МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА НОВЕЛИ О. ГЕНРІ «ОСТАННІЙ ЛИСТОК»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

УРОК № ______

ТЕМА: МОРАЛЬНО-ЕТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА НОВЕЛИ О. ГЕНРІ «ОСТАННІЙ ЛИСТОК»

Мета: проаналізувати новелу «Останній листок» О. Генрі щодо моральної пробле­матики; розвивати навички виразного читання, інсценізації; спонукати учнів замислюватися над морально-філософськими проблемами, що порушуються у новелах; навчати розуміти людей та себе.

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

Відомий сучасний російський професор і письменник Ілля Шевельов писав: «У житті завжди легше опуститися, ніж підня­тися: у молодості — в переносному сенсі, в старості — у прямому». Життя посилає кожному з нас різні випробування, але люди по-різному реагують на них. Одні намагаються допомогти тим, хто цього потребує, інші — нічого не помічати, щоб не ускладнювати собі життя. І це залежить не від віку, а від стану душі та мораль­них принципів особистості.

О. Генрі у своїх творах ненав’язливо пропонує рецепти люд­ських вчинків. Не є винятком і новела письменника «Останній листок».

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Запитання на повторення

1. Дайте визначення новели як жанру.

2. Згадайте особливості новели.

Творче завдання

Визначте художні особливості новели О. Генрі «Останній лис­ток». (Лаконізм, напружений сюжет, діалоги, м’який ліризм.)

3. Робота над схемою

Учитель. Будь-який епічний твір (тобто розповідь про події) характеризується певною будовою. Він має такі складові (звернення до схеми):

4. Робота учнів над будовою твору «Останній листок» О. Генрі .

Розподілити учнів на групи:

І група визначає зав’язку, ІІ - кульмінацію, ІІІ - розв’язку.

- Чим відрізняється така побудова від попередньої схеми?

- Чого досягає автор, зміщуючи кульмінацію твору і не включаючи в оповідання епілогу? (Напруженість сюжету, постійна увага читача)

- Це ознаки літературного жанру - новели.

IV. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

У житті іноді трапляються такі ситуації, коли потрібно зі­брати усі сили й волю, щоб подолати певні труднощі. І від уміння людини зібратися залежить її поразка чи перемога. Саме з такими складними обставинами зіткнулися герої новели О. Генрі «Останній листок».

Бесіда з учнями

1. З якими труднощами зіткнулися молоді художниці? (Дівчата жили бідно. Восени Джонсі раптово захворіла на пневмонію. Дівчина була у тяжкому стані, а злиденне існування лише ускладнювало хворобу.)

2. Чи однаково дівчата поводилися? (Ні. Джонсі піддалася депре­сії і втратила будь-який інтерес до життя. Вона повільно згасала. Дівчиною оволоділи химерні думки, що вона повинна померти, коли «впаде останній листок плюща», що ріс під її вікном. Сью, як могла, піклувалася про подругу, доглядала її.)

3. Хто допоміг Джонсі видужати? (Старий художник Берман, який намалював на стіні листок плюща. Зрозумівши без­вихідь становища Джонсі, він вирішив урятувати бідну дівчину.)

4. Що вас найбільше вразило в цьому творі?

5. Хто з героїв запам’ятався найбільше? Чому?

6. Чи була мить просвітлення у кожного з героїв новели? Знайдіть підтвердження в тексті.

Читання в особах розмови Сью та Джонсі про вчинок Бермана

Коментар учителя з елементами бесіди

Уночі, під холодним осіннім дощем, при слабкому світлі ліхтаря Берман створює на стіні будинку простий малюнок — останній листок плюща, що розбив усі марення Джонсі. Цьому малюнкові судилося стати першим і останнім шедевром Бермана, у який він вклав своє велике серце, що билося у грудях худож­ника-невдахи. Виявляється, що шедевром може бути не тільки грандіозне полотно, а й маленький малюнок, якщо він залишив слід у людській душі. Це вражає читача. Тому з усіх образів твору, мабуть, найбільше запам’ятався Берман — некрасивий, старий,

буркотливий дідуган, бо він мав справжнє милосердя і здатність піти на самопожертву.

Кожний герой О. Генрі пережив певне моральне потрясіння. Це насамперед Джонсі, яка через хворобу втратила жагу до життя. Але, побачивши стійкість маленького листочка, що пережив хо­лодний дощ зі снігом, шалений вітер, їй стало соромно за свою слабкодухість, і вона вирішила боротися з хворобою. У Джонсі з’явилося прагнення жити.

Берман теж пережив потрясіння від споглядання безвиході, в якій опинилася дівчина. Це співчуття й змусило його, незва­жаючи на вік, хвороби, негоду, не думати про себе, а врятувати Джонсі. Він не хотів померти, навіть не думав про це, але людину в його віці лікувати важко. Медицина часто безсила.

Мабуть, після всього, що сталося, Сью теж подивиться на світ іншими очима. Вона розповіла Джонсі всю правду про вчинок Бермана, щоб подруга зрозуміла не тільки велич подвигу худож­ника, а й те, як вона живе, заради чого він віддав своє життя.

Що ви збагнули, читаючи новелу О. Генрі?

Слово вчителя

Мабуть, кожний, хто прочитав новелу О. Генрі, зрозумів, що таке справжнє співчуття й милосердя, що треба бути уважнішими до тих, хто поруч, учитися «бачити» серцем.

А ще ми дізналися, що шедеври — це не тільки твори мис­тецтва, які живуть у віках, а й те, завдяки чому не згасає життя.

Творче завдання

Знайдіть у новелі символи і спробуйте їх пояснити. (Це плющ, символіка якого має подвійне значення. Він є символом смерті й вічного життя.)

Коментар учителя

Досить цікава символіка новели. В оригіналі новели «Останній листок» ужите слово «vine», що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це не ви­падково. У християнській символіці плющ трактується як сим­вол вічного життя і як символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди. Тому в новелі, де йдеться про боротьбу за життя, взято саме цю рослину.

Отже, символіка рослин допомагає більш повно розкрити основний задум письменника.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання до учнів

1. Що ви відкрили для себе на уроці?

2. Які моральні істини осягнули?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Прочитайте новели О. Генрі «Із любові до мистецтва», «Піаніно»

Світова література, 7 клас

_________

УРОК № _______

ТЕМА: ПОЗАКЛАСНЕ ЧИТАННЯ. УРОКИ ДОБРОТИ (ЗА НОВЕЛАМИ О. ГЕНРІ «ІЗ ЛЮБОВІ ДО МИСТЕЦТВА», «ПІАНІНО»)

Мета: поглибити знання учнів про творчість американського письменника О. Генрі; розвивати навички аналізу художнього твору, виразного читання, усного зв’язного мовлення; сприяти морально-естетичному вихованню школярів.

У кожного є своє уявлення про щастя…

О. Генрі

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

Кожна новела О. Генрі — це маленька повість про життя звичайних людей. І хоча у героїв його творів часто немає грошей, вони володіють значно більшим скарбом. Яким саме? Про це ми й дізнаємося на уроці.

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Аналіз новели «Із любові до мистецтва». Бесіда з учнями

1. Що відомо про героїв новели? (Джо Лерребі мріяв бути ху­дожником, а Ділія Керузерс хотіла займатися музикою. Вони обоє приїхали до Нью-Йорка з провінції, покохали одне одного й одружилися.)

2. Чи були вони щасливими? (Так, вони кохали одне одного, у них були спільні інтереси — любов до мистецтва.)

3. З якими труднощами зіткнулися герої? (У них закінчилися гроші і вони не знали, як жити далі, як пережити скруту.)

4. Як молоде подружжя намагалося вийти зі складної ситуації? (Ділія сказала, що знайшла роботу вчительки музики у ба­гатій родині, а Джо говорив, що продав акварелі багатому чоловікові з Пеорії.)

5. Подумайте, чому Джо і Ділія брехали одне одному? (Вони просто приховували правду, щоб не турбувати кохану лю­дину. Це була «свята брехня».)

6. Що відбувалося насправді? (Джо працював кочегаром, а Ділія прасувала білизну.)

7. Розкажіть, як викрився обман.

8. У новелі часто повторюється фраза: «Коли любиш Мистецтво, ніякі жертви не здаються надто великими». Поміркуйте, яка її роль у тексті. (Ця фраза має підкреслити любов до мис­тецтва обох героїв і те, що заради мистецтва вони здатні на все.)

Робота з текстом. Виразне читання

1. Прочитайте фінал новели.

2. Подумайте, яке значення має зміна фрази «Коли любиш Мистецтво, ніякі жертви не здаються надто великими» у фі­налі твору. (Ця фраза є досить відомою і розкриває відомі істини. Але О. Генрі тлумачить її по-своєму, надає їй но­вого відтінку. Фраза розкриває головну думку твору: коли по-справжньому любиш, то заради кохання, дійсно, готовий на все.)

Проблемна ситуація

Поміркуйте, Джо і Ділія — жертви кохання чи щасливі люди?

Коментар учителя

Автор, незважаючи на поразки бідних провінціалів, відверто милується їхньою щирістю, бо матеріальні труднощі відкрили най­кращі риси героїв, зокрема, вміння кохати і бути коханим, а це і є, за О. Генрі, шлях до щастя.

Доля Джо і Ділії не викликає песимізму, а дарує читачеві світло надії. З якою ніжністю ставляться вони одне до одного! А це і є щастя.

Безумовно, вони не є «жертвами любові». Цю назву О. Генрі обирає як певний емоційний та інтелектуальний виклик читачеві, аби примусити його задуматися над природою щастя. На перший погляд, Джо і Ділія насправді приносять свої мрії про митецьку кар’єру в жертву коханню: замість творчих пошуків, занять жи­вописом та музикою на них чекає звичайнісінька важка праця. Однак цікаво, що вони самі жодної жертовності не відчувають, бо для них служіння одне одному є найвище щастя і найкращий ви­твір мистецтва.

Проблемна ситуація

Подумайте, чи є спільні риси між новелами О. Генрі «Із лю­бові до мистецтва» та «Останній листок»? (Так. Між новелами багато спільного. І не тільки в тому, що персонажі обох творів О’Генрі є бідними митцями. Їх об’єднує щось інше і більше: спільне переконання, що справжнім витвором мистецтва є не картини або майстерно виконані музичні п’єси, а вміння самовіддано ко­хати.)

Аналіз новели «Піаніно». Бесіда

1. Де відбувається дія новели? (Дія відбувається на маленькій овечій фермі.)

2. Назвіть героїв твору. (Господар ферми Раша Кінні, його дру­жина Маррила та герой-оповідач.)

3. Що викликало здивування оповідача? (Несподівано красива музика.)

Переказ тексту

Розкажіть, як старий Кел купував піаніно для своєї доньки.

Бесіда (продовження)

1. Як Маррила сприйняла подарунок батька? (Вона дуже зра­діла, адже її мрія здійснилася.)

2. Чому дівчина знову запакувала піаніно? (Тому що це було не піаніно, а одна з тих машин, за допомогою яких грають на піаніно.)

3. Поміркуйте, чи правильно зробила Маррила, не сказавши батькові правду про подарунок? (Це ще один приклад «свя­тої брехні». Дівчина пожаліла батька, якого дуже любила. Знаючи, що він тяжко хворий, вона не сказала йому правди, що він через свою неграмотність купив зовсім не піаніно.)

4. Хто здійснив мрію Маррили? (Її чоловік, Раша Кінні, який купив піаніно відразу після їхнього весілля.)

Проблемне запитання

Подумайте, що об’єднує всі проаналізовані новели О. Генрі.

Коментар учителя

Усі новели американського письменника присвячені мораль­ним проблемам, які є важливими для людей, в якому б столітті вони не жили. Герої О. Генрі людяні, здатні до співчуття, готові на самопожертву. Це й об’єднує усі його твори.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з епіграфом

1. Як ви розумієте слова епіграфа? (Це прості і разом із тим геніальні слова. Усі люди різні, тому й щастя кожен розуміє по-своєму.)

2. Поміркуйте, чи щасливі герої новел О. Генрі. (Так, щасливі, адже вони вміють кохати і здатні прийти на допомогу, по­жертвувати всім заради кохання. Вони зазнали звичайного щастя.)

Бесіда з учнями

1. Подумайте, чого навчають новели американського письмен­ника.

2. Поміркуйте, у чому секрет популярності письменника.

Узагальнююче слово вчителя

О. Генрі залишається одним із найпопулярніших письменни­ків і в XXI столітті. У чому причина такої популярності? Можливо, у тому, що О. Генрі має добрий талант. У своїх новелах він, наче чарівник-казкар, дарує людям віру в любов, надію на кохання і щастя. А цього так не вистачає в нашому урбаністичному світі. Це і є уроки О. Генрі, вони вчать радіти щирим людським почут­тям, які можуть зробити життя в цьому шаленому світі щасливим і осмисленим.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуйте повідомлення про творчість Дж. Олдріджа, прочитайте оповідання «Останній дюйм»; перегляньте фільм «Останній дюйм» (СРСР, режисер Т. Вульфович, 1958 р.).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
1
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!