" Наталка як уособлення кращих рис української жінки"

Опис документу:
Тема цього уроку дає можливість користувачам освіти поміркувати над сучасним життям, прищеплюючи соціальну активність, важливість громадянської позиції, морально-етичну відповідальність, толерантність, емпатію, повагу до інших та здатність до творчого мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Мордашова Ольга Миколаївна,

вчитель української мови й літератури

КЗ «Великолепетиський опорний заклад

загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів»

Великолепетиської районної ради

Херсонської області

Розробка уроку на тему: «Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя « за драмою І.Котляревського «Наталка Полтавка»

АНОТАЦІЯ

Цей урок призначений для учнів 9 класу основної школи.

Зміст навчального матеріалу відповідає меті уроку,вимогам навчальної програми, стандарту освіти.

Тема цього уроку  дає можливість користувачам освіти поміркувати над сучасним життям, прищеплюючи соціальну активність, важливість громадянської позиції, морально-етичну відповідальність, толерантність, емпатію, повагу до іншого та  здатність до творчого мислення.

         Метою проведеного уроку було охарактеризувати головну героїню твору, інших персонажів у взаємодії з нею, давати оцінку їхнім діям і вчинкам, життєвим позиціям; грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження, узагальнювати, робити висновки; формувати в учнів активну життєву позицію, відстоювати власні принципи, тобто формувати соціальну та громадянську компетентності (№8); Обізнаність та самовираження у сфері культури (№9); Інформаційно-цифрова компетентність (№5).

Стосовно предметної компетентності, за Державним стандартом  базової і повної загальної середньої освіти, була літературна (учні зрозуміли зміст прочитаного, з’ясовували авторську позицію створювали на основі прочитаного власні проекти, сприймали художній твір як чинник формування життєвого досвіду та соціально-психологічного й соціокультурного становлення).

НЛ-2 «Громадянська відповідальність

-2-

Вибір типу і структури уроку зумовлено завданнями, що вирішувалися на уроці.

Підготовка до уроку складалася з визначення цілей та завдань уроку, диференційованих творчих домашніх завдань, складання конспекту уроку, визначення найдоцільніших методів та прийомів уроку.

Організаційний момент передбачав розподіл учнів на групи (прийом «Складання пазлів»,це сприяло створенню творчої атмосфери в класі. На етапі повідомлення теми учні самі сформулювали цілі уроку. Була проведена мотивація навчальної діяльності («буктрейлер», яка допомогла зацікавити учнів, налаштувати на емоційність та заохотити їх до роботи на уроці. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу відбувалося за допомогою літературознавчого практикуму ,що допомогло актуалізувати опорні знання учнів.

Закріплення відбулось за допомогою самопрезентації літературних героїв.

Упродовж уроку були використані такі методи і прийоми, як слово вчителя, «Незакінчене речення», «Проблемне питання» «Асоціативний ланцюжок», «Асоціативний диктант», вибіркове читання,»Займи позицію», складання лімериків.

Розробка уроку може бути використана викладачами української мови й літератури.

Матеріали схвалено науково-методичною радою КЗ

« Великолепетиський опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів» (протокол №3 від 10.01.2020р. )

-3-

Тема уроку:» Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя « за драмою І.Котляревського «Наталка Полтавка»

Мета уроку: охарактеризувати головну героїню “Наталки Полтавки“, удосконалювати вміння учнів характеризувати інших персонажів п’єси, давати оцінку їхнім діям,вчинкам, життєвим позиціям;

розвивати культуру зв’язного мовлення, образну уяву; вміння робити висновки;

формувати активну життєву позицію; розвивати уміння відстоювати людську гідність, власні принципи, усвідомлення можливості вибороти власне щастя; берегти кращі традиції української родини; виховувати високі естетичні почуття.

Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.

Обладнання: ментальна карта уроку, буктрейлер, фрагменти кінофільму «Наталка Полтавка», дидактичний матеріал, підручник

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Привітання з класом. Об՛єднання по групам проходить у вигляді гри «Склади пазл» за ілюстраціями до твору

  • Бажаю всім нам плідної роботи. Успішно пройти всі етапи уроку нам знову допоможе ментальна карта.Запорукою успіху є міцні знання. Тож пригадаймо вивчений матеріал!

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  • На попередньому уроці ми розглянули з вами твір І.Котляревського «Наталка Полтавка», визначали сюжетні елементи драматичного твору, вдома ви дочитали п’єсу до кінця, працювали над творчими проєктами, які я перенесла в ментальну карту, а на разі перевіримо знання теоретичного матеріалу.

Літературознавчий практикум

- В чому полягає особливість цього драматичного твору? (Особливістю драми є поєднання ознак кількох напрямів тогочасної літератури: сентименталізму, просвітницького реалізму і класицизму. Автор зберіг класицистичний закон єдності місця, часу і самої дії)

-4-

- У чому полягає новаторство автора п’єси? ( Котляревський, будучи директором Полтавського театру, був незадоволений репертуаром, де простий народ був предметом насмішок і принижень. Він вирішив у цьому творі показати високі духовні якості простого народу, який своїми вчинками і почуттями може викликати захоплення)

- Яка тема твору “Наталка Полтавка“?

(Драма кохання бідної української дівчини-селянки, яка відстоює своє право на щастя).

  • Що лежить в основі сюжету п'єси?

(Виникнення, розвиток і загострення конфлікту між Наталкою бідною селянською дівчиною, і возним Тетерваковським, багатим паном але нелюбим Наталці).

  • Назвіть складові композиції твору.

(Експозиція, зав 'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка, розстановка дійових осіб, ремарки, репліки).

  • Скільки дійових осіб у п'єсі? Яке їх місце в розгортанні дії?

(Шість. Дві групи дійових осіб: позитивні (Наталка, Петро, Терпилиха, Микола) і негативні (Тетерваковський і Макогоненко). Два претенденти на одруження, між кожним з яких є посередник. Окремо — образ матері).

— З якою метою автор використовує ремарки (авторські пояснення)

(однослівні зауваження)?

(Доповнюють характеристику дійової особи).

  • Скільки персонажів у пꞌєсі? (6)

(Учитель прикріплює на дошку аркуш з нумерацією персонажів)

(на дошку вчитель прикріплює аркуш із нумерацією персонажів: 1. Наталка 2.Петро3. Мати.4. Микола 5. Возний 6.Виборний)

Цифровий диктант «Кому належать слова?

  1. «…театр існує для того, щоб гроші видурювати»

  2. «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не здригнулася, но і другого піддержує»

  3. «Стара не страшна, так молода кирпу гне!»

  4. «…вона добра у мене дитина, вона обіщала для мого покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж»

  5. «Наталко, покорися своїй долі, послухай матері,полюби пана возного!»

-5-

  1. «Чоловік і добрий був би, так біда – хитрий, як лисиця. І на всі стьобни мотається, де не посій, там і уродиться…»

  2. «Поступок Петра толіко усєрдний і без примісу ухищренія подвигаєть мене на нижеслідующеє: « Я одказуюсь …»

(по завершенню роботи учні обмінюються зошитами, звіряють відповіді з ментальною картою: 6453245 )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Діти! Скажіть, а ви відчуваєте себе щасливими? Чому?

Спробуймо створити асоціативний ланцюжок до слова «Щастя».

(на переносній дошці прикріплено букви)

Щ – щирість, щедрість

А – альтруїзм

С – сімꞌя

Т – турбота, теплота

Я- …

Учитель: Мабуть, літера Я у цьому слові говорить про те, що щасливими не народжуються, ними стають. У щасті людина розквітає….

Увага на екран !

БУКТРЕЙЛЕР

IУ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку.

1.Метод «Незакінчене речення»

-6-

Учитель: Дякую авторам буктрейлеру за творчій підхід при виконанні домашнього завдання.

Так про кого, з героїв п’єси можна сказати, що він – справжній борець за своє щастя ? (про Наталку)

Учитель: Запишіть тему сьогоднішнього уроку

Епіграфом до уроку є слова П’єра де Бомарше, французького драматурга епохи Просвітництва. : « ЩАСТЯ ДІСТАЄТЬСЯ ТИМ, ХТО ЗА НЬОГО БОРЕТЬСЯ» (Запис у зошитах)

Ваші очікування від уроку? (покликання на ментальну карту)

  • Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчене речення»:

  • сьогодні йтиме мова про…

  • я вважаю, що на цьому уроці ми навчимося…

  • продемонструємо…

(учитель вносить корективи у постановку завдань уроку зі свого конспекту)

Учитель

1.Робота в парах: Читаючи п’єсу, ми звертали увагу на живу народну мову, на велику кількість прислів’їв та приказок. У вас на партах- конверти із прислів’ями. Доберіть,які, на вашу думку, розкривають життєву позицію наших персонажів і обґрунтуйте свій вибір.

Всякий свого щастя коваль Із щастя та горя скувалася доля.

Дожидай долі, то не матимеш і льолі. Що написано на роду, того не об'їдеш і на льоду.

Щастя без розуму — торбина дірява. Щастя має ноги, а біда — роги.

Не туди дороrа до щастя, куди люди справляють, а куди дoленька поведе.

Суженого й конем не об’їдеш. Щастя краще багатства. Що написано на роду, того не   об’їдеш   і   на льоду.

(діти аргументують вибір прислів’їв )

Учитель : Драма Котляревського - серйозний твір про прекрасну душу народу і його щедре серце, світлий розум і гірке безталання, тяжку щоденну працю і тривалу боротьбу за існування. 

-7-

Навколо центрального персонажу –Наталки – впродовж усієї п’єси взаємодіють чоловічі образи. Погодьтеся, від того, як кожен із героїв твору розумів поняття «щастя», розвивався конфлікт п’єси , а конфлікт рухав сюжет, робив твір цікавим і захоплюючим.

Спробуймо простежити їх позиції у розумінні власного щастя і визначити ставлення до Наталки через презентацію наступного проєкту .

МЕНТАЛЬНА КАРТА : відео самохарактеристик персонажів

Образ Возного :

ПАУЗА! Діти! У чому ж проявляється великодушність возного? (відмова від Наталки) Зачитайте цитату з тексту.

РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ НА ПЕРЕНОСНІЙ ДОШЦІ.

(учениця записує риси характеру персонажів)

-Чи насправді возний був закоханий у Наталку?Які інтереси він переслідував? Назвіть риси характеру персонажа (егоїзм, …

ВІДЕО з ментальної карти

Виборний Макогоненко


ПАУЗА. – Як ставиться виборний до Наталки? Зачитайте з тексту.

Чи завжди він веде чесну гру по відношенню до героїні?

Риса характеру? (пристосуванство, …

ВІДЕО з ментальної карти

-8-

ПАУЗА: Як ставиться Микола до героїні? ( у захваті від її рішучості і сміливості) Цитата з тексту.

Риси характеру: доброта, чесність. Оптиміст.

ВІДЕО з ментальної карти

ПАУЗА і вихід з режиму відео

Риси характеру Петра : (нерішучість, слаба воля, сердечність, альтруїзм)

УЧИТЕЛЬ (звертає увагу на таблицю)

-9-

Діти ! Образ матері Наталки у творі – доволі складний. Вона виховала дочку доброю, чесною, шанобливою, проте щастя розуміє зовсім не так, як Наталка.

Поясніть, чому? (опираючись на текст)

Риса характеру Терпелихи (сліпа материнська любов)

ТО ЩО Ж МИ МОЖЕМО СКАЗАТИ ПРО ГОЛОВНУ ГЕРОЇНЮ? ЯКІ Ж РИСИ СПРАВЖНЬОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЖІНКИ ВОНА УОСОБЛЮЄ?

  • Вродлива і розумна

  • Розважлива, вільнолюбна

  • Поміркована, рішуча

  • Вірна у коханні

  • Не боїться труднощів ( розуміє, що після смерті батька вона – єдина годувальниця в сімꞌї. Бідність її не гнітить, а надає сили)

  • Шанобливе ставлення до старших

Що свідчить про розум дівчини?

Уже під час першої зустрічі з возним бачимо,  що Наталка розумна, пряма, чесна,  відверта. Вона вміло і вправно відхиляє всі «поползновенія» возного, його замахи

на її волю. Вона дає зрозуміти возному, що залицяння пана зовсім не роблять честі бідній дівчині. І робить це з почуттям власної гідності, моральної вищості над возним. Вона не шукає матерiального достатку, навпаки, радіє, що тепер стала рівнею бідному Петрові. На її думку,  в заможного чоловіка бiдна жiнка "буде гiрше наймички, буде кріпачкою".    Її не страшить тяжка праця, бідність, аби весь вік жити з коханим.

  • Як ви розумієте слова Наталки :» Знайся кінь з конем, а віл з волом?

( вона розуміє соціальну нерівність у стосунках з возним і що це є

суттєвою перешкодою для подружнього життя.) 
         Розумна, вільнолюбна, з твердими поглядами на життя, вона добре усвідомлює, що багатий пан не може бути їй, простій людині, справжнім, щирим другом, що він не шануватиме її, буде дивитися з презирством, обходитися з неповагою, перетворить її на наймичку, кріпачку. Одруження з возним для Наталки – поневолення, а одруження з Петром – вільність. 

Чому у боротьбі проти звичаїв свого середовища героїня виявилася переможницею? (хоробрість, енергійність i наполегливість у боротьбі за своє щастя, її усвідомлення власної гідності)

-10-

Під тиском матері і обставин Наталка змушена була відступити від своїх позицій, але поява Петра,  зміцнює душевні сили й волю Наталки, знову надихає її на боротьбу. Навіть тоді, коли не тільки мати проти неї, а й сам  Петро відступається, вона мусить захищати права не тільки на власне щастя, а й на щастя коханої людини. Вона  сміливо виступає проти наділених владою супротивників,  проти волі матері, ламає «узаконений порядок».

Отже,заради свого кохання Наталка зважується на боротьбу, адже за тодішніми законами дівчина, яка подала рушники, зобов'язана вийти заміж, або буде покарана.. Розв’язка твору – відео з фільму( кінцівка)

  •            А чи може Наталка бути прикладом для сучасної молоді?

  • - Чи розділяєте ви Наталчині погляди на сім’ю?

  • - Що було пізнавальним на уроці?

 - Які риси характеру вас найбільше приваблюють?

Вірш - звернення Наталки Полтавки до сучасної молоді

( читає учениця)

Довідка вчителя.

За твердженням психологів, сім’я – це мала соціальна група, заснована на шлюбі та кровній спорідненості. (Паралель минулого і сучасного)

-  Ви охарактеризували кожен образ твору і побачили, які погляди на сім’ю існували на початку XIX століття. Яку роль має сім’я в житті людини сьогодні?

-         Сказати, що сучасні погляди на сімю гірші, ніж два століття тому, однозначно не можна. Головне, що було актуальним, є і буде – це будувати родину на тих цінностях, що їх утверджував І. П. Котляревський

-11-

Де згода в сімействі,

Де мир і тишина,

Щасливі там люди,

Блаженна сторона

  1. Складання лімерику

І група – про те, як Наталка боролась за своє щастя.

ІІ група – Найкращі риси героїні, які захоплюють читача.

ІІІ група – З якою метою автор створив цей образ?

Робота в групах

Пропоную Вам спробувати свої сили у складанні лімерику. Нагадайте мені структуру цієї поезії

ПІ. ПІДСУМОК уроку

    Визначення рівня активності учнів на уроці.

                                Домашнє завдання

Написати твір на одну із запропонованих тем:

1.Твір-розповідь « Роль пісні у творі І.Котляревського «Наталка Полтавка»

2. Твір-роздум « Чи може Наталка бути прикладом для сучасної молоді?»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
2
міс.
2
9
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!