«Охорона рослин. Первоцвіти. Пролісок»

Опис документу:
Еколгічний проект Екологічне виховання є одним з головних напрямків у системі освіти, воно являється способом впливу на почуття дітей, їхню свідомість, погляди та світосприйняття. Квіти – це частина живої природи, яка нас оточує, і котру потрібно берегти, охороняти, вивчати й примножувати, це краса, якою потрібно милуватися і захоплюватися.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Екологічний проект

на тему

«Охорона рослин. Первоцвіти. Пролісок»

Керівник проекту:

Берковська Л.Б.

учитель початкових класів,

класний керівник 4 класу

Тип проекту: предметний, дослідницький, творчо-пізнавальний

Тривалість проекту: довгостроковий

Навчальні предмети: літературне читання, я у світі, мистецтво, природознавство, основи здоров’я

Учасники: учні 4 класу, класовод, батьки.

Мета проекту:

 • розширити та доповнити знання учнів про первоцвіти та лікарську рослину - пролісок, навчити узагальнювати отримані знання та застосовувати їх на практиці;

 • розвивати вміння самостійно та за допомогою дорослих працювати з додатковою літературою; підбирати потрібний матеріал із інтернет джерел;

 • розвивати комунікативну компетентність та творчі здібності учнів;

 • виховувати особисту відповідальність за виконання колективної роботи, закріплювати дружні відносини з однокласниками.

 • пробуджувати в учнів естетичні почуття, безпосереднє сприйняття краси природи;

Завдання проекту:

 • зацікавити клас темою проекту, дати кожному учневі можливість проявити свої здібності у пошуках інформації самостійно та в групах, максимально використовуючи свої можливості;

 • сприяти росту у всіх дітей зацікавленості, спостережливості, збагаченню словникового запасу;

 • організувати пошуково-дослідницьку діяльність так, щоб кожна дитина змогла проявити себе, докласти свої сили та знання і презентувати результат.

Кінцевий результат: працюючи над проектом, учні:

 • поповнять свої знання про рослини - первоцвіти України, Васильківщини.

 • познайомляться з історією виникнення квітки - первоцвіта, про її цілющі властивості та застосування у народній медицині;

 • дізнаютьсяся про те, як оспівано цю рослину в народній творчості та письменниками, поетами, художниками, композиторами України; (легенди, вірші, загадки, прикмети, картини, пісні)

 • Актуальність проекту

Екологічне виховання є одним з головних напрямків у системі освіти, воно являється способом впливу на почуття дітей, їхню свідомість, погляди та світосприйняття.

У школярів виникає потреба у спілкуванні з живою природою, вони вчаться любити природу, спостерігати за її змінами, у них виникає бажання охороняти і примножувати природні багатства.

Адже рослини – безцінний дар природи. Вони мають велике значення, яке важко переоцінити. З давніх-давен історія людства пов’язана з ними. Рослини нас годують, одягають, зігрівають, лікують, рятують. 
Квіти – це частина живої природи, що нас оточує, і яку потрібно берегти, охороняти, вивчати й примножувати, це краса, якою потрібно милуватися і захоплюватися.

План реалізації проекту

п/п

Етапи роботи

Зміст діяльності

Діяльність учнів

Діяльність учителя

Підготовчий етап

Визначення теми, мети, завдань, об’єкта, предмета, учасників, очікуваних результатів проекту

Обговорюють завдання, уточнюють отриману інформацію.

Мотивує учнів, пояснює, спостерігає.

Планування

Вироблення плану дій, визначення складу творчих груп, розподіл завдань для кожної з них, визначення джерел, засобів збору , методів аналізу інформації, вибір засобів представлення результатів

Формулюють завдання, уточнюють джерела отримання інформації

Спостерігає, допомагає в аналізі.

Реалізація проекту

Узагальнення зібраних матеріалів, формування висновків, колективне обговорювання результатів проекту. Аналіз виконання проекту та досягнутих результатів

Працюють з інформацією, виконуючи спостереження проводять аналіз.

Спостерігає, консультує

Аналіз

Публічний захист проекту

Беруть участь у колективному аналізі проекту

Спостерігає, при необхідності, спрямовує процес аналізу

 1. Організація класу 

 2. II. Мотивація діяльності, повідомлення теми та мети заходу 
  - Прочитайте тему нашого заняття та уважно розгляньте наочність. 
  - Чим ми будемо займатись? 
  - Що ви чекаєте від заняття? 

  III. Робота по темі заняття 

ВІКТОРИНА "ЧИ ЗНАЄШ ТИ ПЕРВОЦВІТІВ?"

 1. Який первоцвіт називають рослиною - хамелеоном за його здатність змінювати забарвлення квіток від рожевого до синього?   (Медунка)

 2. Про що сигналізує комахам різне забарвлення квіток однієї рослини медунки?   ( Про вік квітки: рожеві молоді, сині - запилені)

 3. Для чого служить "кожушок" із білястих волосків у Сон-трави? (Для захисту пелюсток від весняних холодів)

 4. Який первоцвіт називають золотим ключем весни ( Примулаї)

 5. Як переважно запилюються первоцвіти - вітром чи комахами? (Комахами)

 6. Наукова назва якої рослини в перекладі означає "первоцвіт"?  (Примула)

 7. Висушені тичинки якого первоцвіту використовують в харчовій промисловості? (Шафран, крокус)

 8. Яка ранньовесняна квітка спочатку цвіте, розпускаючи свої яскраво-жовті кошики, а вже потім на ній з'являється листя, через що квітка й одержала свою назву? (Мати-й-мачуха)

 9. За англійською легендою, святей Леонард три дні та три ночі бився з драконом і переміг його. А з пролитої крові виросли білосніжні квіти, які англійці називають лучними ліліями. А як називаємо цю рослину ми? (Конвалія)

 10. Існує легенда, в якій розповідається, що ці квіти - ніжний, щасливий сміх Мавки, героїні "Лісової пісні" Лесі Українки, що перлинами розкотилися по лісу, коли вона вперше відчула радість кохання . Про яку квітку йдеться?  (Конвалія)

 11. Старовинна легенда розповідає, що в момент вигнання Адама і Єви з раю було холодно, йшов сніг, і Єва мерзла. Щоб її втішити, кілька сніжинок перетворились на квіти - вісники весни. Які квіти? (Проліски)

 12. Німецька назва цієї рослини - блакитна зірка - найбільш точно відбиває красу і ніжність цієї квітки. Назвіть рослину.   (Проліски)

Фотовернісаж «Впізнай первоцвіт»

Сонце дає нам енергію любові.
Повітря дає нам енергію життя.
Вода дає нам енергію чистоти.
Рослини дають нам енергію сили.
Земля дає нам енергію добра.
Хай вічно духмяніють сили Природи!

Акція "Збережемо первоцвіти "

Девіз:

"Я квітку не можу зірвати.
Бо їй, як людині, болить.
Як нам, моє серце крилате
Під сонцем їй хочеться жить."
(В. Сосюра)

Мета: проінформувати учнів про загрозу зникнення первоцвітів та сприяти активності учнів в їх захисті та збереженні.

План заходу

 1. Вікторина " Чи знаєш ти первоцвітів?"

 2. Фотовернісаж «Впізнай первоцвіт»

 3. Екскурсія до лісосмуги

Робота над проектом


Діти обговорили тему проекту, розділились на 4 групи та розподілили між собою обов’язки.

Перша група називається – «Чомучки», 
друга – «Літератори»,

третя – « Народні аптекарі»

четверта – «Мистецтвознавці»

Звіт груп. 

1. «Чомучки»


Проліска чи пролісок (Scilla)  рід трав'янистих рослин родини  Холодкові (Asparagaceae). Стебло безлисте; цибулина яйцевидна, 2—3 сантиметри у діаметрі. Листки лінійні, відходять від основи стебла. Квітки двостатеві, правильні, блакитні, сині, зрідка рожеві, білі, поодинокі або в китицях, розташовані на верхівці стебла. Плід  коробочка.

Відомо близько 90 видів, поширених у помірних та тропічних областях — у Європі, Африці. В Україні відомо 4 види: найпошире-ніші — проліска осіння (Scilla autumnalis) — росте в степах на Півдні України та в Криму; проліска дволиста (Scilla bifolia) і проліска поникла, або сибірська (Scilla sibirica) — в лісах і на узліссях. Серед пролісок є декоративні види. Вирощують проліски для озеленення (на газонах, клумбах), на зрізування (маленькі букети) та для вигонки (у теплицях).

Найкраще вони ростуть суцільними насадженнями під різними листяними деревостанами на родючому ґрунті. Вони легко розселяються самосівом і вегетативно, тому в цих умовах не потрібно особливо турбуватися про їх розмноження.

Всі види проліски — ранньовесняні медоноси і пилконоси.

Найпершими в Україні розквітають проліски з сімейства амарилісових. Вісниками весни називають ці дивовижні квіти. Вони квітнуть навіть при нульовій температурі! Виявляється, що в цей час температура всередині квітки-близько восьми градусів тепла! Вона влаштована так, що її чашечка, немов маленьке дзеркальце, вбирає сонячне проміння.

Не страшні проліску нічні приморозки: він здатен витримати й десятиградусний морозець.

В Україні проліски трапляються у Карпатах, у гірському Криму, Закарпатті.

Вони є справжньою окрасою весняного лісу і лісосмуг в нашій місцевості. Їх ніжно-голубі квіти встеляють землю голубим килимом.

Збережімо рідкісні квіти!!!  

Традиція привозити із заміської прогулянки чи дарувати букетик квітів зробила свою справу:багато рослин вже важко знайти в їх природних місце зростаннях. 

Ця проблема характерна і для нашої області, тому тут опинилися під загрозою не тільки ті рідкісні види, які занесені до Червоної книги України, але й широко поширені рослини.

Пам'ятайте, що, зриваючи квіти, ми позбавляємо наші майбутні покоління, бачити їх у живій природі.  

     Якщо побачите пролісок у в лісосмузі, не зривайте його. Він занесений в Червону книгу рідкісних рослин, що охороняються.

    2. «Літератори»

 Легенди:

Легенда про пролісок

        Ця історія сталася зимою. Жила собі дуже красива пані на ім.»я Сніжинка і була в неї дочка - Квітка. Мати дуже її любила. І мати з дочкою ніколи не зустрічалися, бо Сніжинка одразу ж після зими летіла на Північ, додому, а її донька там могла замерзнути. Тому донечка цвіла весною і красувалася влітку. І не могли вони жити разом, бо мати б розтанула від сонячного тепла. Вони досі не бачилися. Навесні та влітку всі втішали маленьку квіточку – і звірі, і інші квітки. У Сніжинки було не менше горе, її теж втішали інші сніжинки. Так і спливав час: сумували і Сніжинка, і Квіточка.

        Якось до землі, де жила Квіточка, прилетіла добра Чарівниця. Побачила вона Квіточку і запитала, чому та сумує. Квіточка розповіла своє горе. Чарівниця подумала і каже: «Он воно як! Але я можу зменшити твоє горе. Ти станеш квіткою-проліском і цвісти будеш тільки-но прийде весна. Тоді буде зима уходитиме, і твоя мати також. Я точно знаю, що вона буде тут. Ви будете зустрічатися раз на рік», - посміхнулася Чарівниця. Так з'явилася квітка 

Проліски


Було це в сиву давнину, жив у наших краях пан - великий багач та дуже лихий. В селі, де він жив, була дівчина чарівноі вроди. ЇЇ вродою були довгі - довгі коси та блакитні очі. Час ішов, дівчинка зростала і ще більш красивішою ставала. 
Прийшов час вилітати птиці з рідноі домівки - виходити заміж. Віддала серце красеню, який служив у пана пастухом. Зібралося весілля, грала музика, веселились.
Раптом у село забарився пан. Зупинив бричку коло весілля. Як глянув на дівчину, і тут же оторопів од її краси. Негаючи часу молодого закував в ланцюги і кинув у в"язницю, а дівчину повезли до панського палацу. 
Задумав пан зробити дівчину своєю коханкою та не скорилась йому красуня. Сині оченята непокірно і зневажливо дивились на пана. Не зміг він з дівчинкою впоратись і витримати її погляду. Тоді звелів відвести її у ліс . Залишив пан дівчину, як тут лакей запропонував вибрати очі у непокірноі красуні. Так і зробив пан та ще й затоптати їх хотів. Тут же земля сама заступилась і отії сині очі сховала. Тоді пан вихопив пістолет і вистрелив у дівоче серце. І сталося диво. Від пострілу загорівся панській маєток, звільнили закованого молодого хлопця, а пан з лакеєм перетворилися у пеньок з гадюкою. Прибігли люди до лісу, вже дівчини не застали, лиш чудові квіти серед галявини з голубими оченятами. 

Польська легенда про походження проліска


На дворі стояла сувора зима. 
У хатинці, що стояла в горах, жила сім'я. Батько сімейства пішов по світу у пошуках роботи, а дружина і двоє дітей залишилися його чекати. Під кінець січня раптом занедужав хлопчик і знахарка визначила хворобу, але для її лікування потрібні були свіжі квіти і листя. 
Відправилася тоді його сестра у пошуках рослин і побачила, що усе навкруги скуто льодом і покрито снігом. Кинулася вона на землю і стала гірко плакати. Ці гарячі і сердечні сльози дівчини пробили сніговий покрив, дісталися до землі і розбудили ніжні квіти - проліски. Вони почали пробивати собі дорогу через товстий шар снігу і, нарешті, виповзли на поверхню. І усюди, де плакала дівчинка, піднімалися із землі білі квіти. Юна красуня нарвала їх, принесла додому, і братик був врятован.

Румунська легенда про проліски


Одного разу Сонце спустилося в одному селі у вигляді молодої людини, щоб трохи повеселитися. Злий Змій довго вартував його, а потім викрав серед людей і закрив у своєму палаці. Світ засумував, птахи перестали співати, джерела перестали текти і дзвеніти, а діти забули, що таке веселощі і сміх. Світ занурився в морок, печаль і смуток. І ніхто з жителів не посмів боротися із страшним Змієм. Але знайшовся один сміливий юнак, який викликався врятувати Сонце.

Багато людей споряджали його в дорогу і давали йому свою силу, щоб він міг побороти Змія і звільнити Сонце. Подорож тривала усе літо, усю осінь і усю зиму. Знайшов хлопець палац Змія, і зав'язався бій. Юнак переміг Змія і звільнив Сонце і воно піднялося на небо. Ожила природа, люди зраділи, але відважний юнак не встиг побачити весну, оскільки був смертельно поранений. Його тепла кров стікала з рани і текла на сніг. Там, де сніг танув, зростали білі квіточки - проліски, вісники весни. Остання крапля крові впала на білий сніг.

Помер мужній юнак. З тієї пори на честь визволителя світу від пітьми і смутку молоді люди сплітають два тонкі шнурочки з китицями: один білий і один червоний. Вони дарують їх дівчатам, яких люблять, або близьким і рідним. Червоний колір означає любов до усього прекрасного, нагадуючи колір крові юнака, а білий колір символізує здоров'я і чистоту проліска - першої весняної квітки. 

Вірші


Василь Дергач

Березневий сон

Ще спить весна у вогкім лісі,
лиш насторожилась вві сні,
Щоднини здатна в гущині
Пташині розпочать пісні,
Зачатись зернятком в горісі.

Пильную те не пропустити,
Люблю я прокилання мить,
Коли з-під снігу першим квітом
про молоду онову світу
Сказати пролісок спішить.


Світлана Козаченко

Проліски

Проліски 
Синьо. У лісі так синьо, 
Мов перекинувся світ 
І впало додолу небо, 
Заплутавшись серед віт. 

У лісі пахне весною, 
У лісі справді весна! 
Це вона простелила тут небо, 
І пташками дзвенить вона. 

Холодно ще і голо 
Серед пустих верховіть, 
А десь під розстеленим небом 
Листя торішнє спить. 

Стрілка зелена гостра, 
Пронизливо-синій квіт – 
Як добре для проліска вийшло, 
Що перекинувся світ. 

Ну як би йому жилося 
Там, серед хмар, угорі, 
Якби ми прийшли до лісу 
О ранній весняній порі 

І не знайшли першоквітки 
На голій і сірій землі?.. 
Це ж так важливо, що небо – 
То проліски сині малі! 


І. Жиленко

Весна і мама
(Уривок)

Березень. Подув ласкавий вітер.
Засиніли оченята квітів.
Котики муркочуть на вербичці,
І не спиться під снігами річці. 

І малому проліску не спиться. 
Поспішає пролісок родиться:
— Ой, матусю, кучугура тане.
Вже весна. Хутчіше проростаймо! 

Катерина Перелісна

Дві квіточки 

Дві квіточки розквітли 
У нашому садку, 
Свіженьку і привітні, 
У мокрому сніжку. 
То пролісок синенький 
І білий первоцвіт 
Шепочуть веселенько: 
"Весняний вам привіт!"


Марія Познанська

Пісня проліска 

Я - перша квіточка весни, 
Я - пролісковий цвіт, 
Я пережив зимові сни 
І знов родивсь на світ 
У мене очі голубі,  
Такі, як неба синь. 
Росту між кленів і дубів, 
Люблю і сонце, й тінь. 
Зелені рученьки мої 
Листочками зовуть. 
Я полюбив ліси й гаї, 
Живу я здавна тут. 
І вірю: люблять всі мене, 
Як весну золоту,

Бо знають, що зима мине, 
Коли я розцвіту.

Катерина Перелісна

Пролісок

Я — пролісок синенький,
І перший на весні
Сказати вам раденький:
«Кінець! Кінець зимі!»
З-під снігу мій листочок
До сонця простягну
І ніжний мій дзвіночок
Вітатиме весну. 

С. Жупанин
Пролісок

Пролісок, мов хлопчик, 
Оченятком синім 
Дивиться навкруг: 
Зеленіють ниви, 
У ясній долині 
Бджоли полетіли 
На зарічний луг… 
Вся земля радіє 
Сонцю молодому, 
Снігу вже нема. 
На останній кризі 
В далеч невідому 
Проплила зима. 
Як зелені списи, 
з вогкої землі 
виткнулися в лісі

проліски малі.

Загадки:

1.Ще в долині сніг біліє,

   Юна ж квіточка синіє.

   З проталини на горбочку

   Визира блакитне очко.

   Як розкрилася вона -

   Значить, вже прийшла весна.

2. З-під снігу свій листочок

   До сонця простягну.

   І синій мій дзвіночок

   Вітатиме весну.

3. Я найперший зацвітаю

   Синім цвітом серед гаю.

   Відгадайте, що за квітка,

   Бо мене не стане влітку.
4.Іще сніг не зійшов із землі,

   А з - під нього рослини малі

   Визирають і сонце вітають.

   Синім цвітом вони розцвітають.

   Якщо рідну природу ти знаєш,

   То одразу ці квіти впізнаєш.

5. За підсніжником у квітні

   Голубим намистом квітну.

   Не одну вже квітку маю -

   Сім до неба піднімаю.

Прикмети:

 • Проліски й під сніжники розкривають пелюстки - на гарну погоду, закривають - на негоду.

 • Навесні багато пролісків- гарно вродить картопля.

3.»Народні аптекарі»

Практичне використання проліска

Дуже давнім звичаєм українців є топтання рясту навесні, що означає просити в Бога життя і здоров'я. В Україні близько семи видів цієї рослини, але найпоширенішим, мабуть, є той, що має латинську назву scilla bifolia. Українська наукова назва рясту — "проліска дволиста": це дволиста рослина з шестипелюстковими блакитними квітками, зібраними у китички. В корені він має цибулинку

Кожна рослина пов'язана з Сонцем, Місяцем, Зодіаком. Всі планети мають свої рослини, які присвячені дням тижня. Сонячний день -неділя, місячний - понеділок і т. д. Рослини Сонця круглої форми. До них належить і пролісок. Тому для лікувальних цілей пролісок краще збирати в неділю

Для того, щоб знати, коли треба збирати цілющі трави, слід вивчити календар наших Предків і застосовувати його згідно з астрономічними строками (сонцестояння, рівнодення, Повний місяць чи Молодик)

Збирання рослин здавна починалося до схід сонця, "поки роса не впаде", бо тоді зілля втрачає свої лікувальні властивості. Вважалося, що збір трав повинен відбуватися у першій половині дня (до 12 години), доки "день прибуває, щоб сила прибувала". Іноді (як на Купала) починали збирання трав уночі. Саме вночі трави вбирають більше вологи й корисних речовин, водночас виводячи з себе шкідливі елементи, тобто самоочищаються. Найкращим місцем збору цілющих трав завжди вважалися відлюдні місця, "де не чути голосу півня".

Отже: пролісок для ліків потрібно збирати в неділю, в першій половині дня і на повний місяць, який ітиме на спад.

   У народній медицині використовують цибулини проліски дволистої. Вони містять алкалоїд силіцил, дубильну кислоту, камедь та інші речовини і мають сечогінні, відкашлюванні, а у великих дозах блювотні й проносні властивості. З квіток можна одержати блакитну фарбу.

Потовчене листя проліски використовують для лікування виразок, поранень. Недавно болгарські вчені приготували новий комбінований препарат – нівалет, до складу якого входить екстракт цієї рослини.
Його успішно застосовують для лікування неврастенії, підвищеної збудливості вегетативної нервової системи. І це далеко не повний перелік лікарських препаратів.

 1. «Мистецтвознавці»

Картини

Надія Полувян-Внукова Круглова Світлана

Станіслав Жуковський В. Барткевич

Інга Рогова Б. Литовченко

ПІСНІ ПРО ПРОЛІСКИ

Пісня Веснянка

Муз.Л. Левітової,
Сл. Н. Приходько

www.zaspivaj.com

Вийди, вийди, сонечко,
Та й умийсь,
Рушником-харинкою
Та й утрись.
На ясну галявину
Подивись,
Пролісок блакитненький
Вже розкривсь!

Сонечко:
А я того проліска
Віднайду,
У таночок проліска
Поведу.
Потанцюй нам, проліску,
Не журись,
Вже медунка й сон-трава
Розцвілись!

Проліски

Муз. і сл. Поляченко Віри

www.zaspivaj.com

Опадають ще сніжинки
Та лягають по землі,
Але вже стоять стежинки,
Мов святкові, в убранні.
Мов святкові, в убранні.

Білі проліски – квіточки,
Око радують вони
І до сонечка листочки
Простягають догори.
Простягають догори.

Перші промені лягають
На маленькі пелюстки,
Бо вони, звичайно, знають,
Це – є вісники весни.
Це – є вісники весни.

Ми зберемо їх в долоні,
Щоб у вазі на столі
Свої усмішки чудові
Дарували нам вони.
Дарували нам вони.

Пам’ятка
1. Не рвіть квітів без зайвої потреби. 
2. Не рвіть їх багато, а лише кілька. 
3. Не виривайте квіти з корінням. 
4. Не рвіть останньої квітки. 
5. Не витоптуйте і не ламайте останні квіти. 
6. Насаджуйте і доглядайте за ними. 
7. Зупиняйте тих, хто порушує ці правила. 

ІV. Підсумок заняття 
- Чи справдились ваші передбачення? 
- Що було для вас нове? 
- Який вид діяльності вам найбільше сподобався? 
- Що б ви зробили не так?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00