Міні-підручник до теми "Південна Америка" ,7 клас

Опис документу:
Міні-підручник "Південна Америка" Міні-підручник має оптимальну форму це маленька за обсягом І книжечка, що наочно і компактно відображає окремий розділ або тему шкільної програми, здебільшого він подається у вигляді робочого зошиту з друкованою основою, передбачає використання різних форм і видів пошукової активності. Однією з головних ознак розвивального підручника є можливість його використання індивідуально, з виконанням завдань вибірково, відповідно до потреб кожного конкретного учня.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ГЕОГРАФІЯ МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ

7 КЛАС

МІНІ-ПІДРУЧНИК

2009

ДА ОСЕНИТ ВАС ЮЖНЫЙ КРЕСТ,

НАЗВАНИЯ, ПОЧТИ КАК МУЗЫКА.

ХИБАРКИ ПОСЕРЕДИНЕ МУСОРА,

ДА ОСЕНИТ ВАС ЮЖНЫЙ КРЕСТ…

СТАДА, УСТАВШИЕ ПАСТИСЬ,

ГОЛОДНО-ЦАРСТВЕННЫЕ ГУАЧО.

И ПТИЦЫ – КРОХОТНЕЕ БАБОЧЕК,

И БАБОЧКИ С РАЗМАХОМ ПТИЦ….

Р.РОЖДЕНСТВЕНСКИЙ

Гуачо – вільні скотарі в Південній Америці.

Зараз це комплімент, вища оцінка чого –небудь.

ПІВДЕННА АМЕРИКА

Південна Америка — південний материк Західної півкулі, розташо­ваний між Тихим океаном на заході і Атлантичним океаном на сході, Карибським морем на півночі і Магелла-новою протокою на півдні (від 12° 28' пн. ш. до 53° 55' пд. ш.). Південна Америка сполучена Панам­ським перешийком з Північною Америкою. Площа материка з островами (архі-пелаг Вогняна Земля, Чілійський, Фолклендські острови, Галапагос та ін.) 18,28 млн км2.

Крайні точки Південної Америки

Північна: мис Ґальїнас — 12° 25' пн. ш., __? д.

Південна:____?— 53° 54' пд. ш., 71° 18' зх. д.

Східна: мис Кабу-Бранку —____?ш., 34° 46' зх. д.

Західна: ____?-- __? ш., ___? д.

Своїми обрисами материк нагадує гроно винограду, що ви-сить на плодоніжці Панамського перешийку. Берегова лінія Південної Америки досить проста — жодної великої затоки, жодного великого півострова. Тільки на півночі вдається Венесуельська затока з озером-лагуною Мара-кайбо, та на пів-денному сході затоплене гирло річок Парани й Уругваю утво-рюють затоку Ла-Плата. Мало і островів. Виняток становить лише південний захід, де кілька великих островів і сотні дріб-них простяглись вздовж узбережжя Південного Чілі, поріза-ного поперечними затока­ми — фіордами і поздовжніми про-токами.

Порівняно прості і основні риси будови поверхні материка. Анди окантовують його з півночі й заходу, увесь схід займа-ють плоскогір'я і рівнини.

Як і в Африці, природа Південної Америки багата на контрасти. Це і зрозуміло, бо з півночі на південь материк простягся більш як на 7 тис. км. Причому північна його частина лежить у межах Північної півкулі, а крайній південь материка від Антарктиди відокремлює про­тока Дрейка.

Чи знаєте ви рекорди Південної Америки?

Південна Америка — материк багатьох рекордів.

На ньому простягся найдовший гірський ланцюг Землі — Анди з найвищою вершиною західної півкулі — Аконкагуа (6960 м) і найвисокогірнішим з великих озер сві­ту — Тітікака (3810 м); на Гвіанському плоскогір'ї знаходиться найвищий водоспад світу — Анхель, найсухіше місце на Землі — пустеля Атакама, де дощі випадають один раз на 50 років. Тут найбільша низовина Землі — Амазонія, на якій розкинувся найбільший масив вічнозелених лісів і по якій протікає найповноводніша річка світу — Амазонка.

Серед природних зон Південної Америки най характерні-шими є екваторіальна гілея (це переважно басейн Амазонки та її приток) і степи півдня континенту (пампа).

Клімат переважно субекваторіаль-ний і тропічний. В Амазонії - екватор-ріальний, постійно вологий, на півдні — субтропічний і помірний, Північна рівнинна частина Пів-денної Америки має середньомісячні температури +20-28 °С. Влітку (у січні) вони знижуються на півдні до 10 °С, а взимку (в липні) на Бразильському плоскогір'ї до 12 °С, у Панамі до 6 °С, на плато Патагонії до 1 °С і нижче.

У Південній Америці знаходиться найбільш вологе місце на земній кулі. Найбільшу кількість опадів на рік отримують навітряні схили Анд (5—10 тис. мм), Західна Амазонія і приліг-лі схили Анд, східні схили Гві­анського і Бразильського плоско-гір'їв (2000-3000 мм), на іншій території сходу (до 35° пд. ш.) випадає на рік 1000—2000 мм. Посушливі області материка (150—200 мм і менше) — на заході від Пампи, Патагонія, пів­день Центральних Анд і особливо тихо океанський схил (між 5-27° пд. ш.) — пустеля Атакама.

Тваринний світ континенту вирізняється не лише наявні-стю енде­міків (лінивці, мурашкоїд, броненосці, широконосі мавпи, пума, ягуар, нутрія, морські свинки тощо), а їхнім надзвичайним різноманіттям і чисельністю. До цього часу, незважаючи на згубну для живої природи господарську діяль-ність людини, ліси Амазонки та її приток буквально повнять-ся рибою, плазунами, птахами та тваринами.

Головне багатство Південної Америки — її рослинний світ, особливо Амазонська сельва.

Склади свою сторінку рекордів

Південної Америки

Чи знаєш ти дослідників Південної Америки?

Амеріґо Веспуччі. Світова слава його заснована на двох листах, складених у 1503 та 1504 роках, перекладених на де-кілька мов та опублікованих у багатьох друкова­них виданнях тодішньої Європи. В листах він у цікавій формі описує зоряне небо, природу, населення, зо­внішність та побут корінних мешканців Америки.

Фернан Маґеллан. 23 листопада 1519 року іспанська експе-диція під командуванням Ф. Магеллана досягла м. Святого Августіна в Бразілії. 13 грудня вони за­йшли в бухту Санта-Лучіа, де тепер стоїть місто Ріо-де -Жанейро. Відкрили прохід у Тихий океан. Дали назву південній частині материка Патаго-нія (Країна великих ніг), відкрили річку Санта-Крус.

Ель-Кано. Перший навколосвітній мореплавець, який очолив експедицію Ф. Магеллана після його загибелі.

Васко Нуньєс де Бальбоа. Іспанський конкістадор. У пошу-ках золота першим з європейців перетнув Па­намський перешийок та досяг узбережжя «Південного моря» — Тихого океану (29 вересня 1513 року).
Франсиско де Орельяна. Іспанський конкістадор. Пе­ретнув Південну Америку в найширшій її частині, простежив середню та нижню течії річки Амазонка, відкрив виток річки Журуа та найбільші притоки Ама­зонки — Ріу-Неґру та Мадейру (1541-1542).

Олександр Гумбольдт. Вивчав природу ПівденноїАмери-ки. 16 червня 1799 року разом зі своїми супутни­ками досяг Ве-несуели. Досліджував північну частину материка, першим дав наукове пояснення явища біфуркації на прикладі річок Оріно-ко та Касік'яре, встановив, що басейни річок Амазонка та Орі-ноко дійсно зв'язані. Вивчав природу Бразилії, плато Сан-та-Фе, вулкани Пінчичу, Чимборасо та ін, досліджував піраміди та храми ацтеків та тольтеків. Результатом досліджень мате-рика 0. Гумбольдтом стала 30-томна незавершена праця «Путешествие в равноденственные области Нового света» (1807-1834).

Склади хронологічну таблицю

Річки, озера, водоспади.

1. Амазонка (Атаzоkа) — найбільш повноводна річ­ка Півден-ної Америки та світу. Довжина від витоку (річка Мараньйон) до місця впадіння в Атлантичний океан — 6437 кілометрів. За останніми даними, іс­нує версія, яка доводить, що Амазонка є ще й най­довшою річкою світу. Місце впадіння Амазонки в Атлантичний океан відкрив Вінсенте Пінсон (один з капіта-нів експедиції Христофора Колумба) у 1492 році. Він назвав її Rіо Sаhtа Магіа de lа Маг Dulсе «річка Святої Марії прісного моря». Ця на­зва скоротилась — Маг Dulсе і використовував-лася іспанцями в шістнадцятому столітті разом з іншою наз-вою — Rio Grande («велика річка»). У 1515 році експедиція Пінсона дала їй іншу назву — Мараньйон («густий ліс»). Є свідчення, що здивований Пінсон крикнув, побачивши ши-рину річки: «Маге аu non?» («Море чи ні?») Після експедиції вже відомого нам Орельяно річку називали Риу-Орельяно. Але згодом вкоренилася назва Rio de las amazonas «річка амазо­нок». За розповідями Орельяни індіанки з племені тепуа нарівні з чоловіками воювали з іспанцями.

 1. АнхельАпqеІ — водоспад на річці Чурун (ба­сейн річки Оріноко). Найвищий водоспад світу — 1045 м. Названий на ім'я американського пілота Джиммі Енджела, який відкрив його у 1935 році.

3.Ігуасу — водоспад на річці Ігуасу (одній з приток річ­ки Парани) в Бразілії за 26 кілометрів від гирла. У пе­рекладі з мови індіанців ігуарані — «Велика вода».

4.Оріноко — (на мові одного з місцевих племен індіанців — тамануків — означає «ріка»). Виток річки було відкрито в 1499 році експедицією Алонсо Охеди та Амеріґо Веспуччі. Пізніше О. Гумбольдт встановив, що системи річок Ориноко та Амазонка зв'язані між собою.

5. Парана — у перекладі з мови місцевих мешканців «вода», «ріка», «велика ріка». Першим з європей­ців увійшов у гирло річки та піднявся по ній вгору в 1527 році Себастьян Кабот

Чи знаєш ти «Срібну річку»?

Яку таємницю приховує озеро Тітікака?

Знати, вміти показувати на карті,

зробити надписи на контурній карті.

Номенклатура материка Південна Америка

Океани: Тихий, Атлантичний Море: Карибське

Острови: Вогняна Земля, Трінідад.

Протоки: Магелланова, Дрейка.

Панамський канал, перешийок.

Назви форм рельєфу, річок, озер, країн,

крайніх точок материка.

Зроби визначення даних термінів та поясни, як вони пов’язані з кліматичними поясами.

Гілея, пампа, Патагонія, сельва, льянос, кампос, Атакама.

Кліматичні пояси Південної Америки

Екваторіальний, субекваторіальний, тропічний, субтропічний, помірний.

Пам’ятка подорожуючому материком

 1. Клімат Південної Америки теплий, тому для подоро­жі материком теплий одяг не потрібний, за винятком південних та гірських районів.

 2. Якщо ви подорожуєте вздовж узбережжя Атлантичною океану, візьміть із собою пляжні аксесуари.

 3. Купатися у водах Амазонки небезпечно, адже там водиться у великій кількості хижа риба.

4. Перебування в сельві є досить небезпечним, адже там у великій кількості мешкають хижі звірі, отруйні змії, комахи, рослини. Якщо ви хочете зустрітися, з пред­ставниками української діаспори, то вам треба відвіда­ти Аргентину

5… 6…7… допиши….

Походження географічних назв Південної Америки

Кабу-Бранку. Крайня східна точка материка. З португальської — «бі­лий мис».

Вогняна Земля. Архіпелаг було на­звано Ф. Магелланом. Огинаючи під час своєї навколосвітньої по­дорожі південний край Південної Америки, він побачив численні вог­ні, що й дало йому підставу назвати острів Вогняною Землею.

Панамський перешийок. У перекла­ді з місцевої мови — «багатий на рибу».

Парагвай. Індіанською пара — «море», гуау — «джерело» — «Річ­ка — джерело моря».

Атакама. Мовою індіанців «пустель на ділянка», «пустеля».

Буенос-Айрес. Столиця Аргентини. Іспанською буенос — «гарний», айрес — «повітря» — «гарне повітря», що дійсно відповідає клімату міс­цевості.

Тестові завдання №1

1. Позначте дату відкриття Південної Америки:

А 1493р. Б 1492 р. В 1491 р. Г 1494р.

2. Протока , яка відокремлює Південну Америку від Антарктиди:

А Магелланова протока Б Зондська протока

В протока Дрейка Г протока Лаперуза

3. Позначте крайню північну точку материка:

А м. Фроуерд Б м. Кабу-Бранку В м. Галлі нас Г м. Парінь яс

4. Позначте найбільшу рівнину материка:

А Амазонська низовина В Орінокська низовина

Б Ла-Платська низовина Г Туранська низовина

5. Позначте правильне твердження:

А Південна Америка найхолодніший материк

Б Південна Америка найпосушливіший материк

В Південна Америка найвологіший материк

Г Південна Америка найспекотніший материк

6. Позначте правильне твердження.

Найбільшою державою материка є: Аргентина , Бразилія, Перу , Чилі

7. Установіть відповідність.

1.Вивчав мінерально-сировинні

ресурси материка

2.Довів, що Америка — нова земля

3.Відкрив Південну Америку

4.Провів перші дослідження материка

5.Вивчав органічний світ материка

А X. Колумб

Б А. Веспуччі

В О. Гумбольдт

Г Ч. Дарвін

А

Б

В

Г

8. Установіть відповідність

А Субекваторіальний пояс

Б Тропічний пояс

В Субтропічний пояс

Г Помірний пояс

 1. 250 - 300 мм опадів

 2. до 500 мм опадів

 3. А

  Б

  В

  Г

  3000 - 5000 мм опадів

 4. 2000 - 3000 мм опадів

 5. до 100 мм опадів

9. Установіть відповідність

А Вологі екваторіальні ліси

А

Б

В

Г

Б Савани і рідколісся

В Напівпустелі і пустелі

Г Степи

 1. Сіроземні ґрунти

 2. Червоні ґрунти

 3. Червонувато-чорні ґрунти

 4. Темно-каштанові ґрунти

 5. Червоно-жовті фералітні ґрунти

А

Б

В

Г

10.Установіть відповідність

А Чилі

Б Аргентина

В Колумбія

Г Перу

 1. Богота

 2. Сантьяго

 3. Ліма

 4. Каракас

 5. Буенос-Айрес

А

Б

В

Г

11. Укажіть, якими цифрами на карті позначені:

А г. Аконкагуа Б р. Амазонка

В Орінокська низовина Г Бразильське плоскогір'я

12. Мовою давніх місцевих жителів – інків слово «________» означає «мідні гори». Вони витягнулись вздовж узбережжя ____________кількома _______ ________.Чимало вершин значно перевищу-ють позначку ___ м над рівнем моря.

 1. Південна Америка є материком ________ широт. _________

Перетинає майже посередині. Тому материк одержує багато ____ .

Південна Америка є ________ материком у світі.

Тестові завдання №2

1.Представниками тваринного світу саван Південної Америки є:

а) антилопи, зебри, бегемоти, терміти;

б) тапіри, мурахоїди, терміти, броненосці;

в) жирафи, носороги, свині-пекарі, тапіри;

г) гієни, броненосці, бегемоти, гепарди

2. Найнижчий висотний пояс в екваторіальних Андах — це:

а) вологі ліси;

б) горні ліси;

в) чагарники та пасовиська;

г) кам'янисті пустелі та луки.

3.Культурні рослини, що походять з Південної Америки:

а) картопля, чай, кава, какао;

б) кукурудза, томат, картопля, бавовник;

в) капуста, виноград, цибуля, морква;

г) лимон, рис, апельсин, огірок.

4. Більшість населення країн Південної Америки говорить іспанською,
а населення Бразілії говорить ______ мовою.

5. Установіть відповідність:

1. Амазонська низовина.

2. Гвіанське плоскогір'я.

3. Анди.

А. Складчаста споруда.

Б. Прогини платформи.

В. Щит платформи.

Г. Рифтова зона.

1

2

3

6. Установіть відповідність між географічним об'єктом та причиною його утворення:

1. Пустеля Атакама

2. Сельвас

3. Орінкська низовина

4.Перуанський жолоб

А. Занурення океанічної плити під кон­тинентальну.

Б. Положення в екваторіальному клі­матичному поясі

В. Прогин у платформі.

Г. Наявність холодної течії.

Д. Розходження літосферних плит.

1

2

3

4

7.Оберіть правильне твердження:

а) до Атлантичного океану несуть свої води 90 % річок Південної
Америки;

б) рівень води всіх річок Південної Америки не змінюється про­тягом року, бо материк отримує велику кількість опадів.

8.Розподіліть наведених представників рослинного й тварин-ного світу Південної Америки за зонами їх розповсюдження:

 1. Сельвас.

 2. Савана.

3 Пампа

А. Кебрачо, деревовидні кактуси, свині-пекарі, броненосці, тапіри. Б. Ковили, дике просо, пампасова трава, лама, нутрія. В. Гевея, динне дерево, сейба, анаконда, ягуар, колібрі.

1

2

3

9. Знайдіть на карті країну Південної Америки, яка єдина в світі з материкових держав перетинається екватором і омивається водами двох океанів.

10. Поставте відповідні стрілки, що вказують, у результаті яких браків утворилось мішане населення Південної Америки:

1 -індіанці

2 -європейці

3 -негри

А- метиси

Б- самбо

Г- мулати

11. У чому особливості пасатної циркуляції над Південною Америкою в порівнянні з аналогічною в районі Африки та Австралії? При­чиною якого факту є така особливість?

12. Проаналізуйте кліматодіаграми. Яким кліматичним поясам Півден­ної Америки вони відповідають?

19

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
6
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!