національно-визвольний рух в сучасній історії української державності «Героїчними стежками села Кам’янки»

Опис документу:
Пошуково-дослідницька та науково-краєзнавча робота за напрямом національно-визвольний рух в сучасній історії української державності «Героїчними стежками села Кам’янки» Мета проекту: • Залучення молоді до активної діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, історії рідного краю, Героїв Революції Гідності, учасників антитерористичної операції,захисників України, волонтерів, громадських діячів;

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Пошуково-дослідницька

та науково-краєзнавча робота

за напрямом

національно-визвольний рух в сучасній історії української державності

«Героїчними стежками села Камянки»

Мета проекту:

 • Залучення молоді до активної діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини, історії рідного краю, Героїв Революції Гідності, учасників антитерористичної операції,захисників України, волонтерів, громадських діячів;

 • створення умов для оволодіння учнівською молоддю практичними

навичками пошуково-краєзнавчої, науково-дослідницької роботи,

 • розширення напрямків краєзнавчих досліджень.

 • розвивати вміння працювати в групі

 • вдосконалення патріотичного та громадянського виховання підростаючого покоління на традиціях і звичаях народу України.

Учасники проекту:

 • загін “Всезнайко” ,

 • Педагог-організатор,

 • Вчитель історії,

 • Батьківська громадськість

Виконавці проекту:

 • Педагог-організатор Старинська І.В.

 • загін “Всезнайко”

Ресурси проекту:

 • Інтернет ресурси

 • книги « Літопис Української Повстанської Армії»,

 • Спогади учасників підпільної організації “Союз Українок”

Очікувані результати:

Участь у проекті сприятиме формуванню ціннісних ориєнтирів, а саме:

 • Ціннісного ставлення особистості до суспільства і держави ;

 • Патріотизму , повазі до героїчних вчинків борців за незалежність ;

 • Національної самосвідомісті, віри в духовні сили та майбутнє;

 • Розвиненій правосвідомості, усвідомленні особистістю своїх прав, свобод , обов’язків.

Шляхи реалізації проекту.

І етап

 • Створення творчої групи

 • Розподіл обов’язків

 • Відвідування шкільної , бібліотеки, опрацювання документальних матеріалів

 • Заохочення учнів до активного пошуку матеріалів

 • Збір матеріалу та фотоматеріалу

 • Планування спільної роботи з батьківською громадою та громадськими організаціями.

ІІ основний етап

 • Спільна робота з вителем історії,відвідування музею Підволочищини, спілкування з

 • Участь у зустрічах з дослідниками діяльності ОУН-УПА на території с.Камянки, учасницею організації “Союз Українок”, воїнами учасниками АТО.

 • Дослідницько-пошукова робота (використання інтернет ресурсів, періодичних видань з теми, а також запису спогадів опрацювання фотоматеріалу, )

 • Підготовка доповідей, рефератів, повідомлень, проектів

 • Розробка та проведення виховних заходів, благодійних ярмарок, благодійної толоки, флеш–мобів на підтримку воїнів-учасників АТО.

ІІІ заключний етап

 • Підведення підсумків проекту

 • Захист проекту (презентація)

Дослідницька робота учнів команди «Всезнайко» - «Героїчними стежками села Камянки»

Україна - край невимовної краси і тяжкої недолі, неповторної пісні і волелюбного лицарства, край з багатою і на радість, і на криваві сторінки історією. Тож перегорнімо сторінки нашої історії від найдавніших до новітніх часів.

Вивчаючи історію рідного краю, ми починаємо все більше пишатися рідною землею, а особливо тим, що ходимо тими ж стежками, котрими колись ходили невизнані герої України. Для нас небайдужа історія предків, адже вже на сучасному прикладі ми бачимо, яке важливе відчуття справжнього патріотизму. Краєзнавча робота сприяє кращому розумінню подій сучасного життя. Дослідницьку роботу, утілену в конкретні справи, ми вилили в різноманітні форми, проте спрямували до єдиної мети - якнайповніше вивчити минуле і сучасне рідного краю, зберегти краєзнавчі матеріали для нащадків.

Людина, якій є чим пишатися, яка знає свій родовід, свою історію, своє коріння, буде будувати своє життя свідомо, розуміючи відповідальність не тільки перед нащадками , а й перед тими , хто жив до нас.

 • Історія села Камянки

Село Кам’янки розташоване на Волинсько-Подільській височині. Перша згадка про с. Кам’янки відноситься до 16 ст. До 1939 р. село відносилось до Скалатського повіту, а після цього перейшло до новоствореного Підволочиського району.

На початку 20 ст. населення Кам’янок починає усвідомлювати, що для покращення життя , національної свідомості в селі з 1913-1919 рр. виникають організації «Просвіта», «Луч», «Союз Українок». Саме ці організації виховували молодь, готували до майбутніх звитяг. Великий вплив на виховання національної свідомості мав священник о. Семен Стецько , батько Ярослава Стецька, який на той час мав парафію в с. Кам’янки. На даний момент могилу о.Семена Стецька доглядають учасники учнівського самоврядування нашої школи.

Досліджуючи історію села, не можна не можна оминути підпілля ОУН- УПА , початок котрому і поклав Ярослав Стецько. На території школи розташований меморіал памяті великого історичного діяча, який також доглядають учні школи. Діяльність Ярослава Стецька була висвітлена у конференції «Ярослав Стецько-один із нас»

 • ОУН-УПА с.Кам’янки

Кривава історія початку облав на підпільників на території села Кам’янки розпочалася у 1944 році. 21 лютого 1944 року біля Кам’янецько – Богданівського лісу йшов партизанський більшовицький загін, там відбувся бій з німцями, в якому загинуло 15 партизан, 10 німців.

На початку березня 1944 року посилились наступальні дії більшовиків. СС-и знищували все на своєму шляху при відході і не шкодували цивільне населення.

Частина більшовиків вже підходила до Тернополя, а біля с.Супранівки ще точилися страшні бої. Більшовики по приході в села поводили себе дико. Забирали все, що хотіли, вбивали без розбору, шукали бандерівців. Чоловіків 17-56 років мобілізовували до Червоної армії. По селах арештовували тих, на кого доносили, часто розстрілювали або вішали, вивозили до Сибіру. Енкаведисти влаштовували постійні облави та часто підпалювали господарства, в котрих за підозрою переховувались підпільники. По облаві відбувся мітинг ( гнали силою), на якому заарештували 16 дівчат та 2-ох мужчин.

8 вересня 1945 року в Кам’янках загинув, попавши в засідку, місцевий підпільник « Хмара».

9 жовтня 1945 року більшовики зробили облаву. Арештували 3 дівчини.

21 жовтня 1947 року по всій Західній Україні був великий вивіз людей на Сибір, зі Скалатського району вивезли 76 родин , в тому числі і з Кам’янок.

Завдяки Станіславі Миколаївні Синишин ми відшукали багато пам’ятників учасників ОУН-УПА, котрі пережили заслання та повернулися на Батьківщину. Нашою метою було знайти занедбані могили та прибрати їх. Було знайдено майже всі поховання, вони доглянуті родичами.

Саме тоді ми ознайомилися з історією двох сестер. Сім’я Гошовських – уродженці с.Залізці , Львівської обл. в січні 1947 року були вивезені до Сибіру за неугодну тодішній владі націоналістичну діяльність. Батька вбили вдома. Матір, дочку Леоніду та менших діток вивезли до тюрми. Сім’я була настільки націоналістична, що більшовики боялися залишити навіть маленьких діток. Старша сестра була зв’язковою. Мати сестер померла у тюрмі, а дівчата повернулися з таборів в село Кам’янки, де і померли: Леонія – в 1993, а Ольга в 2002 рр. Пам’ятники сестер Гошовських (Тимків) , Закалюк М., Закалюк П. відали учасники загону «Всезнайко» , котрі були знайдені на місцевому кладовищі за допомогою дослідниці підпілля ОУН-УПА, поетеси Р.М.Синишин.

 • Масовий розстріл євреїв

Під керівництвом вчителя історії Гуцайлюк Н.Б. проводилася екскурсія символічної могили розстріляним євреям та збір спогадів про події того часу.

Із зібраних нами даних, відомо, що у 1943 році фашистські окупанти зігнали євреїв з с. Підволочиськ та навколишніх сіл у видолинок під селом Кам'янки. На місці колишнього фільварку, для в'язнів було обладнано табір. Спочатку невільників використовували на будівництві автостради Тернопіль-Підволочиськ, а потім безжалісно розстріляли.

Сьогодні неподалік від цього скорботного місця встановлено пам'ятний знак (з лівого боку дороги при в'їзді з Підволочиська в Кам'янки). 

У липні 1944 більшовики зруйнували символічну могилу Борцям за волю України. 25 січня 1945 у селі пропав працівник НКВС, наступного дня більшовики на знак помсти спалили два господарства. Упродовж травня 1945 в селі відбувалися часті сутички між більшовиками і боївками УПА, були жертви з обох сторін (у т. ч. загинула зв'язкова УПА, повітова санітарка «Зоряна»), внаслідок боїв у Кам'янках спалено чотири господарства. За радянських часів Кам'янки було зразково-показовим селом області.(записано зі спогадів Р.М.Синишин)

 • Герої нашого часу

А тепер час продовжити героїчну історію села розповіддю про новітніх героїв нашого часу. Ними стали наші односельці, котрі без вагань пішли захищати східні кордони України від московського окупанта. Їхні прізвища нам відомі і близькі, бо вони наші сусіди, брати , батьки, односельці. Перші повістки прийшли у березні 1914 року Сапуну Володимиру та Теренді Андрію. Потім вони полетіли чи не на кожну вулицю. Учнівська родина не могла стояти осторонь, школярі брали участь в усіх виховних заходах, присвячених воїнам-учасникам АТО. Організовували відправлення листів та смаколиків в зону АТО, робили толоку по виготовленню вареників, влаштовували патріотичні флеш-моби та щопонеділка на лінійці присвячували символічний «лист на війну», власноруч виготовили та оформили дошку з фотографіями наших односельців під назвою «Ви захищаєте Україну». По можливості запрошували на теплі зустрічі хлопців, котрі приходили у відпустку і урочисто зустрічали кожного героя, який прийшов на демобілізацію. Протягом років війни загоном «Всезнайко» було створено проект «Книга звитяги воїнів-учасників АТО та людей майдану», який ми час від часу поповнюємо новими даними. Напочатку 2016 року було організовано незабутню зустріч із «кіборгом» Дмитром Морганюком, позивний «Морган». Боєць поділився спогадами та фото з аеропорту.

 • Загиблий воїн с.Кам’янки Іван Воробель

Гірка звістка прийшла в наше село і обпекла серце кожного- в бою за волю України, за честь і достоїнство свого народу загинув на Сході – Іван Володимирович Воробель. Загинув , як герой. Бог забирає до себе найкращих, але світла пам'ять про Івана житиме в наших серцях. На першу річницю від дня смерті Івана Воробля на фасаді нашої школи було відкриту дошку шани і памяті . Впродовж трьох років учнівська родина бере участь у поминальній панахиді на могилі загиблого героя.

 • Висновок. Актуальність проекту.

Враховуючи суспільно-політичну ситуацію, що склалася в Україні, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції через вивчення історії своєї малої батьківщини, дослідження героїчних стежок рідного села . Ця дослідницько-пошукова робота загону “Всезнайко”, що була проведена Камянківській ЗОШ І-ІІІ ступенів, має стати для кожної дитини стартом для становлення громадянина-патріота України, готового самовіддано розбудовувати свою  Батьківщину, дає можливість стати ближчим до свого героїчного коріння. Адже подвиги, досліджені у даному проекті , вчинили не невідомі люди, а близькі кожному з нас односельці, брати ,батьки. Ідея цього проекту: дати можливість учасникам пройти стежками, котрими пройшли борці за незалежність рідного краю. Провівши невидиму паралель від відважних борців ОУН-УПА до сучасних кіборгів та воїнів-учасників АТО , ми зрозуміли, що українська нація - це нація героїв. І виростають вони в простих містечках і селах, як наше …

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»