Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема. Однозначні й багатозначні слова.
Мета:
з’ясувати особливості вживання в мові однозначних і багатозначних слів;
формувати навички практичного використання в мовленні однозначних і багатозначних слів;
збагачувати словниковий запас слів;
розвивати усне та писемне мовлення учнів.
Обладнання: тлумачні словники.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Опитування
Який розділ мовознавства називається лексикологією?
Що таке лексичне значення слова?
Для чого треба користуватися тлумачним словником?
Перевірка домашнього завдання
Учні зачитують опис квітки чорнобривець.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя
Слова можуть мати не одне, а кілька лексичних значень. Цю їх властивість називають багатозначністю.
Вдома ви описували квітку чорнобривець. А чи знаєте, що чорнобривцями за чорні брови називають хлопців. Я прочитаю вам легенду. Уважно слухайте. Придумайте заголовок до тексу.
Легенда про чорнобривці
В одному селі росли три сини. Чорноброві,красиві парубки. Один вирізав із дерева квіти, птахів. Другий малював їх, а третій ткав на килимах та доріжках. Цар захотів зробити їх придворними майстрами. Та хлопці захотіли творити на волі для простого люду. Цар не стерпів непокори і наказав вбити братів. А на ранок на тому місці, де пролилася їх кров, зацвіли квіти. Люди назвали їх чорнобривцями.
Зоровий диктант
Рожа рожева
У кожного народу є свої квіти. Мальва здавна була популярною в Україні. Її стебла з розкішними квітками прикрашали мало не кожну садибу. Нарівні з чорнобривцями мальву дівчата вплітали у свої вінки.
Робота із тлумачними словником
Учні діляться на з групи.
Завдання. Доведіть, що слова квітка, вінок, розкішна є багатозначними.
Складіть з ними кілька словосполучень, щоб кожне з них вживалося з новим відтінком значення.
Розподільний диктант
Учні записують у два стовпчики слова: однозначні і багатозначні.
Домівка, поле, квіти, земля, рослини, дерево, голова, коси, пам'ять, дорога, небо, очі, вітер, шепіт, колоски, пшениця, барвінок, килим.
ІІІ. Підведення підсумків уроку
ІV. Домашнє завдання
Уявіть себе казкарем. Напишіть міні-казку «Заснули мальви коло хати».
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»