НУШ
Методичні рекомендації 4
Тема: "Рятуємо іменини Принцеси Квіточки"
(за матеріалами казки Оксани Данилицької "Казка про Принцесу Квіточку, Квіткове королівство та Допитливого Дракончика... Краса в очах закоханих" із збірки
"Казки Принцеси Квіточки. Мрії збуваються!")
Актуальність. Ознайомлюємо з основами кондитерського мистецтва, викликаємо бажання працювати, учимо відтворювати; творчо розвиваємо дрібну моторику на практичному уроці; удосконалюємо спеціальні навички з кулінарного мистецтва.
Завдавання | Очікувані результати |
Пізнавальні | Вивчати основи кулінарного мистецтва; практикувати нетрадиційну форму проведення майстер-класу та робити засвоєння всієї отриманої інформації максимально ефективним. |
Розвивальні | Розвивати творчі інтерес і світосприйняття дитини, її творчий потенціал у ході практичної роботи; удосконалювати навички працювати у групі та допомагати один одному. |
Виховні | Виховувати бажання працювати й організовувати роботу у групах. |
Мета | Розвивати творчу активність; опановувати ази кулінарного мистецтва. |
ВАЖЛИВО! ! Очікувані результати. Головна ідея цього уроку – випікання дітьми іменинного торта з метою врятувати день народження Принцеси Квіточки. Адже відповідно до сюжету казки, іменинний торт Принцеси постраждав – на нього приземлився Дракончик. І ніхто не скуштував ані найменшого шматочка того смачнющого торта. Колективна робота надихне дітей і принесе їм задоволення. Тому урок кулінарії проходитиме з особливим творчим піднесенням. По завершенню роботи торт урочисто розрізають, пригощають ним інших і куштують.
Хід уроку (виклад)
До проведення такого уроку варто ретельно підготуватися, адже випічка та оздоблення торта – процес кропіткий і трудомісткий. Зазвичай, діти з великим зацікавленням та завзяттям виконують ці завдання.
Як варіант, можна використати прийом, що значною мірою зацікавить дітей. Можна використати сюжет казки, де говориться про нелегку долю смаколика, адже Дракончик, упавши прямо в казковий торт, залишив іменинницю й гостей без солодких частувань. Тож, бесумнівно, заради порятунку іменинниці діти погодяться спекти ще один торт.
Інформуємо дітей стосовно інгрідієнтів. А візуальний супровід допоможе їм ефективніше засвоїти, як у подальшому× застосовувати отриманні знання на практиці.
Кулінарна книга | Книга рецептів страв і способів їх приготування |
|
Рецепт | Інструкція з приготування кулінарного виробу |
|
Кондитер | Професійний повар, який випікає/виготовляє/прикрашає кондитерські вироби/десерти |
|
Бісквітний корж | Вид кондитерського коржа, що використовується для приготування десертів (торт тощо...) |
|
Мигдалеві горішки | Їстивна насінина мигдалевого горіха, що використовується в кондитерських виробах |
|
Мигдалевий сироп | Сироп, виготовлений з додаванням мигдалю |
|
Збиті вершки | Вершки, що збивають у пишну масу за допомогою спеціальних приладів |
|
Масло | Молочний продукт, що додають для приготування кремів |
|
Праліне | Суміш мигдалю й шоколаду (за бажанням), залита карамеллю |
|
Мед із весняних квітів | Мед, зібраний у період цвітіння весняних квітів |
|
Чорний шоколад | Шоколад, що містить великий відсоток натурального какао |
|
Карамель | Десерт, що готують способом розігрівання і пряження цукру |
|
Марципан | Десерт, що готують з меленого мигдалю та цукру |
|
Торт | Кондитерський виріб |
|
Ознайомившись із матеріалами презентації, зачитуємо рецепт іменинного торта, що приготували Принцесі Квіточці на день народження королівські кулінари
Рецепт іменинного торта Принцеси Квіточки (за матеріалами казки) |
"Рецепт торта Принцеса Квіточка підгледіла у старих кулінарних книгах на кухні палацу. Дещо змінила його, вдосконалила, і вийшов зовсім новий рецепт не менш смачного торта". |
"Візьмете шість пухких, як перина, бісквітних коржів, – пояснювала Принцеса Квіточка розчервонілим і схвильованим королівським кондитерам на просторій королівській кухні, – просочите їх мигдалевим сиропом і перемастите кремом зі збитих вершків, обов’язково домашніх. Масла і цукру не шкодуйте та ще додайте праліне. Це така смакота із мигдалевих горішків вкупі з медом із весняних квітів і шматочків чорного шоколаду, залита густою прозоро-золотистою карамеллю. Ви ж знаєте, адже готуєте її мало не щодня для наших іменитих гостей. Отже, зрозуміло – усього побільше, щоб було посмачніше". |
"Ліпили марципан із мигдалевого борошна і цукрової пудри, додавши трішки-трішки води... Згодом його, як тісто на вареники, розкачували на широких столах і накидали на торт, немов вуаль, яку збирали у фантазійні фальбанки і складки, у яких мерехтіли-променилися світлячки-вогники. Скільки років – стільки й вогників". |
"А зверху все прикрасили марципаном. Це була ще більша смакота! Ліпили марципан із мигдалевого борошна і цукрової пудри, додавши трішки-трішки води... Згодом його, як тісто на вареники, розкачували на широких столах і накидали на торт, немов вуаль, яку збирали у фантазійні фальбанки і складки, у яких мерехтіли-променилися світлячки-вогники. Скільки років – стільки й вогників". |
Цей урок має проходити у спеціально обладнаному приміщенні та з використанням професійного інвентарю. Наприклад, можна провести «виїзний» майстер-клас до місцевої кондитерської/кафе. Зрозуміло, що це потребуватиме додаткових зусиль, – та воно того варте!
Зазвичай, сучасні кондитерські / кафе радо вітають малечу та проводять з ними майстер-класи. Крім того, перевагою буде те, що професійні кондитери керуватимуть робочим процесом якнайкраще. Але кондитерською може послугувати й кухня дитячого закладу, де є все необхідне для проведення такого уроку.
Заздалегідь подбати про:
уніформу для дітей;
виготовлення бейджиків з іменами дітей (щоб працівники кондитерської могли звертатися до них);
подарункові сертифікати, або інші символічні відзнаки, за участь у майстер-класі;
відео/фото зйомку, що принесе неабияке задоволення і дітям, і батькам.
УВАГА! Забезпечити дотримання правил техніки безпеки!
Місце для майстер-класу – на вибір учителя. Потенційно, що батьки захочуть бути присутніми.
Перш ніж розпочати, ознайомлюємо дітей з деякими особливостями роботи кондитерської, демонструємо презентацію. Робота проходитить у 2 етапи.

Ділимо дітей на групи (за бажанням учителя, даємо запропоновані назви – див. у таблиці нижче). Кожна група отримає певні завдання, оголошені вителем заздалегідь. Таким чином, діти оберуть групу, робота в якій імпонуватиме їм найбільше. Бажано забезпечити приблизно однакову кількість дітей у кожній групі.
Важливо дізнатися про вимоги кондитерської. Для цієї роботи необхідними стануть інгредієнти, що залежатимуть від об’ємів приготувань. Потрібно все розрахувати так, щоб торт змогли скуштувати всі діти, які, до речі, робитимуть це залюбки, бо виготовили смаколик власноруч.
ОБОВ'ЯЗКОВО! Щоб тематичний майстер-клас пройшов успішно, з працівниками кондитерської кухні необхідно узгодити всі нюанси – технічні, ознайомити їх із планом уроку, тематикою. За потреби, відкоригувати сценарій на користь теми нашої казки.
Робота проходить у два етапи:
Випічка бісквітів.
Перемащування та оздоблення торта.
Етап 1. Випікаємо бісквітні коржі
Кількість груп (*рекомендована, але не є обов’язковою) | Назви груп (*рекомендовані відповідно до сюжету казки) | Рекомендований об’єм роботи для кожної з груп |
Перша група | "Королівські казначеї" | Відраховують усі необхідні інгредієнти: яйця, цукор, борошно, масло тощо. Вірогідно, що виникне необхідність зважувати, тож за це також відповідатиме перша група. |
Друга група | "Дракончики-тістоміси" | Відповідає за відокремлення жовтків від білків. Друга група збиває міксером яйця з цукром. |
Третя група | "Королівські пекарі" | Готують ємкості для випічки, змащують, вистеляють пергаментним папером і т.д. |
Четверта група | "Майстер-шефи" | Слідкують за всім процесом, перевіряють, допомагають. |
Етап 2. Перемащуємо торт й оздоблюємо
Хід роботи залежатиме від потенційного рисунка композиції. *Бажано, щоб елементи, описані в казці (див. цитати вище), відтворювалися.
ВАЖЛИВО! У процесі роботи можуть виникати зміни у групах. Якщо діти забажають перейти в іншу групу, то необхідно дозволити їм за умови завершення розпочатої роботи.
Кількість груп (*рекомендована, але не є обов’язковою) | Рекомендований об’єм роботи для кожної з груп |
Перша група | Відповідає за відважування необхідної кількості інгредієнтів. |
Друга група | Збиває крем міксером. |
Третя група | Розкачують марципан, готують фальбанки, квіти і т.д. |
Четверта група | Формують квіти ти інші елементи для оздоблення. |
На допомогу вчителю (роботи для проведення уроку по випіканню іменинного торта Принцеси Квіточки):
Зробити електронну версію творчого процесу (монтаж відео).
Створити електронне портфоліо кожного етапу випікання та оздоблення іменинного торта (для презентації й ознайомлення батьків).
Урочисто розрізаємо торт на шматочки, пригощаємо інших і куштуємо.
Вручаємо сертифікати, можливо титули, чи символічні подарунки.
Прибираємо робочі місця.
Цікавимося в дітей їхніми враженнями від майстер-класу: Що найбільше вразило? Яка робота сподобалася найбільше? * Перелік підсумкових запитань можна продовжити, але не варто перевантажувати дітей надмірною їх кількістю.
ВАЖЛИВО! Подбати про відео та фотозйомку майстер-класу. Ознайомити батьків із матеріалами. За згодою батьків, опублікувати в соціальних мережах. За потреби, зберегти для архіву дитячого закладу.
Методичні висновки
Засвоєння нової інформації щодо кондитерської справи. |
Зацікавленість випіканням солодощів. |
Уміння красиво оформити кондитерський виріб. |
Уважність до деталей. |
Бажання поділитися чимось смачненьким з іншими. |
Виховання гостинності та щедрості. |
Домашнє завдання для дітей
Розкажіть батькам про майстер-клас.
Розкажіть, що ви робили під час майстер-класу.
Домашнє завдання для батьків
Розпитайте дитину, що найбільше сподобалося/не сподобалося?
У ході приготування будь-яких страв на кухні просіть дитину вам допомогти.



















