Національно-патріотичне виховання особистості у навчальному закладі як стратегічне завдання школи: пошуки та здобутки.

Опис документу:
Матеріали містять інформацію з досвіду роботи закладу щодо впровадження проекту національно-патріотичного спрямування “З Україною в серці» та наведені приклади форм, методів, засобів, що є найбільш поширеними і актуальними у національно-патріотичному та духовному вихованні учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Покровської міської ради.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Т.М.Кірсанова

м.Покровськ

ЗОШ№4

Національно-патріотичне виховання особистості у навчальному закладі як стратегічне завдання школи: пошуки та здобутки.

Пріоритетним напрямком виховання дітей та молоді в національній системі освіти є патріотичне виховання. Актуальність патріотичного та духовного виховання юного покоління зумовлюється процесом формування в Україні громадянського суспільства, становлення єдиної нації.

Патріотизм – це фундамент суспільства й держави, духовно-моральна основа їх життєдіяльності та ефективного функціонування. Будь-яка країна та нація потребують наявності дієвої, ефективної системи патріотичного виховання громадян, методи й форми якого можуть видозмінюватися й оновлюватися.

Виходячи з цього, головною метою школи на сучасному етапі є відродження вікових національних принципів виховання та відповідно до сучасних вимог – виховання громадянина як члена правового суспільства, демократичної держави, особистості, що відчуває й цінує ідеали свободи й рівності, усвідомлює цінність людської гідності, здатна сама визначати пріоритети власного життя, прагне встановлення справедливості і стабільності політичної системи й готова підтримувати її існування.

Відродження України неможливе без пробудження національної свідомості українського народу, насамперед молоді. Патріотизм покликаний дати новий імпульс духовному оздоровленню народу, формуванню в Україні громадянського суспільства, яке передбачає трансформацію громадянської свідомості, моральної, правової культури особистості, розквіту національної самосвідомості і ґрунтується на визнанні пріоритету прав людини. Саме це почуття в умовах важкого перехідного періоду має сприяти розвитку суспільства, яке функціонує на засадах гуманізму, свободи, верховенства закону, соціальної справедливості, гарантує умови для зростання добробуту народу.

Враховуючи вікові новоутворення дитини за І.Д. Бехом, процес патріотичного виховання розпочинається з першого року її навчання в школі. Важливою ділянкою навчально-виховного процесу школи є позаурочна діяльність, яка забезпечує гнучкість та цілеспрямованість навчально-виховної діяльності як в цілому, так і вмілому поєднанні з навчальною роботою, сприяє практичному оволодінню дітьми знаннями, які вони набувають на уроках.

У контексті роботи з національно -патріотичного виховання загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №4 Покровської міської ради створено проект національно- патріотичного спрямування «З Україною в серці».

Провідною ідеєю цього проекту є формування в учнів патріотизму, національної єдності, ознайомлення з побутом , цінностями та створення дружніх стосунків з дітьми та молоддю з різних регіонів нашої країни.

Визначити зміст, форми, методи і засоби національно-патріотичного виховання нам посприяло проведення анкетування, моніторингу, тренінгів. Дане анкетування допомогло виявити обізнаність класних керівників і учнів у сучасних інноваційних формах і методах патріотичного виховання та окреслити інші форми патріотичного виховання, які є актуальними на сучасному етапі розвитку суспільства.

Форми роботи патріотичного вихованн, які ми використовуємо в роботі, можна поділити на :

 масові – колективні - індивідуальні;

 прості – комплексні - складні.

 цікаві активності: квести, ігри патріотів, флеш-моби, військово-спортивні ігри, подорожі.

Актуальними та корисними є і традиційні методи та прийоми - розповіді, бесіди, свята, конкурси, змагання, зустрічі з ветеранами Другої світової війни, воїнами АТО, перегляд фільмів, читання та обговорення книг із патріотичної тематики, екскурсії.

Педагогічний колектив намагається використовує весь потенціал сучасних форм і методів патріотичного виховання. Це такі заходи як:

-Тиждень історії;

- літературні виставки «Моя рідна Україна», «Символи моєї країни» , «Та земля мила, де мати народила»

- бібліотечні уроки «Мова нашого народу», «Мій прапор – моя гордість», «Будь славен, День святої Перемоги», «Трагедія у Чорнобилі»

- години спілкування "Один день в житті країни"

- інформаційний час «День відзначення подвигу героїв Крут»,

- виховні години "Соборна мати Україна одна на всіх. як оберіг",«Щоб у серці жила Батьківщина"

- патріотичні короткострокові проекти "Моя країна-Україна", "Україно! Ти – моя молитво"

- загальношкільні свята «В нас одна Батьківщина-наша рідна Вкраїна», " Україна – єдина

- виставка малюнків, колажів, плакатів «Україна – моя велика родина»

- колективний короткочасний національно - патріотичний проект "Патріотичний календар" та колективна робота «День Соборності»

- усні журнали "Єднаймося, бо ми того варті!"

- зустрічі з волонтерами

- загальношкільні свята «Кольори рідної мови», «Моя солов’їна мова»

- спортивні змагання до Дня Захисника України, до Дня Збройних Сил України

- залучення до роботи з національно-патріотичного виховання громадських організацій, патріотично налаштованої молоді

Так, у рамках проекту «З Україною в серці» третій рік поспіль учні нашої школи за запрошенням Івана Семенюка , настоятеля Свято-Покровського храму УПЦ КП Івана Семенюка та Ківрцівського міського голови В.В.Жгутова відвідують невеличке місто Ківерці , що на Волині.

Кожного року Ківерцівська громада дуже гостинно і з радістю приймає наших дітей. Вони створюють всі умови для активного відпочинку та цікавого проведення часу.

Протягом перебування Учні нашої школи зустрічаються з головою Ківерцівської райдержадміністрації , відвідують Ківерцівську міську раду, де адміністрація міста щиро вітає дітей з приїздом та прийдешнім святом Святого Миколая, розповідають про місто Ківерці та бажають активного відпочинку та цікавого проведення часу.

Під час екскурсії по місту учні побували біля історичних пам’яток , вшанували пам’ять Героїв Небесної сотні, загиблих під час Голодоморів 1932-33 рр. та ІІ Світової війни, разом з керівниками міста поклали квіти до монументів та вшанували пам'ять загиблих хвилинною мовчання. Учні відвідали Ківерцівський районний краєзнавчий музей, де поринули в атмосферу історії, культури та побуту волинського краю. Найбільш вражені діти були у залі сучасної історії міста, де виставлені фотографії, особисті речі місцевих мешканців, які є героями Євромайдану та військовослужбовців- ківерчан, які віддали життя через збройний конфлікт на Донбасі. Це реальні заходи, де формується патріотизм та світогляд дитини, де кожна дитина причетна до історії країни .

У рамках програми відвідали Ківерцівський центр дитячої та юнацької творчості, в якому ознайомились з роботою гуртків та виготовили браслети дружби. У Ківерцівському центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді діти переглянули виставку «Замість ялинки святковий букет». Відвідавши Рокинівський музей сільського господарства, дітей запросили на тематичний майстер клас з методикою із використанням природного матеріалу по виготовленню української ляльки- мотанки. Вся духовність українського народу зібрана в цьому символі жіночої мудрості та родинного оберігу. Діти із захопленням слухали народну майстриню Мирославу Горохоль, працювали в «творчій майстерні» і в результаті виготовили собі на згадку неповторну ляльку- мотанку. Добре попрацювавши, школярів пригостили смачною українською національною стравою – кулішем. Такі заходи є важливим аспектом виховання духовності та патріотизму особистості- це причетність самої особистості до українських традицій та символів.

Учні нашої школи мали смогу прийняти участь у круглому столі "Схід та Захід разом" з учнями ЗОШ № 4 м. Ківерці , на якому в інтерактивній формі презентували «життя» своїх шкіл, показали як проходять різні заняття, уроки, акції, флешмоби, чим пишаються та живуть школи. Між нашими школами у грудні 2016 року було підписано офіційну угоду про співпрацю шкіл. Кульмінацією дня стала щорічна традиційна міська акція до Дня Святого Миколая "Випікаймо печиво разом". До спільного випікання долучились держслужбовці, вчителі, активна молодь міста та учні школи. Неформальне спілкування дітей Волині та Донеччини більш зблизило та дало змогу краще дізнатися один одного та зав'язати дружні стосунки, які учні підтримують протягом року.

Окрім того, наші школярі побували в музеях, біля історичних пам’яток, відвідали Порт Сіті та Боулінг-Адреналін Сіті, де мали змогу активно провести дозвілля, побували на Батьківщині Лесі Українки в с. Колодяжному, відвідали з екскурсією святкове місто Львів.

19 грудня, у день Святого Миколая, делегація ЗОШ №4 Покровської міської ради Донецької області побувала на святковому богослужінні, яке проводив настоятель Ківерцівського Свято-Покровського храму УПЦ КП, протоієрей Іван Семенюк. У міському будинку культури для нас була підготовлена святково-розважальна програма " Ходить, ходить Святий Миколай..", разом з маленькими ківерчанами наші діти були активними учасниками інтерактивної новорічної гри .У рамках проекту " З Україною в серці" учні з м.Покровська та м.Ківерці висадили новорічну ялинку єдності та самостійно прикрасили її. Я вважаю, ця ялинка є ланцюжком дружби дітей різних регіонів країни та своєрідним засобом вихованням в учнів духовності, почуття гідності, патріотизму і любові до України.

Ця дружба триває і протягом року. Так, у минулому році педагогічний та учнівський колективи, представники громадських організацій та органів влади взяли участь у телемості єдності з м.Ківерці, де разом прочитали вірш великого Кобзаря. В жовтні делегація цього міста відвідала і нашу школу. Дізнавшись про цей візит, діти щиро раділи зустрічі, а це говорить про те, що такі заходи торкнулися серця кожної дитини зростивши в їх серцях зернятко духовності, національної єдності та любові до Батьківщини.

Слід зазначити, що ми ставимо за мету , дати можливість більшій кількості дітей побачити на власні очі, як живуть українці з рідних регіонів нашої Батьківщини. Тому, кожного року ми беремо в подорож інших дітей . Завдяки такому спілкуванню , багато дітей, які не виїжджали за межі області, побачили нашу країну, мали смогу спілкуватися з однолітками. Дітей вразило ставлення приймаючої сторони до них, і якщо , спочатку очі дітей світились незвідністю, то протягом нашого перебування погляди дітей змінилися. Вони змінилися жагою до нових знайомств та відкриттів, почуттям дружби та подяки за гостинність. Діти починають розуміти, що всі громадяни, на Сході та Заході, Півдні та Півночі України мають однакові бажання , вони бажають миру, мають мрії, працюють та виховають дітей, мають однакові проблеми і намагаються їх подолати, а головне, що починають розуміти діти, це те, що ми живемо в єдиній соборній Україні.

Отже, результатом національно-патріотичного виховання дітей та молоді має бути сформованість почуття патріотизму, яке означає прояв особистістю любові до свого народу, поваги до українських традицій, відчуття своєї належності до України, духовності та усвідомлення спільності власної долі з долею Батьківщини. І я впевнена, що з головним своїм завданням – виростити дітей патріотами і з почуттям власної гідності – ми, педагоги, справимось на відмінно.

Список використаної літератури:

1. Бех І.Д. Виховання особистості: Сходження до духовності/ Іван Дмитрович Бех. – К.:

Либидь 2006.-с.271

2. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка: [навч. посібник]/ Неля Євтихіївна Мойсеюк. – К., 2003 – 615 с.

3. Михальченко Н. Психокорекція патріотичної рефлексії молодших школярів / Н.Михальченко// Психологія і суспільство. – 2006. – №1. – с.121-126.

4. Сухомлинська О.В. Патріотизм як цінність: погляд на історію і сьогодення / Ольга Василівна Сухомлинська. - Шлях освіти. – 2010. – №2. – с.10-14.

5. Фіцула М.М. Педагогіка: [ навч. Посібник.]/ Михайло Миколайович Фіцула. – К.: Академвидав, 2006. – 560с.

6. Концепція національно-патріотичного виховання молоді, затверджена спільним наказом Міністерства України у справах сімї та спорту, Міністерство освіти і науки України, Міністерство Оборони України, Міністерство культури і туризму від 27.10.2009 №3754/ 981/538/49.

Анотація. Матеріали містять інформацію з досвіду роботи закладу щодо впровадження проекту національно-патріотичного спрямування “З Україною в серці» та наведені приклади форм, методів, засобів, що є найбільш поширеними і актуальними у національно-патріотичному та духовному вихованні учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4 Покровської міської ради.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.