Наша планета - Земля

Екологія

Для кого: 4 Клас

11.11.2018

2566

44

0

Опис документу:
Сформувати в учнів наукове уявлення про форму Землі; розкрити роль спостережень і досліджень у пізнанні форм нашої планети; дослідити , яка небезпека чекає Землю, якщо людство не припинить забруднювати природу. Прищеплювати любов до рідної землі, викликати бажання зберегти нашу планету придатною для життя майбутніх поколінь.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок довкілля у 4 класі

на тему: «Наша планета – Земля »

Тема уроку. «Наша планета - Земля»

Мета уроку. Сформувати в учнів наукове уявлення про форму Землі; розкрити роль спостережень і досліджень у пізнанні форм нашої планети; дослідити , яка небезпека чекає Землю,якщо людство не припинить забруднювати природу.

Прищеплювати любов до рідної планети, викликати бажання зберегти нашу Землю придатною для життя майбутніх поколінь.

Обладнання. Глобус, презентація: ілюстрацій природи Землі, проекти: «Земля в небезпеці», матеріал для презентації : « Бережіть Землю!» (Яблуко, ніж)

Хід уроку

І Організація класу.

Я всміхнуся сонечку:

- Здрастуй,

золоте! –

Я всміхнуся

квіточці:

- Хай вона цвіте!

Я всміхнуся дощику:

- Лийся, мов з відра!

Друзям усміхнуся,

Зичу їм добра!

(М. Познанська)

- Отже, діти, щоб добре засвоїти урок, посміхніться один одному.

Тема нашого уроку «Наша планета – Земля».

  • Про що б ви хотіли дізнатися на цьому уроці?

(Про те, яку форму має планета – Земля. Хто першим побачив Землю з космосу? Чи щаслива наша Земля?)

ІІ Проблемне питання : Яку форму має Земля? ( Земля кругла). А чи завжди ви так вважали? Можливо, у когось були інші уявлення про форму Землі?

( Діти згадують свої уявлення про форму Землі.)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Презентація проекту : «Якою уявляли Землю стародавні люди»

У давні часи люди думали, що Земля плоска, що у неї є край. За краєм знаходиться море. Земля плаває по морю або тримається на трьох великих китах. А над Землею рухається Сонце. Запряжене в шестірку коней, воно починає свій шлях по небу. Ввечері Сонце заходить за високу гору. (Розповідь супроводжується демонстрацією малюнків на комп’ютері)

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

Як же довести, що Земля кругла?

Гіпотези дітей:

  • полетіти в космос і побачите, що Земля кругла.

Лідер:

  • а якщо в нас немає ракети….?

  • Злетіти високо на літаку

Лідер:

  • а якщо немає літака?

  • Сісти на корабель і пливти навколо Землі, намагаючись прийти в те ж саме місце, звідкіля вийшли, тільки з іншого боку.

  • Винайти такий бур сильний, просвердлити ним Землю і вийти на іншому боці.!

Розповідь учителя.

Найбільш переконливим і повним доказом кулястості нашої планети є польоти космонавтів навколо Землі. Перший космонавт Ю. О. Гагарін, який у 1961 році першим облетів навколо Землі, писав: «Під час польоту мені довелося вперше на власні очі побачити кулясту форму Землі… вона схожа на великий глобус». (Демонструю глобус)

Пізніше були зроблені фотознімки з космосу, які підтверджують, що Земля кругла.

.

Але про кулястість Землі люди знали набагато раніше. З винайденням компаса люди стали плавати по морях, мандрувати по суші в різних напрямках і ніде не знаходили краю Землі.

Якщо на кулі (показую на глобусі) рухатися весь час в одному напрямку, то можна повернутися на те саме місце.

Таку першу навколосвітню подорож здійснив Фернандо Магеллан понад 500 років тому.

Безпосередні спостереження і життєвий досвід також підтверджують думку про те, що Земля має форму кулі. Хто з вас був у полі або на березі моря і спостерігав за предметами, що віддаляються, той, мабуть, помітив, що предмети поступово зникають з вашого поля зору.

Дослід: встаньте з-за парт і подивіться у вікно. Що ви спостерігаєте за вікном? Знайдіть місце, де небо ніби з’єднується з землею – це лінія горизонту. Які об’єкти розташовані на лінії горизонту? (дерева будинки…)

Робота з підручником.

Знайдіть у підручнику визначення поняття горизонт. (с.99)

Опрацювання частини статті підручника с. 100, починаючи з 2 абзацу.

Презентація проектів: «Земля в небезпеці» (інформаційні)

Учитель демонструє (на комп’ютері) ілюстрації, що розкривають красу природи.

  • погляньте, яка гарна наша Земля!

Як ваблять око розкішні густі ліси, на луках цвіте безліч квітів, у чистому небі літають птахи.

Але чи справді все так чудово? Чи дійсно наша земля щаслива? Чи легко їй?

Виходить дівчинка-Земля :

  • Ой, тяжко, тяжко, діточки мої!

Болить серденько у мене

Не тільки за ліси, поля і води,

За птахів, риб і всю Природу.

Деревце, травичка, птахи, квіти

Не зуміють себе захистити.

Якщо будуть знищені вони,

На планеті ви залишитесь одні.

І- проект . ПОВІТРЯ

Наша планета Земля оточена повітряним шаром. Ми живемо на дні глибокого повітряного океану. Якби не було повітря, всюди, куди б не проникало повітря, було б темно. Перший космонавт Юрій Олексійович Гагарін не зміг стримати свого захоплення, коли вперше побачив рідну планету з висоти космічної орбіти, і вигукнув: «Яка прекрасна наша Земля!». Оточена тонким серпанком атмосфери, як коштовний діамант, сяє вона на фоні чорного Космосу. Але цьому діаманту загрожує небезпека.

Часто люди, не замислюючись, своїми діями забруднюють повітря. Викиди диму з труб фабрик і заводів, вихлопні гази автомобілів, спалювання опалого листя з дерев призводять до забруднення повітря.

Внаслідок забруднення атмосфери зростає кількість хворих на хронічний бронхіт, алергії, злоякісні захворювання бронхів і легень.

ІІ – проект. ВОДА

Нашу планету називають блакитною ще тому, що на ній багато води.

Але більша частина води – це солоні моря і океани. На 100літрів солоної води припадає лише 2 літри прісної. Тому її треба берегти. Якщо вода капає з крана по краплинах, то за місяць витікає 400л води.

Наші предки шанували воду, вважали великим гріхом кинути в річку сміття чи каміння.

У 1969 році відомий вчений, мандрівник Тур Хейердал і його товариші відправилися в плавання на човні «Ра». Їх шлях лежав через Атлантичний океан. Те, що вони побачили в ньому, вразило їх. Хейердал писав: «Ми переганяли пластиковий посуд, вироби з нейлону, пусті пляшки, консервні бляшанки.

З того часу минуло багато років, але забруднення океанів, морів, річок не зменшилось, а навпаки, - збільшилося. Від забруднення страждають «жителі» водойм. Відомі випадки, коли морські черепахи ковтали плаваючі у воді поліетиленові пакети, думаючи, що це медузи, і гинули. А скільки мальків риб гине від забруднення річок, морів, океанів нафтою !

Подивіться влітку , які забруднені наші річки. Багато людей поспішають у спеку до води, але багато з них залишають сміття після себе, кидають розбиті пляшки в річки, а потім самі ж на них натрапляють. Багато фабрик, заводів не побудували очисних споруд і тому всі відходи йдуть прямо в річки.

ІІІ проект ГРУНТ (демонстративний)

Демонстрація, (в руках велике яблуко)

Уявіть собі на мить, що це яблуко – модель Землі. А зараз я його розріжу на 4 частини. Ці 3 частини – океани, моря, річки, озера. А четверта частина - це суша.

Ділимо цю четверту навпіл. Одну відкладаю – ця частина суші не придатна для життя, - пустелі, болота, гори. Залишилася восьма частина яблука – Землі, - та земля, на якій живуть люди, але не на всій можна вирощувати продукти харчування, такі необхідні для життя. Ділю восьму частину ще на 4 частини. 3 частини – великі міста, дороги, стоянки для машин, частини суші з бідними ґрунтами, землі, де дуже холодно.

Залишилася 1/32 частина яблука. Знімаю з неї шкірочку. Цей маленький клаптик і являє собою тонюсіньку поверхню земної кори, яка годує нас, від якої залежить наше життя. Цей родючий шар землі називається ґрунтом.

Тому ви розумієте, що від того, як ми збережемо родючі ґрунти Землі, залежить наше подальше життя.

Учень:

- Без ґрунту не можуть жити і рослини. Верхній родючий шар ґрунту, який дає життя рослинам і годує все живе на землі, сам зростає дуже і дуже повільно. Для утворення на полі шару товщиною 18 – 20 см, тобто, саме такого, на якому виростає хлібний колосок, потрібно кілька тисяч років. А при невдалому господарюванні родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.

Причиною руйнування ґрунтів є - сильні вітри, вирубування лісів, забруднення їх шкідливими речовинами.

Запам’ятайте:

Папір гниє в ґрунті від 2 місяців до півтора року;

Синтетичний папір – до 40 років;

Консервна бляшанка = до 50 років;

Поліетиленовий пакет – до 200років;

Пластикові пляшки – 180 – 300 років;

Скло – понад 1000 років.

Велику шкоду завдають ґрунтам аварії на хімічних заводах, атомних електростанціях.

В Україні зоною екологічного лиха після аварії на ЧАЕС стала 45- ти кілометрова зона навколо станції. Забруднено 5 мільйонів гектарів території України. В результаті катастрофи загинуло більше 50 тисяч чоловік.

Запам’ятайте! Більше 6 мільйонів гектарів урожайних земель щорічно перетворюються на пустелю.

Учитель

- А що ви можете сказати про те, чи щасливе наше село? (Відповіді дітей)

А чи є ще у нас щасливі місця? ( Відповіді дітей).

Вчитель: у кожної людини, тварини, рослини є своє щасливе місце на Землі. Бережіть і любіть своє село, свою землю, і вона віддячить вам красою природи, співом солов’я, чистою, прозорою річкою.

Що ми можемо для цього зробити?

«Мікрофон» ( Діти дають відповіді)

  • не смітити,

  • посадити дерева,

  • посадити квіти,

  • не ламати дерева,

  • не руйнувати пташині гнізда,

  • не залишати вогнища у лісі без нагляду,

  • не кричати в лісі весною,

  • не кидати скла і сміття у річку.

Підсумок уроку.

  • Чи дізналися ви про все, що хотіли дізнатися на уроці?

  • Де можуть знадобитися вам ці знання?

  • Що вам найбільше сподобалося на уроці?

Домашнє завдання.

Прочитати у підручнику текст на с. 99-102 і дати відповіді на запитання на с. 102

Голос Землі:

Вмійте природу любити,

Кожній стеблині радіти.

У полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева та трави…

Оберігайте ж повсюди

Кожну травиночку, люди.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.