Сьогодні о 11:00
онлайн-конференція:
«
Роль закладів освіти у формуванні нульової терпимості до корупції та вихованні доброчесності в Україні
»
Взяти участь Всі події

Образ Солов'я як втілення сили природи й мистецтва; зміни в образі імператора

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас

24.03.2020

1491

14

0

Опис документу:
Конспект другого уроку за казкою Ганса Крістіана Андерсена "Соловей" для учнів 5 класу. Під час уроку перевіряються знання учнями змісту твору, вміння порінювати образи, визначати головну думку, працювати зі схемою, таблицями.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку

зарубіжної літератури

5 клас

Учитель Резніченко Л.А.

Тема. Ганс Крістіан Андерсен. «Соловей». Образ Соловя як втілення сили природи й мистецтва; зміни в образі імператора

Мета:

  • навчальна: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст казки;

  • розвивальна: розвивати навички виразного читання, образного мислення, аналізу художнього твору, характеристики персонажів із використанням цитатного матеріалу;

  • виховна: виховувати любов до прекрасного, до мистецтва, почуття доброти й милосердя, прагнення до самовдосконалення.

Ключові поняття: антитеза, переклад, літературна казка, конфлікт.

Наочні засоби навчання: портрет письменника, презентація, аудіозапис «Спів соловейка"; фрагмент із м/ф«Соловей» (1991р.).

Очікуванні результати:

засвоєння теми відповідно програми, емоційно-комфортне насичення уроку.

Учень (учениця):

  • виразно читає текст казки;

  • визначає головну думку прочитаного;

  • аналізує текст казки (окремі фрагменти);

  • висловлює враження і власне ставлення до подій твору;

  • дає характеристику казкових персонажів, оцінює їхні вчинки, моральні якості;

  • дає приклади антитези в казці;

  • розкриває гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній.

Епіграф: Не все те золото, що блищить.

Прислів’я

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка складених вдома планів до другої частини казки

2. Літературний диктант «Чи уважний ти читач?»

1. Хто з героїв казки, слухаючи спів соловейка, забував про свої злидні й казав: «Господи, як же гарно!» (рибалка)

2. Кому належать слова: «А коли соловя не буде, я накажу набити всіх палицями по животах!» (богдихан)

3. Хто з героїв казки казав про спів соловейка: «У мене сльози виступають на очах, а серце аж мліє, наче мене цілує мати» (служниця)

4. Скільки служників приставили до справжнього соловейка? (12)

5. Скільки крамарів дали своїм синам імена на честь соловейка? (11)

6. Скільки разів штучний соловей співав одну й ту ж саму пісню? (33)

7. Скільки років бездоганно працював механізм штучного соловя? (1 )

8. Хто полагодив штучного соловя? (годинникар)

9. Скільки разів на рік після ремонту дозволялося заводити штучного солов? (1)

10. Кому належить шовкова подушечка? (штучному соловю)

11. Де росли квіти із дзвіночками? (у саду імператора)

12. Кому належала шовкова стрічка? (справжньому соловейку)

  1. Взаємоперевірка

III. Формування нових знань, умінь і навичок

  1. Бесіда.

  • Як автор описує палац імператора ? Зачитайте відповідні рядки з тексту казки.

  • Звідки богдихан дізнався про соловейка?

  • Де придворні шукали пташку?

  • Хто знав солов’я і погодився провести придворних до нього?

  • З якими тваринами сплутали придворні солов’я?

  • Яким був справжній соловей?

  • Якою була реакція імператора на спів соловя?

  • Чому соловейко відмовився від нагороди?

  • Яким було життя пташки при дворі богдихана?

  • Хто подарував імператору штучного соловя?

  • Чому справжній соловейко полетів з палацу?

  • Опишіть штучного соловейка.

  • Чому згодом штучного соловя почали заводити тільки раз на рік?

  • Що сталось з богдиханом через 5 років?

  • Як реагували придворні на хворобу імператора?

2.Перегляд уривка мультиплікаційного фільму

3. Озвучення (зачитування відповідних цитат)

4. Бесіда

  • Хто і як врятував імператора?

  • Чому соловейко умовив богдихана не розбивати штучну пташку?

  • Яку обіцянку взяв соловейко з імператора?

5. Інтерактивна вправа «Сонечко»

5. Словникова робота

Яку ж красу протиставляє автор у казці? Як цей прийом називається у літературі? Стосовно яких образів використано цей прийом?

Теоретична скарбничка

Антитеза – різке протиставлення героїв, ситуацій, характерів, душевних або природних станів.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прослуховування співу соловейка

2. Робота з порівняльною таблицею

Справжній соловей

Штучний соловей

Зовнішній вигляд

Спів

Реакція на хворобу імператора

3. Робота в парах. Складання схем

Які ж зміни відбулися в образі імператора?

Під впливом чого він змінився?

V.Підсумок уроку

1. Робота над проблемними питаннями

  • Хто є головним героєм казки: штучний соловей чи справжній?

  • У чому сила справжнього мистецтва?

  1. Визначення головної думки твору

Яка ж основна думка твору?(Люди повинні вміти відрізняти справжню красу від несправжньої).

  1. Заключне слово вчителя

  • Якщо ви втратили віру в себе і в свої сили, дуже втомилися, вам здається, що зло перемогло, - зверніться до казок Андерсена і його герої допоможуть вам своєю вірою в силу добра. «Світ навколо нас сповнений краси. Розплющ очі і дивись!» - говорив Андерсен.

  1. Вікторина «Упізнай казку Г.К.Андерсена»

VI. Домашнє завдання: підготуватись до позакласного читання (прочитати казку Г.К.Андерсена «Снігова королева», намалювати малюнки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.