цілісність загальної території України, недоторканність її кордонів. Соборність української державності означає, що Україна має свою єдину національну державу, яку створює сам народ, як вільну, суверенну, демократичну, правову і соціальну.

Вчитель

У тяжкій і тривалій боротьбі за національне визволення, утвердження власної державності наш народ не раз переживав як гіркі, так і радісні події. 
Одна з таких сторінок нашого минулого - боротьба українського народу за соборність своїх земель. Тому патріотичний квест, участь в якому беруть участь 8 команд, так і називається «Сторінками становлення української державності».

Сьогодні ви перевірите, що знаєте про нашу Батьківщину, її видатних особистостей. Ви матимете змогу показати свої знання державних та народних символів, віршів, прислів’їв.

Кожна команда буде рухатися маршрутом, який складається з 8 локацій. На кожній локації команду будуть чекати завдання, успішно виконавши які, ви отримаєте певну кількість балів, які будуть зафіксовані у маршрутній картці команди. Рухатися локаціями потрібно поступово за маршрутом.

Пройшовши всі 8 локацій, кожна команда здає маршрутну картку. Та, яка зробить це швидше й отримає найбільшу кількість балів, і буде переможцем нашого патріотичного квесту. А фіксувати і оцінювати результати ваших змагань будуть…

Вчитель

Команди готові? Тож починаємо!Локація «Великі українці»

Видатні особистості зазвичай народжуються в ті часи, коли суспільство їх найбільше потребує. Видатні персоналії залишають слід в історії, культурі та науці, який не зникає і через століття. Їхні імена знає весь світ. Ці люди змогли піднести нашу державу на п’єдестал слави, довести, що українці — сильна, талановита нація. Назвіть видатних особистостей України за поданими характеристиками.

 1. Український лікар, учений в галузі медицини, біокібернетики; дійсний член НАНУ, директор Інституту серцево-судинної хірургії. У 2008 році він був визнаний другим після Ярослава Мудрого великим українцем за результатами опитування громадської думки Великі українці. __________________________

 2. Поет, композитор. Його пісні любили та співали не тільки в Україні, а й в усьому Радянському Союзі. Саме він - автор безсмертної та мелодійної «Червоної рути». ________________________________________________________________

 3. Перший космонавт незалежної України. У період з 19-го листопада до 5-го грудня 1997-го року, він здійснив космічний політ на американському космічному кораблі багаторазового використання "Колумбія" разом із астронавтами із США та Японії. Завдяки йому, у 1997 році вперше український гімн пролунав у відкритому космосі.___________________________________________________________

 4. Український композитор. Справжня перлина української культури, найяскравіший твір, який приніс йому визнання –«Щедрик» – одна із найвідоміших різдвяних мелодій, що облетіла увесь світ. Слова композиції перекладені не однієї мовою. Щедрівка стала саундтреком до багатьох голлівудських фільмів (наприклад, «Сам удома» чи «Гаррі Поттер»). Її автором є ____________________________________________________________________

 5. Талановитий письменник, засновник українського кіно. Його фільм «Земля» увійшов до числа двадцяти кращих фільмів усіх часів та народів. А стрічка «Звенигора» демонструвалася у багатьох країнах світу. Справедливо про нього Чарлі Чаплін сказав, що «слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета - ________________________________________________________________».

Відповіді: Микола Амосов, Володимир Івасюк, Леонід Каденюк, Микола Леонтович, Олександр Довженко

Назвіть, чий портрет зображено на купюрі номіналом:

20 грн – ____________________________________________________________

50 грн – ___________________________________________________________

100 грн – __________________________________________________________

200 грн – __________________________________________________________

500 грн – __________________________________________________________

Відповіді: 20 Іван Франко, 50 Михайло Грушевський, 100 Тарас Шевченко,

200Леся Українка, 500 Григорій Сковорода


Локація «Наша мова калинова»

 1. Здійсніть подорож містами України і запишіть, хто вас зустріне:

(наприклад: у Києві – киянин)

У Дніпрі _____________________; у Харкові ________________________;

у Чернігові __________________; у Чернівцях _______________________;

у Кропивницькому ________________; в Одесі ________________________;

у Полтаві _____________________; у Донецьку _______________________;

у Запоріжжі___________________ ; у Фастові________________________.

 1. Перекладіть українською сталі вирази та запишіть їх:

нести чепуху ____________________________________________________

мутить воду _____________________________________________________

лȅд тронулся ____________________________________________________

иметь в виду ____________________________________________________

честь и хвала ____________________________________________________

Відповіді: верзти дурниці, каламутити воду, крига скресла, мати на увазі, шана і хвала

Локація «Історична»

Українці добре знають ціну незалежності, оскільки й зараз борються за свою свободу.

 1. Запишіть події, які відбувалися в нашій країні в дані роки.

24 серпня 1991 року _______________________________________________

22 січня 1919 року ________________________________________________

28 червня 1996 року _______________________________________________

30 червня 1990 року _______________________________________________

26 травня 1648 року ______________________________________________

 1. Історична вікторина.

 • Під керівництвом якого гетьмана Україна вела Національно-визвольну війну проти поляків? _________________________________________

 • Який гетьман зрадив російського царя Петра І, перейшовши на бік шведів? ___________________________________________________

 • Хто був першим і останнім гетьманом України? __________________

________________________________________________________________________________

 • Хто був автором однієї з перших Конституцій у світі? _______________________________________________________________

 • Кого називають батьком української історії?

_______________________________________________________________

Відповіді: Під проводом Богдана Хмельницького; Іван Мазепа; Дмитро Вишневецький; Кирило Розумовський; Пилип Орлик, Михайло ГрушевськийЛокація «Народні символи»

Народні символи – це те, що найбільше любить і цінує народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, використовують у звичаях і обрядах.

 1. Символ краси, безперервності життя. Вона живуча: встромиш у землю гілочку - і виросте дерево, засип ранку порошком меленої кори - і кров зупиниться. Освячені її гілочки служили оберегами полів від граду, під час грози. Це ____________________________________________________

 2. Символ кохання, краси, щастя. Навесні вкривається білим цвітом і стоїть, як наречена у білому вбранні. Її ягодами уквітчують весільний коровай, оселю, печуть смачні пироги, лікуються. Народ склав про неї багато легенд та пісень. Це __________________________________________________

 3. Символ віри у свої сили, символ кохання, вірної і взаємної любові, краси, пам'яті. Це трав'яниста вічнозелена рослина, що зеленіє навіть під снігом. Нею прикрашають весільний коровай, садять біля хати, вплітають дівчата у віночок.

 4. Символ могутності та довговічності, цілісності й здоров’я. Він – дерево життя, символізує наймогутніших богів: Зевса, Юпітера, Перуна. З нього, вважається, був зроблений Хрест Господній… Як знак вічності, він лягає в основу будівель, мостів, інших споруд, де є дерев’яні елементи. Це _____________________________________________________________

 5. Немає України без білої хати і квіток, які милують око до сивих морозів. Для матерів вони – символ синівської чоловічої сили, святості, чистоти, хлоп’ячої краси й добра. Діти ж пов’язують ці квіти з образом матері, для них це символ отчого дому, материнської любові, Батьківщини. Це _____________________________________________________________

 6. Стародавній оберіг дому, символ щасливої долі, злагоди і подружньої вірності, чистоти почуттів і найщиріших побажань.__________________

 7. Символ Сонця; життя, його безсмертя; любові і краси; весняного відродження; добра, щастя, радості. ______________________________

 8. Ритуальний священний хліб, символ багатства, котрий завжди має художньо виконану і естетично оздоблену круглу, тобто сонячну форму.

 9. Символ життя, долі, життєвої сили; символ дівоцтва. Він також є символом довершеності та дівочою прикрасою для волосся.___________

 10. Символ здоров'я, краси, щасливої долі, родової пам'яті, порядності, чесності, любові, святковості; оберіг. Виготовляється з лляного чи конопляного полотна домашньої роботи. _________________________Локація «Ми – єдині та унікальні»

 1. Команда повинна якнайшвидше з окремих частин скласти карту з областей України.

Об’єднаємо всі області разом!

Бо ми одна родина!

Ми єдина сила !

2. Вибираючи місця для подорожі багато хто з нас мріє про далекі, багаті та живописні країни. А надзвичайне, прекрасне, унікальне, знаходиться поруч з нами. В Україні є тисячі мальовничих, дивних краєвидів вишуканої вроди, про які багато хто з корінних жителів, не говорячи вже про закордонних туристів, навіть не знають. А чи знаєте ви, що

 • У Тернопільській області, можна знайти найбільшу в світі гіпсову печеру — це _________________________________________________.

 • У Херсонській області знаходиться найбільша пустеля Європи – це ______________________________________________________________

 • В Україні знаходиться найдовше місто Європи та третє за довжиною (після Мехіко і Сочі) місто світу. Це _______________________________________________________.

 • На Дніпрі знаходиться найбільший річковий острів у Європі. Він розташований між двома унікальними природними комплексами - порогами Дніпра та плавнями Великого лугу Запорозького. Це острів ____________________________________________________.

 • В Україні знаходиться один з найстаріших степовий біосферний заповідник планети і найбільший у Європі степовий заповідник. Це ____________________________________________________
  Українська нація одна від Львова до Луганська від Чернігова до Севастополя Сила українців у їх єдності. В ній запорука наших успіхів, нашого порятунку і процвітання. Лише завдяки почуттям національної єдності, злагоди, миролюбності можна зберегти Україну, стати рівними серед рівних. Кожен народ – коваль свого щастя. У нашого народу спільне минуле і майбутнє, своя національна біосфера. Єдність – це мета, вона ж і засіб для досягнення мети.

Відповіді: печера Оптимістична, Олешківські піски, Кривий Ріг, Хортиця, Асканія-Нова

Локація «Літературна»

 1. Прочитайте відомі вам вірші класиків української літератури напам’ять.

 2. Складіть акровірш.

У________________________________________________________

К________________________________________________________

Р_________________________________________________________

А_________________________________________________________

Ї________________________________________________________

Н_________________________________________________________

А_________________________________________________________

Локація «Фольклорна»

Наведіть лад у прислів’ях, поєднавши їх початки і кінцівки.

Згода будує,

товариш не всяк

Свій розум май,

а знай, що говориш

У своїй хаті

а свого не бачить під носом

Чуже бачить під лісом,

а незгода руйнує

На любов і смак

а людей питай

Не говори, що знаєш,

й кутки помагають

Відповіді: Згода будує, а незгода руйнує. Свій розум май, а людей питай

У своїй хаті й кутки помагають. Чуже бачить під лісом, а свого не бачить під носом

На любов і смак товариш не всяк. Не говори, що знаєш, а знай, що говориш

Поєднайте назви видів пісень із визначеннями.

колядка

пісня, яку співали немовлятам

купальська

пісня, яка знаменувала початок або кінець роботи на полі

жниварська

пісня, яка виконувалася на Великдень

колискова

пісня, яка супроводжувала пускання вінків на воду

гаївка

пісня, яку співали на РіздвоЛокація «Мистецька»

Яке диво дивне — народна пісня ! Яку владну силу таїть вона в собі! Минають віки, змінюються суспільні устрої, потрясають світ нищівні війни і голодомори, на зміну одним поколінням приходять інші — у кожного свої смаки, свої уподобання. А народна пісня залишається, через усі злигоди й поневіряння проносить вона свій первісний чар, свою нев'янучу молодість. Народна пісня — це душа народу, його історія.

Допишіть і проспівайте пропущені слова у запропонованих українських народних піснях.

 1. В саду гуляла, квіти збирала,-

Кого_____________________________________________________

 1. Служив козак у війську,

Мав років двадцять три,

Любив ______________________________________________________

 1. Зеленеє жито, зелене,

Хорошії гості у мене.

Зеленеє ______________________________________________________

 1. Рідна мати моя, ти ночей не доспала,

Ти водила мене у поля край села,

І в дорогу ___________________________________________________

 1. Ой у лузі червона калина похилилася,

Чогось наша славна Україна зажурилася.

А ми тую червону калину підіймемо,

А ми ________________________________________________________


Народні пісні виконувалися у супроводі народних музичних інструментів.

Встановіть відповідності між назвами та зображеннями українських народних музичних інструментів:

трембіта

сопілка

бубон

цимбали

кобза

«Є щасливо обдаровані натури … і щасливо обдаровані народи. Я бачив такий народ, народ-музикант, - це українці». (П.І.Чайковський)«Українська народна поезія найбагатша і найкрасивіша в Європі» (Л.Люкшиш, Югославія)«Я люблю чарівні мелодії української пісні, хвилюючу красу української музики, прекрасну українську мову, чудову народну говірку». (Максим Горький)«Здається, кожна гілка дерева на Україні має свого поета і кожна стеблина трави на цих безмежних квітучих рівнинах відлунюється піснею». (Тальві, США)«Народна пісня України – все: і поезія, й історія, жива, яскрава, сповнена барв, істини, історія, яка розкриває все життя народу». (М.В.Гоголь)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.