Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Моя Батьківщина - Україна

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №NK250155
За публікацію цієї методичної розробки Волошина Оксана Іванівна отримав(ла) свідоцтво №NK250155
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Моя Батьківщина – Україна

Мета: розширити кругозір учнів про рідну Україну, формувати

усвідомлення своєї приналежності до держави; викликати інтерес до

пізнання своєї Батьківщини, її просторів; узагальнити і

систематизувати знання дітей про офіційні символи нашої Вітчизни:

герб, прапор, гімн;

розвивати прагнення бути свідомим громадянином України, її

патріотом;

виховувати у дітей глибокі почуття любові та гордості до своєї

Батьківщини, повагу до державних символів, мови, повагу до

батьків.

Обладнання: карта України, плакат «Державні символи України»,

український вінок, квіти, сонечко з промінцями, кросворд

Хід уроку

І. Організаційна хвилинка

Вчитель:

Усіх вас, діти, вітаю я щиро.

Прошу у господу з любов’ю та миром.

Любі діти, вітаю вас на нашому уроці. Сьогодні весело посміхається сонечко, вся природа разом із нами радіє.

Дзвенить піснями ранок,

Купається в росі,

А сонечко з-за хмари

Дивується красі.

Всі: Доброго ранку, сонце ясне!

Доброго ранку, сонце красне!

Доброго ранку, сонце-друже,

Ми тебе всі любим дуже!

І ви навколо подивіться і веселенько посміхніться.

Сонечко дякує вам за посмішки і шле свої яскраві промінчики!

ІІ. 1. Вступне слово вчителя

Дорогі діти, на цьому уроці ми поговоримо з вами про Батьківщину.

Слово «Батьківщина» - святе. Це як мати і батько, як хліб на столі, як вода і повітря, без яких людина просто не може жити. Батьківщиною ми називаємо місце, де ми народились, народились наші батьки. Батьківщиною ми називаємо країну, в якій живемо.

Діти, а як ви розумієте, що таке Батьківщина?

(віршовані відповіді дітей)

Діти: - Моя Батьківщина – це край неозорий,

  • Мамина пісня, і стежка до школи.

  • Ласкаве проміння, що кидає сонце,

  • Калина квітуча, якраз під віконцем.

  • Ліси і поля, річки і моря. Це все Батьківщина квітуча моя.

  • Тут тато і мама мене колихали,

І кращого краю я в світі не знаю!

Вчитель: Так, дійсно велика і прекрасна наша земля. Змінюється, вічно оновлюється вона. Погляньте навколо: ласкаво світить сонечко, від його теплого поцілунку розкривають повіки квітки, наливаються соком рум’яні яблука, вітерець грайливо пестить ніжні коси берези, плакучої верби, в голубому небі пропливають легенькі хмари, довкола щасливим співом заливаються птахи.

  • А як же зветься ця земля?

  1. Розгадування кросворда.

Відгадавши слова по горизонталі, ми зможемо прочитати назву цієї землі по вертикалі кросворда.

  1. Як називається спільна частина музичних інструментів: гітара,

балалайка, скрипка, мандоліна? ( Струни)

  1. Що вплітають у віночок разом з квітами, щоб не розпадався?

(Стрічки)

  1. Найбільша ріка в Україні? (Дніпро)

  2. Яка квітка влітку квітує і схожа на колір крові? (Мак)

  3. Яка тварина взимку спить? (Їжак)

  4. Ім’я гетьмана нашої держави, яке закінчується на букву «н»? (Богдан)

  5. Він любить танцювать гопак і люди звуть його… (Козак)

Вчитель: Земля зветься – Україна, ви прочитали по вертикалі кросворда слово Україна. Україна – одна з найбільших держав, її площа 604 тисячі квадратних кілометрів. На її території проживає 42 мільйони чоловік. Але найбільша цінність – це люди. Українці – прекрасні люди зі своєю мовою, своїми звичаями і традиціями, легендами і казками, символами.

  1. Розповідь вчителя

Україна… Золота, чарівна сторона. Земля рясно уквітчана, зеленню закосичена. Скільки ніжних поетичних слів придумали люди, щоб висловити гарячу любов до краю, де народились і живуть!

Люблю тебе, мій рідний краю,

Люблю, як матінку свою.

І вірним серцем я вбираю

Красу невимовну твою.

Люблю поля, ліси і гори,

Твої озера голубі.

А синє небо, наче море,

Так до лиця іде тобі.

Ти у піснях, у вишиванках,

В барвистих квітах навесні,

Вмиваєш росами щоранку

Свої простори осяйні.

Люблю тебе за щиру мову,

Що, наче пісня солов’я.

Люблю за тишу світанкову

Тебе, Вкраїнонько моя!

  1. Дидактична вправа «Опиши Україну»

(метод «Асоціативний кущ»)

  • Діти, пропоную вам сказати: яка ж наша рідна Україна. Прислухайтесь до своїх сердець і скажіть заповітні та щирі слова про Україну.

( На дошці малюнок сонця, на ньому записане слово -Україна; діти промовляють слова, записані на промінчиках і прикріплюють їх до сонечка)

  • Україна – то не звук і не просто слово,

  • Україна – серця гук, солов’їна мова

  • Україна – то земля, вкрита стиглим житом,

  • Що так сонячно сія під небесним німбом!

  • Україна – то сади, їх рясні щедроти,

  • То настояні меди у духмяних сотах.

  • Україна – то стіжки, мов церковні зводи,

  • Україна – то стежки наших родоводів.

  • Україна – то Дніпро, повен грай – водою,

  • Україна – то добро, творене тобою.

  • Україна – то отця мудрі настанови,

  • Україна – т о серця сповнені любов’ю!

  • Україна – то дитя на руках у мами,

  • То одвічні відкриття брам у світлі храми!

  • Україна – це і ти, це і я, і всі ми,

  • Осяванні з висоти Божими очима!

От саме на такій світлій, сонячній землі живуть тато, мама, дідусі, бабусі, сестри, брати, жили наші предки.

  1. Бесіда з елементами розповіді

Як і у кожного з нас , у нашої країни також є день народження.

  • А чи знаєте ви, коли народилася наша держава?

Наша молода держава кожного року 24 серпня святкує день народження. В цьому році Україні вже 20.

Діти! Запам’ятайте дату – 24 серпня 1991 року. В цей день прийнято Акт проголошення України, за яким Україна є суверенною, демократичною,соціальною, правовою державою.

  • А як ми повинні розуміти ці слова?

  1. Словникова робота – робота із словником - робота в групах

І група

Суверенна – це означає, що наша держава політично незалежна, вона має право самостійно розв’язувати свої внутрішні і зовнішні справи без втручання будь-якої іншої держави.

ІІ група

Демократична – це приналежність народу до всієї повноти влади.

Соціальна держава – це організація громадського суспільства, яка виражає інтереси всіх його соціальних груп, тобто всіх тих людей, які є громадянами України, які живуть на її території.

ІІІ група

Правова – це така держава, де існує верховенство закону, непорушність свободи, прав та інтересів, честі та гідності, взаємна відповідальність держави й особи, незалежність суду, контроль і нагляд за здійсненням законів.

  1. Продовження бесіди з елементами розповіді

Формування в учнів уявлення про державні символи України

Вчитель: - У кожної держави є своя Конституція, своя символіка.

Кожна країна обов’язково має три офіційні символи – це Державний прапор, Державний герб, а також головну пісню – Державний гімн.

Вистрадавши, виборовши волю, Україна має тепер свої державні символи, які уособлюють її історію.

Пропоную вам всім послухати «Казку про Символи»

Давним – давно жила Жінка. І було в неї три сини. Росли сини чесними, сміливими і дуже любили свою маму. Готові були віддати за неї своє життя. Підросли вони і вирішили піти в люди прославляти свою матір.

Першим пішов старший син. Мати, щоб він пам’ятав про неї, подарувала йому золоту корону з трьома промінчиками. Пішов син. І за корону, на якій були промінчики, яка зігрівали людей і показувала шлях до кращого життя, дали першому синові ім’я Тризуб.

Настала черга другого сина. Йому Мати подарувала жовто – блакитний одяг. Своїми добрими справами прославляв він свою Матір. Дали ім’я йому люди – Прапор.

Своєму молодшому синові Мати подарувала голос солов’я. Тому там, де бував молодший син, завжди звучала пісня. За чудовий голос і пісні дали йому ім’я – Гімн.

І з того часу ідуть завжди поруч три брати – Тризуб, Прапор і Гімн та прославляють рідну Матір. І там, де вони проходять, звучить велична пісня.

- Діти, подивіться на Герб України – це тризуб, відомий з прадавніх часів. Це дуже старовинний знак. Йому понад 1000 років.

А чому саме тризуб вважають гербом України?

Діти:

- Мабуть тому, що число «три» завжди вважалося казковим і чарівним. У багатьох казках ми знаходимо розповіді про трьох богатирів, про три дороги, які лежать перед казковими мандрівниками, про три бажання, які виконують чарівники, про триголового змія, про трьох синів.

- Так, Герб України у вигляді золотого тризуба на синьому фоні символізує мир і творчу працю трьох природних сил: землі, води і повітря.

- А ще в тризубі відображено триєдність життя : це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов, тому що тато – найсильніший, мати – найдобріша, наймудріша, а дитя – це плід їхньої любові.

- Усі ці поняття відображені у тризубі – гербі України.

Вчитель: - Другим символом нашої держави – є Державний прапор України. Він має давнє походження. Спочатку прапор був трикутної форми. А потім змінив свою форму. Сучасний прапор являє собою синьо-жовте прямокутне полотнище. Складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору.

Державний прапор України є символом миру і достатку.

  • Що означають його кольори?

Діти:

  • Синій – це колір життєдайної води, мирного, чистого, безхмарного неба.

  • Жовтий – це колір жита, золотих колосків пшениці, колір зерна, що дарує життя всьому живому на Землі. Це і колір золотого сонечка, без ласкавого проміння якого не дозрів би хліб.

Вчитель: - Діти, назвіть третій офіційний символ України.

Як герб і прапор, гімн також належить до найбільших святинь будь-якого народу. Гімн – це найголовніша пісня України. Цією піснею починається ранок і закінчується день. Державний гімн України – урочиста пісня, що підносить національний дух українців. Це ті слова і музика, які торкаються найпотаємніших струн душі, кличуть до високого й світлого, які змушують кожного вставати при перших акордах, із трепетом у серці відчувати велику гордість за свій народ, свою Батьківщину.

  • Діти, а що ви знаєте про Гімн України?

Діти:

  • Слова гімну написав відомий український поет, етнограф, фольклорист Павло Чубинський.

  • Музику написав видатний західноукраїнський композитор і диригент Михайло Вербицький.

  • Почувши звуки гімну, всі люди встають і шанобливо, мовчки, з гордо піднятою головою слухають урочисту пісню.

  1. Розповідь про мову

Вчитель: - Говорячи про рідну України, не можна змовчати про нашу мову.

Мова – це неоціненний божественний дар, який дано людині. Вона супроводжує нас від самого народження і до смерті. Без мови ми не можемо прожити ні дня. За допомогою мови ми спілкуємося, виражаємо почуття й оформлюємо думки, щоб вони стали зрозумілі іншим людям. Ми пізнаємо через мову світ, бо в ній зібрано і кристалізовано життєвий досвід багатьох поколінь.

Кожному народові дорога його мова. Нам, українцям, найближча українська. Наша мова «давня й молода». Давня, бо зародилася сотні років тому, а молода, бо можливість по-справжньому розвиватися й звеличуватися з’явилася у неї тільки тоді, коли наша країна стала незалежною.

Діти:

  1. Мово моя українська,

Батьківська, материнська,

Я тебе знаю не вивчену –

Просту, домашню, звичну,

Не з-за морів прикликану.

Не з словників насмикану.

Ти у мене із кореня,

Полем мені наговорена,

Дзвоном коси прокована,

В чистій воді смакована.

  1. Солов’їну, барвінкову,

Колосисту навіки.

Українську рідну мову

В дар мені дали батьки.

Берегти її, плекати,

Буду всюди й повсякчас,

Бо єдина, так як мати,

Мова кожного із нас.

  1. Бентежна, тополина, калинова,

Не вишита, не вибрана до дна –

Це наша українська рідна мова,

Немов бандури вічної струна.

Із слова починається людина,

Із слова починається мій рід.

Моя ласкава, мила і єдина

Щебече соловейком на весь світ.

ІІІ. Підсумок уроку

Вчитель:

  • От і закінчується наш урок.

Щасливі ми, що народилися і живемо в такій чудовій, багатій мальовничій землі – в нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємось аж до сліз, зачувши рідне слово.

Діти:

  1. Пропахлі вітром колоски –

Таке чіпке безмежне поле,

І мамин хліб, і ті стежки,

Якими вранці йду до школи,

І перші проліски в гаю,

І щедре сонечко в блакиті…

Люблю Вкраїну я свою,

Вона – найкраща в цілім світі!

  1. Ми – діти вільної держави,

І, як усі, ми маєм право

Рости і жити у добрі.

Ми хочем відчувати ласку

Від ніжних материних рук.

Ми хочемо почутим казку

Із люблячих бабусі вуст.

  1. Це наше право незамінне,

Хай пам’ятатимуть усі,

Нехай воно живе нетлінно

У кожній люблячій душі.

  1. Ми маєм право на освіту

І на життя без війн, страхіть,

Ми – підростаюча еліта,

Яка в державі буде жить.

  1. На власну думку маєм право,

Ми маємо право на державу,

Ми маємо право на життя.

  1. Дай нам, Боже, сили і снаги,

Щоб цвіли Дніпровські береги,

Щоб жили гуртом, не поодинці!

На землі щасливі українці!

Вчитель:

Дорогі діти! Нехай ваші душі не заростуть ряскою байдужості. Любіть свою рідну землю, свій народ, шануйте його традиції та звичаї. Будьте добрими до всіх людей інших національностей, які живуть в отчому краї. Куди б не занесла вас доля, - завжди повертайтеся до рідного дому, бо навіть птахи, перезимувавши на чужині, весною обов’язково повертаються до рідного дому.

Так і хочеться сказати:

«Не летіть в чужину журавлі,

Повертайтеся, рідні додому,

На моїй українській землі

Забуяла весна після грому.

Вас зустріне батьківський поріг

Із тяжких повертайтесь доріг,

Наче діти до рідного дому.

У найдальших куточках землі –

Скільки вас, невідомо нікому,

Повертайтесь, сини-журавлі,

В Україну, до рідного дому!»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Формування усвідомлення своєї приналежності до держави, розширює кругозір учнів про рідну Україну
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Природознавство
  • Клас
    1 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    426
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    NK250155
  • Вподобань
    0
Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1400 грн
290 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №NK250155
За публікацію цієї методичної розробки Волошина Оксана Іванівна отримав(ла) свідоцтво №NK250155
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти