Моя матуся
(Комплексне заняття з народознавства і малювання)
Мета: закріпити знання дітей про родину; вчити дітей правильно добирати прикметники; розвивати мовлення дітей дрібну моторику; розширювати словниковий запас; виховувати добрі, ніжні почуття до своєї матері; викликати почуття гордості та радості за добрі вчинки, почуття подяки за материнська турботу; продовжувати вчити використовувати нетрадиційне малювання лодонькою та пальчиком.
Матеріал: скринька, намальовані портрети мам, фарби, аркуш паперу.
Попередня робота: розучування пісень, віршів та прислів'їв про матусю, словникова робота, малювання портрету матусі.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Хто нас, дітки, міцно любить?
Хто нас ніжно так голубить?
Як ми хворі – цілі ночі
Не стуляє свої очі.
Хто для нас пісень співає,
Хто в негоду забавляє
Гарні нам дає ляльки
І розкозує казки?
— Так, саме про маму ми з вами сьогодні говоритимемо. Ось у мене є така чарівна скринька. Я її відчиню. Вона буде стояти відчиненою протягом усього заняття. А для чого це, ви згодом дізнаєтесь.
— Діти, давайте пригадаємо свою матусю, і кожен із вас розповість про неї. Хто бажає розповісти першим про свою маму? Розкажіть, де вона працює, чим займається вдома, чим ви разом із нею любити займатися у вільний час? (Діти по черзі розповідають просвоїх матусь.)
— Як ми лагідно називаємо свою маму?
Дидактична гра «Назви лагідно»
Мамо – мамочко – матусю….тощо.
Ще в колисці немовля
Слово МАМА вимовля.
Найдорожче в світі слово
Так звучить у рідній мові:
Мати, матинка, матуся,
Мама, мамонька, мамуся!
Називаю тебе я,
Рідна ненечко моя!
В. Гринько
— Діти, у світі все починається з мами. Перше слово, яке промовляє дитина, це «мама». Колискову пісню для вас співає мама.
Давайти і ми з вами заспіваєм колискову.
— А зараз я хочу вам, діти, розповісти легенду про маму. Багато існує легенд про матінок, але мені хочеться розповісти саме цю.
Зустрілись якось декілька людей і почали сперечатись, яке найкраще слово у світі.
— Здоров'я, — відповів хворий.
— Молодість, — сказав старий.
— Хліб, — відповів жебрак.
— Перемога, — сказав стрілець.
— Воля, — сказав невільник.
— Правда, — сказав мудрець.
Аж тут з куточка обізвалась сирітка:
— Найкраще в світі слово — мама.
І всі сказали: «Мама».
— Запам'ятайте і ви, діти, що найдорожче в світі слово — мама.
— Багато про маму написано віршів
Я гадаю, що ви багато їх знаєте. (Діти розповідають
вірші про матусю.)
— А тепер, діти, давайте пригадаємо прислів'я про маму, які ми з вами вчили.
Діти розповідають прислів'я про маму
• Без мами хата пуста.
• Без матусі й мед гіркий.
• Мати однією рукою б'є, а другою голубить.
• Матері ані купити, ані заслужити.
• Хто маму має, той горя не знає.
• Материнська ласка краю не знає.
— А ще, діти, багато в світі пісень написано про найдорожчу в світі людину — матінку.
А хто з вас пам'ятає пісню про маму?
— Діти, давайте послухаємо одну з них.
(Звучить у запису пісня «Чорнобривці».)
— Усі діти люблять гратися, і в дитячому садку, і вдома. А ще більше люблять, коли
з ними грають їхній мами. А ви лиш граєтесь чи допомогаєте батькам також?
Фізкультхвилинка
«Діти допомагають батькам».
Діти виконують рухи, відповідні тексту.
Маму я свою люблю
І завжди їй допоможу:
Я перу, полоскаю,
Воду з ручок отряхаю,
Підлогу я чисто подмету
І килим поплещу.
Мамі треба відпочивати,
Мамі хочеться поспати.
Я ходжу навшпиньки і жодного разу
І жодного разу, ні словечка не скажу, тссс
У кожного з вас, мабуть, є улюблені казки. Зараз ми перевіримо, чи добре ви їх знаєте. Я читатиму деякі рядки з казок, а ви скажете, з якої вони казки:
«Мій котику, мій братику. Несе мене лиска за високі ліси, за крутії гори...» («Котикі півник»)
«Гуси, гуси, гусенята. Візьміть мене на крилята...» («Івасик-Телесик»)
«Були собі двоє мишенят...» («Колосок»)
«Де ж усі сховались звірі, в якій такій квартирі? Дуже тісно, невеличка ця чудова...» («Рукавичка»)
«Погнала баба і на третій день бичка пасти, сіла та й заснула...» («Солом'яний бичок»)
— Діти, певно, ви помітили, що в казках люди і добрі, і злі бувають, в житті також зустрічаються різні люди — добрі та жорстокі.
— Скажіть, а чи бувають мами погані, злі?
(Відповіді дітей.)
— А якщо вони вас сварять? (Відповіді дітей.)
— «Три біди є у людини — смерть, старість і погані діти», — мовить українська мудрість.
Старість — неминуча, смерть — невблаганна, перед нею не можна зачинити двері свого дому, а від поганих дітей дім уберегти можна.
Кожній мамі хочеться, щоб її діти росли добрими, чуйними, ввічливими, старанними, чесними, але в житті, як на довгій ниві, всяке трапляється, бувають дні, коли ви, діти, скоїте щось недобре і мама сердиться на вас, але... материн гнів, як весняний сніг, — рясно впаде, та швидко розтане.
Діти, про вас піклуються і мама, і тато, і всі дорослі. Розкажіть, як вони це роблять. (Відповіді дітей.)
— Скажіть, діти, чи тільки про вас повинні піклуватися дорослі? (Відповіді дітей.)
— Що можете зробити ви для них? (Відповіді дітей.)
— Як допомагати? (Відповіді дітей.)
— Давайте, діти, розповімо про свої добрі справи і пограємо у гру.
Дидактична гра «Мяч передай добру справу називай»
Діти стають у коло; дитина, якій вихователь кидає м'яч, називає добрі справи, що виконує вдома.
— Діти, матуся потребує від вас допомоги тільки зараз, чи й коли ви подорослішаєте?
— Давайте, діти, пригадаємо ваших бабусь та дідусів. Як ваші батьки піклуються про них? (Відповіді дітей.) І ви повинні завжди піклуватися про своїх батьків.
Настав час розповісти вам про скриньку.
Як я і казала, ця скринька — чарівна. Вона була весь час відчинена. І всі добрі та ніжні слова, що ви сказали, вся любов, якою сповнені ваші серця, — усе зібралося у цій скриньці.
Зараз ми її зачинимо. І якщо колись ваші мами засмутяться, або їм буде сумно, то скринька відразу відчиниться — любов та доброта ваших сердець, лагідні слова відразу допоможуть їм.
А ще, дітки, давйте ми з вами, намалюємо нашим мамам квіти за допомогою лодоньки та пальчиків.
Вашим мамам буде приємно отримати такий подарунок від своїх любих діток.
Діти під музику малюють квіти для матусь.














