"Односкладні речення. Урок-змагання (узагальнення за темою)" для 8 класу

Опис документу:
Нестандартний тип уроку (урок-змагання) складено за всіма вимогами методики. Змагатимуться дві команди: «Зимобор» та «Колодій». Запропоновані такі види робіт: «Лототрон запитань», "Слуховий диктант", "Криниця народної мудрості", "Ребус", гра «Дерево знань»; вправи на логічне мислення, творчі завдання та інше. Деякі завдання містять правильні варіанти відповідей.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Односкладні речення. Узагальнення за темою.

Мета: з’ясувати рівень засвоєння знань та сформованості вмінь і навичок з теми «Односкладні речення». Формувати вміння самостійної роботи, застосування здобутих теоретичних знань на практиці.

Розвивати логічне та креативне мислення, пам'ять, увагу, культуру усного та писемного мовлення, вміння працювати в групах.

Виховувати шану та повагу до рідної мови, традицій, звичаїв українського народу.

Обладнання: комп’ютер, проектор, ребуси, сніжинки, листочки, квіточки, сигнальні картки, лототрон, кульки з номерами.

Тип уроку: урок-змагання

Епіграф уроку:
Благослови, мати, весну закликати.
Весну закликати, зиму проводжати.

  1. Організаційний момент.

  2. Оголошення теми, мети.

  3. Актуалізація опорних знань.

Діти, сьогоднішній наш урок незвичайний. Я запрошую Вас на проводи зими. Так, так, вам не почулося. Йде до кінця останній місяць зими – лютий. У народі кажуть: «Як лютий не лютуй, а на весну брів не хмур».
Діти, а хто знає, коли потрібно проводжати зиму, яке народне свято нам у цьому допоможе? Так. Стрітення. Коли святкують цей празник? Так, 15 лютого.

Зимонька-зима затрималась у наших краях. Треба провести її у далеку путь і зустріти громадою весну-красну. А допоможуть нам у цьому набуті знання. Наша церква відзначає Стрітення урочистим богослужінням на 40-ий день після Різдва Христового (15 лютого), бо саме тоді Божа Матір принесла у храм свого первістка Ісуса.

  1. Робота з епіграфом.

  2. Основний зміст. Урок-змагання.

Учитель: Змагатимуться дві команди: «Зимобор» та «Колодій».

Прошу капітанів пояснити назву своєї команди.

1. «Зимобор» – синонімічна назва церковного свята Стрітення Господнє, яке відзначають православні християни. Його ще називали Громниці або Стрічення.

2. «Колодій» - останній тиждень м’ясниць. В Україні він носив кілька назв: Масляна, Сиропусний тиждень, Пущення, Загальниця, Ніжкові заговини та інші.

Під час уроку-змагання працюватиме компетентне журі у складі (представляються члени журі).

Завдання 1: «Лототрон запитань». Представники кожної з команд по черзі витягують кульку з номером і беруть на столі запитання із відповідним номером. Озвучують, дають відповідь. У випадку незнання допомагають інші учасники команди.

  • Як поділяються речення за складом граматичної основи?

  • Які речення називаються односкладними?

  • В чому відмінність між односкладним і двоскладним реченням?

  • Як поділяються односкладні речення залежно від способу вираження та значення головного члена?

  • Чи можуть бути односкладні речення поширеними?

  • Назви типи односкладних речень з головним членом присудком.

  • Як називається односкладне речення з головним членом підметом?

  • Яке речення називається означено-особовим?

  • Яке речення називається неозначено-особовим?

  • Яке речення називається узагальнено-особовим?

  • Яке речення називається безособовим?

  • Яке речення називається інфінітивним?

  • Чим виражений головний член у номінативному реченні?

  • Склади безособове речення.

  • Склади складне речення, в будові якого було б чотири предикативних частини; перша і друга – односкладне називне непоширене, третя – односкладне називне поширене, четверте – двоскладне непоширене.

  • Приведи приклад узагальнено-особового речення.

  • Серед другорядних членів у номінативному називному може бути тільки додаток. Так чи ні? Доведи.

  • Означено-особове речення може бути подібним до узагальнено-особового. Так чи ні?

  • Чим неозначено-особове речення відрізняється від безособового речення?

  • Підтвердь або спростуй думку, що речення Слухай кожного, але не з кожним говори є односкладним означено-особовим.

Завдання 2: Слуховий диктант. Учитель (або хтось із учнів) зачитують народознавчий текст. Порахувати, скільки в ньому односкладних речень. Відповідь команди показують сигнальними картками.

Пів-Івана ложки полоще

1. Наступний після Іоанна Хрестителя день (21 січня) в народі називали Пів-Івана, або Різдвяним днем. 2. Остання назва пов’язана з тим, що Пів-Івана святкують у такий же день тижня, що і на Різдво. 3. Крім того, цей празник відомий ще як «виряджання» чи «проганяння свят». 4. Хоча з Предтечі вже наставали робочі будні, у цей день ще ніхто не працював, бо «Пів-Івана ложки полоще».

5. Селяни пишно відзначали цей свято. 6. Брали в’язанки гречаної соломи, яку молотили в Пилипівський піст, і розносили їх по сусідах. 7. Зайшовши до хати, гість казав:

  • Нате вам ковбаси!

8. Це означало, що сьогодні мають бути гуртівні «виряджання». 9. Наші пращури вміли не тільки працювати, а й розважатися. 10. Щоправда, організовували празники і колективні змагання не будь-коли, як це робиться нині, а переважно взимку, коли було вдосталь вільного часу.

11. Так ось, на Різдвяний день збиралися всім селом «проганяти свята». 12. За обрядовим столом виголошували різноманітні тости, побажання, примовляння…

13. Як правило, в цей день не вживали м’ясних (хоч і не було посту) страв, але пити горілку дозволялося.

Відповідь: 7 речень (1, 2, 6, 10, 11, 12, 13), всі неозначено-особові.

Завдання 3: Кожна команда отримує карти із завданням. Знайти односкладні речення. Визначити їх вид. Указати граматичну основу.

Команда «Зимобор»

  1. Тиждень перед Масляною називається в народі «всеїдним» тому, що це останній перед постом тиждень, коли дозволялося їсти м'ясо.

  2. На Масляну парубки повинні платити дівчатам викуп за «колодку» грішми або подарунками: намистом, стрічками, шовковою хусткою тощо.

  3. Подекуди в Україні, зокрема на Черкащині, наприкінці Масляної спалювали опудало зими – Кострубонька.

  4. При зустрічі на Стрітення Зима і Літо сперечаються між собою: кому йти, а кому вертатися?

  5. На Масницю гуляй, а про піст не забувай.

  6. Ясна і тиха погода на Стрітення віщує добрий урожай поля і роїння бджіл, вітер – погана ознака.

  7. Стрітення Господнє ще називали Зимобор, Громниці або Стрічення.

  8. Головною обрядовою їжею на Масляну є вареники з сиром та сметаною, млинці на маслі або на смальці, налисники із сиром, запечені у сметані, вареники з картоплею чи капустою із засмажкою на маслі, локшини на молоці.

  9. Посвячену на Стрітення свічку – «громничку» запалювали і ставили перед образами під час грози.

  10. До вечора стало тепліше на Стрітення – Літо перемогло, холодніше – Зима.

Команда «Колодій»

    1. Прийшла Громниця – скидай рукавиці.

    2. Масниця – чи не найдовше свято, воно розписане по днях: понеділок – зустрічі, вівторок – загравання, середа – на столі ласощі, четвер – бучний бенкет, п’ятниця – тещині вечірки, субота – зовичині вечорниці-досвітки, неділя – проводжання, цілування-прощання.

    3. На Черкащині на Масляну не пряли.

    4. У руках зима несе надщерблений горщик із льодом, а через плечі у неї – порожнісінька торба.

    5. На Стрітення дбайливі господарі ще раз перевіряли запаси хліба, сіна, соломи, інших кормів.

    6. На Масницю полюбляли посидіти й за самоваром – з пирогами, пампушками, ватрушками, кулеб’яками, іншою випічкою.

    7. Колись кожний господар на Стрітення Господнє ніс свою, заздалегідь приготовлену, громницю (свічку) до церкви, святив її, а після повернення додому запалював, «щоб весняна повінь не зашкодила посівам і щоб мороз дерев не побив».

    8. Під час грому «громничку» запалювали, щоб оберігала від лиха.

    9. У руках зима несе надщерблений горщик із льодом, а через плечі у неї – порожнісінька торба.

    10. На Стрітення циган кожуха продає.

Завдання 4: (біля дошки): Криниця народної мудрості. Народні прикмети на Стрітення. Зєднати частини речень, запам’ятати і прослідкувати прикмети. Знайти серед речень односкладні, визначити вид.

Команді «Зимобор»

  1. На Громницю ………………………………………………………….льон прекрасний.

  2. На Стрітення………………………………………………………. така й весна буде.

  3. На Стрітення капіж –………………………………………. циган кожуха продає.

  4. День ясний – ……………………………………………………..маєш зими половицю.

  5. Яка погода цього дня, ……………………………………........урожай на пшеницю.

Команді «Колодій»

  1. Не видно сонця – ………………………………………………..то вже весна скоро.

  2. З дахів капає вода – ………………………………………чекайте суворих морозів.

  3. Йде дощ – …………………………………………………………..рік щедрий на мед.

  4. Якщо на Стрітення холодно, ……………………..вже на Юрія віл напасеться.

  5. На Стрітення півень води з калюжі нап’ється – ……………зима ще надовго.

Правильний варіант

  1. На Громницю маєш зими половицю. (У-О)

  2. На Стрітення циган кожуха продає.

  3. На Стрітення капіж – урожай на пшеницю.

  4. День ясний – льон прекрасний.

  5. Яка погода цього дня, така й весна буде.

  6. Не видно сонця – чекайте суворих морозів. (Б-О, О-О)

  7. З дахів капає вода – рік щедрий на мед.

  8. Йде дощ – зима ще надовго.

  9. Якщо на Стрітення холодно, то вже весна скоро.

  10. На Стрітення півень води з калюжі нап’ється – вже на Юрія віл напасеться.

Завдання 5: переробити односкладні речення на двоскладні. Підкреслити граматичну основу.

Команді «Зимобор»

  1. Великий, розкудланий вітром і від того кострубатий сніп, який на Масляну ставили на роздоріжжі, урочисто спалювали як уособлення зимових холодів, сніговіїв.

  2. (Богобоязливі люди) в сиропусну неділю не виходили із хати, горілки не пили, а сиділи вдома й пригадували, чи багато гріхів наробили в цьому році.

  3. Зібравшись у гурти, (жінки) йшли в понеділок до корчми і відзначали початок Масної.

  4. Протягом Масляної вживали переважно вареники з сиром.

  5. На Масницю пили переважно квас, брагу, медовуху, а заїдали не м’ясом, а млинцями.

Команді «Колодій»

  1. Стрітенською джерелицею натирали хворі місця, давали пити од «пристріту».

  2. На Стрітення Господнє колись у церквах святили воду разом із свічками.

  3. Майже всюди на Стрітення вперше виганяли у двір худобу – для розминки і «пригріву».

  4. Полум’ям «громнички» малювали хрести на сволоку – од усього лихого, підкурювали дітям волосся – щоб грому не боялись.

  5. На Стрітення випікали з тіста жайворонків, виходили-вибігали за село кликати весну.

Завдання 6: Ребус. Розгадати ребуси, із тим словом скласти три односкладних речення.

Команда «Зимобор» – неозначено-особове, безособове, називне.

Команда «Колодій» – означено-особове, інфінітивне, номінативне.

циркач

акваріум

комбайн

кінцівка

Завдання 7: на слайдах показані малюнки до свята (Стрітення, Масляна). Учні повинні назвати, до якого свята ілюстрації та в лаконічній формі розказати про це свято, використовуючи у своєму повідомленні односкладні речення.

Завдання 8: Гра «Дерево знань»

Учитель: Сьогодні ми гарно попрацювали, але не дізналися, хто переміг зима чи весна. Тому щоб дізнатися, скористаємося деревом знань. В цьому вам допоможуть опорні слова.

  • Навчився (лась)

  • Зрозумів (ла)

  • Вмію

  • Знаю

Якщо ви дізнались щось нове чи повторили, закріпили вивчений матеріал, почепіть листочок або квіточку. Якщо чогось не зрозуміли – сніжинку. То хто ж переміг? Весна! Отож, діти, будемо чекати в гості весну-красну.

Напередодні Стрітення українські жінки випікали обрядове печиво – жайворонків, давали їх дітям, щоб ті закликали весну, допомогли їй збороти зиму. При цьому співали веснянок.

Дівчинка Весна виконує веснянку.

Діти вручають обрядове печиво гостям.

  1. Оцінювання учнів.

  2. Підсумок уроку.

  3. Слово журі.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00