і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Ожеледиця, заметіль, замерзання водойм

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Природознавство

Вчитель: Долгова

Місце проведення 2клас

Тема

Ожеледиця, заметіль, замерзання водойм

Мета: ознайомити учнів з явищами зимової пори: замерзанням водойм, ожеледицею і заметіллю, з правилами поведінки під час ожеледиці; розглянути народні прикмети про погоду взимку; розвивати мовлення, уяву, вміння спостерігати; вчити бачити красу природи взимку; виховувати інтерес до явищ природи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1 « Активне читання»

2. Вправа «Погода»+вправа «Крісло автора»

  • Яка зараз пора року?

  • Який місяць?

  • Яке число?

  • Тепло чи холодно надворі?

  • Який стан неба?

  • Яка температура повітря?

  • Чи були сьогодні протягом дня опади?

2. Запитання для повторення

Вправа «вільний мікрофон»

  • Яка погода найчастіше буває взимку?

  • Які опади бувають?

  • Які явища природи можна спостерігати взимку?

Підкресліть явища природи, характерні для зими.

Сніг, дощ, снігопад, грім, заметіль, завірюха, блискавка, ожеледь, паморозь, іній, замет, роса, мороз, відлига

II. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми розглянемо явища, які відбуваються взимку, а також ознайомимося з народними прикметами погоди взимку

III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь про явища зимової природи
• Біле, як сорочка,

Пухнасте, як квочка.

Крил не має,

А гарно літає.

Що це за птиця,

Що сонця боїться? (Сніг)

Діти, а як називається явище зимової природи, коли сніжинки падають

тихо, спокійно? (Снігопад)

Але сніг не завжди падає тихо. Часто дме вітер і тоді сніг мчить по повітрю,

затримуючись біля будинків, огорож, намітає великі замети.

  • Як називається такий снігопад? (Заметіль)

  • А якщо сильний вітер реве, як звір, нічого не видно, це яке явище? (Завірюха)

Що це?

У вогні не горить і у воді не тоне. (Лід)
Дітям роздають лід на тарілочках

  • Що таке лід? Як це довести?

  • Торкніться пальцями льоду. Що ви відчуваєте? (У теплій кімнаті лід тане. Коли,торкнешся його пальцями, то відчуваєш, що він слизький, холодний.)

Про які властивості льоду можна сказати? (Холодний, слизький)
Коли температура повітря опускається нижче 0 °С, вода, що знаходиться на
поверхні ґрунту, замерзає і перетворюється на лід. Поверхня льоду гладка і
слизька.

Узимку і восени після відлиги під час похолодання, а також після замерзання

мокрого снігу утворюється ожеледь або ожеледиця.

Знання про те, що лід слизький, допомагали у давнину в боротьбі ворогами.

Фортеці, як правило, були захищені від ворогів ровами з водою. Узимку,

коли ворог все ж підходив до фортеці, захисники поливали водою стіни

фортеці. По крижаній стіні підійнятися вгору було неможливо.

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Робота в групах

Учитель. Ожеледь — небезпечне для людей явище неживої природи. Можна

посковзнутися, впасти й отримати травму.

Давайте обговоримо правила поведінки під час ожеледиці.

1-ша група — «Чому під час ожеледі нам на дорогу потрібно більше часу?».

2-га група — «Яких правил ходьби необхідно дотримуватись під час

ожеледі?»

3-тя група — «Чому під час ходьби руки повинні бути вільними?»

4-та група — «Чому потрібно бути особливо уважним на слизькій дорозі?»

Учні висловлюються

Під час ожеледі до школи краще виходити раніше, щоб йти обережніше,

повільніше.

  • Йти треба, наступаючи на всю підошву, не кваплячись.

  • Шкільний рюкзак краще закріпити за спиною, а руки тримати вільними.

  • Дорогу переходити в ожеледь треба особливо уважно: адже водієві на слизькій дорозі важче управляти машиною.

  • Машину може занести, і водій не зможе зупинити її навіть біля «зебри», своєчасно натиснувши на гальма.

2. Таємниця сніжинок

Подивіться навкруги. Що лежить на землі, гілках дерев і кущів? (Сніг)

А що таке сніг? З чого він складається? (Сніжинки, які падають з неба)
Відгадайте загадку.

Гарна зірка сніжно- біла
На рукав мені залетіла,
Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

  • Що таке сніжинки?

  • На що вони схожі?

3. Гра «Зимові явища природи»

Плесніть у долоні, якщо почуєте зимові явища природи.

Листопад, гроза, снігопад, дощ, заметіль, приліт птахів, паморозь, відлига,

веселка, цвітіння яблунь, приліт перелітних птахів, ожеледиця.

4. Народні прикмети про погоду взимку

  • Сильно блищать зірки взимку — до морозу.

  • Горобці дружно розцвірінькалися — до відлиги.

  • Дим стовпом — до морозу.

  • Кішка на печі — до холоднечі, кішка на підлозі — до тепла.

  • Перший сніг за сорок днів до зими випадає.

  • Холодна зима — спекотне літо.

5. Гра «Збери приказку»

Взимку сонце світить, як комарів носок. Сонце — на літо, зима — та не гріє. Зимою деньок, на мороз.

6. Вікторина «Зима»

  • Щедре випадання снігу називають... (снігопад).

  • Підвищення температури вище за нуль градусів у холодну пору року — це... (відлига)

  • Пухнаста снігова бахрома на деревах і дротах. (Паморозь)

  • Вода, що з'явилася під час відлиги, і підталий сніг замерзають. На дорогах утворюється кірка льоду. Це явище називається (ожеледиця)

  • Про що це прислів'я: «Сам біжить, а стояти не дозволяє»? (Мороз)

  • Снігопад при сильному вітрі називається... (заметіль).

7. Гра «Доповни приказки»

Узимку сонце світить, та

рік кінчає, а зиму починає.

Сніг для рослин — це

8. Творче завдання. Складання казки про зиму
1) Поетична хвилинка.

ПЕРШИЙ СШГ

Мов пушинки,

Порошинки,

На покрівлі,

На будівлі

Ніжно падають сніжинки...

Так легенько

Б'ються, б'ються,

Так тихенько

В'ються, в'ються

В сніговій холодній млі,

Мов не хочуть пригорнуться,

Мов бояться доторкнуться

До замерзлої землі.

Г. Чупринка

БІЛІ ЧЕРЕВИЧКИ У ЗИМИ

Вкрив дерева білими крильми

Морозець колючий, мов шипшина.

Білі черевички у зими,

Біла-біла в неї кожушина.

Білі сани, білогриві коні,

Білі рукавички пухові,

Білі щоки, а вуста червоні,

Мов розквітлі маки польові.

П. Сингаївський

  • З чим порівнюється мороз? (З шипшиною)

  • Який улюблений колір зими? (Білий)

РЕВЕ, СВИЩЕ ЗАВІРЮХА

Реве, свище завірюха, По лісу завило,

Як те море, біле поле Снігом покотилось.

Т. Шевченко

Які звуки у завірюхи? (Виє, реве, свище)
ВІХОЛА

Неспокійна віхола у село приїхала. По дорозі посріблила

Звірам брови, птахам крила.

В двері стукає і в шибку

Срібним перснем швидко-швидко:

Відчиняйте двері, люди,
Танцювати з вами буду.

П. Король

  • Що з робила віхола із природою?

  • Спробуйте скласти свою казку про зиму. Зразок

ЗИМА

Я бачила, як білокоса чарівниця-зима прилетіла на білому коні.

Торкнулася подихом верхівок дерев і кущів. І заіскрилися на них кришталеві

шати, срібні мережані пишні сукні. Землю вкрила теплою ковдрою.

Надворі пахне морозом. У високому холодному небі повільно пливуть хмари,

ніби великі білі кораблі. Ясного дня сніжинки іскряться і стиха кружляють у

вальсі.

Усі люблять зиму. Вона радісна і весела, вітряна і морозна. Іноді срібна і

красива, а буває серйозна чи сварлива.

V. Підбиття підсумків. Рефлексія


Які зимові явища природи ви знаєте?

Що таке снігопад?

Як називається снігопад при сильному вітрі? (Заметіль)

Що вкриває землю? (Замети)

Як називається потепління і танення снігу зимою? (Відлига)

А якщо потім ударить мороз, що можна спостерігати? (Ожеледиця)

Фізкультхвилинка через кожні 15 хвилин

Раз! Два! Час вставати,
Будемо відпочивати.
Три!
Чотири! Присідаймо, Швидко втому проганяймо.
П'ять! Шість! Засміялись,
Три рази понахилялись.
Зайчик сонячний до нас
Завітав у світлий клас.
Будем бігати, стрибати,
Щоб нам зайчика впіймати. Прудко зайчик утікає
І
промінчиками грає.
Сім!
Вісім! Час настав Повернутися до справ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з явищами зимової пори: замерзанням водойм, ожеледицею і заметіллю, з правилами поведінки під час ожеледиці; розглянути народні прикмети про погоду взимку; розвивати мовлення, уяву, вміння спостерігати; вчити бачити красу природи взимку; виховувати інтерес до явищ природи.
  • Додано
    15.08.2018
  • Розділ
    Природознавство
  • Клас
    2 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    610
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    18
  • Номер матеріала
    JX532129
  • Вподобань
    0
Курс:«Використання веб-квестів в освітньому процесі»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь