і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Обряди та звичаї

Перегляд
матеріалу
Отримати код

( слайд 1 ) Найбільшим щастям для кожної української родини, як в минулі часи, так і сьогодні, було, є і залишається народження дитини. Адже кожна новонароджена дитина – це символ продовження життя. З давніх-давен поява немовляти в українській сім’ї супроводжувалася певними обрядами та звичаями, на які така багата українська земля. Упродовж усього часу, аж до появи дитини, українська жінка дотримувалася народних обрядів, традицій та звичаїв, аби вона народилася здоровою та щасливою. Тема моєї роботи «ОБРЯДИ ТА ЗВИЧАЇ НАШОГО СЕЛА ПИЛИПЧА, ПОВ’ЯЗАНІ З ВАГІТНІСТЮ ТА НАРОДЖЕННЯМ ДИТИНИ.»

(слайд 2) Глибоке вивчення історії рідного краю, пракоренів українського народу,його родовідних традицій надзвичайно важливе в умовах розбудови суверенної держави. Успішні роди, здоров’я породіллі та дитини залежить від її знань та досвіду. У зв’язку з цим вивчення звичаїв і обрядів нашого села Пилипча, пов’язаних із вагітністю жінки та народженням дитини, вважаємо актуальним.

Отже, об’єктом дослідження є звичаї і обряди села Пилипча, пов’язані з вагітністю жінки та народженням дитини. Предметом дослідження визначено особливості спілкування та поведінки майбутньої матері; види та значення оберегів для вагітних жінок; магічні дії та інші складники половогово та післяполовогово обрядів; зміст порад старожителів села дівчатам і молодим матусям; рекомендації, застереження і повчання щодо народження дитини, утілені у прислів'ях, що побутують у селі; заборони і забобони, пов'язані із виношуванням та народженням дитини.

Мета роботи – вивчення та аналіз звичаїв та обрядів села Пилипча, пов’язаних з вагітністю жінки та народженням дитини, ознайомлення з порадами старожилів нашої місцевості майбутнім мамам, спрямованими на створення спокійного психологічного середовища для породіллі, прийому пологів, її вшанування та новонародженого.

Наукова новизна дослідження полягає у ґрунтовному дослідженні пологових звичаїв і обрядів певної території Київщини (с. Пилипча Білоцерківського району), поглибленні теорії фольклористики щодо народних уявлень, ставлення та специфіки народної обрядовості, пов'язаної із вагітністю жінки та народженням дитини.

Практичне значення дослідження полягає в тому, що його матеріали можуть бути використані у вивченні української літератури, народознавства, краєзнавства, фольклористики, у системі виховної роботи в умовах загальноосвітніх навчальних закладів та вищих навчальних закладів; знадобляться тим, хто вже приготувався стати батьками, і тим, хто ще тільки планує це; у створенні енциклопедії «Заборони і забобони для вагітних жінок».

(слайд 3) Кожна жінка, яка очікує дитину, знає, що в її положенні приречена вислуховувати численні поради від рідних і близьких, і часом – навіть від зовсім незнайомих людей. Серед них більше за все заборон: не роби, не ходи, не дивись, не їж ... Як тут зрозуміти, які з цих настанов виправдані "з медичної точки зору", а які – просто данина віруванням наших прабабусь.(слайди 4,5,6) Але розібратися все-таки можна, і для цього я зустрілася з молодими, досвідченими мамами, бабусями нашої місцевості, а саме: Надією Вікторівною Кривенькою, Катериною Михайлівною Батенко, Тетяною Олексіївною Ярмолою, Наталією Вікторівною Комарніцькою та іншими, спілкуючись, дізналася багато нового.

(слайд 7)Добре знається на народних звичаях і традиціях, пов’ язаних з вагітністю та народженням, жителька нашого села, мама трьох дітей, бабуся п’ яти онуків, Кривенька Надія Вікторівна, яка стверджує, що потрібно дотримуватися цих неписаних законів,щоб народити здорову дитину, тому що вони не вигадані,а сформувалися на основі знань, спостережень багатьох поколінь.

(слайд 8) Мною було зібрано звичаї та прикмети, які найчастіше зустрічаються у селі Пилипча, та укладено невелику «Енциклопедію заборон і забобонів для вагітних жінок», яка має такі розділи:

(слайд 9) Передпологовий період

Не можна вагітній їсти плоди-двойчатки і яйця з двома жовтками: двійнята народяться.

Вагітна не повинна їсти потайки: дитина народиться полохливою або злодієм.  

Легкі три місяці вагітності – хлопчик народиться, важкі – дівчинка.  

Вагітну жінку зустріти – до удачі, уві сні побачити – до успіху

Не можна при вагітній лаятися: дитина з родимкою народиться

Вагітним не можна грати і брати на руки кішку, бо в дитини буде багато ворогів.

Якщо вагітна їсть червоні ягоди, то дитина народиться рум'яною.

(слайд 10) Період народження дитини

У сорочці народився – щасливий.

 Той, хто народився в молодика , буде жити довго і щасливо.

 Новонародженого відразу треба на вивернутий кожух покласти - тоді багатим буде. 

(слайд 11) Післяпологовий період

Якщо хлопчик схожий на матір, а дівчинка на батька – будуть щасливими. 

Щоб дитини не наврочили, вперше її треба мити у воді з молоком. 

Якщо  дитину, що плаче , заколисувати не на руках, а в колисці або ліжечку і особливо ногою, то його буде кидати з однієї біди в іншу.

Не можна давати дитині ім'я батька, брата, сестри, взагалі будь-кого, хто вже носить це ім'я в тому ж будинку.

Працюючи над даною темою, хочеться для кожного відкрити цей дивний світ звичаїв, який покликаний сприяти нормальному перебігу вагітності, самопочуттю жінки, забезпечити фізичну та духовну повноцінність новонародженого, тобто природну обдарованість.

У ході дослідження дійшли таких висновків:

(слайд 12) – народження дитини завжди було, є і буде визначною подією в житті родини, адже за народним уявленням «хата з дітьми – базар, а без них цвинтар»;

– пологові обряди і звичаї складаються з трьох тісно пов’язаних циклів: передпологовий, власне пологовий і післяпологовий;

– перші два включають звичаї, уявлення, повір’я, обрядові дії, метою яких є збереження вагітності та забезпечення успішного перебігу пологів;

– післяпологові обряди спрямовані на охорону і очищення матері та дитини, приєднання новонародженого до сім’ї, громади і церкви;

– поради старожилів-українців дівчатам і молодим матусям становлять цінність, оскільки у них узагальнено досвід поколінь, що формувався впродовж значного часу;

– рекомендації, застереження і повчання, виражені у прислів'ях, також вагомі та актуальні для формування духовних цінностей українського суспільства, збереження здоров я нації;

– багатющий скарб звичаїв та обрядів – складова культури нашого народу, який ми отримали в спадок і мусимо зберегти, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять українців.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
вивчення та аналіз звичаїв та обрядів
 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Українська література
 • Клас
  10 Клас
 • Тип
  Наукова робота
 • Переглядів
  223
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  IO131667
 • Вподобань
  0
Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь