Обертання Землі навколо осі. Доба.

Опис документу:
Мета уроку:ознайомити учнів з обертанням Землі навколо своєї осі як причиною зміни дня і ночі; допомогти з’ясувати послідовність подій протягом доби; актуалізувати знання про явища природи; розвивати вміння аналізувати і знаходити шляхи розв’ язання проблеми, що розглядається; виховувати інтерес до пізнання світу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Обертання Землі навколо осі. Доба.

Мета: ознайомити учнів з обертанням Землі навколо своєї осі як причиною зміни дня і ночі; допомогти з’ясувати послідовність подій протягом доби; актуалізувати знання про явища природи; розвивати вміння аналізувати і знаходити шляхи розв’язання проблеми, що розглядається; виховувати інтерес до пізнання світу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

  • Вправа «Погода»

— Яка зараз пора року?

— Який місяць?

— Яке число?

— Тепло чи холодно надворі?

— Який стан неба?

— Яка температура повітря?

— Чи були сьогодні протягом дня опади?

II. Актуалізація опорних знань

1. Запитання для повторення

— Яку форму має Земля?

— Що називається горизонтом?

— Як називається межа горизонту, де небо немов сходиться із землею?

— Чи можна дістатися лінії горизонту?

— Як визначити сторони горизонту?

2. Робота над загадками

Чорна корова всіх поборола.

Білий віл всіх підвів. (День і ніч)

До вечора помирає,

Зранку оживає. (День)

Темно стало на дворі,

Сяє місяць угорі.

Спати треба, певна річ,

Бо прийшла на землю... (ніч).

Підходити до будинку стала,

З неба Сонце вкрала. (Ніч)

— Чим день відрізняється від ночі? (Вдень світить Сонце, спі­вають птахи, а вночі на небі місяць, зірки, природа завмирає.)

— Чому вдень ясно? (Тому що на небі Сонце.)

— Чому вночі темно? (На небі немає Сонця.)

3. Робота за картками

1 варіант

Підкресли явища, які відбуваються вдень.

  • Співають птахи;

  • вилітають сови і кажани;

  • закриваються квіти, складається листя;

  • літають яскраві метелики;

  • літають метелики;

  • літають нічні метелики;

  • розпускаються квіти.

2 варіант

Підкресли явища, які відбуваються вночі.

  • Співають птахи;

  • вилітають сови і кажани;

  • закриваються квіти, складається листя;

  • літають метелики;

  • літають нічні метелики;

  • розпускаються квіти.

Перевірка (за записом на дошці)

— Виявляється, більшість із живих організмів уміють відріз­няти день від ночі і користуватися своїми «живими годинниками» або почуттям часу. Які і як? (Міркування учнів.)

— Наприклад, кульбаба розпускається, птахи співати почина­ють, метелики літають — удень, а на ніч кульбаби закриваються, птахи замовкають, але літають кажани і нічні метелики.

4. Робота в парах

— Розгляньте картини одного маленького художника, які ле­жать у вас на партах.

— Що незвичайного ви помітили на цих картинах?

— Які помилки художника ви помітили?

III. Повідомлення теми і мети уроку

  • Обговорення ситуації

— Іноді по телевізору ви бачите прямі трансляції певних спор­тивних змагань, і диктор говорить, що в Америці зараз інший час. Поясніть, чому так відбувається.

Можливі відповіді

  • У нього годинник зламався.

  • Він переплутав.

  • Не знаємо.

— Сьогодні на уроці ми й намагатимемось зрозуміти і пояснити цю ситуацію.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда з елементами розповіді

— Що ми зазвичай робимо вранці? вдень? увечері? вночі?

— Чи можна визначити час, якщо у тебе немає годинника? Яким чином?

— Що ми ніколи не побачимо вночі на небі? (Сонце)

— Що таке Сонце? (Сонце — центральне тіло Сонячної сис­теми. Сонце — найближча до Землі зірка — величезне розжарене космічне тіло.)

— Що таке Земля? (Земля — це планета Сонячної системи.)

— Чи обертається Сонце навколо Землі?

— Яка причина примушує Землю обертатися навколо Сонця?

— Як називається ця іграшка? (Дзиґа)

— Що спільного у планети Земля і дзиґи? (Земля теж оберта­ється навколо своєї осі, тільки у дзиґи вісь справжня, а у Землі — уявна.)

— Що це за предмет? (Глобус)

— Що таке глобус? (Модель Землі)

— Глобус теж може обертатися навколо своєї осі.

— За скільки годин Земля зробить повний оберт навколо своєї осі? (Повний оберт вона робить за 24 години (чи за добу), а якщо точніше — за 23 години 56 хвилин.)

2. Демонстрування обертання Землі

— Як ви вважаєте, що більше — Земля чи Сонце?

— Наші предки не могли знати, велике Сонце чи маленьке. Ви­являється, якщо намалювати Сонце розміром з великий апельсин, то Земля виявиться розміром з макове зернятко.

І маса Сонця теж величезна. Для того щоб урівноважити уявні ваги, на одну чашу потрібно покласти Сонце, а на іншу чашу вагів 330 тисяч таких планет, як Земля.

— Що рухається, як ви гадаєте, — Земля чи Сонце? (Земля, ми рухаємося плавно навколо Сонця, а нам здається, що рухається Сонце.)

— Обертайте глобус навколо земної осі. Хто знає, що відбува­ється в результаті обертання Землі навколо своєї осі? (Відбува­ється зміна дня і ночі.)

— Зараз ми в цьому переконаємося.

3. Моделювання зміни дня і ночі за допомогою глобуса і джерела світла

— У мене в руках лампа і глобус. Продемонструйте, як відбува­ється зміна дня і ночі. (Діти показують по черзі.)

— На що ще схоже обертання Землі? (На дзиґу. Вона теж обер­тається навколо палички-осі.)

— Усе правильно. Тільки у Землі це уявна вісь, яка проходить через Південний і Північний полюси.

— Що відбувається, коли Земля обертається навколо своєї осі? (Зміна дня і ночі)

— Хто може показати, де знаходиться на глобусі Київ? (Учи­тель відмічає прапорцем.)

— Де — Америка? (Показує вчитель.)

— Коли ця частина Землі освітлена, то на протилежній стороні — ніч.

— Чому відбувається зміна дня і ночі? (Земля обертається на­вколо своєї осі.)

— Оскільки Земля обертається, Сонце освітлює то одну, то іншу її половину.

  • Фізкультхвилинка

V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Самостійна робота

Підкресли те, що відбувається вдень, — синім кольором, уночі — коричневим, якщо події не мають відношення до часу доби — взагалі не підкреслюй.

Спека, зірки, політ кажанів, снігопад, спів птахів, Місяць на небі, комарі, гроза, дощ, Полярна зірка на небі, туман, високе Сонце, прохолода.

2. Робота в групах

— Спробуємо уявити, як змінився б наш світ, якщо б обертання Землі припинилося?

Можливі висновки роботи груп

  • На тій частині Землі, яка освітлюватиметься Сонцем, буде дуже спекотно, почнеться нестача питної води.

  • На тій частині Землі, яка не буде освітлена Сонцем, буде дуже холодно, не ростимуть рослини, буде довгою ніч.

3. Робота над прислів’ям

— Зберіть зі слів прислів’я.

Доба, день, пріч, і, ніч —

(Учитель вивішує слова-таблички на магнітній дошці, один учень розставляє їх.)

Читання прислів’я хором.

День і ніч — доба пріч.

— У народі говорять: «День і ніч — доба пріч». Як ви розумієте зміст прислів’я? (День і ніч складають 24 години, або добу.)

— Скільки повних обертів навколо своєї осі зробить Земля за тиждень? (7 обертів)

— Чому? (7 днів тижня)

— Аякби Земля не оберталася або перестала б обертатися на­вколо своєї осі, що б сталося? (Одна сторона весь час була б повер­неною до Сонця, а інша — ні.)

VI. Підбиття підсумків. Рефлексія

— Хто може зараз пояснити ситуацію, що виникла на початку уроку? Чому різний час в Америці і у нас?

Діти (показують на глобусі):

— Ось Америка, а ми — на іншій стороні Земної кулі. Коли у них день, у нас — ніч. Земля обертається, і в Америці настає ніч, а у нас — день, і навпаки.

— Ащо сталося б на планеті, якби вона не оберталася? (Діти висловлюють свої припущення.)

— Навколо якої осі обертається Земля: справжньої чи уявної?

— Скільки обертів робить Земля за добу? (1)

— Коли буває тепліше — удень чи вночі, з чим це пов’язано? (Світить Сонце.)

— Чи змогли б існувати живі організми, якби круглий рік була тільки ніч або день? (Ні)

— Із чим пов’язана зміна дня і ночі? (З обертанням Землі на­вколо своєї уявної осі.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00