ТЕМА. Місто Природоград, вулиця Тварин.
МЕТА. Поглибити та розширити знання дітей про деякі групи тварин, їх взаємозв’язки з компонентами природи та людиною. Виховувати бережливе ставлення до тварин.
ОБЛАДНАННЯ. Малюнки звірів, сигнальні картки, муляжі, малюнки звірів (з помилками).
ТИП УРОКУ. Урок-подорож.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
ІІ. Основна частина.
Сьогодні ми з вами здійснимо подорож по вулиці Тварин на чарівних автобусах. Кожна команда обирає собі автобус певного кольору. За одну перемогу в змаганні команда одержує один бал. Кількість балів – це кількість «кілометрів», які проїхав чарівний автобус.
ЗУПИНКА «ЗООПАРК»
На нас чекає знайомство з мешканцями зоопарку, що прибули сюди з різних країн. (Демонструю малюнки, розповідаю про звірів)
Щоб поїхати далі, треба згадати, яких рослиноїдних, всеїдних звірів, хижаків бачили у зоопарку. (Мешканець лісу – зелену, під землею – чорну)
ЗУПИНКА «НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ»
Весь час людина впливала на природу: спалювала величезні території лісу, полювала на тварин. Для того, щоб припинити винищення рослин та тварин, зберегти їх у 1948 було створено союз охорони природи. Згодом англійський зоолог Пітер Скотт запропонував створити Червону книгу.
Червона книга – це список рідкісних рослин, тварин, грибів і тих, що перебувають під загрозою зникнення. Також є Червона книга України.
Кінь, корова, коза, вівці, собаки – наші давні помічники. Вони настільки давно пов’язали своє життя з людиною, що без її догляду не можуть жити. Ми їх називаємо домашні.
Однак і ми не можемо обійтись без тих, кого колись приручили. Згадаймо лише продукти харчування, деякі речі, допомогу, яку тварини надають людині в її роботі. Отже, з виставлених речей, виберіть ті, які дають нам домашні тварини. Хто більше згадає прикладів «професій» коней та собак?
У науково-дослідному інституті, куди ми з вами потрапили, вчені досліджують яких ще звірів можна одомашнити.
Та чи добре ви знаєте диких та домашніх тварин? Пограймося у гру «Пастух та мисливець» (ведучий називає тварин. Домашня – в долоні плещуть «пастухи», «дика» - мисливці.)
Кубик блума:
ЗУПИНКА «ЗООПАРК У ДОМА»
Хто краще розповість, як правильно доглядати за щеням, кошеням?
Хто перший відповість на запитання вікторини «Наші друзі»?
Чому кішка ходить безшумно?
Як собака передбачає погоду?
Чим відрізняється поведінка хом’ячка від поведінки інших тварин?
Що їсть морська свинка?
Як поводиться кішка, коли злякається?
(розповідь про пам’ятники собакам, коту, рисі, корові і ін.)
Кожна команда має назвати і коротко охарактеризувати книжки, в яких ідеться про звірів, потім за муляжами, ілюстраціями упізнати кількох звірів.
Команди беруть участь у різних змаганнях:
Відгадай загадку і вкажи, за якими ознаками впізнав звіра.
Допоможи Незнайкові знайти помилки у малюнках.
Проімітуй поведінку звіра.
ІІІ. Підсумок
(Підраховуємо бали).











