матеріал

Конспект

Для кого: 11 Клас

Мистецтво бути шкільним бібліотекарем.

Опис документу:
В роботі надані матеріали які ознайомлять учнів із світом професій, кон’юнктурою ринку праці, професії бібліотекаря, визначають роль шкільного бібліотекаря у формуванні умінь і навичок в вихованні інформаційної культури, постійного прагнення до пошуку інформації, виховують в учнів почуття гідності і поваги до професії бібліотекаря.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Мистецтво бути шкільним бібліотекарем.

(бібліотечний урок – діалог для 11 кл.)

Мета: ознайомити учнів із світом професій, кон’юнктурою ринку праці, професії бібліотекар та визначити роль шкільного бібліотекаря у формуванні умінь і навичок в вихованні інформаційної культури, постійного прагнення до пошуку інформації, виховувати в учнів почуття гідності і поваги до професії бібліотекаря.

Обладнання: книжкова виставка « Твоя майбутня професія», мультимедійний посібник.

«Бібліотекар – провідник,

який допомагає книзі знайти

дорогу до серця читача»

Ю. Яковлєв

Ведуча. Бібліотекарі – люди віддані своїй справі, яка майже у всі часи високого цінувалася суспільством.

Образ бібліотекаря, його знання, манери, стиль поведінки, багато інших якостей завжди поєднувалися з образом бібліотеки.

Ведуча. Бібліотека чи не єдиний заклад, який надає безкоштовні послуги своїм читачам і має свій неповторний стиль душевної теплоти.

Аптека для душі, храм знань, скарбниця мудрості як тільки поважно не називати упродовж тисячоліть бібліотеку. Нині до шкільної бібліотеки йдуть всі школярі зі списками літератури, вчителі за інформацією. І кожного з них зустрічає доброзичливо, допомагає зорієнтуватися в літературі, вдумливо ставитися до запитів і побажань – бібліотекар, адже основний принцип роботи його - «Все для читача».

Тож давайте сьогодні поговоримо з вами о професії бібліотекар.

Бібліотекар НВК. Я хочу, вам, розказати одну легенду. «Було у батька три сини. Перед смертю він подарував кожному по книзі і звелів розпорядитися подарунком як хто захоче, а ще розпорядився посадити на могилі кожному по жолудю.

Поховали батька. Як він сказав, так і зробили.

Старший син продав свою книгу і купив щось потрібне для господарства. Середній поставив на полицю як пам’ять про батька. А молодший взяв свою і пішов до людей. Куди б він не заходив, в кожній хаті давав почитати батькову книгу або читав і розповідав сам. І люди були дуже вдячні юнакові, годували його, давали притулок на ніч. А коли бували в його селі, то відвідували могилу батька і дякували за хорошого сина, який за допомогою розумної книги подарував їм багато гарних думок, зробив добрішими їхні серця.

Пройшов час. Жолудь старшого сина згнив і пропав, середнього сина дав кволий росток, який пожовтів і засох. А з жолудя молодшого сина почав швидко рости молодий дубок, який перегнав берізки і сосни та пішов вгору, розкинув назустріч небу і хмарам свої могутні гілки.

Багато весен і зим сплили з того часу. Люди забули імена синів того чоловіка. Але мудре насіння знань із

батькової книги дало міцні ростки. Ті знання передавались із покоління в покоління збагачувались новими. Давно змінилось одно покоління іншим, і тільки вічнозеленим залишається той дуб, підпирає гілками небо, грізно сперечається з блискавками».

Така легенда - легенда про юнака – бібліотекаря, який приніс людям знання. Його справа стала безсмертною.

Ведуча. Мелвін Дьюї, засновник Децимальної класифікації наук, яка отримала світове визнання, користувався не меншою популярністю у бібліотечної громадськості. Він заснував першу в світі бібліотечну школу при Колумбійському коледжі США, Американську бібліотечну асоціацію, бібліотечний журнал «Америкен лайбрері джорнал», його ім’я і праця на бібліотечній ниві стали зразком відданості професії і авторитету бібліотекаря як особистості. Завдяки йому зростав престиж бібліотекаря як діяча освіти. Вчений формував суспільну думку щодо бібліотечної професії, соціальної значущості бібліотекаря не тільки як хранителя і зберігача книжок, а і як порадника у виборі найкращої книги, ентузіаста, доброго знавця своєї справи,

спроможного впливати на «формування кола читання і завдяки цьому – думку цілого загалу» Його втішало те, що в бібліотеки йдуть працювати найбільш здібні, ділові, талановиті й ерудовані люди. М. Дьюї проголосив гімн бібліотеці й бібліотекарю з вірою в майбутнє професії і в те, що «безплатна бібліотека стоїть поруч з безплатною школою і що немає іншої гідної і шляхетної справи, ніж праця, котру виконує для свого суспільства компетентний і чесний бібліотекар».

Бібліотекар НВК. А зараз я розповім особливу сторінку в історії нашої шкільної бібліотеки, о бібліотекарі – Аллі Олексіївні Тарасюк.

Ніби зовсім недавно було … 27 років сповіщав Алла Олексіївна Тарасюк дзвоник про початок нового навчального року. Скільки допитливих, неспокійних озброїла знаннями за цей час вона!

Алла Олексіївна мала високий рівень професіоналізму,

досконало володіла різними формами і методами роботи з вихованням в учнів інформаційної культури, любові до книги,

формуванню культури читання, розвитку пізнавальних інтересів і здібностей.

«Любов до дітей – серцевина педагогічної моральності, основа культури бібліотекаря» - заповідь, якими керувалась у своїй роботі Алла Олексіївна.

Бібліотекар у школі неодмінно має бути людиною творчою, невтомним пошуковцем нових форм і методів популяризації книги. Вивчаючи читацькі інтереси, бібліотекар намагалася, щоб книжковий фонд використовувався максимально, щоб книга завжди знаходила свого читача. Шляхом анкетування вивчалися читацькі смаки та оформлялися списки рекомендованої літератури.

Аллу Олексіївну і досі згадують як майстра проведення бібліотечних уроків літературних ранків, диспутів.

Вона завжди допомагала в підготовці докладів, класних годин, педрад, круглих столів, вечорів – зустрічей. Вчителі та учні любили свою бібліотекарку. Часто зверталися до бібліотекаря з різними питаннями, своїми проблемами. Бібліотека для них – це своєрідний оазис

для душі та думок.

Я вважаю, що Алла Олексіївна зуміла підняти престиж шкільної бібліотеки .

Вимоглива до себе та своїх колег, толерантна та референтна у відносинах з учнями та батьками. Користувалася великою повагою серед батьків, вчителів та учнів школи.

Наполеглива праця Алли Олексіївни Тарасюк високо відзначена. Вона неодноразово нагороджувалась цінними подарунками, грамотами.

Ось такий він, творчий портрет Алли Олексіївни. Довгі роки наполегливої, копіткої праці, безмежна відданість справі. Це не просто високі слова. За ними тернистий шлях людини.

Ведуча. І лиш один бібліотекар

Знайде книжки тобі й мені.

Бо лиш вона господар в домі,

Чатує в храмі книг давно.

Летять роки, вона ж без втоми,

В душі пророщує зерно.

Всіх читачів вітає радо,

Кили б до неї не пришли.

І консультації й поради

Готова дати вам завжди.

Тому приходьте всі до неї

В казкову-залу, царство книг,

Черпайте там знання в цілому,

Беріть прекрасне все від них.

Бо книги – це бібліотека,

Це море знань, поняття науки.

Ви цей поріг переступайте,

Беріть знання ці в свої руки.

А. П. Куліш

Ведучий. Школа для кожної людини – це ті сходи, якими вона піднімається,

наближаючись до знань, а шкільний бібліотекар, уважний до дитячих проблем, обізнаний із віковою психологією, закоханий у книги, може вибудовувати справжній місток у царство пізнання, духовності й культури.

Бібліотекар – добрий чарівник, до якого приходять, ледь навчившись читати. А освіта і бібліотека – ці два поняття з давніх - давень невід’ємні одне від одного.

Сьогодні бібліотечно – інформаційну базу освітянського простору України становлять 23 тис. бібліотек, це половина бібліотек України. Всі вони зорієнтовані на забезпечення потреб користувачів – освітян, студентів, школярів, батьків, у літературі й інформації у різних галузях освітянської діяльності.

Ведуча. На мій погляд, бібліотекар – це не лише працівник, який рекомендує гарну книгу і видає її

учневі, а й спеціаліст у галузі нових інформаційних технологій, здатний співпрацювати з учителем. Нині книжковий світ, може переконати людину в тому, що всі чесноти, як і всі недоліки, залежать від неї самої, рівня її свідомості, вміння будувати життя.

Наш час надає багато засобів та джерел отримання інформації. Навчити нас обирати потрібні джерела та оптимально використовувати їх одне із завдань шкільної бібліотеки.(Дискусія)

- Що таке покликання? Чи може кожен знайти його?

- Праця – це задоволення чи засіб існування?

- Як ви вважаєте, що і хто формує читання в дитинстві?

  • Я думаю, що гарний читач – це той, хто…

  • Я думаю, що поганий читач – це той, хто…

  • Найбільше мені подобається, коли бібліотекар…

  • Більш за все мені не подобається, коли бібліотекар…

  • Мені подобається моя бібліотека тому, що…

  • Чи сприяє книга вибору професії?

  • На чому базують ваші знання про обрану професію?

Бібліотекар НВК. Незважаючи на наявність великої кількості бібліотекарів, які є прикладом для наслідування, доводять значущість своєї професії, її престиж у значної частини суспільства не піднімається до такої висоти, як професія інженера, вчителя, лікаря. Причини непопулярності

бібліотечної професії я бачу у зневажливому ставленні адміністративно –командної системи до бібліотечної справи і відповідно до професії бібліотекаря. Саме тому українська шкільна бібліотека починає суттєво відставати від змін у суспільстві. Недолугість нормативно – правової бази, відсутність належних фінансових витрат на утримання

бібліотек навчальних закладів, невизначеність соціального статусу працівників гальмують їхній розвиток. Шкільна бібліотека здебільшого позбавлена належного статусу, а шкільні бібліотекарі роз’єднані, соціально і професійно не захищені. На мій погляд, дуже сучасно звучать слова І. Єренбурга про бібліотекаря не як про регістратора або службовця, який спостерігає, чи всі книги на полицях, а як про людину, яка допомагає читачам активно їх використовувати. « Кожен письменник дивиться на бібліотекарів з надією, з ревнощами, з любов’ю» - писав він. Тож шкільна бібліотека буде й надалі інтелектуальним молодіжним центром школи, що відкриває перед молоддю двері у світ професій, змістовного дозвілля!

Ми впевнено дивимось у майбутнє, бо ми , бібліотекарі, потрібні молоді, а вона і є майбутнє нашої держави.

Великий філософ Д. Дідро сказав, що найщасливіша людина - та, яка дає щастя великій кількості людей. А моя професія надає таку можливість. Чудово, коли ти можеш подарувати читачеві радість спілкування з книгою!

Хай книга завжди закликає нас до серйозної і глибокої душевної роботи, до прагнення стати вищими, чистішими, добрішими!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

матеріал

Конспект

Для кого: 11 Клас