Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Критика і розвиток. Як не знищити мотивацію
»
Взяти участь Всі події

Наша їжа та глобальні проблеми

Природознавство

Для кого: 5 Клас

21.02.2021

200

0

0

Опис документу:
Одним з аспектів мети базової загальної середньої освіти є формування в учнів екологічного стилю мислення й поведінки. Даний матеріал може допомогти зрозуміти, що глобальні проблеми людства знаходяться поруч і вирішувати ми їх можемо вже зараз, починаючи з найпростіших кроків.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Наша їжа та глобальні проблеми

Все чим користуються люди нині – наслідок спостережень і тяжкої праці багатьох попередніх поколінь. Відмежовуючись сучасними технологіями від знань минулого, ми риємо яму самим собі. Кожен мріє бути особистістю, індивідуальністю, але робить все, щоб бути таким як всі.

Хто з Вас не наполягав на новому мобільному лише тому, що у знайомого новий? Більшість кидає сміття будь-де лише тому, що всі так роблять! Вибачте, є ще інше виправдання: якщо не смітити, то що будуть робити прибиральники? Так і живемо. Потім в школі на уроках розповідаємо як треба боротися з глобальними (в даному випадку екологічними) проблемами…

А чи пробували Ви бути не таким як всі? Чи задумувалися про власний вклад у вирішення глобальних проблем нашої планети?

Щоб з’ясувати, що кожен з нас може зробити для покращення нинішньої ситуації, необхідно дослідити саме явище (глобальні проблеми), віднайти механізм його утворення. Цього разу нам допоможе телевізор, а саме реклами.

Кому не знайома реклама про фармакологічний препарат «Мезим»? «Мезим – шлунку добре з ним». Дійсно, препарат допомагає, але пригадайте, що створило ситуацію, коли стала необхідна допомога? Так, стіл з великою кількістю смачних страв, кожна з яких так і каже: «Скуштуй мене!», і людина в своїй жадобі набиває шлунок так, що шлунку потім необхідна «швидка допомога». Після такої «швидкої допомоги», смачні страви перетворюються на досить неприглядний продукт, не даючи при цьому ніякої користі організму, а лише навантаження та хімічне втручання «Мезиму». Керуючись девізом: «Я живу для того, щоб їсти», людина перетворюється на переробний комбінат смачної їжі на лайно.

Все було б нічого, хоче людина себе мордувати переїданням, нехай, але саме таке ставлення породжує певні екологічні проблеми. Розміри планети з давніх часів не змінилися, а кількість населення значно зросла. Намагаючись забезпечити апетит споживача, збільшилася експлуатація земельних угідь. Щоб на полі можна було зібрати більший врожай, почали застосовувати хімічні добрива. Це призводить до виснаження та деградації ґрунтів. Як наслідок, кількість орних земель зменшується.

Яким же чином можна нагодувати населення землі? На допомогу приходить хімічна промисловість та генна інженерія. Подивіться на полиці наших супермаркетів та продуктових магазинів. Вони просто завалені різноманітними продуктами і це при тому, що площі орних земель в Україні значно зменшилися (багато вилучено під індивідуальну забудову, багато просто не обробляється). Натуральні продукти замінили хімічні та генномодифіковані. І все це, щоб задовольнити споживача.

Але споживач стає вимогливим. Дізнавшись про шкоду хімічних добавок та генномодифікованих організмів, почав відмовлятися від деяких продуктів, що мають зазначені шкідливі складові. Тут і зявилися надписи «Без ГМО». Причому такий напис можна побачити навіть на тих продуктах, де генномодифіковані організми просто неможливі. Наприклад, оцет і горілка завжди використовувалися як антисептичні засоби, оскільки в кислому та спиртовому середовищі не може вижити жоден мікроорганізм (!). Та на це ніхто не зважає, бо більшість людей над цим не замислюється.

От так і продовжує працювати «хімічний комбінат» із задоволення харчових потреб населення, спотворюючи людський організм та навколишнє середовище. Що ж робити? Як вирішити цю проблему?

Цікаво, що вирішення цієї проблеми під силу кожному і знаходиться воно у знаннях і власній силі волі. З покоління в покоління люди формували звичаї і традиції свого народу. Ці звичаї і традиції формувалися на певній території і були підпорядковані законам Природи.

Перш за все, людина не повинна мати надмірну вагу. Для первісних людей це було рівнозначно смерть чи життя. Уявіть повну людину, що полює на здобич. Скоріше вона сама ставала здобиччю для хижаків. Необхідність фізичного розвитку була записана на генетичному рівні біологічного виду Homo sapiens.

Наступним етапом закріплення правила «Не переїдай», було естетичне сприйняття людини. В народних казках, піснях оспівувалася людська краса як зовнішня, так і внутрішня. Пізніше і релігією було визнано переїдання гріхом. Адже при переїданні збільшується вага, але третя чи четверта нога не виростає. Отже, навантаження на ноги збільшується, це призводить до збільшення навантаження на серце та інші органи. В решті решт людина починає хворіти і може померти.

Народна мудрість і полягає в тому, що підпорядковуючи життя природним ритмам, оберігає людину, її здоров’я і життя. Наприклад, розглянемо Різдвяний піст. Він починається 28 листопада і продовжується до 7 січня. В цей період врожай вже зібраний, фізичні навантаження значно зменшилися, а значить зменшилися і потреби в їжі. До того ж тварини на зиму запасаються жиром, а значить відгодівля тварин в цей період найбільш продуктивна. В найхолодніші зимові місяці (січень, лютий), коли людський організм вимагає додаткових калорій, посту немає. Великодній піст починається пізніше і також обґрунтований природними умовами. Починається весна, організм потребує вітамінів, а в мясі, рибі їх немає. Крім того, необхідно готуватися до весняно-польових робіт, а, як відомо, після гарного обіду працювати так не хочеться.

Звичайно, багато змін в природі відбулося з тих часів, коли були встановлені народні звичаї і обряди, але всі вони мають під собою природовідповідне обґрунтування.

Можливо, настав і наш час прислухатися до природи? Ні в якому випадку це не значить відмовитися від їжі! Але, якщо ми будемо притримуватися девізу «Я живу не для того, щоб їсти, а їм для того, щоб жити», то зможемо внести свою частку у вирішенні глобальних проблем. Можливо, саме в цьому відношенні до себе, до оточуючих, до природи ми зможемо реалізувати свою індивідуальність!

Цікаво, а що Ви думаєте з цього приводу?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.