„Осіння мозаїка”. Конструювання прислів’їв про осінь

Опис документу:
Мета уроку. Ознайомити учнів з різновидом усної народної творчості – прислів’ями, поширити уявлення про влучність, точність, красу рідного слова, збагатити мовлення учнів образною лексикою; вчити дітей розрізняти окремі слова і речення;конструювати прислів’я про осінь, поглибити уявлення учнів про рідну природу, вчити бачити і розуміти прекрасне як і в природі так і в житті, на картині, в музиці, поезії;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. „Осіння мозаїка”. Конструювання прислівїв про осінь

Мета: ознайомити учнів з різновидом усної народної творчості – прислів’ями, поширити уявлення про влучність, точність, красу рідного слова, збагатити мовлення учнів образною лексикою;

вчити дітей розрізняти окремі слова і речення;конструювати прислів’я про осінь, поглибити уявлення учнів про рідну природу, вчити бачити і розуміти прекрасне як і в природі так і в житті, на картині, в музиці, поезії;

удосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, виражати їх в усній формі, допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені, складати прислів’я про осінь;

розвивати вміння уважно спостерігати, естетично відчувати природу; виховувати інтерес до прислів’їв з використанням власного досвіду, набутих знань в дитсадку, любов до природи та повагу до професії двірника.

Обладнання: схеми речень, допоміжні малюнки про природу.

Тип уроку: урок - подорож

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Любі малята!

Мені розказати вам треба багато,

Розмову таку я вам поведу,

Зустріла я осінь в нашім саду,

Вона завітала до нашого класу

І хоче провести свій день до ладу.

ІІ. Актуалізація опорних знань

    1. 1.Відгадування загадки

Спустіли поля, мокне земля,

Дощ накрапає. Коли це буває ? (Восени)

    1. 2.Бесіда про рідну мову

Рідна мова – це наш скарб. Вона зберігає у собі мудрість попередніх поколінь. Народна мудрість через роки прийшла до нас у фольклорі – народних творах.

Фольклор – це твори усної народної творчості. Вони складені не однією людиною й не одразу, а впродовж життя багатьох людей. Народна творчість має колективного автора. І ми сьогодні також попрацюємо колективно.

    1. 3.Складання речень про осінь за схемами.

І________ ________. Настала осінь.

І________ _________ _________ . Настала золота осінь.

І_________ _________ ________ ________ . Настала жовтокоса чарівниця - осінь.

    1. 4.Бесіда про осінні місяці.

  • Як називаються осінні місяці?

  • Чому вони мають таку назву ?

(Вересень –цвіте верес. Жовтень – жовтіє листя . Листопад- опадає листя.)

Легенда про Осінь

Поняття «легенда» (від лат. legendaте, що слід прочитати) – жанр літератури і фольклору.

За народним переказом Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі – четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:

- Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і люди полюблять тебе.

І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам свої щедрі дарунки полів, садів, лісів та чарує нас своїм осіннім золотом.

-Як ви розумієте вислів «чарувати осіннім золотом»?

ІІІ. Виразне читання віршів про осінь з метою створення емоційного настрою, активізації зорових і слухових сприймань, уяви, збагачення образної лексики.

- Які вірші ви знаєте про осінь?

Ясне сонце не гріє,

Холодок повіва,

Засихає і жовтіє

На узліссі трава.

Осипаються клени,

Листя з дуба летить,

Лиш ялинка зелена

Серед двору стоїть.

  • Якими барвами розмалювала художниця –осінь дерева та трави?

  • Що радує око в осінньому лісі?

  • Що навіває сум?

  • Послухайте уважно вірш Марії Познанської „Горобина” і дайте відповідь на запитання:

  • З ким порівнює поетеса горобину?

Хто в хустинці червоненькій

Став у лісі між дубків?

Може дівчинка маленька

Назбирать прийшла дубків.

Ні, не дівчинка там стала –

Горобина виростала,

ту хустинку гаптувала

щедра осінь …золотава.

  • То з ким порівнює автор дерево? Чому?

  • Як ви розумієте значення слова „гаптувала”?

ІV. Оголошення теми уроку

  • Отож, ми сьогодні будемо уявно подорожувати по осінньому лісі та вдивлятися в красу і багатство осені. Спробуємо дізнатися, як гаптує осінь деревам хусточки. Будемо вчитися складати прислів»я про осінь. А як потрібно поводитися в природі? Чому?

1. Бесіда на основі побаченого у лісі „Осіння мозаїка”

- Хто з вас помітив щось цікаве?

- Ось поряд стоять клени. Вони вже роздарували свої листочки. Усім дали: вітрові, землю-матінку вкрили, мишці та їжачкові на постіль кинули.

- А самі що вони роблять зараз? (Сплять солодким сном)

- А чи ростуть дерева взимку? Чому?

- А це що за деревце поруч росте?

Так, це ж ялина. Чому вона не скидає свого вбрання на зиму? (У неї не листочки, а голочки, вони морозу не бояться. І зима одразу вдягає на них свою шубу і біленькі рукавички.)

2. Бесіда за малюнком дятла.

- Відгадайте, діти, хто має носик-долото?

Ним комах з кори виймає, про здоровя лісу дбає?

- Та це ж дятел. Що він робить корисного?

(Лікує дерева, хатку для білочки будує, гострить свій дзьоб, шукає собі їжу.)

3. Бесіда за малюнком білочки.

- Хто з вас знає, де живе білочка?

- Ось погляньте вгору. Там є дупло білочки. А тепер опустіть свої голівки вниз і подивіться, що знаходиться біля стовбура дуба?

- То чим харчується білочка? (Горішками, шишками, грибочками.)

- А де ж зараз білочка? (Десь прогулюється, шукає запаси.)

4. Вислуховування вражень учнів від побаченого і почутого в лісі.

.- Що ще ми бачили в природі цікавого? Що запамяталось? Який настрій у вас викликала подорож?

V.Фізкультхвилинка «Від Білочки»

Лапки в боки, вушка вгору,

Скачуть білочки по бору.

Кожний ранок на галяві,

Спритно роблять вільні вправи,

Притомились звірята,

і пішли відпочивати.

VI.Ігри на розвиток мислення

1.Гра „ Добери риму ”.

Осінь

Непомітно з’явилася ------- осінь,

День коротший стає щодоби,

Глянь – берізки уже ---------золотокосі

І в дубів багряніють -------- листки.

Вже у теплі краї ----відлетіли

Сонцелюби – дзвінкі -------журавлі.

Не страшні їм тепер ----------заметілі

На південній далекій ------ землі.

2.Гра „Добери слово”

Сонце (яке?) ласкаве, ніжне, гаряче, тепле.

Небо (яке?) чисте, блакитне, глибоке море.

Дощ – сумний, прозорий, скляний, сльози неба.

Ліс, парк – добрий, мудрий, сумний, стрункий, гарний, щедрий богатир.

VII.Робота над прикметами осені.

- Народні прикмети - це прикмети, які стосуються різних подій і явищ, їх збирали наші предки впродовж тривалого часу, вони допомагають пророкувати події.

Як вересніє, то дощик сіє.

Восени день блисне, а три дні кисне.

Опеньки зявилися – літо скінчилося.

Влітку ластівки дзвеніли, а осінь угледіли та й відлетіли.

1.Складання прислів’їв про осінь.

- А зараз будемо працювати колективно і спробуємо вкласти свою маленьку часточку до усної народної творчості. Ми складемо прислів’я про осінь. Прислів’я – це короткі влучні народні висловлювання повчального змісту. Вони мають закінчену думку з певним висновком і поділяються на дві частини. В одній зображується те чи інше явище, розповідається про щось, а в іншій – робиться висновок.

Листя жовтіє, поле ----- смутніє

В осінній час сім негод у нас: ……(сіє, віє, крутить, мутить, припікає, поливає, завіває).

Ходить осінь по згурівському краю та виганяє птахів з …(гаю).

Осінь плаче …(холодними сльозами).

Листопад вересню…(онук), жовтню … (син), зимі …(рідний брат).

Вересень пахне ….(яблуками) , а жовтень ….(капустою).

VIIІ. Підсумок уроку. Рефлексія

- Погляньте на дошку. Перед вами картини – частинки природи. Ваше завдання за допомогою побаченого і почутого та кольорів осені оживити малюнок.

- Чи сподобалася вам подорож? Чим сподобалася? Який настрій був у вас під час подорожі?

Згурівська гімназія

Осіння мозаїка.

Конструювання прислівїв про осінь

Розвиток мовлення у 1 класі

Учитель 1 класу Савон В.В.

2011-2012 н.р.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.