Мікронезія. Меланезія. Полінезія. Особливості економіко - географічного положення.

Географія

Для кого: 10 Клас

05.03.2021

598

12

0

Опис документу:
На уроці географії ми ознайомимося з економіко - географічним положенням країн, які відносяться до регіонів: Мікронезія, Меланезія, Полінезія.Також визначимо основні чинники, які визначають місце кожної країни в МГПП, активізуємо пізнавальну діяльність учнів при роботі з картами атласу, виховуємо толерантні складові при вивченні теми.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ДЗН. Урок №34 Географія.

Тема уроку: Мікронезія, Меланезія, Полінезія.

Особливості географічного положення регіону. Держави та залежні території, що входять до складу Мікронезії, Меланезії та Полінезії. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Види господарської діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країн. Кустарні промисли і ремесла. Зовнішні економічні зв’язки. Розташування військових баз іноземних держав.

Мета: навчальна: ознайомитися зі складом держав та територій регіону, основними чинниками, що визначають місце кожної країни в МГПП, сформувати поняття про господарську діяльність та спеціалізацію країн;

Розвиваюча: активізувати пізнавальну діяльність про кустарні промисли і ремесла жителів регіону, зовнішні економічні зв`язки та розташування військових баз іноземних держав;

Виховна: виховувати толерантне відношення до народів інших держав і територій.

Навчально-методичне забезпечення уроку: підручники, атласи, карта світу, роздатковий матеріал, контурні карти, політична карта світу.

Тип уроку: придбання нових знань.

Хід уроку

1.Організаційний момент – 2хв.

2.Повторення домашнього завдання – 4 хв.

3.Актуалізація опорних знань – 2 хв.

4.Мотивація уроку - 4 хв.

5. Пояснення нового матеріалу -20 хв.

6.Закріплення -10 хв.

7.Оцінювання.-2 хв.

8.Видача дом.завдання. -1 хв.

Викладач:

Які є типи островів за походженням? З іменами яких мореплавців пов’язані відкриття цього острівного світу?

ЕГП. Океанія займає майже 2/3 всієї акваторії Тихого океану. До її складу входить майже 10 тис. островів.

Острови Океанії простягаються з півночі на південь від Гавайських островів до о. Кемпбелл. Із заходу на схід — між о. Нова Гвінея і о. Сала-і-Гомес. (Покажіть їх на карті.)

Загальна площа островів Океанії становить 1,26 млн км2. Більше 3/4 цієї площі припадає на два великі острови — Нову Гвінею і Нову Зеландію. Острови Океанії часто утворюють архіпелаги. Є й окремі — Науру, Пасхи, Норфолк та ін. (Покажіть їх на карті.)

Дізнайтеся більше

Найбільший атол світу площею 16,4 км2 — острів Квайялейн (Мікронезія) — складено цілковито з корала. На ньому живуть 2600 осіб.

Нерівномірно розподілене і населення цієї острівної частини світу. Діє правило: що більший острів, то менша на ньому густота населення. Це добре для їхнього господарського освоєння. (Поясніть чому.)

Субрегіони Океанії — Полінезія, Мікронезія, Меланезія. Назви цих трьох острівних груп в Океанії розкривають їхні окремі специфічні особливості.

Меланезія означає «чорні острови», оскільки папуаси, які тут живуть, і меланезійці мають темнішій колір шкіри порівняно з іншими жителями Океанії. Мікронезія і Полінезія — відповідно «маленькі» і «багаточисельні острови».

Полінезія — найвіддаленіша від усіх материків частина Океанії. Найбільші за площею і людністю країни Полінезії: Французька Полінезія, Гавайські острови (штат США), острови Самоа, Нова Зеландія. (Покажіть їх на карті.)

Мікронезія розміщена між північним тропіком і екватором у західній частині Тихого океану. Найбільші країни: Федеративні Штати Мікронезії, Кірибаті, Науру. (Покажіть їх на карті.)

Острів Науру в Океанії — одна з найменших держав у світі: її площа — 21 км2, населення — 10 тис. осіб. Це єдина країна у світі, яка не має ні столиці, ні міст, ні вулиць. Адресою є номер поштової скриньки.

Меланезія — група островів у західній частині Тихого океану в Південній півкулі. У Меланезії розміщені найбільші країни Океанії: Папуа Нова Гвінея, Нова Каледонія (Франція), Фіджі. (Покажіть їх на карті.)

ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇН ОКЕАНІЇ В МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ.

 Країни Океанії економічно дуже відмінні. З одного боку, Нова Зеландія і Гавайські острови — високорозвинені країни, з іншого — Палау і Папуа Нова Гвінея належать до найменш розвинених країн світу. Більшість з них навіть після здобуття незалежності продовжують мати тісні економічні і політичні відносини зі своїми колишніми метрополіями. Частина островів Океанії залишились залежними територіями. Лідером за їхньою кількістю є США, які контролюють найбільш стратегічно вигідно розміщені острови (наприклад, о. Гуам). Характер і структура їхньої економіки склалися під впливом їхнього географічного розташування та ізольованого існування. Значну частину продуктів харчування вони імпортують.

Острови Океанії переважно розташовані в тропічному і субтропічному поясах південної півкулі, мають теплий м’який клімат. Природні умови сприятливі для вирощування кокосової пальми, бананів, какао, кави, чаю, тютюну, цукрової тростини, бавовнику, таро, батата, ямса, маніоку, папаї та ін.

Океанія багата на різноманітні корисні копалини. Відкрито запаси кам’яного вугілля (Нова Зеландія), природного газу, залізної руди, марганцевих і мідних руд, платини, срібла (Папуа Нова Гвінея), нікелю (Нова Каледонія), золота (Фіджі), фосфатної сировини (Науру) тощо.

ВИДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ОКЕАНІЇ. Головним видом господарської діяльності є сільське господарство. Товарне виробництво складається переважно з плантацій кокосових пальм, бананів, цукрової тростини. Їхню продукцію експортують.

Основним об’єктом експорту Океанії є копра — волокна з кокосового горіха.

Традиційно розводять свиней, кіз, птицю. У харчуванні значну роль відіграє риба і морепродукти.

Новий завод з виробництва молочних продуктів для немовлят китайської компанії «Яшілі» відкрито у 2016 р. у м. Покено (Нова Зеландія). Вартість інвестицій — 220 млн дол. США.

У Папуа Новій Гвінеї (на острові Буґенвіль) розробляють поклади міді і золота, на острові Науру — фосфорити, у Новій Каледонії — нікелеві руди.

Промисловість більшості країн Океанії розвинена недостатньо та переважно спеціалізується на переробці сільськогосподарської сировини.

Розвинені традиційні ремесла: плетіння кошиків, циновок, виготовлення художніх виробів із деревини та інших матеріалів, ювелірних виробів, сувенірів. (Поясніть чому.)

Окремі країни Океанії є офшорними зонами. Зокрема, у Науру зареєстровано майже 250 іноземних банків. Щороку зростає потік іноземних туристів на ці острови. Це зумовило посилення антропогенного навантаження на природне середовище. Значним обмеженням для розвитку туризму є радіаційне забруднення окремих атолів (наприклад, Бікіні) у районах колишніх випробувань ядерної зброї.

Транспортне сполучення в Океанії переважно здійснюється морським і повітряним транспортом. Важливе значення мають морські порти: Порт-Морсбі (Папуа Нова Гвінея), Нумеа (Нова Каледонія), Сува (Фіджі), Апіа (Західне Самоа), Папеете (Французька Полінезія). Найважливішим авіавузлом Океанії є о. Гуам (США).

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Країни Океанії переважно постачають на світовий ринок продукцію первинного сектору. Більшість з них вивозять один-два види сільськогосподарської сировини, лише окремі острови постачають мінеральну сировину. Натомість вони завозять паливно-мастильні матеріали, вироби переробної промисловості, продовольство. Лише Нова Зеландія є помітним виробником продуктів харчування у світовому масштабі. (Поясніть чому.)

На острові Увеа використовують кокосову олію для промислового виробництва електроенергії.

Переважно з Океанії експортують товари у Австралію, Нову Зеландію, Францію, Японію, Сингапур, Велику Британію. Ці країни надають допомогу та вкладають більшість коштів у розвиток Океанії.

РОЗТАШУВАННЯ ВІЙСЬКОВИХ БАЗ ІНОЗЕМНИХ ДЕРЖАВ. 

Великі держави світу мають в Океанії свої військові бази. Переважно вони розміщені на стратегічних напрямках і забезпечують контроль над переміщенням у відповідній частині акваторії Тихого океану. Найбільший військовий контингент та інфраструктуру мають США (наприклад о. Гуам). Країни Океанії мають незначні власні Збройні Сили. Найбільші вони у Фіджі, Папуа Нової Гвінеї, Тонга.

х часто залучають до складу миротворчих контингентів ООН (Поясніть чому.)

Підсумок уроку:

До складу Океанії входить Полінезія, Мікронезія і Меланезія.

Найбільшими країнами регіону є Нова Зеландія і Папуа Нова Гвінея.

Відсутність промисловості і дивовижна природа регіону роблять його майже не зміненим цивілізацією куточком планети.

Домашнє завдання:

Дайте відповіді на запитання.

1. З врахуванням яких особливостей Океанія поділяється на Меланезію, Мікронезію і Полінезію?

2. Укажіть, чому Нова Зеландія є високорозвиненою країною цього регіону.

3. Поясніть, чому в Океанії збереглись залежні території і володіння.

4. Чому США мають найчисленнішу військову присутність в Океанії?

5. Як географічне положення країн Океанії впливає на міжнародну спеціалізацію їхніх економік?

Заповніть таблицю:

Назва регіону

Важливі населені

пункти (острови, країни)

Господарська діяльність

Корисні копалини

Економічні зв`язки з країнами

Меланезія

Полінезія

Мікронезія

5

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.