Опис на тему: Вітрильник-Папілій Махаон

Опис документу:
Дуже широко поширений вигляд. Населяє всю Європу, (відсутній тільки в Ірландії, а в Англії мешкає тільки в графстві Норфолк), частину Азії (включаючи тропіки) та Північну Африку з Північною Америкою. Зустрічається в Альпах на висоті до 2 000 м над рівнем моря, а в Тибеті

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Вітрильник-Папілій Махаон

Біологічна класифікація

Царство:

Тварини (Animalia)

Тип:

Членистоногі (Arthropoda)

Клас:

Комахи (Insecta)

Ряд:

Лускокрилі (Lepidoptera)

Родина:

Метелики-ВітрильникиPapilionidae

Рід:

Вітрильник-Папілій (Papilio)

Вид:

Вітрильник-Папілій Махаон (Papilio machaon)

Автор:

Linnaeus, 1758

Зимуюча стадія:

Лялечка (Pupa)

Живлення:

Фітофаг
Зонтичні (Apiaceae)

Вітрильник-Папілій Махаон (Papilio machaon) — метелик родини Papilionidae. Напевне, найвідоміший метелик України завдяки своєму яскравому забарвленню та великим розмірам (розмах крил досягає 8 см).

Ареал

Дуже широко поширений вигляд. Населяє всю Європу, (відсутній тільки в Ірландії, а в Англії мешкає тільки в графстві Норфолк), частину Азії (включаючи тропіки) та Північну Африку з Північною Америкою. Зустрічається в Альпах на висоті до 2 000 м над рівнем моря, а в Тибеті навіть до 4 500 м. На півдні Європи, в Азії та Африці має три генерації за рік. В помірному кліматі, у тому числі в України, — дві, а в північній частині ареалу та в горах — лише одну генерацію на рік.

Спосіб життя

Метелики махаона літають в травні-червні і в липні-серпні (іноді і у вересні) на польових дорогах, лісових узліссях, лугах, в садах і на клумбах в міських парках (період лету може коливатися залежно від погодних умов). Гусінь живиться рослинами родини Зонтичних. Гусінь молодших стадій за забарвленням схожі на пташині екскременти, що маскує їх від птахів. Доросліа гусінь яскраво забарвлена зелена, з чорними поперечними смужками і червоними крапками. При збудженні позаду голови висуваються назовні дві довгі оранжево-червоні ріжки, що в стані спокою втягнені в тіло, які виділяють ароматичні речовини, що відлякують мурашок і птахів.

Розмноження

Гусінь харчується на рослинах родин Зонтичні і Айстрові. До середини літа гусінь стає товстою, неповороткою, майже не їсть. Вона прикріпляється до стебла і повисає головою вниз. Через деякий час вона перетворюється на лялечку. Лялечка махаона звичайно зелена або бура, зимує. Весною, в кінці квітня — початку травня з'являється метелик. Махаон зимує на стадії лялечки, ховаючись у землю, а гусінь незимуючих генерацій заляльковуються на кормовій рослині.

Через своє яскраве забарвлення та великі розміри, вид часто потрапляє до ентомологічних колекцій. Саме через це його внесено до Червоної книги України. Щоправда, слід зазначити, що чисельність популяції махаона в Україні невелика через природні умови (в більш теплому кліматі вид має дуже велику чисельність).

Цікаві факти

Махаон названий шведським натуралістом Карлом Ліннеєм на честь лікаря-хірурга, сина Асклепія і Епіони, що брав участь в поході греків на Трою під час Троянської війни (1194 до н. е. — 1184 до н. е.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток особистості на всіх вікових етапах життя»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн