Мурованокуриловецьке історичне фізико-математичне поле знаменитостей «Люди твої, Мурованокуриловеччино»

Опис документу:
Запропоновані матеріали сприятимуть зростанню пізнавального інтересу учнів, вихованню патріотичних почуттів. Вони можуть бути використані в позакласній роботі з учнями.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Мурованокуриловецьке історичне фізико-математичне поле знаменитостей

«Люди твої, Мурованокуриловеччино»

Талантами багата Україна!

Хай навіть, відбиваючись від орд,

Долаючи неволю і руїни,

Все ж геніїв народжує народ.

Мурованокуриловеччину за її мальовничі краєвиди, з прозорим небом, діамантами зірок, полум’яніючими загравами, смарагдовими долинами та кришталевою водою без перебільшення можна назвати земним раєм. Багатий він і на самобутні народні таланти. Кожне село нашого краю – це історична пам’ятка, де з покоління у покоління пишеться власна історія-літопис.

Мурованокуриловеччина є окрасою Подільської землі. Та найціннішим скарбом багатої й щедрої Мурованокуриловецької землі є її творчі таланти. Сьогодні ми вшановуємо видатних науковців світового рівня, академіків, вчених у галузі математики і фізики. Їхні імена займають найпочесніші місця в історії нашого району. Їх життя і наукова діяльність - це подвиг в ім’я науки і України.

Оголошується конкурс «Назвіть прізвище вченого»

1)

Цей вчений працював в області оптики, люмінесценції, спектроскопії, лазерної фізики і фізики твердого тіла. Наш земляк є засновником кафедри оптики Саратовського державного університету.

Народився він 11 серпня 1906 року в селі Снітків. Закінчив вище-початкове училище в Могилів-Подільському. В 1930 році закінчив фізико-математичний факультет Одеського інституту народної освіти.

Помер вчений 17 травня 1990 року. Назвіть прізвище цього вченого!

Відповідь: Кац Марк Львович.

2)

Вчений в галузі електрозварювання і матеріалознавства, заслужений діяч науки і техніки України, академік НАН України.

Перші наукові роботи присвячені дослідженню процесів зварювання під флюсом, проблемам механізації зварювального виробництва.

В 60-х роках цей вчений проводив розробку методів плазмово-дугового зварювання. Брав активну участь у впровадженні зварювання в ракетобудування та енергетику, електроніку та інші галузі промисловості. За його участю були розроблені технологія та обладнання плазмового зварювання, що використовувалися при виготовленні конструкцій з високоміцних алюмінієвих сплавів. Дослідження плазмово-дугових процесів у вакуумі привели до створення нових технологій зварювання та напилення, що вперше в світі були випробувані в космосі на установці «Вулкан» космонавтом Валерієм Кубасовим у 1969 році.

В 70-90-х роках під його керівництвом були виконані актуальні для електроніки роботи з напилення покриттів на метали та органічні матеріали. В ті ж роки він керував дослідженнями з магнітно-імпульсного зварювання, холодного зварювання, плазмової обробки.

З 2000 року вчений продовжував керувати дослідженнями в галузі імпульсної обробки матеріалів, розробляв йонно-плазмові методи нанодиспергування та напилення матеріалів.

Все наведене вище характеризує нашого земляка як видатного вченого та інженера, організатора науки і техніки.

Насамкінець повідомлю, що народився всесвітньовідомий вчений в селі Попелюхи 28 липня 1921 року в учительській сім’ї. Помер 2 лютого 2009 року. Назвіть прізвище цього вченого!

Відповідь: Дудко Данило Андрійович

3)

Ця чудова вчителька народилася 1928 року в Мурованих Курилівцях. Працювала спочатку в Жванській середній школі, а потім в Мурованокуриловецькій школі-інтернат. З 1967 по 1975 рік сумлінно виконувала обов’язки голови районного методоб’єднання вчителів математики. Назвіть цю відому вчительку.

Відповідь: Книшоїд Галина Василівна.

4)

Дарувала доля нашому працьовитому краю трьох Заслужених учителів України: вчительку початкових класів Ларису Климентіївну Заболотну, директора школи Петра Євдокимовича Лавриненка і вчительку математики …

Доповню, ця мудра жінка протягом десяти років (із 1975-го по 1985-й роки) очолювала районне методичне об’єднання вчителів математики. Коли вийшла на заслужений відпочинок, особливе піднесення й особливу відповідальність відчуває, коли вишиває святих. Її різножанрова палітра вишивок просто вражає. Для великих художніх полотен, як-от килими та на мініатюрних роботах – іконах, серветках, вона використовує техніку болгарського хрестика, в пейзажах – звичайний хрестик. Є її вишивки у місцевому храмі, райдержадміністрації, сільській раді. Портрети Шевченка, Марко Вовчок – в одній з Вінницьких шкіл, де навчається її правнучка.

До речі, в цьому році вона ювілярка. 19 червня їй виповнюється 85 років. Побажаймо їй міцного здоров’я насамперед і мирного неба. Назвіть цю визначну вчительку із села Котюжани!

Відповідь: Ольга Олександрівна Лангер.

5)

Народився майбутній педагог 27 березня 1935 року в селі Пархомівці Летичівського району Хмельницької області. Коли хлопчині було всього 3 роки, раптово помер батько, мати з трьома синами переїхала в місто Бар. Спочатку хлопчина навчався в барській школі №2, а в старших класах навчався в школі №1. В 1957 році закінчив фізмат Вінницького педінституту і розпочав свою педагогічну діяльність в Михайловецькій середній школі, де 3 роки працював завучем і вчителем фізики. З 1960 року до 2001 року працював у Мурованокуриловецькій середній школі, з них 24 роки заступником директора з навчально-виховної роботи. Протягом всіх років педагогічної роботи був керівником районного методичного об’єднання вчителів фізики. За ерудицію його називали «ходячою енциклопедією». Учні дуже любили свого вчителя фізики. Назвіть прізвище цього визначного вчителя із своєрідним латишським іменем!

Відповідь: Чарнецький Тадеуш Станіславович.

6)

Ця добра ерудована вчителька народилася 21 жовтня 1938 року в Мурованих Курилівцях. В 1945 році стала першокласницею. Першою вчителькою в неї була досвідчений педагог, яка пізніше була удостоєна звання Заслуженої вчительки УРСР, Лариса Климентіївна Заболотна.

Після закінчення фізмату Чернівецького університету більше 30-и років навчала математики юних мурованокурилівчан. Її син Олександр успадкував від мами любов до математики є кандидатом фізико-математичних наук і нині в Інституті математики України займається застосуванням математики у фізиці та біології.

Відповідь: Лебідь Валентина Юхимівна.

7)

Цей вчений є відомим фахівцем в області теорії контактних взаємодій деформованих твердих тіл. Йому належить постановка, великі систематичні дослідження і розробка ефективних методів рішення контактних задач для тіл з початковими напругами. Запропоновані вченим рішення плоских і просторових задач контактної взаємодії пружних тіл лінеаризованої теорії пружності створили широкі передумови до створення інженерної методики рішення проблеми передачі навантаження в тілах із початковими напругами.

У Хмельницькому національному університеті пройшов шлях від асистента до професора, завідуючого кафедрою вищої математики та комп’ютерних застосувань. Він доктор математичних наук (1972), доктор технічних наук (1988). Заслужений працівник народної освіти України (1993), академік Академії наук вищої школи (1992), академік Міжнародної академії інформатизації (1997).

Народився 22 червня 1940 року в селі Долиняни Мурованокуриловецького району. Назвіть прізвище цього вченого!

Відповідь: Рудницький В’ячеслав Броніславович.

8)

Цей вчений народився 8 вересня 1947 року в селі Михайлівці. Із золотою медаллю закінчив Михайловецьку середню школу. За фахом інженер-механік, доктор технічних наук. Професор (2005 р.) зав кафедрою технології підвищення зносостійкості Вінницького національного технічного університету.

Його наукові інтереси:

- Матеріалознавство матеріалів та покриттів.

- Матеріалознавство в процесах зварювання та споріднених технологій.

- Тертя та зношування в машинах.

- Проектування технологій відновлення та зміцнення деталей і конструкцій. Назвіть прізвище цього вченого!

Відповідь: Савуляк Валерій Іванович.

9)

Народився 18 грудня 1959 року в селі Бахтин в сім’ї колгоспників.

В 1975 році закінчив на відмінно Долинянську восьмирічну школу, а в 1979 році – з червоним дипломом Немирівське пед. училище. Продовжив навчання в Київському пед. інституті на фізико-математичному факультеті. Потім вступив в аспірантуру і продовжував вивчати фрактально –сингулярні числа. Наукові інтереси вченого лежать в області фрактального аналізу та фрактальної геометрії, метричної та ймовірнісної теорії чисел, теорії сингулярних розподілів ймовірностей. Вчений є автором перших в Україні монографій, присвячених фрак талам.

В 1996 році удостоєний Міжнародної премії Джорджа Сороса.

Нині працює завідуючим кафедрою вищої математики Київського педагогічного університету імені Драгоманова, доктор фізико–математичних наук, професор. Назвіть прізвище цього вченого!

Відповідь: Працьовитий Микола Вікторович.

10)

Народився в 1958 році в с. Обухів. У 1980 році закінчив Вінницький політехнічний інститут за спеціальністю “Автоматика та телемеханіка”. Працює в університеті з 1982 року. Закінчив аспірантуру, захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю «Інформаційно-вимірювальні системи».

Відповідь: Мізерний Віктор Миколайович

11)

Народився в 1970 році в селі Наддністрянське. Кандидат економічних наук. Займається економікою сільського господарства.

Відповідь: Гринь Олександр Михайлович.

12)

Народився 15 березня 1971 року в селищі Муровані Курилівці в сім’ї вчителів. Після закінчення школи в 1989 році він вступив на механіко – математичний факультет Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, який закінчив в 1994 році. Потім з 1994 по 1997 роки навчався в аспірантурі Інституту математики Національної Академії Наук України.

З 1997 року працює науковим співробітником відділу диференціальних рівнянь та теорії коливань Інституту математики НАН України.

Науковий ступінь – кандидат фізико – математичних наук з 1998 року.

Старший науковий співробітник Інституту математики Національної Академії Наук України. Займається математичними моделями, які описують різні природні процеси у фізиці, біології, медицині, зокрема нейронні процеси. Перші його роботи (і дисертація) були присвячені аналітичній теорії диференціальних рівнянь. Це була лише теоретична математика.

Останнім часом займається більше прикладними речами. Це вже якісна теорія диференціальних рівнянь, динамічні системи, теорія біфуркацій, детермінований хаос, моделі зв'язаних фазових осциляторів, нейронні моделі, синхронізація в системах зв'язаних елементів. Співпрацює із зарубіжними фізиками та медиками. Останніх кілька років працював за межами України (по кілька місяців) в університетах Атланти (США), Плімута, Екзетера, Кембріджа (Великобританія), Берліна, Потсдама (Німеччина), а також у науково-дослідному центрі м. Юліх (найбільший НДЦ в Європі) (Німеччина).

Відповідь: Бурилко Олександр Андрійович.

13)

Народилась 23 березня 1984 р. в смт. Муровані Курилівці. З 1991 р. – навчалася в загальноосвітній школі, яку у 2000 році закінчила з відзнакою. З 2000 по 2005 рік навчання в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова за спеціальністю «Математика». По закінченню здобула кваліфікацію «Учитель математики та інформатики». 2003 – 2005 рр. – вчитель математики та інформатики Ліцею політики, економіки, права та іноземних мов. 2005 – 2008 рр. – викладач кафедри медичної інформатики та комп’ютерних технологій навчання Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. 2008 – 2009 рр. – старший викладач кафедри інформаційних технологій Київської державної академії водного транспорту імені П. Конашевича-Сагайдачного. З 2012 р. – старший викладач кафедри комп'ютерної інженерії НПУ імені М.П. Драгоманова, за сумісництвом – асистент кафедри архітектури Інституту аеропортів Національного авіаційного університету.

2013 р. – стажування в США за програмою «Відкритий світ», що фінансується Конгресом США.

Відповідь: Кухар Людмила Олександрівна.

14)

Народився 28 травня 1986 року, с. Снітків, Мурованокуриловецького району. Старший викладач кафедри вищої математики. Науковий ступінь кандидат технічних наук.

Наукові інтереси:

- моделювання напружено-деформованого та граничного станів зразків під час деформування;

- скінчено-елементне моделювання процесів деформування;

- математичне моделювання механіки формоутворення при процесах пластичного деформування.

Відповідь: Добранюк Юрій Володимирович.

Заключне слово

Вже більше 40-а літ знайомлю школярів з відомими вченими математиками і фізиками - вихідцями з Мурованокуриловецького району. З цим краєм пов'язані такі імена: доктор фізико-математичних наук Леонід Петрович Бедратюк із Знаменівки, доктор фізико-математичних наук В’ячеслав Броніславович Рудницький із Долинян, випускник цієї ж Долинянської школи доктор фізико-математичних наук Микола Вікторович Працьовитий і інші відомі люди. Лідером серед них є академік Данило Андрійович Дудко із Попелюх, ім’я якого золотими літерами вписано у вітчизняну і світову науку. Я спеціально наголосив на ці села: Знаменівка, Долиняни, Попелюхи. Тут вже навіть шкіл немає, а які таланти тут зросли! Це ще раз підтверджує істину, що таланти народжуються незалежно від географічного положення – чи це велике місто, чи це віддалене від столиці село.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
1
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!