ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ

Урок у 5 класі

Мета: поглибити знання учнів з теми «Однорідні члени реченні», удосконалювати вміння визначати однорідні члени речення, ставити розділові знаки при однорідних членах речення; розвивати навички поширювати речення однорідними членами, тренувати пам’ять, формувати культуру мовлення, мислення, увагу; виховувати любов до пам’яток історії.

Тип уроку: засвоєння навичок і вмінь.

Вид уроку: віртуальна екскурсія.

Обладнання: мультимедійна система, роздавальні картки, ілюстративний матеріал «7 чудес Хмельниччини», таблиці.

Епіграф уроку:

Далекий і важкий шлях до інших світів,

і він починається зі шкільної парти.

Ю.О.Гагарін

Перебіг уроку.

Організація початку уроку.

Визначення теми й мети уроку.

Сьогодні я пропоную вам здійснити екскурсію сімома чудесами Хмельниччини і повторити все, що ми знаємо про однорідні члени речення, зробити ще один крок до свого успіху. Як казав перший космонавт Ю.О.Гагарін: «Далекий і важкий шлях до інших світів і він починається зі шкільної парти».

Візьміть ці маленькі світи і зберігайте протягом усього уроку, зігрівайте своєю енергією, що допоможе вам досягти успіху. Я вірю, що серед вас є майбутні підкорювачі нових світів. Але тільки сумлінна праця допоможе наблизитись до мети.

Щоб крокувати далі, потрібно повторити все, що вивчено раніше.

Актуалізація опорних знань.

Тестування.

  1. Виберіть неправильне твердження. Однорідні члени речення:

а) належать до одного й того самого слова;

б) відповідають на одне й те саме питання;

в) вказують тільки на ознаку предмета;

г) виступають одним і тим самим членом речення.

  1. Виберіть правильну відповідь. Однорідні члени речення можуть поєднуватися за допомогою:

а) сполучників;

б) прийменників;

в) займенників;

г) обставин.

3. Якщо декілька однорідних членів речення з’єднані за допомогою сполучника і (й, та), що повторюється, кому ставлять перед:

а) першим і наступним сполучниками і;

б) другим і наступним сполучниками і;

в) третім і наступним сполучниками і.

4. Однорідні члени речення – це:

а) члени речення, що становлять його граматичну основу;

б) усі члени речення, крім головних;

в) члени речення, які відповідають на одне й те питання та відносяться до одного й того самого члена речення;

г) слова, що називають того, до кого звертаються.

5. Після узагальнювального слова, що стоїть перед однорідними членами, ставиться:

а) кома;

б) двокрапка;

в) крапка з комою;

г) тире.

6. Перед узагальнювальним словом при однорідних членах речення ставиться:

а) кома;

б) двокрапка;

в) крапка з комою;

г) тире.

1

2

3

4

5

6

в

а

б

в

б

г

Взаємоперевірка.

Засвоєння набутих знань.

Розпочинаємо екскурсію 7 чудесами Хмельниччини.

Робота з сигнальними картками.

♦ Читайте текст, коли відбувається перелік однорідних членів речення, піднімайте угору картку.

Покровська церква у с. Сутківці.

Покровська церква у селі Сутківці – красуня Хмельниччини та України. Стоїть вона посеред села, а навколо неї ряд високих та струнких беріз. Сутківська церква – справжній невеликий оборонний замок. Збудовано храм у 1467 році. Споруда двоповерхова. На першому поверсі знаходиться церква, а на другому розміщені колишні оборонні споруди. Вона справжнє диво та окраса Хмельниччини.

Відновлення тексту.

♦ Доповніть текст другорядними членами речення.

Подільські Товтри.

Національний природний парк "Подільські Товтри" створено згідно з Указом Президента України від 27 червня 1996 року. За площею (261316 га) парк є найбільшим та ….. у Європі. Для території парку характерне поєднання неповторних, …, … природних багатств та історико-культурної спадщини. Поверхня Товтр має мальовничий та … вигляд. Рослинний покрив національного природного парку формують діброви, знаходяться під охороною старовинні парки та ….

Вибірково-розподільна робота.

♦ Випишіть однорідні члени речення.

Палацовий комплекс князів Сангушків в Ізяславі

Перлиною містечка Ізяслав можна вважати садибний комплекс князів Сангушків. Занедбаний палац славиться тисячолітньою історією свого існування. Весь ансамбль у стилі пізнього бароко був виконаний під керівництвом італійського архітектора Пауло-Антонiо Фонтанау 1746 – 1750 р.р. Прикрашено його було відповідним чином. До цього унікального архітектурного ансамблю входили замок-палац, подвір’я з аркадами та службовими приміщеннями, місточок, залишки оборонних укріплень та флігель. У палаці зберігалися справжні скарби: родовий князівський архів, рідкісна бібліотека, чудові меблі. Королі та імператори були почесними гостями віталень палацу. Комплекс вражає відвідувачів своїми масштабами.

Я - редактор.

♦ Відредагуйте текст. Поставте розділові знаки при однорідних членах речення.

Садово-парковий ансамбль у селі Самчики.

Село Самчики розташоване на берегах річки Случ у Старокостянтинівському районі. У цьому селі є палац. Він належав князям Острозьким Заславським і Любомирським. Територію палацу обгороджено кам’яним муром. При в’їзді гостей маєтку зустрічають та проводжають красиві величні кам'яні леви. Садово-парковий ансамбль розташований на великій території. Він приваблює гостей унікальними рослинами алеями та озерцем.

Розподільне письмо.

♦ Випишіть із тексту однорідні члени речення. (1ряд – додатки, 2 ряд – означення, 3 ряд – обставини). Три учні працюють біля дошки.

Фортеця у Меджибожі

Фортеця у Меджибожі – велика давня споруда на Хмельниччині. Вона розташована між річками Південний Буг і Бужок. Перші древньоруські укріплення зведені ще до монгольського нашестя. Своєю могутністю та величчю фортеця приваблює українських та іноземних туристів. Із 2001 року будівля – історико-культурний заповідник.

«Живі члени речення».

♦ Складіть схему останнього речення.

Кам’янець-Подільський замок

Могутня фортеця у Кам’янці-Подільському вважається візитівкою міста. Кам’янець-Подільська фортеця вперше згадується у 1374 році в грамоті князя Юрія Коріатовича. З кам’янецьким замком пов’язано багато історичних подій та відомих імен. Легендами оповита знаменита Кармелюкова башта. На території Старого замку 9 серпня розпочались зйомки фільму «Все можуть королі». Але місто-легенда фортецею не обмежується. Замок – це лише маленька частина цього неповторного міста України. У Кам’янці-Подільському відбуваються різноманітні фестивалі. Тут розташовані численні музеї, заклади культури й екскурсійні об’єкти.

Творче конструювання.

♦ Побудуйте речення за схемами.

О, О, О…О, О, О

О і О, О і О…О, О.

О, О, О … О, О і О.

Острозький замок

У славному історичному місті Острозі знаходиться справжня перлина давньоруського мистецтва – Острозький замок. Він був побудований на вершині невисокого пагорба за наказом князя Данила Острозького. Княжий замок став резиденцією родини Острозьких. Це були одні з найбагатших та найвпливовіших магнатів на Україні. Останній представник роду Василь Острозький побудував в Острозі греко-слов’янську школу, яка нині називається Острозькою академією. Була також створена при школі друкарня, де працював відомий друкар Іван Федоров.

Розташування замку було досить вдалим – дві сторони споруди виходили на високий крутий схил, а інші дві відділялись від міста ровами. Замковий архітектурний комплекс складається зі старої Мурованої вежі, Нової башти, Богоявленського собору та дзвіниці. Шляхетне волинське містечко Остріг запрошує всіх відчути дух минулих епох.

Підсумки уроку.

Вправа «Чарівний шар».

♦ Візьміть у руки путівники і скажіть, що для вас цікавого було на уроці, що ви запам’ятали, чого навчилися (чудес Хмельниччини були з вами протягом уроку, допомагали зосередитись та досягти успіху. Вони ще довго зберігатимуть тепло ваших рук та допоможуть вам досягти своєї мрії).

Оцінювання.

Домашнє завдання.

Повторіть правила, скласти й записати речення за поданими схемами:

  1. О,О,О…та О, та О, та О

  2. ні О ні О… у О, у О, у О.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
2
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!