Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
6 клас мова
Тема: Пароніми (практично)
Мета: навчитися розуміти лексичні та граматичні особливості паронімів, правильно вживати пароніми в усному і письмовому мовленні; розвивати усне та писемне мовлення учнів, здатності до аналізу своєї навчальної діяльності на уроці; виховувати шанобливе ставлення один до одного, вміння радіти успіху іншої людини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
II. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Слово вчителя.
Сьогодні ми дізнаємося про дуже цікаві словах - пароніми. Знання і розуміння паронімів допоможе вам правильно вживати їх у мовленні, збагатить ваш словниковий запас, навчить мислити. Але на початку нашої роботи давайте згадаємо, розповімо про інші цікаві словах - синоніми і антоніми.
III. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок п'ятикласників
Перевірка домашнього завдання
Лексикологія ─ це розділ мовознавства, що вивчає словниковий склад мови.
2. Лексичне значення мають самостійні та службові частини мови.
3. Лексичне значення слова пояснюють у орфографічному словнику.
4. Лексика – це всі слова що ми знаємо.
5. Автобус, киянин, борщ ─ це слова неологізми
6. Слова школа, вулиця, магазин – це загальновживані слова.
Дати визначення професійних, діалектних, застарілих слів.
IV. Введення нового матеріалу
Слово вчителя.
Пароніми
Часто у мові вживаються слова, близькі за звучанням, але різні за значенням – пароніми. Не всі слова, схожі за звучанням, можна вважати паронімами. До паронімічних належать тільки ті, що мають невелику відмінність у вимові:
Уява –уявлення,
Дефектний –дефективний,
Декваліфікація – дискваліфікація.
Часто вони мають один корінь, а відрізняються лише суфіксом, префіксом, закінченням, наявністю чи відсутністю частки (-ся). Серед паронімів є слова з різними коренями (плюш і плющ).
Незначна різниця у вимові паронімів спричинює труднощі у їх засвоєнні, призводить до помилок, зокрема до неправильної заміни одного слова іншим. Тому треба особливо уважно стежити за вживанням малознайомих слів і завжди звертатися до відповідних словників, щоб уточнити значення, правопис і вимову потрібного слова.
У діловому мовленні найчастіше зустрічаються такі пароніми.
Виборний. Виборчий
Виборний - посада, агітація.
Виборчий - кампанія, право, бюлетень.
Виключно. Винятково
Виключно - тобто лише, тільки.
Винятково - дуже, особливо, надзвичайно.
VII. Закріплення навчального матеріалу
Робота зі словником
З'ясувати значення паронімів: абонемент, абонент, горластий – горлатий, звичай – звичка.
Гра «Вгадай слова-пароніми»
1. Письмове привітання (переважно ювілейне); місце проживання особи чи знаходження установи, а також відповідний напис на конверті або посилці.(адрес - адреса)
2. Урядова особа, уповноважена для зносин з іншими державами; синоніми іменника «дипломник» (студент, який готує дипломну роботу). (дипломат - дипломант)
3. Синонім слів «товариство», «група», а також «об'єднання» (підприємців); синонім слова «заходи» (для здійснення завдання). (компанія - кампанія)
4. Синонім слова «грамотний»; антонім слова «усний»; (уживається, наприклад, у словосполученнях зі словами «мова», «стіл»); прикметник (того ж кореня), що вживається у словосполученнях з іменниками «приладдя» (для писання), а також «робота», «праця». (писемний - письмовий)
5. Те, що має відношення до тактики (зокрема ведення бою); той, хто володіє почуттям міри, синонім слів «правильний», «делікатний» (у поведінці, наприклад). (тактичний - тактовний)
4. Коментоване письмо
Перепишіть речення, добираючи з дужок потрібне слово. Обґрунтуйте свій вибір.
В акціонерному товаристві посада голови правління (виборча, виборна).
Проведення виборів до Верховної Ради забезпечують (виборчі, виборні) комісії.
Мій товариш охоче виконує різні (громадські, громадянські) доручення.
(Громадський, громадянський) мотив є одним із провідних у творчості В. Сосюри.
Між учнями та вчителем були дружні (відношення, відносини).
На сьогоднішньому занятті ми вчилися розпізнавати типи синтаксичних (відносин, відношень).
Дівчина була в складному матеріальному (стані, становищі).
Катя була в поганому (стані, становищі) і не могла йти далі.
Гра «Я ─ редактор»
─ Прочитайте подані речення, відредагуйте їх та запишіть правильні
відповіді.
1.Зачекай пару мінуток, я запишу її адрес і телефон.
2.Лікар назначив мені лікарство, але воно оказалось неефектним.
3.Він не мав ніякої уяви про те, що сталося.
4.Громадяни України називають свої гроші гривнами.
5. Виконуючи домашнє завдання, я мимохідь згадав про літній
відпочинок.
6.Надія купила для своєї бабусі сердешні ліки.
7.Голова виборної дільниці повідомив про порушення.
8. Нещодавно в моєму місці відкрилася музикальна крамниця.
VII. Підсумок VIIІ.
Домашнє завдання скласти речення із словами гривня, гривна, книжний, книжковий, адрес адреса.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»