НЕ з дієсловами

Опис документу:
Урок-лінгвістичне дослідження

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Не з дієсловами (повторення)

Мета: повторити правила написання частки не з дієсловами; вивчити нові правила і закріпити набуті знання на практиці; вчити правильно вживати дієслова в мовленні; розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне мислення та творчі здібності; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: урок – лінгвістичне дослідження.

Обладнання: мультимедійна дошка; аудіозапис із співом лісових птахів; презентація «Рідні серцю місця»; стаття з газети «Над селом летіли лебеді»; аудіозапис (відео) пісні Ю. Рибчинського «Три поради»; роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Слово вчителя.

Діти! Нещодавно мені до рук потрапив текст з дивною назвою «Звинувачувальний документ». Ось саме з нього мені хотілося розпочати сьогоднішній урок. Давайте з ним ознайомимося і висловимо свою думку щодо почутого.

(На парті перед кожним учнем лежить аркуш з текстом.

Один учень виразно читає текст.)

2. Робота з текстом.

Звинувачувальний документ

Ще у 1976 році в Україні заснована Червона книга. Це звинувачувальний документ, який природа пред'явила людині. До неї заносяться зникаючі види рослин і тварин. Вони взяті під охорону. Тому книга і має червоний колір обкладинки, який закликає берегти рідкісні рослини і тварини від зникнення.

Розробляючи заходи, які сприяють охороні та збереженню живої природи, учені вважають, що до цієї важливої справи необхідно залучати школярів.

(За А. Давидовим та Г. Ю. Кузнєцовим).

  • Про що говориться в тексті?

  • Чому текст має таку назву?

  • Яке важливе питання порушується?

(Дійсно, у цьому тексті порушується питання природозахисту — одне з важливих питань великої екологічної проблеми, яка гостро постала сьогодні перед людством всього світу, в тому числі і перед українцями.)

  • Що ж таке екологія?

  • Які рослини нашої місцевості занесені до Червоної книги України?

II. Мотивація навчання

1. Оголошення теми і мети уроку.

Тема уроку «Частка не з дієсловами». Упродовж уроку ми пригадаємо правила написання не з частинами мови, вивчимо правила написання не з дієсловами; поговоримо про екологію навколишнього середовища.

2.Повторення правил написання не.

1) Замінити подані слова, словосполучення синонімічним словом з часткою не.

Той, якого не можна побороти (Непоборний).

Скоро (Невдовзі, незабаром).

Важкий (Нелегкий).

Близько (Недалеко).

Біда (Нещастя).

  1. Прочитати записані слова, пояснити їх правопис з не.

III. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

1. Слово вчителя.

Уявно подорожуючи сьогодні українськими селами, ми просто не обійдемося без частки не. І на думку спливають слова Т. Г. Шевченка: «Село на нашій Україні неначе писанка село...».

Пригадайте, що ви знаєте про правопис частки не з дієсловами? (не з дієсловами завжди пишеться окремо.)

2. Завдання учням. (Робота з мультимедійною дошкою)

Записати речення, розкриваючи дужки. Пояснити розділові знаки. (Один учень працює біля дошки.)

1. Люблю весну, та хто її (не)любить, коли життя цвіте, як пишний сад (В. Сосюра). 2. На ледачій землі і трава (не)росте (Народна творчість). 3. Хто (не)пожалує рослини чи скотини, той (не) пожалує людини (Народна творчість). 4. Воістину жорстокість (не) має меж (В. Степовий). 5. Ще назва є, а річки вже (не) має... (Ліна Костенко).

3. Бесіда.

  • Яку стилістичну роль виконує не у кожному з речень?

Проблемне питання:

  • Чи погоджуєтесь ви з тим, що і в четвертому, і в п'ятому реченнях не з дієсловами пишеться окремо?

(Підвести учнів до розв'язання проблемного питання)

  • Спробуйте пояснити лексичне значення співзвучних дієслів у цих реченнях (при потребі можна скористатися схемою з підручника Єрмоленко С. Я., Сичової М. Г., ст. 71).

  • Який висновок можна зробити?

4. Робота в групах.

Виконання вправи 118.

5. Робота з підручником.

Колективне опрацювання правил (§ 13, с. 70).

7. Робота в парах.

Завдання: скласти і записати речення зі словами:

1-а група: нездужати – не здужати

2-а група: неславити – не славити

3-я група: нестямитися – не стямитися

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Інсценізація уривку твору Лесі Українки «Лісова пісня».

Я запрошую завітати вас до весняного лісу. Але будьте дуже уважні, особливо, якщо почуєте дієслова з не.

(Під спів лісових птахів розігрується сценка.)

Мавка. Не руш! Не руш! Не ріж! Не убивай!

Л у к а ш. Та що ти, дівчино? Чи я розбійник? Я тільки хотів собі вточити соку з берези.

Мавка. Не точи! Се кров її! Не пий же крові з сестроньки моєї!

Л у к а ш . Березу ти сестрою називаєш? Хто ж ти така? Мавка. Я Мавка лісова!

2. Завдання учням.

Запишіть по пам'яті дієслова з не, які вам запам'яталися. Обміняйтеся з товаришем зошитами і перевірте правильність написання вивченої орфограми.

3. Гра «Не з дієсловами. Хто більше?».

А зараз ми підемо лісом, полем, відпочинемо на лоні природи. Вам треба сказати. Як людина не повинна поводити себе на відпочинку, чого вона не повинна робити, використовуючи дієслова з не.

4. Слово вчителя.

Бачите, діти, ми з вами і незчулися, як прийшли до призначеного місця. Чи можна недооцінювати красу цієї місцевості? Неповторний краєвид, пахощі лікарських трав. А дехто її дійсно не цінує.

У моїй розповіді прозвучали дієслова.

(Учитель звертає увагу на записані слова: незчулися, недооцінювати, не цінує).

Зробіть звуковий запис цих слів і розкажіть про особливість вимови дієслів з не, обгрунтуйте написання.

(Учень працює біля дошки)

А тепер, діти, краще нам продовжити подорож нашою місцевістю не всім разом, а розділитися на три групи.

5. Робота в групах (диференційоване завдання)

Перша група «пройдеться» вулицями рідного села, уважно придивиться до дерев, квітів, поспілкується з мешканцями села, а те, що побачить чи почує на природничу тему, висловить у двох-трьох реченнях, але так, щоб обов'язково були дієслова, які без не не вживаються.

Друга група «помандрує» околицями Катеринівки або вздовж берегів річки і запише 4-5 словосполучень, до яких увійдуть дієслова з префіксом недо-.

Третя група залишиться біля мене, посидимо в парку під зеленими шатами дерев, поміркуємо над довкіллям, а заодно і над правописом дієслів з не.

Завдання: допишіть до поданих слів дієслова – синоніми з не або недо-; виділіть орфограми (під контролем учителя):

Турбуватись –

Ганьбити –

Примушувати робити –

Допустити помилки –

Погано харчуватись –

Ігнорувати –

Хворіти –

Погано бачити –

6. Слово вчителя.

Пропоную «повернутися» всім до класу, де продовжимо роботу над правописом не з дієсловами.

7. Робота з текстом (демонструється на мультимедійній дошці)

Завдання: випишіть дієслова з не у дві колонки: у першу, коли не пишемо окремо, а у другу разом.

Над селом летіли лебеді...

Кажуть, що краса врятує світ... А хто врятує красу від нашої жорстокості та бездушності?

Нещодавно я випадково став свідком розстрілу п'ятьма браконьєрами лебедів, що, втомившись в далекій дорозі, сіли перепочити на ставку поблизу села. Так, це було не полювання, а саме розстріл. Лебеді, полювання на яких забороняється, звикли до доброго ставлення до них людей і зовсім їх (не) бояться. (Не) злякались вони, коли на греблю виїхала машина, (не) злякалися навіть тоді, коли почалася стрілянина. (Не)покоїтись їм не було причини. І лише коли двоє птахів були вже мертві, третій здійнявся у небо, але, зробивши велике коло, повернувся назад, де його й настиг постріл. Все це я спостерігав з протилежного берега. Лебідь завжди був символом вірності та любові, родинного щастя та материнства, і дуже боляче бачити, як для декого він перетворився на шматок м'яса. Прикро, що такі «мисливці» (не)хтують неоціненним даром природи.

А один мій товариш розповів, що в селі Дворічний Кут якийсь «мисливець» розстріляв лелек, що гніздились на водонапірній башті, навіть (не) забрав збитих птахів.

Бо (не)долюблював цих бідолашних з дитинства. Воістину жорстокість (не) має меж.

(В. Степовий)

8. Перевірка виконаного завдання

V. Підбиття підсумків уроку

Знову хочеться всім нагадати слово Кобзаря: «Село на нашій Україні — неначе писанка село...»

А щоб наші села були завжди як писанка, а ми з вами міцні і здорові, послухаємо пісню «Три поради»

(Відео «Три поради»)

  • І завершити наш урок хочеться словами із вірша Наталії Іванюк:

Не ламай, не ламай На дереві гілку.

Не вбивай, не вбивай

Стрибунця і бджілку.

Не брудни, не брудни Джерельцю водиці.

І не псуй, і не псуй

Чистої криниці.

Не зривай, не зривай

Квітку, бо зів’яне.

І трави не топчи,

Бо її не стане.

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати § 13, письмове завдання диференційоване:

а) написати твір на екологічну тему, використовуючи слова з не;

б) вправа 119.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
3
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!