Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Новий погляд на уроки трудового навчання через призму ключових компетентностей

Трудове навчання

Для кого: 9 Клас

07.02.2020

765

44

0

Опис документу:
Посібник містить тематичне планування та розробки уроків трудового навчання з теми «Нове життя старим речам», що передбачена оновленою програмою для загальноосвітніх навчальних закладів «Трудове навчання. 5-9 класи» для вивчення у 9 класі. Ідея роботи з учнями , що грунтується на принципах сучасного свідомого екологічного життя, може бути ключовою в плануванні більшості уроків трудового навчання.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вступ

Сподіваюсь, кожен вчитель трудового навчання та й кожна людина хоч раз чули про основні принципи сучасного свідомого екологічного життя – reuse, recycle, reduce. Про те , що вони значать (Reuse – повторне використання, Recycle – переробка, Reduce – зменшити) , та як досягти цих трьох R , знають не всі. Намагаюсь дотримуватись цих принципів повсякденно та привчати до цього своїх вихованців.

У більшості країн світу ці три слова як правило життя. Адже дотримуючись цих правил, ми створюємо гарні умови для підростаючих поколінь.

Наскрізні змістові лінії проходять через усі уроки трудового навчання, допомагаючи формувати в дитини ключові компетентності, створювати цілісну картину світу на основі навчального матеріалу.

Сподіваюсь , що посібник надихне Вас та Ваших вихованців на створення чогось креативного та дуже цікавого. Вам тільки треба перебрати свої речі та вдихнути їм нове життя.

Тематичне планування

Об’єкт проектної діяльності: нове життя старим речам.

Основні технології: технологія виготовлення в’язаних виробів, технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом, технологія виготовлення швейних виробів машинним способом.

Додаткові технології: технологія виготовлення вишитих виробів, технологія клаптикового шиття (печворк).

з/п

Тема уроку, зміст уроку

К-ть

годин

1

Екологічні проблеми сучасного світу. Апсайклінг. Моделі-аналоги.

1

2

Розрахунок бюджету проекту. Добір інструментів та обладнання. Підготовка конструкційних матеріалів до роботи.

1

3-5

Моделювання. Розрахунок кількості затратних матеріалів. Пошук об’єкта проектування. Ескіз виробу. Планування послідовності виконання виробу.

3

6

Технологічний процес виготовлення виробу

1

7

Технологічний процес виготовлення виробу

1

8

Технологічний процес виготовлення виробу

1

9

Технологічний процес виготовлення виробу

1

10

Технологічний процес виготовлення виробу

1

11

Технологічний процес виготовлення виробу

1

12

Технологічний процес виготовлення виробу

1

13

Технологічний процес виготовлення виробу

1

14

Технологічний процес виготовлення виробу

1

15

Остаточна обробка виробу

1

16

Захист проекту

1

Розробки уроків Урок 1.

Тема. Екологічні проблеми сучасного світу. Апсайклінг. Моделі-аналоги.

Мета: сприяти формуванню екологічної культури підлітків, спонукати задуматись над власною громадянською позицією, розвивати креативність, оптимізм.

Обладнання: ТЗН, чисті аркуші А5, фломастери, періодичні видання по рукоділлю.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Учні заходять у клас і займають місця відповідно до обраного кольору (два кольори – дві групи)

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку

Якому одягу ви надаєте перевагу? Яка річ є у гардеробі кожної людини ? (футболка)Чи швидко зношуються футболки ? Яке їх використання після цього?

Саме футболці буде присвячена тема, над якою ми працюватимемо 16 уроків. Точніше, тому, що можна з неї зробити.

Сьогодні ж на уроці я спробую вас переконати в доцільності цієї теми та розбудити вашу креативність. Для цього вам необхідно вільно висловлювати ідеї, не критикувати інших та відкритись для творчого пошуку.

ІІІ. Формування нових знань

Апсайклінг – слово, яке все частіше з’являється у щоденному вжитку сучасності. Воно означає нове життя для старих речей , або вторинну переробку. Головна мета таких проектів – це бережливість та екологічність у ставленні до природи та суспільства. Ця ідея реалізується вже в багатьох країнах світу, що борються за екологічність, порятунок природи та людей взагалі. Адже кількість сміття, яке щодня опиняється на звалищі – шалена, і вона зростає так швидко, що науковці давно говорять про цю проблему звідусіль.
«Вирішення проблеми, це усвідомлення проблеми кожною людиною та зменшення обсягів споживання», - вважає Томас Прец, директор Інституту з переробки та утилізації продуктів в Ахерні, Німеччина. Він закликає спинити епоху споживання, та натомість пропонує купувати лише необхідні речі, віддавати перевагу тим, що мають ліпшу якість та можуть прослужити довше. В Україні теж є подібні бізнес-ідеї, що стрімко розвиваються: наприклад, «Зелений птах».
Також в Україні багато молодих дизайнерів використовують старі речі для виготовлення креативного декору та модного одягу. Талановита молодь України розвиває ідею апсайклінг, оздоблює її новими думками, нестандартними рішеннями та дивує користувачів. Апсайклінг  - це не просто вторинна переробка, це означає, що стара річ зовсім змінює свою суть, дійсно отримує нове життя: наприклад, народжується блокнот з паперових стаканчиків чи ювелірні прикраси з гільз. «Тобі подобається якийсь матеріал і ти вигадуєш для нього новий контекст, - говорить дизайнер Карина Бішоф.

Сьогодні ми відшукаємо ідеї створення краси з речей, які необачно могли опинитися на звалищі.

Щороку ми купуємо і продаємо 2 мільярди футболок у всьому світі. TED-Ed розповідає як і де виготовляється найпопулярніший предмет одягу, та який вплив на навколишнє середовище має звичайна футболка.

Зазвичай свій життєвий цикл футболка починає у США, Китаї чи Індії, де вирощуються пухнасті кульки бавовни. Згодом їх ретельно збирають і фасують в брикети по 225 кілограмів.

Вирощування бавовни вимагає величезної кількості води та пестицидів. Для того, щоб виробити звичайну футболку, потрібно витратити 2700 літрів води і величезну кількість пестицидів та інсектицидів. Ці забруднювачі можуть бути канцерогенними, шкідливі для здоров’я фермерів та навколишньої екосистеми.

Згодом брикети бавовни доставляють на фабрики, що зазвичай знаходяться в Китаї або Індії, де високотехнологічні машини змішують їх, розчісують, розтягують, скручують і роблять пряжу. А потім з неї роблять тканину, обробляючи її хімічними речовинами, щоб вона стала м’якою. Частину тканини відбілюють, а частину фарбують. До складу деяких барвників входять речовини, що викликають рак, а також забруднюють повітря.

Деякі країни створюють одяг власного виробництва, що не транспортується на великі відстані, проте загалом 10% викидів вуглецю спричинені виробництвом одягу. І цей показник лише збільшується. Здешевлення виробництва і бажання людей купувати збільшило глобальне виробництво з 1994 до 2014 року на 400% – до 80 мільярдів виробів одягу за рік. Тканина їде на фабрики Бангладешу , Китаю , Індії або Туреччини. У Бангладеші над виробництвом футболок працює понад 4,5 мільйонів людей, яким доводиться працювати в поганих умовах за мізерну зарплату. Готові футболки кораблями, потягами та вантажівками їдуть в магазини багатьох країн. І врешті-решт, коли футболка опиняється у споживача, у її життєвому циклі починається процес, що вимагає найбільше ресурсів. Наприклад, американці перуть одяг 400 разів на рік, витрачаючи понад 59 тисяч літрів води. І пральні машини, і сушарки використовують електроенергію, проте сушарки потребують її у п’ять разів більше.

Зміни у виробництві та споживанні, спричинені великими корпораціями та трендами швидкої моди, за останні 20 років спричинили забруднення довкілля, погіршення здоров’я фермерів та людей, які працюють на виробництві. І все це перетворило моду на другий найбільший забруднювач після нафти.

ІV. Формування громадянської позиції

Як кожен з нас може вплинути на цей процес ?

  1. Купувати речі, зшиті з органічних тканин.

  2. Менше прати одяг і не використовувати сушарку, щоб зберегти ресурси.

  3. Не викидати зношений одяг, а здавати його в переробку або використовувати як ганчірки.

  4. Свідомо купувати одяг, щоразу задумуючись над тим, чи дійсно він потрібен та який вплив він має на довкілля.

V. Розвиток креативного мислення

За даними World Resources Institute, для виготовлення однієї бавовняної футболки потрібно 2 700 літрів води. Приблизно таку ж кількість води споживає людина протягом 2,5 років. У Середній Азії, наприклад, вирощування бавовни стало однією з причин осушення річок Амудар'я та Сирдар'я. В Індії або Африці води не вистачає навіть для забезпечення щоденних потреб людей.

Кілька років тому активісти організації Fashion Revolution влаштували соціальний експеримент.

На вулиці встановили автомат для продажу футболок по два євро. Перед сплатою потенційним покупцям демонстрували відео про виробництво футболок. Як мільйони жінок працюють по 16 годин на добу за 13 центів на годину в жахливих умовах. Після ролика зацікавлені могли все ж таки купити футболку або пожертвувати ці гроші. 90% учасників експерименту відмовились від покупки. Тому давайте придумаємо, як використати футболку, дати їй друге життя.

Робота в групах.

1 група. Користуючись методом фокальних об’єктів, запропонуйте 5 оновлених футболок.

2 група. Створіть гроно ідей виробів з футболки.

Через 10 хвилин учні озвучують ідеї.

VІ. Аналіз виробів-аналогів

1 група. Пошук виробів-аналогів в Інтернеті.

2 група. Пошук виробів-аналогів у періодичних виданнях.

VІІ. Практична робота

Нарізання трикотажних смужок. З’єднання смужок між собою.

VІІІ. Підсумок уроку

Поділіться своїми думками про почуте та побачене на уроці (Прийом «Різнольорові капелюхи»)

Завдання додому: відшукати ідеї переробки футболок .

1група – на прикраси. 2 група – на килими. 3 група – на речі для побуту. 4 група – на незвичайні футболки.

Урок 2.

Тема. Розрахунок бюджету проекту. Добір інструментів та обладнання. Підготовка конструкційних матеріалів до роботи.

Мета: сприяти формуванню думки, що надаючи нове життя старим речам, можна заробляти гроші, робити власний внесок у екологічну безпеку та сталий розвиток держави; розвивати навички обгрунтованого вибору власної позиції; розвивати вміння знаходити потрібну інформацію, усвідомлювати та передавати іншим; прищеплювати навички культури роботи в групі.

Обладнання: ТЗН, трикотажна тасьма, старі футболки.

Хід уроку

І. Організаційний момент

З’ясувати, яка група готова представити результати своїх пошуків, розкласти на столи необхідні матеріали та інструменти.

ІІ. Мотивація діяльності

Чи можна заробляти гроші справою, яку ми розпочали? Пошук відповіді в інтернет-магазинах. (килимок 45*75см коштує від 250 грн, підставка під горнятко від 15 грн і т.д.)

ІІІ. Повідодомлення завдань уроку

Познайомимося з поняттям «бізнес-план», дізнаємось, що варто враховувати, плануючи свою справу; визначимо, які інструменти та обладнання нам знадобляться для роботи; побачимо нові ідеї перетворення футболки.

ІV. Розрахунок бюджету проекту.

Виявляється, можна відкрити свою справу, якщо правильно підійти до цього. (перегляд І частини ролика https://hromadske.ua/posts/apsaiklinh-biznes-plan)

У нашому випадку ми затратимо свій час, використаємо окремі оздоблювальні елементи, що залишились після попередньої роботи.

V. Практична робота

Група презентує результати своїх досліджень. Учні виконують тренувальні вправи.

VІ. Підсумок уроку

Що корисного почули, побачили на уроці? Які ідеї переробки футболки у вас виникли?

Урок 3-5.

Тема. Моделювання. Розрахунок кількості затратних матеріалів. Пошук об’єкта проектування. Ескіз виробу. Планування послідовності виконання виробу.

На цих уроках учні дивляться наступні частини ролика, групи діляться результатами пошуків. Діти роблять ескіз задуму, планують кількість затратних матеріалів, планують послідовність роботи.

Таким чином учні не перевантажені роботою в позаурочний час, але ознайомлюються з великою кількістю ідей та прийомів їх реалізації. Мають можливість визначити для себе об’єкт проектування, продумати послідовність досягнення бажаного результату.

Фрагменти учнівських проектів

1. Обгрунтування вибору об’єкта проектування

У нас із братом 5 місяців тому з’явилась маленька сестричка. Ми дуже любимо за нею спостерігати під час її ігор.

Хочу зробити їй килимок. Щоб був теплим, м’яким, яскравим, щоб можна було час від часу прати.

Ціна невеличкого килиму розміром 45*70см стартує від 200 грн. Спробую, не витрачаючи коштів, зробити корисну річ.

Висновки.

Впевнена, я зробила кілька хороших справ:

  • Зекономила сімейний бюджет.

  • Перебрала гардероб кожного члена нашої сім’ї.

  • Вдихнула нове життя 23 старим футболкам.

  • Знизила, хоч і не суттєво, попит на килими, чим зберегла затратні ресурси.

Крім цього, я отримую задоволення щоразу, коли сестричка бавиться на моєму килимку.

2. Обгрунтування вибору об’єкта проектування

Моя мама дуже любить оригінальні прикраси. Щоразу, коли одягає до свого улюбленого плаття щось із своєї колекції, воно виглядає по-новому.

А чи вийде у мене здивувати маму та порадувати її новою прикрасою? Спробую, адже нічого не втрачу. Футболка, яку планую порізати , давно вже не в «тренді».

Висновок.

Я дуже задоволена. Трудове – корисний урок. Прикраса – супер ! Дуже сподобалась мамі і не тільки. Замовили зробити подібне кольє сусідка, тітка і ще 2 мамині знайомі. Це моя перша невелика прибуткова справа.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.