і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Музика стародавніх епох

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Конспект уроку у 5 класі

Урок-подорож – «Музика стародавніх епох»

Підготувала:

вчитель музичного мистецтва

Охтирської ЗОШ І-ІІ ступенів №9

Сліпченко Тетяна Петрівна

2017 р.

Тема: Музика стародавніх епох. Узагальнення.

Мета уроку:  узагальнити знання учнів за темою «Музика стародавніх епох».  Поглиблювати, систематизувати, закріплювати отримані знання, вміння у розважально-пізнавальній грі «Музична реклама»; перевірити рівень знань і вмінь учнів, знання основних понять; надати можливість учням проявити свої творчі здібності грі. Підтримувати інтерес до предмету і показати невід’ємний зв’язок з музичного мистецтва з життям, вчити творчо та логічно мислити, розширювати кругозір знань учнів, продовжувати прищеплювати любов до музичного мистецтва. Впроваджувати нові освітні компетенції на уроках музичного мистецтва.

Музичний матеріал: твори та пісні, які слухали та вивчали впродовж вивчення теми, японська пісня «Ранок», японська народна пісня «Сакура» (на мові оригіналу), китайська народна пісня «Дощові краплини».

Обладнання: комп'ютер, презентації-реклами

Тип уроку: урок узагальнення знань, умінь і навичок

Форма проведення уроку: урок-подорож

Хід уроку

Організаційна частина

Вхід дітей до класу під музику.

Музичне привітання

Добрий день вам, добрий день

В світі музики, фантазії пісень.

Добрим будь, щирим будь

І з мистецтвом в дивну путь!

Мотивація навчальної діяльності

У нас сьогодні урок незвичний, майже фантастичний. На нас чекає тур- подорож «Країнами давніх епох». Згадаємо, узагальнимо знання з теми «Музика стародавніх епох». Кожен з вас попередньо був зарахований до групи «Дослідників» яка підготувала доповідь про музичне мистецтво країни (країну обирали шляхом жеребкування). Отже, ласкаво прошу у захоплюючу подорож.

Основна частина

Перша країна до якої ми завітаємо це – увага на екран! Відео 1

Історія почалася більше 6000 років тому.

95% територій цієї країни – це пустеля. Основна частина населення проживає на 5% територій. Ніл – одна з найбільших річок світу, вона протікає через усю пустелю. Уздовж ріки розташовані міста, адже життя можливе там, де є вода.

Правителі цієї країни – фараони, які за життя будували собі гробниці – піраміди. Пірамід Хеопса – є одним із 7 чудес світу. Дуже поширеним у цій країні був культ муміфікації, причому муміфікували не тільки людей, а й тварин. Жителі цієї країни писали на папірусі. Здогадалися про яку країну йде мова? (Єгипет). Так, дійсно – це Єгипет.

Єгиптяни винайшли пристрої, без яких не мислить свого життя сучасна людина: зубна паста, мило, гребінець, дезодорант і ножиці. А ось жінки зобов’язані єгиптянам взуттям на підборах. Саме єгиптяни, як жінки, так і чоловіки, вперше почали користуватися косметикою. Чоловіки стародавнього Єгипту носили білий одяг, а жінки – чорний. 365 календарних днів і 24-годинний день – також винахід древніх єгиптян.

А яким же було музика давніх єгиптян?

Доклад «Дослідників-египтологів»

Нажаль оригінали музичних творів Давнього Єгипту не збереглися до нашого часу і про музичну культуру цієї країни ми дізнаємося з текстів гімнів, пісне співів, з різних жанрів творів мистецтва – скульптури, живопису, а також згадок у документах.

Вчені звертають на велику кількість зображень музикантів, що свідчить про значне поширення музики в різних соціальних шарах суспільства. Вони грали на різних видах струнно-щипкових інструментів, таких як арфи, ліри, духових – флейтах, гобоях та на різних видах ударних інструментів.

Точних даних про основні жанри Єгипетської музики немає. Імовірно вони були пов’язані з містеріями – музично-драматичними виставами присвяченими життю богів.

Музика супроводжувала придворні та храмові ритуали. У храмових дійствах переважали хоровий та сольний спів. А при дворі правителів – звучала інструментальна музика.

Відео 2

«Єгипетський танець» - коментар доповідача: ось так напевно розважалися єгиптяни.

Вчитель – Ми дуже вдячні групі дослідників. А наша подорож триває далі. Наступна країна до якої ми мандруємо – це. Увага!

Відео 3

Ця країна є батьківщиною театру, філософії, математики та багатьох інших наук. Ця країна має свою надзвичайну міфологію. Місто Афіни було назване на честь богині. Саме вона вручила місту кращий дар - оливкове дерево. І це місто – Афіни.

Жителі цієї країни вважаються засновниками спортивних змагань – Олімпійських ігор. Древніх атлетів нагороджували оливковими вінками, гілками і оливковим маслом в амфорах.

Вчитель Так дійсно, це Греція. А що ж відомо нам про музичну культуру цієї країни? Давайте послухаємо наступну групу «Дослідників».

Розповідь дітей

Виступ починається з танцю Сіртакі

Слово «музика» грецького походження, воно перекладається як «мистецтво Муз», мистецтво дев’яти богинь. Про музику Давньої Греції можна скласти враження переважно за пам’ятниками письмової літератури та образотворчого мистецтва. Розвиток музики Давньої Греції охоплює близько 20 століть.

Музика відігравала значну роль у суспільному та особистому житті греків. Вона звучала під час одружень і поховань, домашніх свят і військових походів, спортивних та художніх змагань, релігійних свят і театральних вистав. Музичне мистецтво також було обов’язковою складовою освіти. Музиці надавалося державне й суто військове значення. Мудрець Сократ стверджував, що «кращий танцюрист – кращий воїн». У танцях греки інсценували битву з ворогом, розігрували військові навчання.

І, звісно, у Греції існували школи, в яких навчали музикування. Музика була здебільшого вокальною. Призначення інструментів полягало в супроводі співу. Найпоширенішими в Давній Греції вважалися духові інструменти – флейта й авлос. Їх зображення можна побачити на давньогрецьких вазах. Мелодію духових супроводжували ударні інструменти – бубни й металеві тарілки кимвали. Провідними струпними музичними інструментами були ліра та кіфара.

Відео 4

Міфи Давньої Греції містять багато розповідей про те, як боги та звичайні смертні любили музику та вірили в її чудодійну силу. А ось погляньте, найславетніший співак Давньої Греції – так це Орфей. Ось як згадується в міфах про силу його музики: «Ніхто не міг встояти перед співом Орфея, він навіть примушував плакати камені. Щойно Орфей торкався струн кіфари і починав співати про свою вічну любов, про золоті дня щастя та весни, які він провів разом зі своєї дружиною Евридікою, – тієї ж миті ця мелодія починала керувати світом, і все навкруги підкорялося цій чарівній музиці».

А ще ми запрошуємо усіх трішки відпочити і звичайно порухатись – долучайтеся до танцю разом з нами.

Фізкультхвилинка – танцюємо Сіртакі

Вчитель – продовжуємо подорож.

Відео 5

І наступна країна яка нас гостинно запрошує – налічує більше ніж 1.35 млрд. населення та по величині території займає третє місце у світі. Саме в цій країні вперше з’явилися папір, компас, шовк, фарфор, парашут, механічний годинник і це далеко не все. Територія країни розташовується в 5 часових поясах, але всі живуть по одному часу, через так звану економічну необхідність. Велика стіна найбільший пам’ятник архітектури, має довжину в 8 851 км. Спочатку її створювали для захисту території від войовничих кочових племен. У цій країні найбільше різновидів бойових мистецтв у світі, найвідоміші ушу і кунг-фу. Чи здогадалися до якої країни ми потрапили? Правильно – це Китай.

Музика, музика, музика… А яка ж вона у Китаї? Зараз дізнаємося. До презентації музичної культури цієї країни запрошую третю групу «Дослідників».

Перші згадки про китайську музику зустрічаються ще у легендах та міфах, які відносяться до XVI-XI ст. до н.е. У китайській музиці була прийнята система люй-люй (у перекладі – «лад», «міра»), в основі якої лежали дванадцять звуків. Кожен з них мав магічний сенс: непарні звуки втілювали світлі, активні сили Неба, парні - темні, пасивні сили Землі.

Усі разом вони характеризували зміну місяців у році та годин у добі. Приблизно у 7 ст. до н.е. із цього звукоряду було виділено 5 основних звуків – пентатоніка.

Ці 5 звуків порівнювалися з 5 першоелементами, такими як вогонь, вода, земля, повітря та дерево. Вважалося що за допомогою музики можна викликати дощ, впливати на ріст рослин, а порушення віками установлених музичних традицій здатне привести до різних лих.

Музика лунала в Китаї під час виконання ритуальних обрядів, на весіллях, народних гуляннях, похоронах, музики розважали гостей у заможних домах, як того вимагали правила хорошого тону. Погляньте як імператор вибирав собі дружину.

Перегляд фрагменту із к-му «Імператриця Китаю» - Відео 6

Слід зазначити, що в поняття «музика» стародавні китайці вкладали дещо інший зміст, ніж це робимо ми. Під «музикою» (юе) вони розуміли ритуальний танок під акомпанемент музичних інструментів. Буквально кожна нота, кожен музичний ритм, найменший жест танцівника щось символізували.

Згідно з історичними джерелами, в давнину налічувалося близько тисячі музичних інструментів, з яких приблизно половина дійшла до наших днів. Дослідники старовини розділяли всі інструменти на групи - струнно-щипкові, духові, ударні відрізняються. А також за матеріалом з якого вони виготовлені – метал, камінь, бамбук, шкіра, дерево.

Піпа – 4-струнний щипковий музичний інструмент типу лютні. Один з найпоширеніших та найвідоміших китайських музичних інструментів. 

Ян цинь – струнний ударний інструмент, на зразок наших цимбал.

Ґучжен (гуджен) – популярний в Китаї національний музичний інструмент. Його ще називають китайськими гуслами.

Ерху – старовинний китайський струнний смичковий інструмент, оригінальна двострунна скрипка з металевими струнами

Сяо китайська вертикальна флейта.

Дістаровинний китайський духовий інструмент, поперечна флейта з шістьма ігровими отворами.

Бяньцінь – пластинковий ударний інструмент, що складається з набору 12 або 16 плит (зазвичай з нефриту), налаштованих в різній тональності.

Старокитайські мистецтво та музика справили істотний вплив на формування середньовічної японської, корейської, в’єтнамської та монгольської культур, для яких культура ханьського Китаю впродовж багатьох століть була своєрідним еталоном і предметом наслідування.

Вокально-хорова робота

Дякуємо нашим доповідачам, а ми знаємо китайську народну пісню «Дощові краплини». Буде чудова можливість поділитися нею з усіма присутніми, але не забуваємо про правила правильного співу. Сідаємо рівно, руки складені на парті.

Роспівка по пентатоніці

Давні китайці вважали, що музика має цілющий ефект, її навіть застосовували для лікування хвороб.

Виконання пісні «Дощові краплини»

Вчитель – дійсно, мистецтво Китаю справило великий вплив на формування культур інших народів.

Відео 7

Країну, про яку ми говоритимемо далі, часто називають Країною висхідного Сонця. Це єдина країна в усьому світі, яка зберегла титул Імперії.

Вона є батьківщиною різних видів бойових мистецтв, але Національним видом спорту є Сумо. Стародавні воїни були відомі як самураї. Вони були дуже досвідчені у бою, їх головною зброєю був катана - гострий меч з невеликим вигином.

Викликає захоплення мистецтво майстрів: живопис, архітектура, література, театр і декоративне мистецтво (наприклад, ікебана – вміння складати квіткові композиції, бонсай – вирощування карликових кімнатних дерев).

Дуже складною є писемність. Основу її складають ієрогліфи, запозичені в китайців і пристосовані до особливостей своєї мови. Гора Фудзі або як її лагідно називають – Фудзіяма є одним із символів цієї країни. Я думаю ви вже здогадалися що ця країна – Японія.

Музична культура в Японії існує з давніх часів, однак давня японська музика, знання про яку засновані на археологічних свідоцтвах, а також на письмових згадках в китайських хроніках, була примітивною і одноманітною. Палітру традиційних музичних інструментів становлять струнні інструменти серед яких бива (лютня), хітірікі (гобой) бамбукові флейти сякухаті, барабани тайко і губний огран се.

Чи знаєте ви, що таке сакура? (відповіді)

Сакура – відомий символ Японії та японської культури. Японці здавна шанують цю рослину. З часів Мейдзі зображення сакури містяться на головних уборах учнів і військових, як показник рангу. В наш час використовується на гербах поліції та сил самооборони Японії. Крім того, сакура – традиційний символ жіночої молодості та краси. Весняне цвітіння сакури в Японії за урочистістю можна прирівняти до національного свята. 

Я хочу щоб ви разом зі мною долучилися до музичної культури цієї країни. До вашої уваги японська народна пісня «Сакура», прослухаймо її.

Слухання – пісня «Сакура» (на японській мові)

Аналіз прослуханого – діти діляться своїми враженнями.

А ще ми розучимо пісню, яка називається «Ранок». Послухайте її.

Ілюстрація пісні «Ранок»

Розучування пісні

Підсумок уроку

Вчитель – наша сьогоднішня подорож завершується, я сподіваюсь вам сподобалося мандрувати і ви щось дізналися для себе нового.

Зверніть увагу на малюнки які знаходяться на дошці – всі вони мають одну спільну назву, а яку саме – вам потрібно зясувати. За допомогою висловів:

 • Я вважаю, що….

 • Я підтримую думку….і хочу сказати…

 • Я заперечую думку і хочу сказати…

 • Я змінив думку і хочу сказати…

Вчитель – я сподіваюся сьогоднішня подорож вам сподобалася і кожен з вас запам’ятає її надовго. А нам час прощатись, зустрінемося у світі музичного мистецтва наступного уроку, і хто знає куди триватиме мандрівка наступного разу.

Музичне прощання.

Вихід дітей з класу під музику – етнічну японську.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Урок-подорож
 • Додано
  01.03.2018
 • Розділ
  Музика
 • Клас
  5 Клас
 • Тип
  Конспект
 • Переглядів
  691
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  7
 • Номер матеріала
  ZO853677
 • Вподобань
  0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі Blogger»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь