Микола Васильович Гоголь. Гоголь і Україна

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок № ________

Тема. Микола Васильович Гоголь. Гоголь і Україна.

Мета: ознайомити учнів із біографією М. Гоголя й повістю «Ніч перед Різдвом»; повідомити про історію створення повісті, учити характеризувати героїв; розвивати уважність, уміння логічно мислити; виховувати любов до звичаїв та свят українського народу.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

— Різдво — свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це одне з найсвітліших християнських свят, яке всім християнським світом відзначається з особливим благоговінням. Не випадково поети, письменники, художники звертаються знову до теми Різдва. Не залишився байдужим і видатний російський письменник, що народився на Україні, М. Гоголь. Одна з повістей, що входять до збірки «Вечори на хуторі поблизу Диканьки», так і називається: «Ніч перед Різдвом».

ІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення про життя і творчість М. Гоголя

2. Слово вчителя про збірку «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»

— У вересні 1831 р. вийшла друком перша, а в березні 1832 р. — друга частина «Вечорів», що відразу поставили Гоголя поруч із першокласними російськими письменниками.

О. С. Пушкін дав захоплений і разом з тим проникливий відгук про «Вечори», у якому відзначив їх оригінальний гумор, поетичність, демократизм: «Зараз прочитав «Вечори на хуторі біля Диканьки». Вони здивували мене. Ось справжня веселість, щира, невимушена, без манірності, без манірності. А місцями яка поезія! Яка чутливість!» До збірки увійшли 2 передмови й 8 повістей («Сорочинський ярмарок», «Вечір напередодні Івана Купала», «Майська ніч, або Утоплена», «Пропала грамота», «Ніч перед Різдвом», «Страшна помста», «Іван Федорович Шпонька і його тітонька»,«Зачароване місце»)

3. Робота з підручником

Читання передмови с. 105

- Хто видавець повістей? (Пасічник Рудий Панько)

- Хто є автором історій, на думку пасічника? (Деякі історії розповів дяк Хома

Григорович, деякі — сам Рудий Панько)

- Навіщо пасічник розповідає в передмові, як проїхати на хутір поблизу Диканьки? (Гоголь хоче створити відчуття реального існування хутора й пасічника.)

4. Словникова робота

Оповідач — той, від чийого імені ведеться розповідь у літературному творі.

5. Читання уривку з повісті «Ніч перед Різдвом»

ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого

Розвяжіть кросворд „Гоголівські місця в Україні”.

В

Н

С

Д

М

З

А

І

О

П

И

И

М

А

С

Ж

Р

О

К

Р

О

П

И

М

И

К

О

Л

А

Г

О

Г

О

Л

Ь

Н

И

Ч

Т

Н

О

Д

И

Р

І

Ї

И

А

Ь

Р

Е

Л

І

В

В

Н

В

К

О

С

Я

Ж

К

Ц

А

А

Д

А

Н

Ж

А

І

К

Я

А

1. Місто, у якому Гоголь навчався у гімназії. 2. Місто, у якому Гоголь мало не став професором історії. 3. Містечко, де народився Гоголь, Великі … 4. Обласний центр регіону, що дав світу М.Гоголя. 5. Село, вечори якого описано у цікавій книзі. 5. Містечко, що дало назву збірці повістей Гоголя. 6. Курортне місто на узбережжі Чорного моря, де відпочивав і лікувався Гоголь. 7. Народна назва академії, при якій навчалися Бульбенки. 8. Батьківщина українського козацтва. 9. Селище, у якому пройшло дитинство Гоголя, місце знаходження батьківського маєтку.

Слово вчителя

— З дитинства ми очікуємо дива в морозну зимову ніч Різдва. І воно приходить — принаймні, у чудових книгах Ч. Діккенса та М. Гоголя.

V. Домашнє завдання С.109-111, виписати вирази, що характеризують образ Оксани

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.