і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
! В а ж л и в о
Предмети »

Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Поєднання реального і фантастичного у повісті»ю

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Олександр Грін «Пурпурові вітрила». Поєднання реального і фантастичного у повісті»ю

Мета: ознайомити з короткими відомостями про життя й творчість О.Гріна, висвітлити його зв’язки з Україною, визначити основну тему та ідеї повісті-казки «Пурпурові вітрила»; схарактеризувати образи Ассоль і Грея; дати початкове поняття про символ, розкрити символіку твору; розвивати навички виразного читання, вміння аналізувати текст, художній образ; виховувати моральні якості учнів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Хвилинка психологічного настрою на урок.

Гра «Зіпсований телефон»(Вчитель говорить на вухо дитині фразу «Посміхайся й будь активним на уроці», а той передає іншому. Останній учень озвучує почуте. Ця фраза є на дошці як девіз уроку).

Слово вчителя.

Ми всі проговорили фразу «Посміхайся й будь активним на уроці». Ці слова ви бачите на дошці. Це девіз нашого уроку. Бачу у ваших очах іскорки, щиру посмішку, бажання боротися. А коли ви активні, значить готові побороти будь – які труднощі та досягти поставленої мети. І при цьому цілеспрямовано працювати на уроці.

Пісня «Ребята, надо верить в чудеса»

ІІІ. Підготовка учнів до визначення теми уроку.

Чи любите ви мандрувати?

Слово вчителя.

Чи любите ви мандрувати? А які країни вас найбільше приваблюють? Чи хотіли б ви разом з дивовижним письменником О.Гріном потрапити до загадкової країни Грінландії? Цю країну ми не зможемо відшукати на карті, хоча в описі багатьох її міст нам будуть вбачатися знайомі риси кримського узбережжя. А чим особлива ця країна? Вона неповторна тим, що тут живуть люди, які вірять в силу справжнього кохання, ідеали дружби та честі, у своє щасливе майбутнє. Такими їх уявляв собі О.Грін. І користуючись нашою уявою, ми теж зможемо побувати в цій країні.

IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя.

Життя людині дається лише раз, і варто його прожити достойно, не схиляючись під ударами долі. Але не завжди так буває. Тому тільки самовіддана, сильна духом особистість може перемогти життєві негаразди, тобто людина з високою мрією, що прагне здійснити її. Для справжніх мрійників немає перешкод, які б вони не подолали. Яскравим прикладом цього є герої повісті – феєрії «Пурпурові вітрила» О.Гріна.

- Як ви вважаєте, що дасть вам вивчення цього твору?

(Вивчення повісті – феєрії « Пурпурові вітрила» вчить бачити у буденному таємниче, відчувати добро і прагнути його, бути сильним духом та перемагати життєві негаразди, мати високу мрію і вірити, що мрії здійснюються).

- Чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?

(Чогось таємничого, цікавого, хороших оцінок).

V. Робота за темою уроку.

Слово вчителя.

Зараз ви дізнаєтесь багато цікавого про загадкову країну Грінландію, її мешканців, які вірять у силу справжнього кохання, в ідеали дружби, честі, у своє щасливе майбутнє.

  1. Робота з портретом О.Гріна.

- Яким постає перед вами письменник?

(З глибоким розумним поглядом, вдумливим, замріяним).

  1. Повідомлення про життєвий і творчий шлях О.Гріна

1 . 20 серпня 1880 р. у невеличкому повітовому містечку Вятської губернії Слобідське в незаможній сімї Гринєвських народився син. Хлопчик був мрійником, цінував прекрасне.

У 1826 р. майбутній письменник залишив родину і вирушив до Одеси з надією влаштуватись на який–небудь корабель, щоб помандрувати до омріяних країн. Йому довго не щастило, та нарешті юнака взяли матросом у рейс Одеса – Батумі. Однак його списали з корабля, тож капітаном він так і не став, а далекі країни залишилися у мріях. Але на все життя О.Грін запамятав море, зоряне небо над головою, портові міста Ялту, Севастополь, Феодосію, які згодом зобразив у своїх творах під іншими назвами.

2. О. Грін писав: « Я став придивлятися до моря і морського життя з його внутрішнього, справжнього боку, вперше відчувати, що тут такі самі люди, як і всюди, і що чудеса – в самих нас».

Ось і шукав «чудес у самих нас» майбутній письменник, працюючи і слюсарем, і рудокопом, і вантажником, і актором, і золотошукачем, і рибалкою. Навіть десять місяців служив в армії.

Він так і не дослужив, утік з армії і захопився революційними ідеями. 11 листопада 1903р. Гринєвського вперше заарештували. Звільнили у 1905 році. Незабаром письменник нелегально переїхав до Петербурга. Там він злидарював, і ті враження почали лягати на папір. Так Гринєвський став письменником О.Гріном. Грін – це хлопчаче прізвисько письменника. З 1907 року він під цим псевдонімом почав друкувати свої твори.

3. З 1912 р. по 1918р. О.Грін приятелював з відомим російським письменником О.І. Купріним. Улітку 1919р. О.Гріна призвали на службу до Червоної Армії. Згодом письменник захворів на тиф. Після хвороби не мав ні роботи, ні притулку, та йому пощастило – допоміг інший російським письменник М. Горький, який рекомендував О.Гріна у члени Будинку мистецтв, завдяки чому Гріну дали окрему кімнату, а головне - він знайшов літературну роботу. Тож незабаром, у 1921р. , зявилася на світ його дивовижна повість « Пурпурові вітрила».

У лютому 1921р. Грін одружився із Н.М. Мироновою. І в цьому ж році розпочав роботу над романом « Сяючий світ», у якому втілив думку про могутність людського духу, котрий не можна здолати. Грін писав романтичні твори, мріючи зробити дійсність кращою, показати шляхи й вдосконалення.

4. З 1924 по 1930рр. письменник жив у Феодосії, на березі моря. Нині у Феодосії є музей - квартира письменника. Феодоські шанувальники творчості О. Гріна створили навіть юнацький клуб «Пурпурові вітрила».

Останні дні письменника пройшли в Старому Криму, де йому було спокійно і затишно. Разом з ним були книги, сонце, море і, головне, кохана дружина.

8 серпня 1932 року О. Гріна не стало. Але своїми книгами письменник довів усьому світові, що мрії обов’язково здійснюються, якщо їх ніколи не зраджувати.

Заочна екскурсія музеєм письменника

3.Історія створення повісті «Пурпурові вітрила» .

Повість «Пурпурові вітрила» була написана О. Гріном у 1921 році, коли ще не скінчилась громадянська війна, а голод господарював у містах і селах. Цей твір з фантастично-казковим сюжетом і щасливим кінцем став візитною карткою, емблемою усіх мрійників і романтиків. Казковості твору надає постать чарівника Егля. Свою казкову історію О. Грін назвав феєрією. «Пурпурові вітрила» - це яскрава оповідь про досяжне щастя, на яке заслуговують Ассоль і Грей.

4. Словникова робота.

Проведення словникової роботи.

Казка – один із основних жанрів усної народної творчості, розповідний твір про вигадані, фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні.

Фантастика – різновид художньої літератури, який зображує нереальні події та явища, створені фантазією автора.

Феєрія – театральна або циркова вистава з фантастично – казковим сюжетом, з широким використанням сценічних ефектів і трюків.

5. Бесіда на виявлення первісного читацького сприйняття

- Чи сподобався вам твір? Чим?

- Які герої найбільше запам’яталися?

- Чи став хтось із героїв вашим ідеалом?

- Які враження залишила повість – казка у вашій душі?

6. Робота над змістом повісті «Пурпурові вітрила». Бесіда.

- Чому Лонгрен, матрос із «Оріона», покинув службу? (Померла дружина Мері).

- Кого Лонгрен вважав винуватцем смерті своєї дружини? (Меннерса).

- Розкажіть про своє ставлення до вчинку Лонгерена з трактирщиком Меннерсом. Що хотів підкреслити цим епізодом автор?

- Чому мешканці містечка вороже ставляться до Ассоль та її батька?

- Як діти ставилися до Ассоль? ( Дівчинка росла без подруг, вона відчувала до себе ненависть дітей).

- Які ігри любила Ассоль? (Любила книжки, кораблики, допомагала батькові виготовляти іграшки і продавати їх).

- Пригадайте характерні риси чарівної казки. Які з цих рис виявилися у повісті О. Гріна? ( Вигаданість подій і ситуацій, герої мають незвичні імена, перемога добра й кохання у фіналі твору, піднесений стиль тощо).

- У чому ви вбачаєте звязок твору з реальністю? Доведіть свою думку на прикладах з тексту ( Зображення тяжкої праці Лонгрена, показ соціальної та майнової нерівності людей, правдивість в описах помешкання персонажів, картин природи).

Робота з текстом

С___________

VI. Підсумкова бесіда. Метод «Мікрофон».

Слово вчителя.

Дитячі мрії…Банальні і небанальні, серйозні і несерйозні, реальні і нереальні, досяжні і недосяжні. Але це дуже добре, коли у маленької людини є мрія, до якої вона йде. Бо це значить, що вона живе повноцінним життям, приймає рішення, будує свої плани. Бажаю, щоб мрії всі збувалися, щоб корабель вашої мрії допоміг вам піднятися через терни до зірок, щоб ваші мрії обов’язково стали прекрасною реальністю.

VII. Домашнє завдання (на вибір учнів).

С _________________________________

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Стратегії профілактики та вчасного реагування на прояви суїцидальної поведінки неповнолітніх»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн
295 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти