Мета: засвоїти слова за темою; учити дітей сприймати на слух i розуміти з одного прослуховування зміст тексту; уявляти те,що описано; доповнювати речення та добирати ознаки до назв предметів;розвивати репродуктивне та продуктивне мовлення.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
Мовна розминка.
іло-іло-іло,іло-іло-іло
В саду листя пожовтіло
ди-ди-ди, ди-ди-ди
Вже надходять холоди.
Чітко вимовляйте звуки [а], [о], [д] в словах.
(Промовляння чистомовки хором 2—3 рази.)
Робота над загадкою (робочий зошит, с. 25, завдання 1).
У лісах,гаях блукає, Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль Жде сестрицю білу в гості
В. Кравчук
Послухайте загадку ще раз i «впіймайте» невідомі слова оплеском у долоні.
Шати — рос. убранство, убор.
Наведить по пунктирах відгадку.
II. Повідомлення теми i завдань уроку
Сьогодні ми поговоримо про осінь, вивчимо назви осінніх місяців та осінній вірш.
III.Сприймання та усвідомлення нових знань
Практич робота (робочий зошит, с. 25, завдання 2).
Закінчіть речення.
Пори року: зима, весна,,,,. … .
Знайомство з оповіданням «У вихідний день» з опорою на малюнки (підручник, с. 36).
Яку пору року зображено на малюнках?
Як художник показав, що це — ociнь?
Хто зображений на малюнках?
З. Розігрування сценок, зображених на малюнках.
4. Бесіда.
-Хто бував у лісі з батьками?
- Кого ви бачили i чули в лісі?
-Які дерева ви там бачили?
(Предметні малюнки iз зображенням дерев.)
5.Фізкультхвилинка.
IV. Закріплення та осмислення знань
Практична робота (робочий зошит, с. 25, завдання З).
Послухайте, уявіть.
Чарівниця осінь.
Чарівниця Осінь поспішала в гості до українців. Золотаве волосся вона прикрасила пшеничними колосками та кетягами калини, сукню – червоним листям горобини, багряним листям кленів,яскравими квітами та сріблястими ниточками павутинки.Зненацька налетів холодний, пронизливий вітер і зірвав з Осені її чудові прикраси. Дуже засмутилася Чарівниця, адже вона поспішала в гості і несла подарунки. З її очей закапали гіркі прозорі сльозинки.
- Допоможіть Осені. Поверніть їй прикраси й посмішку.
- Розкажіть за своїм малюнком, чим прикрашена сукня Осені,чим – волосся.
- Якого кольору прикраси?
- Поміркуйте і скажіть,які подарунки несла Осінь українцям.
V. Узагальнення i систематизація знань
1.Вправа на доповнення. Практична робота (робочий зошит, с. 25, завдання 2).
- Що за чим?
Перший місяць осені - … .
За ним іде … .
За жовтнем іде … .
(Промовляння назв місяців хором та індивідуально)
Поміркуйте, чому жовтень має таку назву. А листопад? Вересень назвали від назви куща, який називається верес (рос. вереск). Верес зацвітає яскравими квітами саме у вересні.
2.Вправа «Повтори i продовж».
Верес зацвітає у …
Листя жовтіє …
Опадає листя …
(Стежте, щоб діти відповідали повним реченням.)
VI. Підсумок уроку
- У народі говорять: «Весна красна квітками, а осінь плодами». Як ви розумієте це прислів'я?












