: Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками)

Опис документу:
урок дає можливість поглибити знання учнів про однорідні члени речення та способи їх вираження; формувати вміння і навички знаходити їх у реченні, використовувати в мовленні,правильно інтонувати та ставити розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати усне й писемне мовлення, пам'ять, інтерес до знань, виховувати любов до рідної мови, культури українського народу, його традицій

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

5 клас, урок української мови

Тема: Однорідні члени речення. Кома між однорідними членами (без сполучників і зі сполучниками)

Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення та способи їх вираження; формувати вміння і навички знаходити їх у реченні, використовувати в мовленні,правильно інтонувати та ставити розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати усне й писемне мовлення, пам'ять, інтерес до знань, виховувати любов до рідної мови, культури українського народу, його традицій

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: картина природи, опорна схема, роздавальний дидактичний матеріал, мультимедійний проектор,підручник

Хід уроку:

Учитель: сьогодні у нас незвичайний урок

сьогодні ми зробимо ще один крок,

в країну прекрасну, в країну чудову,

що всіх нас чекає й збагачує мову! І.Актуалізація опорних знань учнів.

1.Фронтальна перевірка домашніх завдань.

2. Аналізування мовного матеріалу.

Пригадай:

- які члени речення є головними?

- кі члени речення є другорядними?

- зачитайте із вправи.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель: Кожен день людина має довідуватись про щось нове,запам'ятовувати головне, тоді буде розвиватись пам'ять, мова, мислення. Щоб почати нову тему, я хочу звернути вашу увагу на те, яку важливу роль відіграють розділові знаки.

(див. на мультимедійній дошці ключові речення).

«Як написав Сашко у щоденнику?»

Учителеві набридло робити Сашкові зауваження, і він наказав, щоб той сам собі в щоденнику записав:

"На уроці син крутиться, не дуже уважний"

-Тільки слово в слово пиши,- попередив учитель.

А я слово в слово,- казав правду Сашко, проте написав так. що мама вдома похвалила його.

"На уроках син крутиться не дуже, уважний"

Учитель: Діти, то чи впливають розділові знаки на зміст речень?

ІІІ. Повідомлення теми,мети уроку.

ІV. Пояснення нового матеріалу.

Робота з опорними схемами

О, О, О ---- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

Учні записують у зошити: Рідна мова барвінкова, стоголоса, колискова.

Завдання: які слова в реченні відповідають на одне й те ж саме питання? Отже, вони є однорідними.

Робота з підручником.

Учитель: опрацюйте п. 19, сторінка 61-62.

Завдання: уважно опрацюйте матеріал, що нового дізналися?

-які члени речення є однорідними?

-як поєднуються на письмі?

-в усному мовленні?

V.Закріплення знань.

а) прочитати текст, назвати однорідні члени речення.

(див. на мультимедійну дошку)

У календарі кожного народу багато свят. У ці дні всі веселяться, розважаються, готують смачні страви.

Найщедріші на свята зимові місяці. Саме на цей період припадає свято Савки(17), Варки(18), Миколая(19), Новий рік, Різдво Христове, Водохреща. Під час цих свят і дорослі, і діти перетворюються на артисттів. Вони виконують різні дійства, передбачені народними звичаями.

б) Робота з дидактичним матеріалом

Учні виконують завдання на картках.

(під час роботи учнів звучить класична спокійна музика).

в) Гра «Острів мовних скарбів»

(на мультимедійній дошці запис початку речень, учні доповнюють однорідними членами, записують у зошити)

На дошці спроектований малюнок і текст:

Зима вступає у свої права на День святого Миколая – 19 грудня. Тим-то самого Миколая нерідко ототожнюють із Дідом Морозом. У цей день, починаючи з самого ранку, діти знаходили дарунки в черевиках, під подушкою, на вікні. Це день радощів і чудес для малечі. Напередодні діти свої малюночки приклеювали на вікна, а вранці їхні мрії збувалися.

Учитель: Діти, як ви гадаєте, кого зображено на малюнку? Так, мабуть, найбільше з усіх свят діти чекають, коли в гості прийде святий Миколай.

Завдання: виписати речення із однорідними членами.

Учитель: А ви, діти, написали листи святому Миколаю? Він підбирає подарунки, які ви йому замовите.

Звучить музика А.Чайковського "Пори року". На дошці картина "Зима".

Учитель: - Яка пора року зображена на картині?

- Які дерева ростуть у сквері

- З чого видно, що це зима?

- Як можна назвати зиму? (Чарівниця, білосніжна,сивочола бабуся)

- Які кольори використав художник, щоб передати красу зими?

Використовуючи однорідні члени речення, опишіть картину.

Підсумок: Картина природи вражає нас чарівністю барв,красою та розмаїттям світлих білих кольорів,спокоєм і тишею у природі.

"Острів знань". Фразеологічна скарбничка. Замінити фразеологізми одним словом.

Пекти раки -

Ні пари з уст -

Байдики бити -

П'яте колесо до воза -

Накивати п'ятами –

д) Хвилинка культури мовлення "Як правильно?"

Говорити українською мовою, говорити по-українському,

говорити по-українськи.

Найважливішим і прийнятним для всіх стилів мовлення є - говорити українською мовою.

е) Творча робота:

Учитель: Уявіть собі. що ви стали поетами. Давайте спробуємо скласти коротенький вірш-щедрівку, який ви зможете на святого Василя защедрувати своїм близьким:

Щоб були у нас ___________

І багаті, і веселі.

Щоб раділа __________

Нині в школу йти пора.

Щоб як музику чудову

Скрізь любили нашу ____________

Й головними на землі,

Щоб були __________ . (оселі, дітвора, мову, вчителі).

Учні зачитують складений вірш-щедрівку, виписують речення з однорідними членами.

г) Побудувати лексичний ланцюжок, використовуючи однорідні члени речення.

Наша мова (яка?) О,О,О і О.

Я люблю (що?) О,О і О.

VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання (мотивація оцінок).

-Що ми вивчали?

-Які члени речення можуть бути однорідними?

-Які розділові знаки при однорідних членах речення?

- Як поєднуються однорідні члени речення в усному мовленні?

(Учениця читає вірш напамять)

О мово рідна! Як тебе люблю!

Ти радість нам несеш і в горі втішиш.

Щоб відродилась ти, я Бога помолю,

Бо ти найкраща, найдорожча, найрідніша!

Учитель: Випишіть по пам'яті з вірша однорідні означення.

ІХ. Домашнє завдання. п. 19. Скласти лист святому Миколаю, використовуючи однорідні члени речення.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
3
міс.
2
8
дн.
1
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!