Основні теми й мотиви творчості Омара Хаяма.

Опис документу:
Документ містить матеріали, які допоможуть вчителю підготуватися до уроку зарубіжної літератури у 8 класі "Основні теми та мотиви творчості Омара Хаяма".Ключовою метою заняття є необхідність учнів критично сприймати інформацію, яку вони отримують, за допомогою прийомів критичного мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Автор: Дарєва Наталя, учитель зарубіжної літератури Бандурського НВК

Урок зарубіжної літератури.

Клас: 8.

Тема уроку: Основні теми й мотиви творчості Омара Хаяма.

Мета: створити умови для ознайомлення учнів з творчістю класика персько-таджицької літератури Омара Хаяма, його особистістю, а також основними темами та мотивами творчості; сприяти розвитку навичок виразного читання, логічного мислення учнів; виховуванню почуття прекрасного, високих моральних якостей.

Цілі.

Після проведення уроку учні

знають: відомості про життєвий і творчий шлях поета, основні теми й мотиви творчості.

вміють: висловлювати й обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного, оцінювати й характеризувати внесок О.Хаяма в скарбницю світової поезії ; користуватися різними джерелами інформації; узагальнювати й систематизувати її.

Змістові лінії літературної освіти:

Е (емоційно-ціннісна) – виховання кращих рис людського характеру. зацікавлення особистістю автора, розкриття ідейного змісту рубаїв Омара Хаяма.

К (культурологічна) – знання імен талановитих митців персько-таджицької літератури

Формування ключових компетентностей:

- уміння вчитися впродовж життя – визначати мету навчальної діяльності та способи її досягнення; планувати й організовувати власну навчальну діяльність; читати, використовуючи різні види читання; користуватися різними джерелами довідкової інформації; здійснювати самооцінювання результатів власної діяльності, рефлексію; застосовувати комунікативні стратегії відповідно до мети і ситуації спілкування;

- інформаційно-цифрова – використовувати інтернет-ресурси для отримання нових знань;

- спілкування державною мовою – сприймати, розуміти інформацію державною мовою; усно й письмово тлумачити поняття, факти, висловлювати думки, почуття, погляди;

- обізнаність та самовираження у сфері культури – створювати тексти, висловлюючи власні ідеї, спираючись на досвід і почуття та використовуючи відповідні зображально-виражальні засоби; потреба читання літературних творів для естетичної насолоди та рефлексії над прочитаним.

Тип уроку: вивчення художнього твору.

Методи і прийоми: слово учителя, інформаційне гроно, робота в групах, художнє читання поезії, повідомлення, бесіда, прийом критичного мислення «Прогулянка галереєю»

Засоби навчання: портрет О.Хаяма, збірки рубаїв, роздатковий матеріал (рубаї Омара Хаяма, катки із завданнями для роботи в групах)

Випереджувальні завдання

Індивідуальне: підготувати біографічну довідку про Омара Хаяма

Оформлення дошки.

По центру: запис теми уроку.

Зліва: портрет Омара Хаяма

Справа: вислів

О, як я хочу після тисяч років

Зійти з землі хоч травкою малою!

Омар Хаям

Перебіг уроку

І. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Привітання-налаштування. Слово учителя.

Для того, щоб сьогоднішня наша зустріч була результативною, а діяльність на уроці – ефективною, вам необхідно усвідомити основні завдання:

а) бути ініціативними та дієвими;

б) послідовно і лаконічно викладати думки;

в) дотримуватись об’єктивності, логіки під час особистих спостережень і висновків;

г) виявляти власну творчість і фантазію;

д) цінувати робочий час уроку.

ІІ. Цілевизначення та планування діяльності.

1.Представлення концепту теми.

Схід. Незвичайний, непізнаний, таємничий. Зі своїми суворими законами, мечетями й мінаретами, з казковими багатствами султанів, дивовижними малюнками письменників, загадковими красунями, великою мудрістю, своєрідною культурою, сутність якої ми сьогодні й спробуємо пізнати.

Персія. Країна чудес, фруктовий рай. Батьківщина Омара Хаяма (на фоні східної мелодії)

2.Ознайомлення учнів з темою, метою і епіграфом уроку.

3. Вибір особистісно значущих цілей із запропонованого переліку, ознайомлення з планом роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Робота з епіграфом

«О, як я хочу після тисяч років

Зійти з землі хоч травкою малою!», - писав Омар Хаям, висловлюючи у цих поетичних рядках просте, зрозуміле всім бажання залишитися в пам’яті людській на багато-багато років.

  • Як ви вважаєте, а це можливо, щоб людину пам’ятали тисячу років? Що для цього потрібно?

2.Слов вчителя. Це трапилося у 1859 році в Англії. У книгарнях з’явилася збірка віршів нікому не відомого до того часу поета Омара Хаяма в перекладі відомого письменника Едварда Фіцджеральда. Миттєво східний поет-філософ став надзвичайно популярним не лише в Англії, але й у всіх європейських країнах. І лише після того, як Хаям-поет був відкритий на Заході, ним почали цікавитись на Сході.

У сьогоднішньому світі рубаї Омара Хаяма не втрачають своєї популярності. І в ХХІ столітті він залишається такою ж привабливою і загадковою постаттю, яким він був у період свого тріумфального визнання у ХІХ столітті.

  • Хто ж такий Омар Хаям. Його життя овіяне легендами і дотепер залишається багато в чому таємничим і загадковим.

3. Повідомлення учня-біографа «Сказання про Омара Хаяма» .

Завдання для учнів.

Прослухавши біографічну довідку, створіть інформаційне гроно «Сузір’я Омара Хайяма».

4.Слово вчителя. Сучасники називали Хаяма “Царем філософів Сходу і Заходу”. Можливо тому , що в рубаї він висловлює свої думки щодо того, як потрібно жити на землі, як треба ставитися до життя, які якості виховувати в собі тощо. Дослідити творчість Омара Хаяма пропоную літературознавцям, філософам та мудрецям

4. Прийом критичного мислення «Прогулянка галереєю». (У процесі цієї «прогулянки» учні, об’єднані у групи, ходять класом, розглядають та перечитують тексти рубаїв Омара Хаяма, розміщені на стінах кабінету).

Проблемне питання: «Чим приваблюють людство рубаї Омара Хаяма?».

Завдання для учнів:

  • 1 група-літературознавці: Які особливості має жанр рубаї ?

Визначити особливості жанру рубаї.

(Рубаї – це чотиривірш філософського змісту. Рубаї – це філософсько-ліричний чотиривірш, у якому три або й чотири рядки римуються між собою. Рубаї виконувалися у супроводі музичного акомпанементу, один за одним, розмежовані паузами. Вони лаконічні, але містські, наповнені філософською думкою, тому і називать їх перлинами мудрості.)

  • 2 група- філософи: На які питання шукає відповіді Омар Хаям у своїх творах?

Укласти гроно «На які питання шукає відповіді Омар Хаям?»

(- цінність людини на землі;

- роздуми над сенсом життя;

- тема радощів земного життя;

- кохання як основа існування людини

- роздуми над Кораном)

  • 3 група-мудреці: Які поради ви знайшли у віршах Омара Хаяма? Підготувати пам’ятку «Поради від Омара Хаяма».

(Вірші Омара Хайяма звучать як афоризми, короткі вислови, які містять повчання.

- Живи праведно;

- Не губи розуму,

- Не будь блюдолизом;

- Будь високий духом;

- Цінуй життя.)

5. Представлення результатів навчальної діяльності.

6. Слово вчителя. Гадаю, що ви готові дати відповідь на питання: «Чим же приваблюють людство рубаї Омара Хаяма?»

( Читаючи поезію Омара Хаяма, ми відчули, що вона проста за формою, легко перекладається на інші мови, в тому числі і на нашу рідну українську мову. За переклади брались українці: Василь Мисик, Іван Франко, Агатангел Кримський, Терентій Масенко.

Читаєш рубаї і здається, що вони мають мелодію. Поезія Омара Хаяма приваблює сучасних читачів своїм глибоким філософським змістом, любов’ю до життя, утвердженням права людини на особисте щастя. Бо в людях найбільшою цінністю є чесність, гідність, доброта, справедливість, незалежність та вірність у дружбі. І люди це розуміли у всі часи, розуміють вони це й сьогодні. Я впевнена, що літературна спадщина цього поета належить сучасності й майбутньому.)

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.Слово вчителя. Я щиро вдячна всім за співпрацю, за небайдужість до художнього слова, за поетичний вогонь у ваших душах. На згадку про наш урок я хочу подарувати вам «Поради від Омара Хаяма» та цих яскравих метеликів і побажати, щоб прекрасні крила ваших душ завжди були барвистими, яскравими, щоб вони підносили вас над буденністю, спонукали творити добро, примножувати любов.

У Омара Хаяма я навчилася жити,

Почуття цінувати, як некуплений скарб,

Що зробила в житті і що треба зробити

Малювати життя, не шкодуючи фарб.

Бажаю всім малювати своє життя яскравими фарбами, щоб миттєвості вашого життя були щасливі, сповнені сенсу, кохання, добра і миру.

2.Усна рефлексія.

- Чи збулися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?

- Чи досягли ви поставлених цілей?

- Що найбільше вдалося вашій групі сьогодні. А що – ні? Чому?

3.Повідомлення домашнього завдання.

Обов’язкове:

  • Скласти сенкани: « Омар Хаям», «Рубаї Омара Хаяма».

  • Вивчити напам’ять 3-5 рубаї і визначити їх тематику.

За бажанням:

1.Написати лист другові “Відкрий для себе Омара Хаяма!”

2. Намалювати ілюстрація до улюблених рубаї.

3. Скласти «ТОП-10» цікавих фактів з біографії О.Хаяма.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
8
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!