Оскар Уайльд «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їхня характеристика. Основний конфлікт казки.

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас

10.08.2021

382

17

0

Опис документу:
Познайомити із життям ірландського письменника Оскара Уайльда, продовжувати вчити вдумливо читати художній твір, давати оцінку прочитаному, робити висновки, аналізувати героїв твору, визначати основну думку; закріпити вміння розрізняти народну казку та літературну, виховувати віру в сили добра, любов до батьків, до людей, загальнолюдські якості, розвивати читацьку компетентність та естетичний смак.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Оскар Уайльд «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їхня характеристика. Основний конфлікт казки.

Мета: познайомити із життям ірландського письменника Оскара Уайльда, продовжувати вчити вдумливо читати художній твір, давати оцінку прочитаному, робити висновки, аналізувати героїв твору, визначати основну думку; закріпити вміння розрізняти народну казку та літературну, виховувати віру в сили добра, любов до батьків, до людей, загальнолюдські якості, розвивати читацьку компетентність та естетичний смак.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь і навичок

Усі ми ходимо по багнюці,

але деякі з нас дивляться на зірки.

Оскар Уайльд

Хід уроку

І. Організаційний момент

- А які чудеса були у вашому житті?

- А чи здійснювалися колись ваші бажання?

- А чи знаєте ви, коли, за повір’ям, треба загадувати бажання? (коли падає зірка)



ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда:

  • Що таке зірка? Які значення має це слово?

  • Кого з людей ми називаємо зірками, якими вони повинні бути?

  • Назвіть імена людей, яких ви вважаєте зірками.

Перегляд відео про зірку

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми на уроці поглянемо ще на одну велику зірку. Це Оскар Уайльд, автор популярної казки «Хлопчик-зірка». Ми дізнаємося трішки про самого письменника, познайомимося з героями його казки, спробуємо зрозуміти, чого хотів навчити нас автор, і, врешті-решт, переконатися, що Оскар Уайльд – зірковий письменник.

ІV. Робота над темою уроку

  1. Розповідь учителя про Оскара Уайльда

Перегляд відео з біографії

  • Неподалік від Великої Британії, на одному із островів розташована гарна країна Ірландія, у якій 1854 року народився Оскар Фінгал О’Флаерті Уілс Уайльд, якого ввесь світ знає як Оскара Уайльда.

  • Батько-окуліст, збирач фольклору, мати знала багато мов, прищеплювала любов до мистецтва.

  • Оскар Уайльд знав багато мов, сім’я мала велику бібліотеку.

  • Навчався в Трініті-коледжі та Оксфордському університеті

Саме тут замислився над призначенням мистецтва, цінував красу, вважав, що вона здатна врятувати світ.

  • Після навчання оселяється в Лондоні.

  • Назвіть збірки письменника – «Щасливий принц», «Гранатовий будиночок»

Учитель. Час і нам подивитися на зірку Оскара Уайльда, тобто ближче познайомитись з його казкою «Хлопчин-зірка».



  1. Відтворення сюжету казки

Учитель. Вдома ви прочитали казку «Хлопчик-зірка». Чи сподобалася вона вам? Давайте пригадаємо її сюжет.

  1. Якої пори лісоруби повертались додому? (зима)

  2. Про що говорили лісові мешканці? (холод, земля в білому савані)

  3. Що сталося з дроворубами на початку? (ледве не загубилися, вірили в святого Мартіна)

  4. Про що вони розмовляли? (Про бідність, несправедливість розділила світ)

  5. Що сталося під час розмови? (впала зірка)

  6. За що прийняли лісоруби падаючу зірку?(горщик золота)

  7. Кого вони знайшли у складках плаща? (маленьку дитину)

  8. Що пропонував зробити із знахідкою перший лісоруб? (залишити дитину)

  9. Чому дружина засмутилася, побачивши, що лісоруб приніс додому маля?(бідність,голод)

  10. Що лісоруб заховав у скриню? (золотий плащ і бурштиновий ланцюжок)

  11. З чим автор порівнює Хлопчика – зірку? (білий і витончений, як слонова кістка, кучері подібні до пелюсток золотого нарциса, губи, як червона квітка, очі, як фіалки, а тіло, як білосніжний нарцис)

  12. Яким зростав Хлопчик – зірка? (гордим,жорстоким та егоїстичним)

  13. Як він називав інших дітей? (своїми слугами)

  14. Як хлопчик поводився із тваринами? (знущався, кротові виколов очі)

  15. Яким було його ставлення до названих батьків? (зневажав)

  16. Через скільки років його знайшла мати?

  17. У кого він кинув камінням? (жінка-жебрачка)

  18. Про що розповів дроворуб жебрачці? (як 10 років тому знайшов хлопчика у плащі і з браслетом)

  19. Що розповіла мати хлопцю (що його викрали грабіжники й залишили в лісі)

  20. Як він поставився до матері (не хотів бачити, краще поцілував би гадюку або жабу)

  21. Яким він став? (потворним)

  22. Що він зрозумів? (що був гордим і жорстоким до матері)

  23. Хто його пожалів? (маленька донька дроворуба)

  24. Скільки років він шукав матір? (три роки)

  25. Куди він потрапляє далі? (його викупляє старий чоловік зі злим обличчям)

  26. Які завдання він йому давав? (принести монету спочатку з білого, потім з жовтого і потім з червоного золота)

  27. Хто йому допомагав? (заєць)

  28. Кому він віддав монети? (прокаженому)

  29. Як його зустрічали в місті ? (як володаря)

  30. Кого він зустрів? (жебрачку і прокаженого)

  31. Ким вони були? (королем і королевою)

  32. Як хлопець правив? (вигнав злого чаклуна, керував справедливо і милосердно, через три роки помер…)



  1. Аналіз образу Хлопчика-зірки

Бесіда

- Чому ж Хлопчик-Зірка втратив свою красу? (бо зречення матері – це один з найбільших гріхів, порушення Божої заповіді: «шануй батька й матір, то буде тобі добре на землі»)

- А коли краса повернулася до хлопчика?(коли він став чинити добро)

- То що ж робить людину красивою? (її вчинки, в яких відображаються її моральні якості)

- То який основний конфлікт казки «Хлопчик-зірка»? Як вирішується цей конфлікт? Яким чином перемагає добро? Так, Хлопчик-Зірка змінився. Він змінився внутрішньо. Стала прекрасною його душа, повернулась врода. Це одна з особливостей казок О.Вайльда, а також і літературних казок взагалі – те, що персонажі можуть змінюватися.

- Чи змінився якось світ казки після чудесного перетворення Хлопчика-Зірки? Як саме? Зачитайте відповідний уривок ( «Він керував справедливо й милосердно, злого Чаклуна вигнав, Дроворубові та його дружині послав багато подарунків, а їхніх дітей усіляко вшановував. Він не терпів, коли хтось грубо ставився до звірів чи птахів, навчав любові, доброті й милосердю, бідним давав хліб та одяг, і всюди тоді панували мир і достаток»)

  1. Сходинки моральної деградації Хлопчика-Зірки

  • Знущання над природою, тваринами

- знущання над бідним

- зверхність до дорослих і дітей

- неповага до батьків

- зречення рідної матері


Бесіда:

  • Чому, на ваш погляд, на найнижчій, найстрашнішій сходинці – зречення матері?

  • Чому він її зрікся і прогнав?

  • А чи змінилося б його ставлення до рідної матері, якби вона була багатою жінкою, а не жебрачкою?


  1. Визначення конфлікту твору

  • Як змінилася зовнішність Хлопчика-зірки і чому?

Отже, ми бачимо, що коли герой спустився на найнижчу сходинку своєї моральної деградації, його зовнішність змінилася: зовні вродливий юнак перетворився на потвору, схожу на жабу.

  • Як ви думаєте, що хотів автор за допомогою цього перетворення нам розкрити?

  • У одній людині протиставляється краса з потворністю, доброта з жорстокістю, злом. Пригадайте, як називається цей художній засіб? (антитеза)


Підсумок:

Отже, ми бачимо, що останньою краплею, останньою сходинкою було зречення матері.

Давайте разом зробимо висновок: мама – це людина, яка завжди повинна бути головною у нашому житті, і ми повинні їй бути вдячні за те, що вона нам дала життя. Бо Мама – це Мама.



  1. Нитка Аріадни

Учитель: Наш Хлопчик-Зірка знову став прекрасним, але для цього він пройшов довгий і нелегкий шлях. Зараз за допомогою нитки Аріадни, яка символізує заплутаний шлях, що врешті розплутується, ми пригадаємо його (діти по черзі передають клубочок ниток один одному, називаючи випробування,при цьому тримаються за розплутану нитку)

  • Став потворою

  • Діти прогнали Хлопчика-Зірку

  • Три роки блукав

  • Ніхто не хотів допомогти

  • Служив у чарівника

  • Доставав тричі монети

  • Тричі був битий

Отже, все це він стерпів лише щоб знайти свою матір і попросити в неї вибачення, бо нарешті зрозумів, що мати – найрідніша і найдорожча людина на Землі.

Краса душі - найвища нагорода,

Що Богом подарована людині.

Якими б не створила нас природа -

Найголовніше те, що всереди́ні... ?

- Як ви розумієте ці рядки?

- А хто може довести, що твір «Хлопчик-Зірка» є казкою? ( у ній є вигадані події, тварини розмовляють, трикратні повтори, чарівні перетворення, перемога добра, )

- Які з названих на початку уроку особливостей казок О.Уайльда ви помітили в казці «Хлопчик –Зірка»?

- Чого вас навчила казка? Над чим змусила замислитись?

- Що для людини має бути головним: її зовнішня краса чи її гарні вчинки?

V. Домашнє завдання

Тому домашнім завданням для вас буде написати твір – роздум «Що таке справжня краса?» (10 речень)



Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.