ПАМ’ЯТКА ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В БАСЕЙНІ РІЧКИ БЕРЕСТОВА

Опис документу:
Черняхівська культура є одним із найяскравіших культурно-історичних утворень першої половини І тисячоліття н.е. – римського часу та епохи Великого переселення народів. У період свого розквіту, який припадає на середину – третю чверть ІV століття нашої ери, її ареал обіймав більшу частину сучасних українських земель, територію Молдови, частину Румунії та Росії. Відкриття кожної нової пам’ятки розширює знання учених про цю культуру.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

ПАМЯТКА ЧЕРНЯХІВСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В БАСЕЙНІ РІЧКИ БЕРЕСТОВА

Черняхівська культура є одним із найяскравіших культурно-історичних утворень першої половини І тисячоліття н.е. – римського часу та епохи Великого переселення народів. У період свого розквіту, який припадає на середину – третю чверть ІV століття нашої ери, її ареал обіймав більшу частину сучасних українських земель, територію Молдови, частину Румунії та Росії. Відкриття кожної нової пам’ятки розширює знання учених про цю культуру, дає можливість у тому числі точніше визначити межі її ареалу. Саме з’ясування сучасного стану питання про південну межу черняхівської культури у дніпро-донецькому регіоні і є метою даної роботи.

Дослідження черняхівських пам’яток у межах сучасної Харківської області у XX столітті не носило систематичного характеру, а висвітлювалося у загальному аспекті вивчення даних археологічних пам’яток. З 1995 року черняхівські пам’ятки на дніпро-донецькому вододілі досліджують науковці Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна під керівництвом доктора історичних наук Михайла Васильовича Любичева. В полі зору харківських археологів опинився район верхньої течії Коломака, Мжі, Мерчика, Берестової, деяких витоків Сіверського Дінця. Була розроблена цільова наукова програма «Пам’ятки пізньоримського часу на вододілі Дніпра та Ворскли». У наступні роки Германо-Слов'янська археологічна експедиція зосередилася на вивченні пам’ятки у районі села Війтенки Валківського району Харківської області, де були виявлені могильник та поселення часів черняхівської культури.

На правому березі річки Берестова, поблизу селища Зачепилівка виявлений могильник черняхівської культури. Він займає велику піщану височину (дюну) в річковій заплаві. Частина дюни зруйнована піщаним кар'єром. Площа пам'ятки невідома.

На території пам’ятки була виявлена вузькогорла світлоглиняна амфора римського часу з написом, зробленим червоною фарбою (діпінті), яка містила літери давньогрецького алфавіту. На всій величезній території черняхівської культури цілі амфори знаходять тільки в окремих похованнях, а саме в Причорномор'ї, між Дунаєм і Дніпром, хоча кілька таких знахідок відомо і в грунтових і підкурганних похованнях пізньоримського часу північніше, в тому числі в лісостепу між Дніпром і Сіверським Дінцем. Загалом, сам факт перебування амфори випадок неординарний. Ця черняхівська пам'ятка знаходиться досить далеко на півдні від традиційного ареалу культури, в зоні степу. А це означає тільки одне: відкриття черняхівського могильника в цьому регіоні, недалеко від впадіння Берестової в Орель, значно розширює ареал черняхівської культури на південь. Тобто, фактично, межа ареалу черняхівської культури в регіоні просувається, при чому досить значно, на південь.

У міру подальшого вивчення пам'яток черняхівської культури в цьому регіоні буде уточнюватися і лінія кордону її ареалу. На даний час вже можливо відповісти на питання про особливості знахідок у Зачепилівському районі – знайдено багато ліпної кераміки. Дослідження території тривають, кожний рік розкопок дає якісь особливі знахідки, а розгляд і детальне вивчення знайденого матеріалу – можливість більш детальніше аналізувати поширення та розміщення зниклого народу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.