і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Основні орфограми в префіксах. Тренувальні вправи

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

КОНСПЕКТ УРОКУ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ СИТУАТИВНИХ

ЗАВДАНЬ

5 клас мова

Тема. Основні орфограми у префіксах. Тренувальні вправи.

Мета. Систематизувати та узагальнити знання з теми “ Основні орфограми у

префіксах ”; навчитися правильно писати та вимовляти слова з префіксами,

обґрунтовано пояснювати орфограми; удосконалювати писемну

грамотність школярів; розвивати пам’ять, логічне мислення, зв’язне

мовлення школярів; навики самостійної роботи.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань з теми.

 

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності (обмін побажаннями).

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

Вступне слово вчителя. Читання вірша про село.

Рідне село

Ти на карті мов крапля у морі,

Та в моєму житті – головне,

Тож я дякую Богу і долі,

Рідне село, що ти в мене є.

...................................................

В тобі все таке рідне, знайоме,

Кожна вуличка і деревце.

Найкоротша дорога додому,

Де, я знаю, чекають мене.

Рідне село, ранковая зоре,

Ти турбота і гордість моя,

Моє щастя, і радість, і горе,

Найсвятіша у світі земля.

І минатимуть тисячоліття,

Та нащадки, я вірю у це,

Як і ми, будуть завжди любити

Кожну вуличку і деревце.

 Які почуття викликав у вас вірш? Визначте, чим автор досягає образної виразності тексту?

 Випишіть слова, за допомогою яких автор виражає своє ставлення до рідного краю. За допомогою яких засобів йому це вдається?

 А чи любите ви свій край, місце, де народилися? Чому?

 Продовжіть речення. Я люблю своє село… (Незакінчене речення). Використайте в них емоційно забарвлену лексику.

ІІ. Цілевизначення та планування.

1. Повідомлення теми уроку.

2. Визначення власних цілей і узгодження їх із загальними.

(Запишіть цілі, які ви ставите перед собою на цьому уроці.)

1. Систематизувати та узагальнити знання з теми “ Основні орфограми у префіксах ”.

2. Навчитися правильно писати та вимовляти слова з префіксами, обґрунтовано пояснювати орфограми.

3. Правильно і доречно використовувати у своєму мовленні слова з префіксами з урахуванням виконання ними стилістичної функції та емоційно-експресивного забарвлення.

4. Перевірити рівень знань, умінь і навичок з теми за допомогою тестових завдань.

 

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Отже, сьогодні на уроці ми продовжуємо систематизовувати знання, удосконалювати вміння з правопису слів з префіксами.

1. Давайте нагадаємо, що вивчає орфографія?

(Розділ мовознавчої науки, що вивчає правильне написання слів).

2. Назвіть буквені та небуквені орфограми?

(Орфограма – правильне написання, що вибирається із ряду можливих, але неправильних. Орфограми бувають буквені і небуквені (написання разом, окремо і через дефіс; перенос слів; апостроф).

Учитель. Ваше домашнє завдання було повторити правопис слів з префіксами. Ви отримали групові завдання. Отже, давайте узагальнимо вивчений матеріал.

(Повідомлення учнів про правопис префіксів, які супроводжуються слайд-презентацією. Кожна з груп після узагальнення матеріалу пропонує тест-вправу для рефлексії матеріалу).

 

Група І

Правопис префіксів з-, с-, зі-. (Пояснення матеріалу відбувається у формі діалогу).

– Сьогодні на уроці вивчали правопис префіксів, а я ніяк не можу второпати, коли пишеться префікс з-, а коли с-. Допоможи мені, будь ласка, розібратися.

– Гаразд, слухай. Перед глухими приголосними к, ф, п, т, х пишемо с-, наприклад: сказати, сфотографувати, сподобатися, стемніти, схотіти. А перед усіма іншими приголосними, незалежно від вимови, та голосними пишемо префікс з-.

– Зрозумів! Але як ці приголосні, перед якими пишеться с-, запам’ятати?

– А ти склади їх в одну формулу.

– От і вигадав! Хіба ж ми на математиці?

–Усі ці звуки є у виразі “Кафе “Птах”. Запам’ятай його.

– Добре, отже, до слова робити ми додамо префікс з-, а до слова писати – с-. а до слова рвати?! Адже “зрвати” і вимовити важко, і звучить якось неприємно.

– Молодець, це ти правильно підмітив. Задля досягнення милозвучності префікс з- може видозмінюватися на зі-, зо-.

– Якщо корінь слова починається сполученням кількох приголосних звуків, то потрібно писати зі-.

– Отже, потрібно написати зірвати. А коли ж пишемо префікси рос-, бес-

  • О, а це взагалі просто. Адже в українській мові таких префіксів немає, тому завжди пишемо роз-, без-.

  • Зрозумів. Дякую.

Рефлексія.

Знайдіть три слова, у префіксі яких пишеться буквосполучення зі-.

..бадьорювати, ..байдужіння, ..банкрутілий, ..бентеженість, ..береження, ..біговисько, ..болений, ..ваблений, ..верхньо, ..в’ялений, ..ляканість, ..мальовування, ..псування, ..ледачілий, ..шкребти, ..малечку, ..марнування.

 То коли ж пишуться префікси с-, зі-? 

Група ІІ

Правопис префіксів пре-, при-, прі-. (Мовознавець пояснює матеріал за допомогою таблиці “Правопис префіксів пре-, при-, прі-” (див. додаток 1) та слайдів).

Учитель. Чи всі слова вам знайомі? Запишіть ті з них, у яких ви могли б припуститися помилки.

(Пояснити значення іншомовних слів, дібравши до них українські відповідники. Значення незрозумілих слів з’ясувати за словником.)

Запам’ятайте також: престарілий (який дожив до глибокої старості), пристаркуватий (літній, немолодий), приглухий (те саме, що глухуватий).

 

Преамбула – вступна частина якого-небудь важливого документа – законодавчого акта, міжнародного договору, декларації тощо, в якій викладено обставини чи підстави його проголошення, укладення.

Прецедент – 1) вчинок, випадок, що стався в минулому і є прикладом або виправданням для наступних подібних вчинків, випадків;

2) у праві – рішення суду щодо певної справи, яке в подальшому є взірцем для судів при розв’язанні аналогічних справ.

 

Учитель. Складіть і запишіть речення з одним із слів, значення якого ви дізналися.

 

Рефлексія.

Виберіть слово, у префіксі якого пишеться не та буква, що в інших словах.

Пр..ваблений, пр..бутковий, пр..вабливий, пр..вільний, пр..власнений,

пр..внесений, пр..волочений, пр..вчений, пр..гаданий, пр..гаслий, пр..цікавий,

пр..голублений, пр..дбаний, пр..дорожній, пр..заплавний.

 То коли ж пишуться префікси пре-, прі-?

 На що іще потрібно звернути увагу?

 

Робота з підручником.

Вправа 427,435.

 Робота в парах.

Запишіть фразеологізми, добираючи необхідні слова з префіксами.

Два-три фразеологізми увести до самостійно складених речень.

глека, …бучу, … з уст, ..ґаву, .. з язика, .. мечі.

Довідка. Розбити, здійняти, злітати, зловити, зриватися, схрещувати.

Запишіть фразеологізми, значенням яких ви поповнили свій лексикон.

Робота з текстом. Пояснити правопис підкреслених слів.

 

Ходив я в Камянці колись. Давно протоптані сліди

Де сосни до річок зійшлись. Уже замів сліди туди,

Бурхлива хвиля ніжно–мила Де я писав живі етюди

В душі поезію будила. Щоб образ твій понести в люди.

Співало серце молоде, Манила Вілія здаля

Як більш ніколи і ніде. Мене сюди, немов маля.

І пісню ту дзвінку й тверезу, Тут я пізнав життєву суть.

Вплели собі до кіс берези. Джерел пречистих не забуть.

Любові квітка тут цвіла

Та доля вивела з села.

О, Камянко, моя тривого,

В тобі життя краплина мого.

В. Гриб

Чим вас захоплює ваша маленька батьківщина? Складіть речення (кілька речень), використовуючи слова з префіксами.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Рефлексія роботи на уроці.

Складання схеми-алгоритму написання префіксів в українській мові.

Правопис префіксів с-, з-, зі-

 

 

 

Виконання тестів для самоперевірки.

ТЕСТИ

1. Укажіть, яку букву треба писати у префіксі слова бе[жш]шерстий:

а) ж;

б) ш;

в) з;

г) с.

2. Укажіть слово, в префіксі якого пишеться буква з-:

а) ..неславити;

б) ..керовувати;

в) ..тискати;

г) ..паленіти.

3. Укажіть слово, яке пишеться з префіксом зі-:

а) ..їхати;

б) ..повзти;

в) ..фотографувати;

г) ..жувати;

ґ) ..мусити;

д) ..скочити;

е) ..куштувати;

є) ..тихати.

4. Укажіть слово, яке пишеться з префіксом з-:

а) ..куштувати;

б) ..клепати;

в) ..тесати;

г) ..жити;

ґ) ..формувати;

д) ..хопити.

5. Укажіть слово, яке пишеться з префіксом с-:

а) ..дешевлювати;

б) ..дерев’янілий;

в) ..фокусувати;

г) ..лагідніти;

ґ) ..молочений;

д) ..некровлений.

6. укажіть рядок, у якому в усіх словах пишеться однаковий префікс:

а) ..тягти, ..турбувати, ..рити, ..руйнувати;

б) ..сихати, ..старітися, ..орювати, ..тримувати;

в) ..фабрикований, ..трушений, ..хопити, ..клеїти.

 

 Чи досягли ви поставлених цілей?

 Які форми роботи сприяли цьому, що заважало?

 

2. Оцінювання й самооцінювання.

Учні заповнюють картки самооцінки.

 

V. Домашнє завдання.

1. Повторити правопис префіксів.

2. Виконати вправи 424, 433

 

 

8

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку з теми "Основні орфограми в префіксах. Тренувальні вправи" з використанням ситуативних завдань.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 години
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти