Микола Рудь

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Рудь Микола Данилович – прозаїк, поет, публіцист.

Народився на хуторі Козачий Зачепилівської волості Костянтиноградського повіту Полтавської губернії (тепер село Олександрівка Зачепилівського району Харківської області) 9 травня 1912 року в багатодітній селянській сім’ї. Під час навчання в Зачепилівській семирічці вчителі мови та літератури Злидень Ф.Є. та Прищепа І.М. (обидва письменники) помітили у хлопця здібності і залучили його до літературної творчості. Перший вірш Тарасові” був надрукований в березневому номері дитячого журналу Червоні квіти” за 1928 рік. Після спроби продовжити навчання в Красноградському педтехнікумі (не отримав місця в гуртожитку і талонів у студентську їдальню) поїхав на Донбас і до початку Великої Вітчизняної війни працював на металургійному заводі в місті Донецьку та на шахті. Заочно вчився у Московському літературному інституті імені О.М. Горького. Перша збірка Найближче” вийшла в серії Бібліотека письменників Донбасу” 1936 року. Майже одночасно у Харківському видавництві Український робітник” друкується збірка Після бурі”.

Член Спілки письменників СРСР з 1939 року.

З перших днів Великої Вітчизняної війни перебував на фронті, працював у редакціях газет.

Після війни – на журналістській роботі.

З кінця 40-х років починається активна праця письменника, виходять поетичні збірки “Слово після бою” (1947), “Чобітки”, “Рідні вогні” (1950), “Граніт Сталінграда” (1951), “Донецькі зорі (1958), Грім на зелене гілля (1960), „Танцюрист” (віршовані розповіді для дітей, 1972); книжки повістей, оповідань та нарисів На Поділлі (1955), Час клопоту і сподівань (1956), Гомін до схід сонця (1959), Синій птах (1961), „Дивень” (1973); романи І не сказала люблю” (1964), З матірю на самоті (1967), Не жди, не клич ( 1978), Де твій батько? ( 1986). Проза письменника сприймається як “художня біографія України” (К. Волинський).

1988 року у видавництві „Радянський письменник” вийшла книга Миколи Рудя „Убрід через Грон”, до якої ввійшли роман „Убрід через Грон, або Гукнеш – і не оглянуся” та повість „Білий полянин”.

У своїх творах М.Д. Рудь закликав по совісті працювати й жити, по-синівському ставитися до природи, рідної землі, історичного минулого рідного краю, а найголовніше – над усе любити Батьківщину, щоденною своєю працею нести людям добре, чисте, корисне, істинно благородне.

Нагороджений орденами Вітчизняної війни ІІ ступеня, Трудового Червоного Прапора, Дружби народів, Червоної Зірки та медалями.

Помер Микола Данилович Рудь у Києві 22 жовтня 1989 року.

***

Річка Ворскла, гуркіт грому.

Степ широкий... В добрий час!

Із путівкою райкому

я подався на Донбас.

Молодий і неспокійний,

я знайшов себе в труді:

молоток узяв відбійний,

на шари пішов тверді.

У металу та вугілля

я набрався дужих сил,

наче дуб – пустив пагілля,

бачу синій небосхил...

Комсомолля полумяне,

ти і пісня, і життя,

ти – ясне моє світання,

серця щирого биття!..

Зашмаровану торбину

(сидір кажуть юнаки)

я згадав у цю годину,

у нові дзвінкі роки.

Я згадав далекі гони

і тридцятий рік грімкий,

п’ятирічки перші дзвони,

кусень хліба свій тривкий...

Знову чую гуркіт грому,

бачу, той вогонь не згас:

із путівкою райкому

інші їдуть на Донбас.

(Із збірки „Грім на зелене гілля”, 1960 р.)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!