Мета. Продовжити ознайомлення учнів із жанром п'єси; вчити інсценізувати п'єсу, передавати інтонацією почуття дійових осіб, вчити знаходити за допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, розвивати творчі здібності дітей.
Обладнання. Маски для інсценізації п'єси, портрет письменниці, малюнки із зображенням тварин., роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Нам дзвінок сповістив:
Час за парти сідати,
Уважними бути,
Урок починати.
ІІ. Мовна розминка.
1. Гра "Здогадайся: хто це?"
– Відгадайте, про кого я говорю.
• Донечка, хазяєчка, вертуха, внучка, помічниця, рукодільниця – ... (дівчина).
• Сильний, злий, зубатий, сірий, хижий – ... (вовк).
• Ходить, жує, бекає – ... (вівця).
• Літає, плаває, клює, ґелґоче – ... (гуска).
2. Розгадування кросворда.
П | А | С | Т | У | Х | |||||
З | А | Є | Ц | Ь | ||||||
Л | И | С | И | Ц | Я | |||||
В | О | Р | О | Н | А | |||||
1. Той, хто пасе стадо, череду, отару. (Пастух.)
2.Боюсь я вовка і лисиці,
боюсь мисливської рушниці,
тому від страху перед ними
я сплю з відкритими очима. (Заєць.)
3. Ходить свашка із мітлою,
заміта до лісу слід,
де недавньою порою
тут відбувсь її обід. (Лисиця.)
4. На колір – сірувата,
на вдачу – хитрувата.
"Кар-р-р" гукає, курчат лякає. (Ворона.)
IІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
– Дівчина, вовк, овечка, гуска, заєць, лисиця, ворона, пастушок стали героями твору української письменниці Нелі Шейко-Медведєвої "Лисиця, що впала з неба". А який це твір за жанром, дізнаємося з кросворда.
(Вчитель ставить стрілку, за напрямом якої учні читають – "п'єса").
1. Ознайомлення з біографією Нелі Шейко-Медведєвої.
(Діти читають повідомлення, приготовлені раніше).
ІV. Повторення знань учнів про п'єсу.
– Прочитайте деформований текст і пригадайте, що таке п'єса.
саП'є – ец трів, який знапринийче дял аральтетної тависви. У тексіт с'єп є осипи міцьс, де бувавідтьсяє їдя, свола дувегочо.
(П’єса – це твір, який призначений для театральної вистави. У тексті п’єс є описи місць, де відбувається дія, слова ведучого.)
– З чого починається п'єса? (З переліку дійових осіб.)
– З чого починається кожна репліка діалогу? (Із назви дійової особи, яка промовляє ці слова.)
– Що вказується у дужках? (Де вказівка автора щодо інтонації, темпу мовлення чи дій героя.)
– Про що пишеться у словах автора? (Це опис місця подій, вказівки щодо руху дійових осіб на сцені.)
V. Опрацювання першої дії п'єси-казки Н. Шейко-Медведєвої "Лисиця, що впала з неба".
1. Ознайомлення із дійовими особами п'єси.
– Прочитайте мовчки перелік дійових осіб.
– Які тварини будуть у творі? А люди?
2. Виразне читання І дії учителем.
– Де відбуваються події, описані у п'єсі?
– Чому Лисиця впала з неба?
3. Словникова робота.
– Прочитайте слова з інтонацією, яку вимагає розділовий знак, що над колонкою.
! Сюди Попався Постривайте Говори Ого Хай живе Слава | ? Що скажете Чи ні Де я Хочеш каші І він ні разу Чому, голубко Хто підняв | . Тут він Дякую Не землі Вчилася літати Я втомився Не біда Ні, сестрице |
4. Повторне читання І дії (мовчки).
– Зверніть увагу, у кого роль найбільша, а в кого – найменша.
5. Аналіз змісту п'єси.
– У яку пору року починається дія п'єси?
– Чому люди і тварини вирішили засудити Вовка?
– У чому його звинувачували? Прочитайте.
– Чому Чумак не вбив Вовка?
– Прочитайте, у чому він поклявся.
– Хто недовіряв Вовку?
– Ким його обрали?
– Скільки пройшло часу з того дня? Чи дотримав Вовк свого слова?
– Коли і як з'явилася Лисиця у Чорнолісі?
– Що почала робити Лисиця у лісі і селі? Чому Вовк її захищав і жалів?
Фізкультхвилинка.
Вийшли діти у лісок,
заглянули за дубок.
Побачили зайчика, –
поманили пальчиком.
Зайчику, зайчику, пострибай,
свої лапки виставляй.
Почав заєць танцювати,
малих діток забавляти.
Разом з зайчиком скоріше
потанцюєм веселіше.
6. Вправи на розвиток швидкості читання.
а) Гра "Хто читає швидше?"
– Знайдіть і прочитайте:
• Слова Вовка: "Каюся!... "; "Не журися!"; "Дякую"; "Не біда... ";
• Слова Лисиці: "Журавель... "; "Не те слово... "; "На!...";
• Слова Ворони: "Тут він... "; "Не добрий... "; Все, Лисонько!"
б) Прочитайте з правильною інтонацією усі окличні, а тоді – питальні речення.
7. Спостереження за мовою дійових осіб.
Почергово розглядається кожна роль, визначається особливість мовлення, інтонація, темп, зміни у настрої героя. З вертається увага на вказівки автора щодо дій того, хто виконує роль.
8. Розвиток зв'язного мовлення.
– Уявіть, що ви – режисер і постановник І дії п'єси, а перед вами сидять артисти вашого театру. Ви повинні коротко розказати про те, як розгортаються події п'єси.
9. Перегляд уривка відео.
10. Характеристика дійових осіб.
а) Мовно-логічне завдання.
– Визначте риси характеру головних героїв казки, вставте потрібне
закінчення і вкажіть стрілкою.
Лисиця | довірлив__ хитр__ злодійку ват__ брехлив__ правдив__ простодушн__ облеслив__ підступи__ | Вовк |
б) Складання характеристики дійових осіб.
– Якими ви уявляєте цих головних героїв? Які у них риси характеру?
– Яким ми побачили Вовка на початку казки? Що його примусило так змінитися?
– Яким вам видався Чумак? Сірко? А Ворона?
11. Читання уривку п’єси учнями в ролях с.65 – 67.
VI. Підсумок уроку.
– Хто автор прочитаної п'єси-казки? Хто головний герой твору? Яке ваше ставлення до нього?
– Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
– Вчинки кого із персонажів засуджуєте, а кого – схвалюєте?
– Яку роль хотіли б зіграти у п'єсі? Чому?
VIІ. Домашнє завдання.
1. Підготуватись до читання ІІ дії п’єси.
2. Виконати завдання в підручнику с.57.






































