Пам'ятка черняхівської культури

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Пам’ятка черняхівської культури

на території Зачепилівського району

Харківської області

Археологічна пам’ятка черняхівської культури поблизу селища Зачепилівки була виявлена цілком випадково. На подвір’я Ю.О. Сала, який мешкає у Зачепилівці, для господарських потреб завезли пісок. У піску виявилися темні черепки керамічного посуду та амфора із світлої глини. Що із цим «мотлохом» робити? Є декілька варіантів: викинути на смітник, залишити у себе за старим звичаєм – можливо, знадобиться, а можна звернутися до фахівців, щоб з’ясувати походження виявлених предметів. Саме прибічники третього варіанту й стають у нагоді археологічній науці, саме з їх допомогою здійснюються нові наукові відкриття. Господар разом із своїм сином Михайлом зацікавилися знахідками, склеїли їх, а потім принесли до Зачепилівського районного Будинку дитячої та юнацької творчості. Так при БДЮТ утворилася група молодих дослідників на чолі з методистом Ю.І. Булановим, до якої пізніше приєдналися керівники краєзнавчих гуртків із своїми вихованцями В.С. Запорожець, А.В. Петренко, О.В. Буряк.

Першим кроком, що здійснила група юних дослідників, було встановлення історичної цінності виявленої знахідки. Ю.І. Буланов, історик за фахом, передав фрагменти посуду своїм колегам з Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди. Виявилося, що фрагменти кераміки вказують на черняхівську культуру, якою у Харкові займається доцент Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна Михайло Васильович Любичев. Таким чином, встановили значимість виявленої знахідки.

М.В. Любичев зацікавився зачепилівською знахідкою – спочатку сам оглянув місце знахідки, а у листопаді 2012 року провів археологічну розвідку із співробітниками науково-дослідної лабораторії Германо-Слов’янської археологічної експедиції, яку очолює. З цього моменту пам’ятка поблизу селища Зачепилівка увійшла у науковий обіг, а зачепилівські юні дослідники стали активними їхніми помічниками. Вихованці БДЮТ розповіли про свою роботу на сторінках районної газети «Горизонти Зачепилівщини» та обласного видання «Слобідський край», зробивши свій посильний внесок у популяризацію історичних досліджень рідного краю.

У жовтні 2013 року група харківських археологів на чолі з кандидатами історичних наук Михайлом Любичевим та Кирилом Мизгіним провела розкопки місць поховань носіїв черняхівської культури. Було виявлено два поховання – кремація та інгумація, в яких крім глиняного посуду, виготовленого на гончарному крузі, знайдені зразки ліпної кераміки, також в одному з поховань знаходився залізний ніж та металева пряжка від паска, що вказує на чоловіче поховання. На жаль, у піску, а поховання виявлене на піщаній дюні, металеві предмети збереглися дуже погано, як і людські кістки – вціліли лише деякі фрагменти.

Вихованці гуртків «Історичне краєзнавство» БДЮТ, разом із членами зазначеної робочої групи юних археологів, були долучені до участі в археологічних розкопках, спостерігали за діями Ксенії Варачевої, яка у групі харківських науковців займається тонкою, можна сказати ювелірною, роботою - годинами чаклує над знахідками, неквапливо і обережно, по долі міліметру відкриваючи для огляду те, що віками приховувала земля. Таким чином, на кінець 2013 року у Зачепилівці було виявлено три поховання, ці знахідки будуть опрацьовуватися співробітниками науково-дослідної лабораторії Германо-Слов’янської археологічної експедиції. Михайло Васильович Любичев вважає, що зачепилівська земля ще приховує багато таємниць, котрі ученим необхідно буде розкрити; тому будуть продовжені розкопки у межах даного могильника, у подальшому необхідно визначити місце розташування поселення (а воно обов’язково розташовувалося десь неподалік).

До роботи експедиції були залучені крім вихованців гуртків туристсько-краєзнавчого напряму Зачепилівського районного Будинку дитячої та юнацької творчості ще й учні загальноосвітніх навчальних закладів, які на власні очі могли побачити клопітку роботу археологів та долучитися до неї.

З метою продовження співробітництва Зачепилівський БДЮТ та історичний факультет Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна уклали Угоду про співпрацю та організацію взаємовідносин на предмет реалізації спільних проектів у сфері освітньої, науково-дослідницької, пізнавальної, дозвіллєвої діяльності з учнівською та студентською молоддю; створення інноваційних навчально-виховних технологій організації роботи з обдарованою молоддю. У науковців ХНУ та співробітників і вихованців БДЮТ великі плани на майбутнє, які сприятимуть розвитку дитячого краєзнавчого руху на Зачепилівщині та популяризації історії рідного краю серед учнівської молоді району.

У квітні 2014 року співробітники Германо-Слов’янської археологічної експедиції організували виставку артефактів, виявлених на території Зачепилівського і Валківського районів Харківщини. За час роботи виставки, яка проходила у Будинку дитячої та юнацької творчості, її відвідали працівники відділу освіти, районної бібліотеки, вчителі та учні шкіл району.

Черняхівська культура є одним із найяскравіших культурно-історичних утворень першої половини І тисячоліття н.е. – римського часу та епохи Великого переселення народів. У період свого розквіту, який припадає на середину – третю чверть ІV століття нашої ери, її ареал обіймав більшу частину сучасних українських земель, територію Молдови, частину Румунії та Росії. Відкриття кожної нової пам’ятки розширює знання учених про цю культуру, дає можливість у тому числі точніше визначити межі її ареалу. А це в свою чергу розширює знання про перебування різних народів і племен на території нашого краю. У свою чергу, відкриття кожної нової пам’ятки розширює знання учених про цю культуру, дає можливість точно визначити межі її розповсюдження.

Не ми перші живемо на цій землі, майже 1700 років тому давні люди теж облюбували цю місцевість для свого поселення. Та не хотілося, щоб після нас залишилися лише могили.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!