«Мрії», «Тиша морська» Лесі Українки

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: «Мрії», «Тиша морська» Лесі Українки

Мета: продовжити знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язуючи її з біографією письменниці; проаналізувати, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, художні особливості поезій «Мрії», «Тиша морська»; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння виразно читати поетичні твори; узагальнювати, систематизувати висновки; активізувати словник учнів; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Лесі Українки; стоїчні риси характеру (мужність, цілеспрямованість, наполегливість); прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Опитування «Дай правильну відповідь»

  1. Матір’ю поетеси була письменниця Олена Пчілка.  Так. Ні

  2. Леся Українка прекрасно грала на фортепіано.  Так. Ні

  3. Свій перший вірш Леся Українка написала у 13 років. Так. Ні

  4. Леся Українка не знала жодної іноземної мови.  Так. Ні

  5. Справжнє ім’я Лесі Українки … Лариса Петрівна Косач. 

  6. Як називався перший вірш, що написала Леся в 9 років.

  7. Псевдонім «Лесі Українки» вибрала її … мати Олена Пчілка. 

  8. Назвіть художні обдарування Лесі Українки.

  9. Назвіть дві риси характеру, які найбільш притаманні письменниці.

  10. Який час зі свого життя згадує поетеса у вірші

а) період навчання в гімназії б) дитинство в) перебування на лікуванні

г)період, коли жила в Луцьку

  1. Чому героїня не зізнавалася нікому про свій біль?

А. боялася, що з неї будуть сміятися

б) боялася лікарів

в) була гордою

г) не хотіла завдавати клопоту своїм батькам

12. Вірш «Як дитиною бувало» є:

А) ліричний б) вірш-послання в) автобіографічний г)вірш-присвята

Слово вчителя.

З дитинства Леся Українка любила історію. У 19 років вона написала підручник «Стародавня історія східних народів». Її приваблювала доба мужніх воїнів, лицарських турнірів. Але більш за все вона поважала силу духу, справедливість. Тому її цікавили не таємничі принци й королівни, не пихаті переможці, а ті, хто

навіть під загрозою смерті не хотів здаватися. Можливо, саме в них вона вчилася великої мужності, яка потім так потрібна була їй у житті, щоб боротися з власною недугою та різними негараздами.

Одну із поетичних збірок Леся Українка назвала «Думи і мрії». І є в ній вірш «Мрії», який вона написала в Ялті 18 листопада 1897 року.

Бесіда за питаннями

- Чи любите ви мріяти? Яка ваша мрія?

- Мрія – це реалії чи фантазії нашого мислення? Обґрунтуйте свою думку.

- Від чого залежить, щоб мрія здійснилася?

Значення слова «мрія»

Виразне читання поезії учнями.

Бесіда:

- Як ви гадаєте, чому Леся Українка назвала цей вірш «Мрія»

- Як описує письменниця дитячі роки?

- Хто такі лицарі?

- Чому увагу автор зосереджує не на переможцеві, а на переможеному?

- Хто, на вашу думку, сильніший переможець чи переможений?

Усний малюнок. Стратегія «Мікрофон».

- Під час читання поезії я уявляю…

Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

   Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

«Асоціативне гроно»

дивне

принци, королівни

Мрії казка (неповторність дитинства)

завжди перемагати

Слово вчителя.

- Хто бував у Криму?

- Чим приваблює Крим людей?

Минулого уроку ми говорили про подорожі. Леся Українка багато подорожувала у зв’язку з хворобою. Лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із теплим сухим кліматом.

Влітку 1888 року Леся їде до Одеси на лікування. Цілющі грязі щойно відкриті були рекомендовані для лікування. Тим більше, що в Одесі жила сім’я Михайла Федоровича Комарова, з якою сім’я Косачів була у дружніх стосунках уже давно.

Отже, Леся Українка приїхала в Одесу на вулицю Поштову 25 (нині Жуковського), де мешкала родина Комарових. Зараз на цьому будинку висить меморіальна дошка.

Леся подружилася із старшими дочками Михайла Комарова Маргаритою і Любою.

А ще Леся просто закохалася в море і дуже хотіла здійснити морську подорож. Її мрія здійснилася, вона відправилася у подорож до Акермана.

Леся поселилася в центральному будинкові курорту. Цей будинок містився в середині парку, що вважався в Одесі та її передмістях найкращим, а палкі одесити запевняли, що другого такого немає в світі.

Леся приймала ванни, купалася в Хаджибейському лимані. Плавати Леся вміла й любила. Здоров’я її того літа значно покращилося.

А ще вона побувала в Криму і написала цикл віршів «Кримські спогади», який

присвяти ла своєму братові Михайлу.

Вірш, над яким ми будемо працювати, належить до цього циклу.

Аналіз поезії « Тиша морська».

1) Виразне читання поезії вчителем.

2) Виразне читання поезії учнями.

- Яку картину побачила лірична героїня через віконце?

- Чи завжди на морі буває тиша?

- Як у поезії описано чарівність руху човника по морю, осяяному сонцем?

- Які риси характеру притаманні героїні твору? (Чуйна, душевна, багата, цілеспрямована, волелюбна, вміє протистояти труднощам і долати їх, любить природу і захоплюється нею);

- Про що свідчить бажання героїні вирушати в морську подорож?

- Чи любите ви подорожувати? Чому?

- А що про Крим ви знаєте?

Художній паспорт поезії

Назва поезії

"Тиша морська"

Історія написання

Перебування у Криму, цикл віршів "Кримські спогади"

Тема

опис краси моря в період затишшя; прагнення протистояти морським життєвим бурям

зображення казкової краси морської тиші, коли в морі ледве хлюпочуть хвилі і сяє сонечко.

Головна думка (ідея)

треба долати всілякі життєві труднощі, бути оптимістом

Художні образи

лірична героїня - вразлива, має поетичну душу, романтична чутлива до краси світу

рішуча, смілива, волелюбна

Робота в групах: виписати епітети, метафори

І група «Мрії»

ІІ група - «Тиша морська»

художні засоби «Мрії»

епітети

любі роки, надзвичайний, дивний вік, горді переможці

метафори

душа бажала, укриті таємницею, розум очаровали, погляд спускався

Художні засоби «Тиша морська»

епітети

— час полудневий, ясне небо, ясне сонце, злотиста блакить, світла країна (яскраво характеризують явища та предмети)

метафори

не колишуться вітрила, колихає море, золото спадає (малюють романтичну картину морського пейзажу)

Літературна ігротека"

1.Римування

- Добери риму з поезій

сонце — віконце хвилі — білі перлиста — золотиста каміння - проміння

2.З якої поезії рядки.

1. Як би я тепер хотіла ...

У мале човенце сісти..

2.Не страшні для мене ... вітри,

Ні підводнії каміння

3."Що, болить?" - мене питали...

Але я не признавалась

4.Я дивилась на малюнках...

Не на гордих переможців

Підсумок уроку. Кроссенс

Домашнє завдання: Виразно читати поезії, прочитати твір ст.. 57-63

КРОССЕНС «ЛЕСЯ УКРАЇНКА»

1. 2. 3.

4. 5 6

5 6

7 8 9

7 8 9

По периметру:

1 – 2 – у м. Новограді-Волинському народилася в родині Петра Косача та Олени Пчілки

народилася донька Лариса

2 – 3 – батьки любили доньку, дбали про її освіту, перший надрукований вірш Лариси (мама відправила у журнал) був підписаний «Леся з України»)

3 – 6 – на Україні здавна на Водохреща святять воду.

6 – 9 – через хворобу (змерзла на Водохрещі) Лариса змушена була самотужки здобувати освіту;

9 – 8 – згодом починає писати, стає відомою письменницею;

8 – 7 – через хворобу письменниця багато подорожує;

7 – 4 – завдяки творчості й силі характеру Лесю Українку стали називати Дочкою Прометея;

4 – 1 – Дочка Прометея народилася в м. Новограді-Волинському.

По хресту:

2 – 5 – Батьки, самоосвіта, подорожі – фактори,

6 – 5 - що впливали на особистість Лесі Українки,

8 – 5 – яку згодом стали називати Дочкою Прометея.

4 – 5 –

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
6
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!