Наукова-дослідна робота на тему "Трудова акція «Кролик» "

Позашкільна освіта

Для кого: 8 Клас

20.10.2018

2414

51

0

Опис документу:
Ведення кролівництва як бізнес одночасно просте й досить складне завдання. Дохід такого підприємства буде прямо залежати від потреб жителів регіону, у якому ви плануєте такий бізнес відкрити. Попит на кроляче м’ясо не такий вже й великий, через недостатню поінформованість населення про його цінні якості, тому успіх справи залежить від того, як грамотно ви підійдете до процесу пошуку кінцевих споживачів. Як показує статистика, даний вид бізнесу окупається за період від двох до чотирьох років.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЗМІСТ

ВСТУП

І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

1.1. Характеристика кроликів породи Білий велетень

1.2. Технологія утримання

1.3. Технологія вирощування

1.4. Захворювання кроликів породи Білий велетень

1.5. Серйозні помилки при розведенні кроликів породи Білий велетень

ІІ. БІЗНЕС ПЛАН КРОЛЕФЕРМИ

  1. Резюме

  2. Аналіз ринку

  3. Характеристика підприємницької діяльності

  4. Управління і власність

  5. Планування діяльності

  6. Фінансове планування

  7. Оцінка можливих ризиків

  8. Бізнес-план на розведення кроликів-акселератів в розрахунку на 1 міні-ферму

ІІІ. СУЧАСНИЙ СТАН ПРОЕКТУ

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ВСТУП

Актуальність проекту. Ведення кролівництва як бізнес одночасно просте й досить складне завдання. Дохід такого підприємства буде прямо залежати від потреб жителів регіону, у якому ви плануєте такий бізнес відкрити. Попит на кроляче м’ясо не такий вже й великий, через недостатню поінформованість населення про його цінні якості, тому успіх справи залежить від того, як грамотно ви підійдете до процесу пошуку кінцевих споживачів. Як показує статистика, даний вид бізнесу окупається за період від двох до чотирьох років. Адже корисна продукція завжди знайде свого споживача, і бізнес виявиться приреченим на успіх.

У роки найвищого розквіту галузі (19751985 роки) в Україні щорічно вироблялось 120–165 тис. тонн м'яса кролів, 30-45 млн шкурок, а її частка у світовому виробництві кролятини досягала 8%. У загальнодержавному обсязі виробництва м'яса на частку високо-дієтичної кролятини припадало 8-10%. Кролівництво в Україні було досить прибутковою галуззю, в якій було зайнято понад 600 тис. кролівників. Проте, у останні роки кролівництво занепало через відсутність сучасних наукових розробок з питань повноцінної годівлі, технології утримання кролів, низький рівень ведення племінної роботи і ветеринарного забезпечення. Стримує розвиток галузі і відсутність координаційних органів, як у центрі, так і на місцях.

На даний час поголів'я кролів України на 97-98% сконцентровано у індивідуальних селянських господарствах і становить 1,2-1,3 млн маточного і ремонтного поголів'я, а решта у фермерських господарствах та племінних суб'єктах різних форм власності та господарювання. За результатами державної атестації, племінну базу галузі в Україні на сьогодні складають 1 племінний завод та 7 плем-репродукторів з розведення порід кролів.

Сьогодні фахівці відзначають дефіцит кролячого м’яса на вітчизняному ринку й, як наслідок, різкий спад попиту на нього. У зв’язку з дієтичними властивостями цього виду м’яса попит на нього повинен рости. Сьогодні недолік м’яса від вітчизняних виробників компенсується його іноземними варіантами.

При правильній організації бізнесу, кролівництво може стати досить рентабельною справою. Важливо тільки враховувати основні ризики, які пов’язані з: температурними коливаннями, низькою продуктивністю праці, інфекційними захворюваннями.

Такий бізнес є перспективним, у першу чергу тому, що за один рік кролик може відтворювати масу, яка в 50 раз перевищує його власну вагу. Можна також організувати виробництво без відходів. Експерти радять робити ставки на ферми, які спеціалізуються на м’ясних гібридах.

Об’єктом даної роботи є організація кролеферми на території підсобного господарства.

Предметом роботи є організація кролеферми з подальшою реалізацією готового продукту.

Метою проекту є ефективне виробництво в особистому підсобному господарстві кролятини для власних потреб і реалізація надлишків.

Для досягнення поставленої мети передбачалося вирішити наступні завдання:

 • оволодіння теоретичними знаннями з питань біології кролів, технологій їх годівлі, систем утримання, методів розведення;

 • ознайомлення з основами економіки та менеджменту в галузі кролівництва;

надбання досвіду ведення господарства.

І. Теоретична частина

1.1. Характеристика кроликів породи Білий велетень

Кролики цього виду були успішно отримані за рахунок ретельної селекції серед різноманітних фландрів білого кольору. М’ясо у них відрізняється відмінними смаковими якостями. У перший раз кролики були побачені на великій виставці в Німеччині.

Відмінною характеристикою було те, що тварина являла собою білого гіганта з дивовижною шубкою і червоними очима. Спочатку порода і зовнішнє опис мали певні дефекти, які пізніше були виправлені.

Представники цієї породи відрізняються міцним і досить довгим тілом. Лапи тварини міцні і повністю прямі, що не характерно для інших фландрів. У білого велетня дуже довгі вуха, які відмінно покриті густою і блискучою шерстю. Європейські представники цієї домашньої породи мають червоні або ж світлі блакитні очима.

Приваблива шубка відрізняється білим відтінком, хорошою довжиною, яка перевищує показники інших фландрів.

Породу білий велетень завезли з території колишнього Радянського Союзу. У нашій країні кролик значно поліпшувався за рахунок ретельного відбору, постійно змішувався з поширеним за рахунок своїх відмінних якостей сірим велетнем і милими за рахунок своєї зовнішності кроликами шиншилами.

Представники цієї породи — важливі тварини в ракурсі промисловості. Характеристики і опис кроликів дають можливість активно використовувати представників породи для значного поліпшення інших порід.

Розмір вух білого велетня становить ¼ від довжини його тіла. Вони прямі і широкі, злегка закруглені на кінчиках. Не варто обходити увагою і очі кролика, які позбавлені кольорових пігментів і за рахунок просвічування кровоносних судин мають червоний колір (простіше кажучи, білий велетень – альбінос). У різновидів породи (європейський і англійський білий велетень) очі можуть бути світло-блакитного відтінку.

Обхват грудей білого велетня становить 36-38 см, довжина тіла може досягати 60 см. Вага кролика може змінюватися протягом усього життя. Виходячи з маси тіла тварини, фахівці виділяють три класи породи:

 • Елітний – приблизно 5800 м;

 • Перший – 5300 м;

 • Другий – 4800 р.

Характерна риса білих велетнів – поява у самок другого підборіддя, який свідчить про те, що звір добре вгодований, і його раціон повністю забезпечує потребу в поживних речовинах.

Кролики породи білий велетень відрізняються:

 • значною вагою в 5 кг;

 • округлим тулубом;

 • прямою спиною, яка не характерна для інших фландрів;

 • груди не дуже широкі, але досить глибокі;

 • голова легка і кругла з довгими вухами;

 • у всіх кролиць є підгруддя;

 • очі у всіх представників породи яскравого червоного відтінку;

 • шерсть відрізняється блиском, густотою і рівномірністю.

Білий велетень є мясошкірковою породою, цілком здоровою, адаптованою до суворих умов і сильних морозів. Скоростиглість кролів на високому рівні, а ніжне м’ясо відрізняється відмінним смаком.

В сучасній промисловості актуальна для використання і шкірка цих кроликів: і в чистому, і в різному пофарбованому вигляді.

Показник плодючості самок — 7-8 малят за один вдалий окріл, що непогано для домашніх тварин для розведення.

1.2. Технологія утримання

Порода «білий велетень» вважається однією з найбільш популярних у тих, хто займається розведенням кроликів. Ці тварини дають ніжне м’ясо, а їх шкура, яка має досить великі розміри, підходить для пошиття шуб. Стосовно останньої можна дати пораду: не допускайте надмірної пухнастості. Кроленят, що володіють більш пухнастою шерстю, ніж передбачено стандартами, можна сміливо вибраковувати – це дефект породи.

Одним з головних надбань білих велетнів є той факт, що кролиця не з’їдає своє потомство, а доглядає за ним і забезпечує повноцінне годування. У зв’язку з цим приплід – зазвичай це 7-9 дитинчат – відлучають у віці двох місяців. Як раз в цей час самка білого велетня припиняє вигодовування.

Кролів необхідно утримувати в чистоті, не слід нехтувати прибиранням і дезінфекцією. Не забувайте стежити за здоров’ям вихованців – білі велетні схильні до плододерматитів і маститу, при появі перших ознак цих захворювань потрібно негайно звернутися до ветеринара.

Солідний шерстяний покрив білого велетня захищає його від переохолодження, тому клітку не потрібно додатково утеплювати – головне, ліквідувати протяги. Також не варто ставити її на спеку, найкращим варіантом буде місце в тіні. Клітка повинна бути просторою, тварина не терпить тісноти.

Із-за великої ваги на лапах білого велетня можуть з’являтися натоптиші, для запобігання яких необхідно приділяти значну увагу підлозі клітки. Краще всього, якщо він буде гладким і суцільним, у крайньому випадку – дерев’яним.

Дверцята кліток роблять з сітчастого матеріалу (просвіт осередків не повинен перевищувати 2х2 см). У зимовий час їх можна завішувати мішковиною, щоб захистити кролів від поривів холодного вітру. Як поїлок, годівниць можна використовувати ємкості, які легко миються – наприклад, металеві миски.

Для захисту кроликів від гризунів клітку оббивають бляхою, як знизу, так і з боків. Щури знищують запаси кролячого корми і можуть заразити тварин різними інфекційними захворюваннями, тому використання капканів і мишоловок буде не зайвим.

При облаштуванні клітини не можна забувати про маточник – адже рано чи пізно самка принесе кроленят. Маточник готують за 7-10 днів до пологів, дотримуючись ряду строгих вимог:

 • Він повинен перебувати збоку клітини і мати стандартні розміри: висота – 35 см, довжина – 60 см, ширина 30 см;

 • Для спрощення огляду гнізда і виводки знімну кришку розташовують зверху;

 • Клітка повинна бути двоповерховою, причому другий поверх потребує особливого захисту.

Крім перерахованих вище особливостей, для маточника актуальні і всі правила обладнання загальною клітини.

Прибирання кліток проводять по мірі забруднення підстилки. Швидкість забруднення залежить від виду, якості і кількості підстилкового матеріалу. Підстилка може бути з: тирси; сіна; соломи; тирси + сіно/солома; торфу; лушпиння насіння соняшнику; лушпиння насіння конопель; повністю бути відсутнім.

Лушпиння насіння соняшнику має погану абсорбуючу здатність. До того ж кролик може її переїсти й отримати пробку в кишечнику. Лушпиння насіння конопель добре вбирає вологу, утворюючи грудки, які легко видаляють, не чіпаючи суху частину. Початковий її витрата більше, ніж у інших видів підстилки, але в експлуатації вона виходить дешевше. Торф добре вбирає і утримує вологу і запахи, до того ж володіє дезинфікуючою здатністю, що дозволяє чистити клітку рідше, ніж з будь-яким іншим видом підстилки.

Клітинне утримання кроликів є найоптимальнішим для багатьох господарств. Тому кожен початківець кролівник стикається з необхідністю вибору типу клітин, їх придбанням або виготовленням власними силами. Виготовлення клітини своїми силами, безумовно, знижує вартість її виготовлення і робить можливим зміна конструкції під свої потреби і завдання.

Клітки для кроликів можуть бути виготовлені з будь-яких матеріалів, які є в наявності у вашому господарстві. Це може бути метал, найрізноманітніша деревина, будівельні відходи, цегла, глина і так далі. Головне - створити зручне для кроликів житло, яке можна буде легко і без проблем обслуговувати.

Для того, щоб клітини кроликів відповідали цим вимогам, необхідно обов`язково враховувати основні норми по площі на голову та інші.

Рис. 1. Схема клітки

Для дорослих кролів м`ясо-шкуркових і пухових порід виготовляють одно секційні і двосекційні клітини. Односекційні клітини повинні мати довжину 80-110 см і ширину 60 см. Двосекційні клітини робляться трохи довші - при тій же ширині їх довжина становить не менше 130 см. При цьому, довжина кормового відділення становить 90 см, а гніздового - 40 см. Краще виготовляти двосекційні клітини довжиною 140-150см.

Для утримання молодняку потрібні групові клітки, в яких міститься по кілька голів роликів. Такі клітини зазвичай мають такі розміри: довжина 200-300 см, ширина - 100 см, а висота - 35-60 см. Кількість молодняка, яке буде міститися в клітці, визначається нормами в 0,17 кв.м. на одну голову молодняку і 0,12 кв.м. на голову молодняку на відгодівлі.

Чималу роль в зручності обслуговування і гігієнічності клітин відіграє влаштування підлоги в клітинах. Зазвичай підлоги в клітинах виготовляють з зварної сітки або з дерев`яних рейок, які виготовлені із твердих порід дерева. Також рейки виготовляють з пластика і металу. Такі підлоги сприяють тому, що кал кроликів не затримується на них, а прокидається в спеціальний лоток або бункер для відходів. Однак потрібно бути дуже обережним при виборі сітки для підлоги клітки - занадто великі осередки можуть бути причиною пошкодження лапок кроликів, особливо самців.

Підлогу в гніздовому відділенні роблять завжди суцільною дерев`яною, щоб забезпечити максимальне тепло в гнізді у зимовий період. Підлоги з суцільного дерева в клітинах забезпечують краще збереження тепла, але погіршують вентиляцію і гігієнічний стан клітин. Тому клітини з суцільними статями частіше доводиться міняти або ремонтувати з заміною підлоги, які досить швидко приходить в непридатність.

У будь-якому випадку, вибір статі, як і вибір матеріалів для виготовлення клітини, визначається можливістю максимально здешевити виготовлення клітини і спростити її конструкцію. Якщо ж в наявності немає матеріалів і немає досвіду за змістом кроликів в клітинах, найкраще замовити виготовлення клітин за готовими кресленнями або купити готові клітини для кроликів. В такому випадку житло для кроликів обійдеться вам дорожче, але з`явиться досвід і основа для створення згодом клітин власної конструкції, які будуть повністю задовольняти ваші потреби і цілі.

Виготовивши клітини для розведення кроликів, обладнайте їх усередині: зробіть своїми руками годівниці для зерна і коренеплодів, встановіть ясла для сіна, змайструєте поїлки.

Рис. 2. Схема клітки

1.3. Технологія вирощування

Білим велетням можна купувати готові корми, а можна готувати їх самим – і останній варіант значно вигідніше. Ця порода дуже невибаглива в їжі і може похвалитися відмінним апетитом.  До числа їх улюблених страв належать:

 • трава, в тому числі бадилля;

 • різні овочі – морква, огірки, гарбуз, капуста, кукурудза, перець, салати;

 • добре просушене сіно;

 • зернові культури.

Багато господарі готують своїм білим велетням своєрідний вінегрет:

 • відходи овочевих і фруктових культур ретельно нарізати, перемішати.

 • щільно укласти в емальоване відро, залити окропом.

 • варити суміш на протязі двох годин.

 • злити зайву рідину і охолодити отриманий салат.

Не відмовляються кролики і від хліба, змоченого в молоці. При повноцінному харчуванні білі велетні досить швидко ростуть і міцніють – так, маса тіла чотиримісячного кроленяти може досягати чотирьох кілограм.

У літній час тварин рекомендується виводити на природні пасовища, уникаючи місць, де можуть рости отруйні рослини. Навесні допускається застосування спеціальних вітамінізованих добавок – це врятує кроликів від сезонного авітамінозу. Для підтримки нормальної роботи травного тракту бажано періодично давати тверду їжу – наприклад, сухарики.

У клітках постійно повинна знаходитися вода, проте деякі особини можуть відмовлятися від неї – це означає, що раціон харчування повністю насичує організм тварини рідиною.

Самки Білого велетня приносять до 12 кроленят в посліді. Звичайна середня цифра 7 – 9 дитинчат. Залежно від періоду кролиць потрібна різна кількість енергії, що необхідно враховувати при складанні раціонів для самок. Раціон кролів прирівнюється до раціону кролиць під час спокою, або до раціону під час кітності.

Раціони, що містять свіжу траву, необхідно збалансувати за змістом кальцію. При цьому максимальна кількість трави, що видається кроликам, обмежують.

Для травоїдних кроликів дуже важливий вміст в кормі повноцінного протеїну. Без достатньої кількості протеїну знижуються продуктивність племінного стада та інтенсивність росту молодняку. Причому рослинні білки не можуть замінити тварини, які містять життєво необхідні кролику амінокислоти: лізин – синтез м’язових тканин; метіонін – обмін речовин; триптофан – оновлення кров’яних білків; валін; аргінін – утворення сперми, креатиніну м’язів і інсуліну, синтез сечі; лейцин, фенілаланін, ізолейцин, треонін, гістидин - синтез адреналіну і тироксину; цистин - активізація інсуліну.

Повноцінний білок міститься в кормах тваринного походження: кров’яне борошно; рибне борошно; м’ясо-кісткове борошно; м’ясне борошно; молоко; сироватка.

В раціоні кролів найчастіше не вистачає перших трьох амінокислот.

Знаючи це, виробники при виготовленні повноцінних кролячих комбікормів контролюють наявність необхідних амінокислот у комбікормі. 

Час перетравлення кормів у ШКТ кролика: овочі і коренеплоди 120 – 180 хвилин; трава 180 – 240 хвилин; силос 240 – 300 хвилин; грубі корми 480 – 720 хвилин.

Теоретично в такій послідовності кролику дають корми. На практиці це означає стати рабом кроликів. Тим більше, що за добу кролик може приступати до їжі до 80 разів. У зв’язку з цим годівлю кролів проводять 2 – 3 рази на добу, стежачи за тим, щоб у кролика завжди в годівниці була їжа. При цілодобовому доступі до сіна, кролик не буде страждати від відсутності корму. Всі інші види кормів дають по мірі можливості.

Найчастіше поширена схема, при якій на найбільша перерва між годуваннями (нічна) кролику видають половину концентратів і добову норму соковитих кормів, вранці тільки концентрати, а вдень закладають добову норму сіна.

1.4. Захворювання кроликів породи Білий велетень

Будь-яких специфічних захворювань, крім маститу, у цієї породи немає. Маститом можуть страждати лактуючі кролиці з-за високої молочності і маленької кількості кроленят в посліді. При маститі перша допомога полягає у виклику ветлікаря і виконанні його рекомендацій.

Треба пам’ятати також, що у кролів взагалі, і кроленят зокрема, тонкі трубчасті кістки і слабкий хребет. Тому часто кролики, особливо молодняк, при незграбних рухах пошкоджують хребет і ламають кінцівки. У цьому випадку кролика забивають.

Вакцинують Білих велетнів, як і інших кроликів, від геморагічної хвороби і міксоматозу за схемою:

 • перше щеплення в півтора місяці;

 • друга – в 3,5 – 4,5 місяці;

 • всі наступні кожні півроку.

1.5. Серйозні помилки при розведенні кроликів породи Білий велетень

 1. Зниження поживності раціону кролиць.

Породною особливістю кролиць Білого велетня є підгруддя, що нагадує відкладення жиру і свідчить про хороший стан здоров’я звірка. Недосвідчені кролівники можуть вважати, що кролиця потовстіла, а ожиріння призводить до зниження запліднення і невеликої кількості посліду. Як наслідок кролівник урізає раціон кролиці, чого в даному випадку робити не потрібно.

 1. Вибракування маточного стада «медитують» кролиць.

Деякі кролиці в напівдрімоті розгойдуються з боку в бік. Таке розгойдування може тривати від кількох секунд до кількох хвилин. Багато кролівників лякаються цього явища, вважаючи, що кролиця хвора якимось із спадкових захворювань. Спостереження за потомством цих кролиць показали, що воно абсолютно здорове, і «медитації» матері на нього ніяк не вплинули. Тому, якщо немає інших причин видалення самки із стада, то на розгойдування можна не звертати уваги.

 1. Відсутність в раціоні кормів тваринного походження.

Кролиці породи Білий велетень не схильні поїдати своє потомство. Але подібний випадок спочатку виникає не через якусь особливу кровожерливість кролиці, а за нестатку в її раціоні тваринного білка і незамінних амінокислот, які присутні тільки в кормах тваринного походження.

ІІ. Бізнес план кролеферми

  1. Резюме

В цьому бізнес-плані зроблено обгрунтування на започаткування підприємницької діяльності щодо вирощування кролів.

Однією з важливих галузей скороспілого і плодючого тваринництва є кролівництво. М’ясо кролів є високопоживне, добре перетравлюється і засвоюється організмом людини. Одержане після забою тварин у віці 4-5 місяців, воно має дієтично-лікувальні властивості, практично не містить холестерину, в ньому відсутні продукти атомного розпаду, гербіциди, пестициди та інші шкідливі хімічні речовини.

Кролівництво цінується не тільки високопоживним м’ясом, воно також є важливим джерелом виробництва і заготівель цінної сировини для хутрообробної, трикотажної і фетрової промисловості. З пуху виготовляють різний трикотажний одяг. За якостями кролячий пух не поступається кращим сортам тонкої овечої вовни.

Кролів також можна використовувати як лабораторних тварин у медицині, ветеринарії та біології, при виготовленні лікувальних препаратів, вакцин і сироваток. Використовувати можна також відходи основних видів продукції.

  1. Аналіз ринку

Розводити кроликів можна не тільки в сільській місцевості, а й у передмісті досить великих міст, а також в садово-городніх товариствах.

Розведення кроликів дає можливість одержувати з них коштовну й різноманітну продукцію, але насамперед - це дієтичне м’ясо. По засвоюваності кролятина займає одне з перших місць, тому що організм людини засвоює її на 90%, а яловичину – тільки на 62%. Кроляче м’ясо має чудові кулінарні властивості, з нього готують значно більше страв, ніж з м’яса птахів.

Крім того, кролятина добре сполучається з іншими видами м’яса й різноманітними продуктами, добре зберігає свої смакові й живильні якості у свіжому, засоленому, копченому й консервованому вигляді.

На споживчий ринок кролики надходять тушками без субпродуктів (нутрощів), за винятком печінки, нирок, голови, обробленої по першому шийному хребцю, лапок – по зап’ястному й скакальному суглобу.

З погляду споживача особливе значення мають смак, колір, запах і ніжність м’яса. По кольору м’ясо кроликів біле з невеликим рожевим відтінком, майже без присмаку, м’яке й щільне по консистенції, не жирне, з тонковолокнистими м’язами, тонкими кістками, не значним вмістом холестерину й пуринових заснувань, що має високу здатність зв’язувати воду. В добре вгодованих кроликів є невеликі міжм’язові жирові прошарки, що обумовлюють ніжну консистенцію м’яса. Сприятливе співвідношення м’яса й костей у тушці. Питома вага костей – 15-17%, у той час як у великої рогатої худоби їх 20-25%.

М’язова тканина – основна частина м’яса, що має найбільшу живильну цінність. Тому, чим більше м’язової тканини в тушці, тим вище її живильна цінність. У середньому в кролячій тушці міститься 84-85% м’язової тканини, що значно більше, ніж у коней (60-65%), великої рогатої худоби (57-62%), овець (50-60%), свиней (40-52%) і курчат-бройлерів (51-53%).

М’ясо молодих кроликів містить менше сполучної тканини й має більш тонкі волокна, тому воно м’якше й ніжніше. Підвищений вміст сполучної тканини, що складається з неповноцінних білків колагену, еластину й інших, знижує харчову цінність м’яса, кулінарні властивості й засвоюваність.

По хімічному складу м’ясо кролика вигідно відрізняється від м’яса інших сільськогосподарських тварин значною кількістю білка, помірною кількістю жиру, а незначний вміст холестерину та пуринових заснувань робить його коштовним у дієтичному і лікувально-профілактичному харчуванні. У м’ясі кроликів міститься повноцінний білок, жир, мінеральні речовини й вітаміни. Поряд з курятиною й телятиною, воно відноситься до так званого білого м’яса й відрізняється високим вмістом повноцінного білка, важко засвоюваних колагенів і еластину в ньому порівняно мало. У середньому в кролятині міститься 21,5% білка. У баранині його – 16,4%, м’ясній свинині – 16,5%, телятині, конині й курячому м’ясі – 20%; яловичині – 20,5%. У білку м’яса кроликів виявлено 19 амінокислот, включаючи всі незамінні. Коштовним є те, що теплова обробка не змінює якісного складу амінокислот м’яса, а впливає тільки на їхню кількість.

По вмісту вітамінів м’ясо кроликів перевершує м’ясо свиней і інших тварин. Воно багате вітаміном РР, С, В6, В12 і, внаслідок цього кролятина незамінна в дієтичному харчуванні. Кролячий жир цілющий, його використовують як лікувальний засіб. При бронхіті його приймають внутрішньо, при сильному кашлеві розтирають їм груди, при жорсткості шкіри рук утирають у шкіру. Жир використовують як у чистому вигляді, так і в суміші з медом. Суміш готують у співвідношенні: 2:1, тобто на дві - три частини жиру одну частину меду. Така суміш має велику цілющу силою, діє швидко й радикально, повністю засвоюється організмом. Із кролятини можна приготувати набагато більший асортимент страв, ніж з курей-бройлерів і індичок.

Враховуючи високу біологічну цінність, м’ясо кроликів рекомендують включати в меню людям будь-якого віку, а також широко використовувати в лікувальному харчуванні.

Таким чином, вирощування кролів забезпечить населення високопоживним м’ясом, хутром, пухом, а підприємцю дасть можливість отримати прибуток.

  1. Характеристика підприємницької діяльності

Для того, щоб отримувати постійний прибуток суб’єкт підприємницької діяльності буде реалізовувати високопоживне м’ясо, пух, кролячі шкурки, з яких шитимуть теплі і гарні хутрові вироби: жіночі й дитячі пальта, безрукавки, шапки, рукавиці тощо.

Крім цього, догляд за кролями не вимагає великих затрат часу та використання складних технологій. При цьому слід врахувати, що кролям необхідна періодична вакцинація та огляд лікаря ветеринарної медицини.

  1. Управління і власність

Суб’єкту підприємницької діяльності – фізичній особі доцільно зареєструватись в органах державної реєстрації як приватний підприємець, це дасть йому можливість офіційно займатись підприємницькою діяльністю і приймати участь у державних програмах, якщо такі будуть.

  1. Планування діяльності

Для зменшення капітальних витрат ми проведемо розрахунок для створення маленької кролеферми на 2 самки і 1 самця. Для цього необхідно придбати три самки (2*700) і одного самця (1*700) “Білого велетня”, загальна вартість 2100 грн; 1 клітку (1*1,5) – вартістю 1500 тис грн; 300 кг комбікорму (300*8) – загальною вартістю 2400 грн.

  1. Фінансове планування

При правильній організації роботи на кінець року ми отримаєм 2 самки та 1 самця, 16 голови відгодованого і реалізованого молодняка вагою 2,6 кг, 8 голів у віці до трьох місяців, 7 голів до двох місяців та 7 голів віком до місячного віку.

Для утримання і годівлі даного поголів’я необхідно: кормів – 300 кг, що становить 2400 грн, інші витрати – 240 грн.

Отриманий дохід від підприємницької діяльності становитиме 3245 грн (16(голів) * 2,6 (вага) * 0,6 (вихід м’яса) * 130 (1 кг кроля))

  1. Оцінка можливих ризиків

Під ризиком в бізнес-плані розуміють можливу небезпеку втрати інвестованих коштів внаслідок специфічних явищ природи або тих чи інших видів діяльності людини.

  1. Бізнес-план на розведення кроликів-акселератів

в розрахунку на 1 міні-ферму

КАПІТАЛЬНІ ІНВЕСТИЦІЇ

Початкові інвестиції становлять 6868 грн.

Одна міні-ферма займає всього півтора квадратних метра території. Однак, беручи до уваги проходи і санітарні розриви, слід планувати для міні-ферми не менше восьми квадратних метрів території. На великих промислових фермах, при обліку найсуворіших протипожежних вимог – і того більше.

Вартість однієї міні-ферми становить 4 000 грн.

Отже, для купівлі 1 міні-ферми потрібно: 1 шт * 4 000 грн = 4000 грн

Для міні-ферми потрібно придбати шифер (6 листів), оскільки на одну міні-ферму необхідно 6 листів шиферу: 6 листів * 128 грн = 768 грн Відповідно потрібні кролематки та самці. Пропонуємо елітну породу кроликів – «Білий Велетень», що характеризуються великою масою. Вартість однієї кролематки становить 700 грн.

Розраховано, що для міні-ферми необхідно 2 кролематки.

2 шт * 700 грн = 1 400 грн

Ціна одного самця становить 700 грн також. Для 2 кролематок достатньо 1 самця. 1 самець * 700 грн = 700 грн

Відповідно, якщо сумувати всі витрати, то вийде:

4000 грн + 768 грн + 1400 грн + 700 грн = 6868 грн

ВИРОБНИЧИЙ ЦИКЛ

Виробничий цикл становить 122 дні або 4 місяці. За цей час молодняк

досягає 4,5 кг живої ваги, з них 2,4-2,5 кг – чистого м’яса. Кролики харчуються виключно сіном та комбікормом. Одному кролику необхідно 14 кг комбікорму та 10 кг сіна на один цикл (122 дні).

Розрахунок витрат на утримання одного кролика за виробничий

цикл (122 дні):

Вид продукту Необх. кіл-ть, в кг Ціна за 1 кг, в грн. Сума,в грн

Комбікорм 14 8,00 112,00

Сіно 10 2,50 25

Разом: 137

Робоча сила у витрати не враховується, оскільки я сам можу доглядати господарство у вільний від роботи час. Затрати часу на догляд міні-ферми становить 30-40 хвилин в день. Підраховано, що одна кролематка народжує 8 кроленят за один цикл. Відповідно до цього отримується:

2 кролематок * 8 кроленят = 16 кроликів

Розрахунок витрат на утримання 16 кроликів:

16 кроликів * 137 грн (витрати на утримання 1 кролика) = 2192 грн

Ці витрати розраховані на один виробничий цикл (122 дні). У бізнес-плані не враховані витрати на електроенергію та воду, оскільки вони є незначними. Такі витрати становлять не більше 2% сукупних витрат виробництва і залежать від місця розташування фермерського господарства.

ПРИБУТОК

Прибуток отримується внаслідок реалізації кролячого м’яса, продажу шкірок та парфумерного жиру. Розрахунок доходу від реалізації одного кролика:

Найменування

Кількість, одиниці вимірювання

Ціна, в грн за 1 кг чи штуку

Сума, в грн

М’ясо

2,5 кг

130

325

Печінка

0,15 кг

180

27

Шкіра

1 шт.

75

75

Голова

1 шт.

10

10

Серце та легені

0,0155 кг

33

0,5

Парфумерний жир

0,150 кг

100

15

Разом: 452,50

Розрахуємо дохід від реалізації м’яса:

16 кроликів * 2,5 кг м’яса (вага одного кролика) = 40 кг

Отже, для реалізації є 40 кг чистого м’яса. Вартість одного кілограма кролятини становить близько 130 грн. (ціна може змінюватись в силу різних причин). Дохід від продажу м’яса становить: 40 кг * 130 грн = 5200 грн

Окрім того, рекомендується реалізовувати саму печінку кроликів.

Ціна такого продукту – 180 грн/кг. Маса печінки в одного кролика становить 0,150 кг. Загальна маса печінки з 16 кроликів буде:

16 кроликів * 0,150 кг = 2,40 кг

Відповідно, дохід від продажу печінки складе:

2,40 кг * 180 грн = 432 грн

Ціна реалізації шкірок (вичинених) мінімум 75 грн/шт. Дохід від продажу шкірок складає: 16 кроликів * 75 грн = 1200 грн

Вартість реалізації однієї кролячої голови становить 10 грн. Відповідно, дохід від реалізації голів складає: 16 кроликів * 10 грн = 160 грн

Варто також реалізовувати парфумерний жир. Його вартість – 100 грн/кг. В одного кролика міститься 0,150 кг парфумерного жиру. У 16 кроликів: 16 кроликів * 0,150 = 2,4 кг

Дохід від реалізації парфумерного жиру становить:

2,4 кг * 100 грн = 240 грн

Окрім того, рекомендується реалізовувати серця та легені. Маса серця в одного кролика становить 0,0065 кг та маса легенів – 0,009 кг. Загальна маса серця та легенів з 16 кроликів буде:

16 кроликів * (0,0065 + 0,009) кг = 0,248 кг

Відповідно, дохід від продажу сердець та легенів складе:

0,248 кг * 33 грн = 8,2 грн

Загалом розмір доходу становитиме:

5200 грн + 432 грн + 1200 грн + 160 грн + 240 грн + 8 грн = 7240 грн

Розмір прибутку за 1 виробничий цикл:

7240 грн – 2192 грн = 5048 грн

Якщо прибуток розділити помісячно, то за 1 місяць він буде складати:

5048 грн / 4 міс (122 дні) = 1262 грн

Якщо не нарощувати виробництво, то за 1 рік, прибуток становить 15144 грн.

ІІІ. Сучасний стан проекту

Догляд міні-ферми (молодняк)

Догляд міні-ферми (дорослий самець)

Догляд міні-ферми (доросла самка)

Заміри розмірів кроликів

ВИСНОВКИ

Кролівництво є відмінною галуззю для отримання прибутку з точки зору економіки і трудових витрат. Якщо фермер буде правильно доглядати за тваринами, то він отримає гарне м’ясо і хутро кролика. Зараз цих тварин можна розводити і на великих фермах, і в присадибних господарствах. 

У цій роботі на підставі виконаних теоретичних і експериментальних досліджень з узагальненням одержаних результатів вирішена важлива проблема організації ефективного виробництва в особистому підсобному господарстві кролятини для власних потреб і реалізація надлишків. Зокрема були виконані такі завдання:

 • оволодіння теоретичними знаннями з питань біології кролів, технологій їх годівлі, систем утримання, методів розведення;

 • ознайомлення з основами економіки та менеджменту в галузі кролівництва;

надбання досвіду ведення господарства.

Для підвищення продуктивності були намічені такі плани:

 • спробувати весною безклітковий спосіб утримання кроликів (кролики відпускаються, але регулярно відслідковується їхнє місцеперебування, або утримання в вольєрах);

 • обладнання поїлок для кроликів (з можливістю застосування електропідігріву води в зимовий період);

 • спробувати розводити кроликів породи «Білий велетень».

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Білий Л. А. Кролівництво. - К.: Вища шк., 1990. - 182 с.

2. М'ясне скотарство / О. Г. Тимченко, М. В. Зубець, В. С. Козир та ін. - К., 1991.

3. https://agronews.ua/node/83197

4. http://dovidkam.com/sadigorod/gospodarstvo/krolik-bilij-veleten-rozvedennya-ta-utrimannya-porodi-foto-i-video.html

5. http://floralgid.pp.ua/poroda-kroliv-bilij-veleten-opis-porodi-i-vidi.html

6. http://kroliki.pp.ua

7. http://poradum.com

8. http://ukranimals.ru/zdorov-ja/18906-eskiz-klitini-dlja-krolikiv.html

9. https://uk.wikipedia.org/wiki

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.